Audiohobby.pl

Magnetofon

Sławo1

  • 192 / 3070
  • Aktywny użytkownik
05-08-2016, 11:39
 I jeszcze taki magnetofon Kenwood Basic X1( 1983r)czy z niego coś dałoby się wyciągnąć do 880 HX,D?

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
05-08-2016, 20:53
No to gratuluje AUDIOTONE.

Widzę, że zacząłeś od tej "lepszejszej", amorficznej AX - Technicsa !
Rozumiem, że już koniec, tzn. do tej niby gorszej nie wracasz ?

Fajnie, że chodzi i cieszy właściciela. A jednak idzie potuningować na lepsze.

He he he

Na tej drugiej fotce widać nie tylko sprzęt Hi Fi. No no - jak w porządnym serwisie !!!

.....................

A co do tej podkładeczki.
Dzięki za podpowiedz. Chociaż mam stracha że mogę ja przy ściąganiu złamać.
Jest na tyle elastyczna, że nic jej nie będzie ?
Można to zrobić nie wyciągając całego mechanizmu ?

A tak apropo - w każdym decku jest podobnie ? Jest taka plastikowa zawleczka ?

Tej zawleczki na pewno nie połamiesz :)
Ja zawsze wyciągałem mechanikę na wierzch , ale z tego co widzę to chyba powinno dać się ogarnąć bez wyciągania całości . Czy w każdym jest podobnie ...to raczej nie, bo w niektórych masz te plastikową zawleczkę a w niektórych zakończenie jest inne taka nakładana ozdobna końcówka. A pod nią jest ta zawleczka lub jest jej brak. Bo trzyma sama ta ozdobna końcówka .


jmaciek
Co do mierników to nie wszystkie spełniają kryteria bo wymagane są dla nas mierniki z dość wysoka częstotliwością pomiaru napięcia przemiennego (mV) rzędu 100-200KHz. Lub miernik nie cyfrowy starszej daty tzn. analogowy (wskazówkowy).
Ja używałem zawsze Metex-a M-3270D , ale ze względu na jego dość mało miarodajne pomiary , kupiłem kiedyś FLUKE 83 wersja III , już  było lepiej , teraz używam FLUKE 189 wersja II . I teraz dopiero jest dobrze
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
05-08-2016, 21:00
I jeszcze taki magnetofon Kenwood Basic X1( 1983r)czy z niego coś dałoby się wyciągnąć do 880 HX,D?

W X1 jest chyba ten sam mechanizm co w 880, ale słowo chyba wiem że nie pomoże . Znalazłem X1 to jest raczej to samo co w 880SR . Poniżej zdjęcie pierwszej strony serwisówki od nich . Niestety niema żadnej serwisówki w necie od X1.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4838
  • Zaawansowany użytkownik
05-08-2016, 22:24
Co do mierników to nie wszystkie spełniają kryteria bo wymagane są dla nas mierniki z dość wysoka częstotliwością pomiaru napięcia przemiennego (mV) rzędu 100-200KHz. Lub miernik nie cyfrowy starszej daty tzn. analogowy (wskazówkowy).
Ja używałem zawsze Metex-a M-3270D , ale ze względu na jego dość mało miarodajne pomiary , kupiłem kiedyś FLUKE 83 wersja III , już  było lepiej , teraz używam FLUKE 189 wersja II . I teraz dopiero jest dobrze
Tak, wiem, że taki miernik do audio powinien mieć możliwość pomiaru napięć zmiennych do częstotliwości 100-200KHz. Te, które używasz, to pewnie profesjonalne narzędzia. Ja szukam czegoś dla amatora do sporadycznego użytku, ale z tego co widzę to chyba niestety nie ma takiego sprzętu. Koledzy podpowiedzieli mi v640 ale i jego także trudno znaleźć. Dzięki za informacje.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
05-08-2016, 22:51
Co do mierników to nie wszystkie spełniają kryteria bo wymagane są dla nas mierniki z dość wysoka częstotliwością pomiaru napięcia przemiennego (mV) rzędu 100-200KHz. Lub miernik nie cyfrowy starszej daty tzn. analogowy (wskazówkowy).
Ja używałem zawsze Metex-a M-3270D , ale ze względu na jego dość mało miarodajne pomiary , kupiłem kiedyś FLUKE 83 wersja III , już  było lepiej , teraz używam FLUKE 189 wersja II . I teraz dopiero jest dobrze
Tak, wiem, że taki miernik do audio powinien mieć możliwość pomiaru napięć zmiennych do częstotliwości 100-200KHz. Te, które używasz, to pewnie profesjonalne narzędzia. Ja szukam czegoś dla amatora do sporadycznego użytku, ale z tego co widzę to chyba niestety nie ma takiego sprzętu. Koledzy podpowiedzieli mi v640 ale i jego także trudno znaleźć. Dzięki za informacje.


tutaj masz na aledrogo..........
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Multimetr+V640&bmatch=lm_v4_hou_sqm_sw-ele-1-1-0629
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
05-08-2016, 23:00
No i nareszcie trafiłem i doszedł....
Technics RS-M280 :) stan w miarę dobry ale uszkodzony.
Palił bezpieczniki w zasilaczu , nie działało nic poza zbyt dużymi obrotami silnika głównego i kilku kontrolek na panelu, wyświetlacz pokazywał głupoty. Paliło się kilka segmentów cały czas, licznik nie świecił i takie tam drobne rzeczy. Ale temat już ogarnięty winę ponosił dość duży kondensator 10000 uF/16V był kompletnie zwarty . Wymieniłem na tymczasowy super zamiennik 1000uF/16V i magnetofon ożył.
Obroty poprawne, nawet przewija dobrze, ale nie startuje ... powodem może być zerwany pasek od podnoszenia mostka bo słychać silnik i nic... , licznik działa, wyświetlacz świeci normalnie, bezpieczników już nie pali :)
Do wymiany nieszczęsny kondensator , paski  i czyszczenie.

