Audiohobby.pl

Słuchawki wyższych lotów

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
16-07-2015, 14:37
Dość dobrze grają Edition 5 Limited, bardzo dobra holografia, mają sporo basu, ogólnie bardzo
dobre nasycenie, nie da się po nich słuchać HD800, bo są wtedy strasznie wyprane, "takie blade
się wydają bez kolorów".

saudio jak oceniasz scene,przestrzeń i holografie Edition 5 w stosunku do HD800 ?

saudio

  • 724 / 5266
  • Ekspert
16-07-2015, 18:16
No nie jest tak szeroka i rozdmuchana jak w HD800, ale jest lepsza holografia (separacja), głębia i trójwymiarowość.
To tak w skrócie, zwłaszcza w akustycznych nagraniach. Największa różnica jest w basie tam gdzie jest podbity
jest go trochę za dużo w Edition, ale w dobrych nagraniach czuć potęgę, której w HD800 nie ma.

fallow

  • 6457 / 5856
  • Ekspert
25-07-2015, 11:02
No to zaczynam. Najpierw HD800.

Ja niestety obawiam sie, ze obie teorie na ich temat sa poprawne. Docieraja sie i z czasem graja inaczej (nie mam mierzalnego potwierdzenia) oraz to co jest faktem, powtarzalnosc. Co widac analizujac wystawiane przez Sennheisera certyfikaty pasma przenoszenia, jest ona dosc slaba. Zaryzykowalbym nawet, ze Grado ma zdecydowanie lepsza powtarzalnosc, gdyz nie ma az takich, przynajmniej sluchowo roznic miedzy konkretnym modelem na przestrzeni czasu. Pomijajac oczywiscie usprawnienia, typu "i" czy zupelnie nowe przetworniki - co mialo ostatnio miejsce.

Zapraszam do małej galerii wystawionych przes Sennheisera cerfyfikatów. Żeby bylo trudniej, sa one tak znormalizowane w osi Y, zeby zmiany wydawaly sie bardzo male, oraz kompensowane w osi X tak, zeby mamy poziom usredniony co pewien skok wartosci, zamiast krzywej, no coz - gdybym mial taka powtarzalnosc, pewnie tez wolalbym wydawac tak obrobione cerfytikaty :))

Dokladajac to co pisal Kolega, ze na roznym poziomie dotarcia graja roznie, dodatkowo rozne modele graja roznie. Loteria - jak sie trafi :) I wcale nie jest to sytuacja typowa jedynie dla Sennheisera.

Sa i ludzie, ktorzy kupuja kilka par, by wyrbac "ta jedyna":


















« Ostatnia zmiana: 25-07-2015, 11:14 wysłana przez fallow »

Synthax

  • 2323 / 4105
  • Ekspert
25-07-2015, 11:57
To znakomicie pokazuje jak wielką kpiną jest ten cały 'hi-end'.

saudio

  • 724 / 5266
  • Ekspert
25-07-2015, 13:09
Ale wahania nie są duże w granicach 5dB. Ogólnie wyglądają też trochę dziwnie tak jakby robili zmiany skokowo
a nie liniowo, ja słuchałem nowych z obecnej produkcji  i starych dużych różnic nie było bardzo minimalne,
jedynie różnice które od razu moim zdaniem słychać to nowe w sklepie moim zdaniem nie da się słuchać.
Mój certyfikat jest w skali co 2,5dB.

fallow

  • 6457 / 5856
  • Ekspert
25-07-2015, 13:31
5dB to duzo. AKG K712 roznia sie od K701 i pokrewnych tym, ze maja 3dB wiecej basu (co reklamuja producent) i cala sluchawkowa brac jest tym bardzo zadowolona - jest to panaceum na odwieczne narzekania uzytkownikow wlasnie w konktescie niedostatku basu w K701. Roznica 5dB to prawie dwa razy tyle i jest bardzo odczuwalna.

Ja po przesluchaniu leb w leb 2 roznych par w tym samym sklepie z roznych okresow produkcji slyszalem wyrazne roznice. Obie byly sluchane tylko z doskoku kiedy ktos zastanawial sie czy ich nie kupic. Jedne uwypuklaly sybilanty, drugie nie. Jedna mialy dokuczliwe pasmo ~7kHz, drugi nie. Nie zastanawialbym sie ani chwili ktore mam brac.

