Audiohobby.pl

Magnetofon

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
30-03-2020, 20:00
Zdarzyło Wam się kiedyś, żeby magnetofon zrobił Wam taką "niespodziankę" o razu po załączeniu przewijania?
Na szczęście udało się uratować taśmę bez potrzeby klejenia jej, a uszkodzony jest tylko odcinek około 5 cm.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
30-03-2020, 20:02
A który to był taki niedobry?
I tak się zastanawiam jak to było możliwe...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4681 / 2286
  • Ekspert
30-03-2020, 20:03
Potrzebuję serwisówkę do Akai GX-5AX może ktoś ma, albo ma dostęp do 

https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/gx-a5.shtml    nie mam dostępu i nie mogę się zarejestrować także a byłaby przydatna bardzo jakby była.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
30-03-2020, 20:06
A który to był taki niedobry?
I tak się zastanawiam jak to było możliwe...

"Tadek" ;)
Też nie wiem, jak on to zrobił, ale chyba taśma musiała się jakoś źle ułożyć.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
30-03-2020, 20:15
Potrzebuję serwisówkę do Akai GX-5AX może ktoś ma, albo ma dostęp do 

https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/gx-a5.shtml    nie mam dostępu i nie mogę się zarejestrować także a byłaby przydatna bardzo jakby była.

podaj maila na PW oczywiście :)

"Tadek" ;)
Też nie wiem, jak on to zrobił, ale chyba taśma musiała się jakoś źle ułożyć.

Pierwszy raz coś takiego widzę by tak taśma się zakręciła wewnątrz.
« Ostatnia zmiana: 30-03-2020, 20:19 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
30-03-2020, 21:02
Mnie też któryś zrobił coś takiego, ale nie pamiętam już który.

będę musiał chyba wymienić idler bo coś się zaczyna ślizgać, polecicie jakiś dobry i paski.

Od ElektronikaDK z alle idlery są ok, założyłem ich kilka sztuk. Paski były dobre od Andrzeja z Rabki.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

pietro977

  • 2 / 1481
  • Nowy użytkownik
30-03-2020, 22:20
Witam serdecznie,
Ostatnio znalazłem swoje kasety z lat młodości i tak sobie pomyślałem że może warto wrócić do ich słuchania ale potrzebuje Waszej opinii. Że względu na małą ilość miejsca w mieszkaniu posiadam combo Aiwa AF3090. Sprzęt napędza gramofon i odtwarzacz CD. Tuner ustawiony na jedną stacje ale po ostatnich zmianach obecnie słucham tylko w piątek :). Magnetofon się kręci ale bardzo słabo. Mam też u rodziców magnetofon Aiwa f810 - z tego co pamiętam to po 30, 40 minutach się wyłączał i jak się chwilę poczekalo to grał dalej. Pytanie do Was który z tych magnetofon zostawić i oddać w dobre ręce do serwisu? Przy okazji jakieś namiary na godnego serwisanta z okolic Katowic jak się sytuacja z Covid19 uspokoi?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Piotr

Hammer

  • 4681 / 2286
  • Ekspert
30-03-2020, 22:49
Aiwa 810 to dobry sprzęt warto wymienić paski i rolki  i po sprawdzeniu powinien śmigać.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
30-03-2020, 23:47
Od ElektronikaDK z alle idlery są ok, założyłem ich kilka sztuk. Paski były dobre od Andrzeja z Rabki.

Kupuję paski u DK i nie narzekam. Są dobrej jakości, a jak przetrwają próbę czasu, to okaże się za kilka lat.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4681 / 2286
  • Ekspert
31-03-2020, 10:41
DK jest spoko, ale kumpel testował rolki i paski i tak mówi że na 2 lata powinny styknąć , niestety guma nie taka sama jak oryginał .... ale za dużego wyboru nie ma wszystko jest z nowych produkcji.