Czyli wieczór udany :)

cdn...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
05-08-2016, 23:03
kolejne zdjęcia ...
Z kondensatora proszę się nie śmiać :) hahaha
Nie miałem innego pod ręką. Ale działa co :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4838
  • Zaawansowany użytkownik
05-08-2016, 23:56
tutaj masz na aledrogo..........
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Multimetr+V640&bmatch=lm_v4_hou_sqm_sw-ele-1-1-0629
Tak, wiem. Widziałem je i wszystkie są uszkodzone. Pisałem, że trudno go znaleźć...

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
06-08-2016, 00:00
tutaj masz na aledrogo..........
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Multimetr+V640&bmatch=lm_v4_hou_sqm_sw-ele-1-1-0629
Tak, wiem. Widziałem je i wszystkie są uszkodzone. Pisałem, że trudno go znaleźć...

Wybacz nie spojrzałem .... :(
Nawet nie przypuszczałem że to będzie taki problem...
Coś poszukam u siebie i dam Ci znać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4838
  • Zaawansowany użytkownik
06-08-2016, 00:21
Wybacz nie spojrzałem .... :(
Nawet nie przypuszczałem że to będzie taki problem...
Coś poszukam u siebie i dam Ci znać.
Nie ma za co przepraszać i co wybaczać :-) Ten miernik ma już swoje lata tak jak magnetofony którymi się zajmujemy stąd pewnie tak trudno go znaleźć jako sprawny. Ale dzięki za informacje i zainteresowanie!

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
07-08-2016, 21:25
AUDIOTONE

Gratuluje wymarzonego i udanego zakupu. W końcu jak piszesz !

Fajny deck !!!
No tak ale Ty kupujesz na porządnym portalu.
Tam można jeszcze coś ustrzelić. U nas same śmieci z wystawki albo flumarku, a jak już się coś pojawi to taaaaaaaakie pieniądze wołają.

Fajnie tez że potrafisz takie cuda.
W moich rękach byłby w nie zmienionej formie

He he he

Fajny magnetoonik.

Super

Też bym takiego chętnie przygarnął.
« Ostatnia zmiana: 07-08-2016, 22:19 wysłana przez eMandDe »

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
07-08-2016, 21:51
Ten Technics RS-M280 ma mechanizm bazujący na serii RS-M250 czyli ten sam co był w modelu 265X i w Twoim eMandDe.
Ma tylko troszkę zmieniony napęd bo tam jest DD (Direct Drive) i dodatkowy osobny silnik od prawej rolki odbierającej taśmę.
Paski są w beznadziejnym stanie , ale już zamówiłem .
Najbardziej się cieszę z nowego innego zakupu :)
Stanowisko pomiarowe się powiększyło o nowe urządzenia .
Udało mi się wylicytować miernik kołysania i drżenia Kenwood FL-180 i do tego jeszcze multimetr laboratoryjny Keithley 2015 THD którego szukałem jakiś rok w przystępnej cenie . Bo ceny multimetrów firmy Keithley są obłędne
.
Poniżej zdjęcia wylicytowanych urządzeń :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
07-08-2016, 22:23
No to tym bardziej gratuluje AUDIOTONE.

Dla mnie to czarna magia ale w Twoich rekach taki sprzęt zrobi cuda i zapewne zarobi na siebie.
Ja pierwszy raz takie cuda widzę.

Gratuluje.



« Ostatnia zmiana: 07-08-2016, 22:25 wysłana przez eMandDe »

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
07-08-2016, 22:37
Dobry multimetr to podstawa a ten ma dodatkowo pomiary THD (pomiar zniekształceń harmonicznych) w sprzętach audio i wbudowany generator audio . Do tego pomiar napięcia zmiennego do 500KHz :) Więc git. Bardzo dokładny 6,5 cyfry pomiar i bardzo szybkie odświeżanie pomiarów .
Jak tylko przyjdą paski do 280-tki to będzie więcej zdjęć dla Nano :) samej mechaniki i całości .
Bo magnetofon fajny tylko że ma dolby B i nic więcej. Ale że ja nie używam żadnego dolby to mi wcale nie przeszkadza .
Ale za to jest pełna kalibracja z generatorami 400Hz i 8KHz . I bardzo ładne wskaźniki wysterowania :)
Już się nie mogę doczekać jak go poskładam .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

eMandDe

  • 2204 / 2976
  • Ekspert
07-08-2016, 22:50
Wierzę Ci AUDIOTONE ze nie możesz się doczekać.

Ja też uważam, że lepszy ten deck który ma kalibrację. A jak już pełna to super.

Ja jakoś nagrywam przy użyciu Dolby C bądź B.
Może to błąd ale uważam, że jak deck ma taki system to dlaczego go nie używać. No chyba że tak jak ktoś wspomniał kasetę nagrana bez użycia jakiegokolwiek Dolby czy innego systemu można odsłuchiwać na innych deckach a nagrana przy użyciu Dolby C czy B należałoby najlepiej odtwarzać na tym na którym się nagrało bo różnie to wygląda kiedy włoży się taką kasetę do innego decka i włączy system Dolby, wówczas przymula czasami bardziej niż bez choć czasami jest ok. Zależy i nie wiem od czego ?
Nie umiem się jednak przemóc żeby przestać korzystać z Dolby.