Pod jedne musialbym inaczej zrobic tor, pod drugie inaczej. Takich roznic nawet w Grado nie doswiadczylem.

Radical

  • 721 / 5189
  • Ekspert
25-07-2015, 17:53
5db to mega różnica. Można sobie samemu to sprawdzić podbijajac jakieś pasmo w equalizerze o 5db. Dla mnie w skrajnych przypadkach to może oznaczać słuchawki z basem lub bez.

Co wogóle oznaczają te różnice między modelami hd800? Robią 10 tys przetworników o różnych parametrach z czego dobierają podobnie grające do pracy w ramach jakiejś tam niesłyszalnej tolerancji (np 0,5-1db) i składają 4 tys słuchawek bo tyle dało się dobrać z których każde grają inaczej? Dziwne w przypadku flagowca
« Ostatnia zmiana: 25-07-2015, 18:01 wysłana przez Radical »

Synthax

  • 2323 / 4105
  • Ekspert
25-07-2015, 18:36
Flagowce skończyły się z YH1000 i R10 :)

4m

  • Gość
25-07-2015, 18:42
Powyżej 6 kHz na tych wykresach to już totalne ròbta/grajta co chceta :)

Flagowce skończyły się z YH1000 i R10 :)
A Sennheiser na HD600 :)
« Ostatnia zmiana: 25-07-2015, 18:48 wysłana przez 4m »

saudio

  • 724 / 5266
  • Ekspert
25-07-2015, 20:12
Moim zdaniem to dramatyzowanie nie bronię HD800, ale chyba jest to jeden z niewielu producentów który daje coś takiego, w ogóle jeżeli chcemy odsłuchać słuchawek to powinny być do tego przygotowane, w instrukcji
takich HE560 HiFiMana producent pisze o 150 godzinach po których osiągają pełnię swoich możliwości, takie Edition 5
zajmuje to 700, nie wspominając o tym co piszą właściciele Grado GS1000i, bo to jest w nazwie tych słuchawek.
Ja różnicy znaczącej nie słyszałem grały bardzo podobnie, kolega z innego forum który przeprowadzał tego typu próbę
też, także jak widać zdania są podzielone.
Ja swoje o ile dobrze pamiętam bo to już kilka lat minęło odbierałem jako bardzo szczegółowe wręcz doprowadzały
do bólu uszu przy dłuższym słuchaniu, a teraz jest inaczej, możliwe że przygłuchłem, ale nówki ze sklepu odbieram
w podobny sposób jak moje na początku.

fallow

  • 6457 / 5856
  • Ekspert
26-07-2015, 10:32
To teraz w kwestii brzmieniowej "nowych" HD800. Moje stare HD800 zapamietalem przede wszystkim jako grajace dosc chudo i sucho, sterylnie, analitycznie. Do pewnego momentu gladko albowiem od wyzszej srednicy do nizszej gory, nie byly przyjemne. Nie byly przyjemne to wlasnie to okreslenie, gdyz nie byly tez jakos szczegolnie dajace sie we znaki, niemniej nie bylo to wygoda odsluchu.

Kilka par, ktorych sluchalem teraz, nie mialo tego problemu. Co wiecej, przekaz nie byl taki chudy jako go wczesniej zapamietalem. Dalej jednak brakowalo mi dociazenia, porywczosci, emocji. Dalej czulem, ze wszystko jest jakby automatycznie konwertowane na bardzo duza przestrzen, ktora czesto jest dokladnie taka sama. Mozna lubic i nie. Niektore utwory klasyczne brzmia na HD800 bardzo dobrze, ale nie fenomenalnie - jak na Grado GS1000. W przypadku Grado, dochodza jeszcze emocje i porywczosc. Na HD800 wszystko jest stonowane i jak dla mnie "zbyt kulturalne".

Gora tez ma jak dla mnie nie do konca to brzmienie jakie lubie, bardziej pasuje mi gora Tesli czy Grado lub wyzszych AKG.
Separacja intrumentow, poglos, holografia - podobnie jak przedlaty, wszystko to robi wrazenie przez pewien czasu, pozniej odkrywam, ze jest po prostu nudno.