Uf zakończyłem recap Akaia gx 5   w wolnej chwili sprawdzę parę napięć wg serwisówki , głównie prąd podkładu bo trochę się przesunął, pewnie do Tomek05 pójdzie na oscyloskop, a tak to korekty typu zapis/odczyt to tylko minimalne wyrównanie.
Wymieniłem wszystkie kondensatory powyżej 1 mikro na płycie gł i sterowaniu, i wszystkie w zasilaczu, pomogło  jednak dźwięk jest równy, wysokie się pojawiły, ten egzemplarz jednak tego wymagał.
Teraz jak nówka ...... .
Paski były co ciekawe w dobrym stanie i nie rozciągnięte, za to rolka poszła do zmiany, całe szczęście standardowa 13 mm.

Zrobię prezentacje.

« Ostatnia zmiana: 31-03-2020, 10:52 wysłana przez Hammer »

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
31-03-2020, 15:37
2 lata to byłoby trochę za mało. Myślę, że pociągną jednak więcej. Wojtek do swojego M 7020 kupił komplet pasków na allegroszu (więc prawdopodobnie od DK), około 5 lat temu i mówił, że są OK. Mi też się tak wydaje, bo nie wyglądają na jakąś tandetę. Są równe, guma nie jest śliska i nie są za bardzo rozciągliwe.

Gratuluję recapu w GX-5, dobra robota! :) Paski być może ktoś wymienił przed Tobą. Teraz w takim razie tylko kalibracja i będzie jak nowy :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4681 / 2286
  • Ekspert
31-03-2020, 18:17
No własnie... jak nowy .... a zrobi mi ktoś podstawową kasetę testową ?  nie ruszałem podkówek zasadniczo, więc poziomy są zachowane, jak pisałem minimalne wyrównania jednego kanału do drugiego.
Móiwił że rolka wytrzymała 2 lata....

Paski w Akaiu są oryginalne, zdjąłem je wymyłem , koła także wymyte.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
31-03-2020, 20:37
Przemycie pasków rzeczywiście często pomaga, ale czy masz pewność, że nie są już zbyt luźne po tylu latach? Sprawdź w prosty sposób, np. pasek od capstana: kiedy magnetofon odtwarza (chyba, że silnik od napędu capstana działa w nim od momentu włączenia zasilania), spróbuj zatrzymać koło zamachowe palcem i zwróć uwagę, czy sam silnik dalej kręci, czy też się zatrzyma. Jeśli się zatrzyma, to pasek jednak OK, a jeśli ślizga się na tyle, że silnik nadal może kręcić, to nawet, jeśli jeszcze nie wpływa to na przesuw taśmy, taki pasek będzie wkrótce do wymiany.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4681 / 2286
  • Ekspert
31-03-2020, 20:50
Ja trochę inaczej sprawdzam, podnoszę i opuszczam go wyczuwając napięcie jego na kole, mam w tym wyczucie trochę zawodowe, tak samo wyczuje czy jest elastyczny czy też już gumowaty, czy sztywny, ten jest dobry tak, ale z racji wieku trzeba będzie postarać się o wymianę aby całość była na jakiś czas ... .
Ten drugi cienki wymieniłem na minimalnie mniejszy ot tak dla spokoju
Reszta w nowym temacie.
« Ostatnia zmiana: 31-03-2020, 20:52 wysłana przez Hammer »

royal

  • 369 / 1707
  • Zaawansowany użytkownik
01-04-2020, 09:53
A który to był taki niedobry?
I tak się zastanawiam jak to było możliwe...

Mam takiego walkmana który był naprawiany przez kogoś w pocie czoła. Firma znana i szanowana - Thomposonic. ( uhuhu) Mniej zabwne jest że to b.dobre urządzenie które jak gra to zostawia w tyle lepszych. No i on mi kilka razy wciągnął taśme aż się zgniotła. Przyczyna podstawowa - ma autorewers więc nie ma autostopu. Przyczyna wtórna - naprawiający go zastąpił oryginalną sprężynkę w mechaniźmie inną zbyt mocną - i rewers talerzyków się często nie zazębiał  a kabestan ciągnął. Zastapił ją bo mu się podrdzewił mechanizm i się zacinał. Po wymyciu śmieci i wstawieniu dobrej oryginalnej (z identycznego) chodzi jak burza. Tu jest na zdjęciu ale z kieszenią od Intersound  bo dostałem go w stanie bez kieszeni. Zresztą tą kieszeń też remontowałem bo miała złamany zawias i brak sprężynki ale się ja zrobiło :). .