Nie przecze, ze mozna z tych sluchawek wykrzesac bardzo bardzo wiele. To na pewno top wsrod obecnych dynamikow, ale nie moj gust. HD800 graja maja bardzo dobre cechy, ktore dla mnie nie sa krytyczne, natomiast te krytyczne nie sa w nich szczegolnie dobre.

Najciekawsze jest jednak to, ze o ile Audeze rewizje swoich sluchawek puszcza "co chwile", co przyprawia o zawrot glowy ich uzytkownikow, bo przeciez jak ktos kupuje flagowca, to chcialby miec aktualna wersje a tu co chwile wychodzi cos nowoeg... o tyle Sennheiser, Beyerdynamic, Grado - robia to samo, tylko na zancznie mniejsza skale. HD800 dzisiaj roznia sie od tych sprzed kilku lat, podobnie T1, podobnie Grado - chociaz tutaj ...nie wierze, ze to pisze, slowa uznania w strone Johna Grado bo przynajmniej robi to oficjalnie, a nie cichaczem jak Sennheiser i Beyerdynamic.

Ogolnie jest lepiej w przypadku HD800 i na pewno dzisiaj latwiej do nich dobra tor niz kiedys, chociaz dalej jest trudno przelamac ta ich maniere ukladania wszystkiego na scenie dokladnie w ten sam sposob, oraz przelamac tendencje analizy i lekkiej suchosci oraz niedostatku muzykalnosci. Bez lampy ani rusz. 

saudio

  • 724 / 5266
  • Ekspert
26-07-2015, 11:27
Mi akurat HD800 odpowiadają, zgadzam się z Tobą w kwestii wypełnienia, ja akurat jak chcę wypełnienia
to podłączam je do lampowego wzmacniacza i jest sporo lepiej choć dalej nie idealnie.
Ze sceną nie do końca się zgodzę owszem zawsze starają się ją nadmuchać, ale jest tak, że jest zróżnicowana
w zależności od nagrania. W Grada brakowało mi najniższego basu, wprawdzie tylko tam gdzie teraz wiem,
że on jest, poza tym fajne słuchawki. O BD się nie wypowiem słuchałem chwilę T1 na Ragnaroku i było słabo,
pewnie niedopasowanie toru. Takie HE-6 na dedykowanym wzmacniaczu, były super gdyby nie prezentacja
sceny wszystko w jednej linii, szeroko ale prawie zero głębi.
Wracając do HD800 dawno nie słuchałem z fabrycznym kablem, słucham ich na zmienionym kablu i jest lepiej nie jakoś diametralnie, basu jest więcej reszta też się poprawia zwłaszcza góra. No i największą ich wadą jest to,
że trzeba kupić do nich odpowiedni tor a to jest spory wydatek, odwdzięczają się wprawdzie wtedy, ale podsumowując,
wypełnienie i tak nie jest idealne, wprawdzie trzeba posłuchać słuchawek które je mają i dopiero wtedy zaczyna go
brakować.

Radical

  • 721 / 5189
  • Ekspert
26-07-2015, 11:40
Najciekawsze jest jednak to, ze o ile Audeze rewizje swoich sluchawek puszcza "co chwile", co przyprawia o zawrot glowy ich uzytkownikow, bo przeciez jak ktos kupuje flagowca, to chcialby miec aktualna wersje a tu co chwile wychodzi cos nowoeg... o tyle Sennheiser, Beyerdynamic, Grado - robia to samo, tylko na zancznie mniejsza skale. HD800 dzisiaj roznia sie od tych sprzed kilku lat, podobnie T1, podobnie Grado - chociaz tutaj ...nie wierze, ze to pisze, slowa uznania w strone Johna Grado bo przynajmniej robi to oficjalnie, a nie cichaczem jak Sennheiser i Beyerdynamic.

Dokładnie to o czym piszesz sprawia że firmy typu hifiman czy właśnie audeze nie są do końca wiarygodne w moim mniemaniu. Wypluwają z siebie kolejne modele jak karabinu maszynowego tak szybko że już im brakuje skali na określenie jak to hajendowe nie sa kolejne modele a nawet nie potrafią utrzymać tych samych parametrów przy produkcji tego samego modelu. Jednocześnie przez to troche dewaluują wartość swoich słuchawek no bo przecież dzisiejszy top jutro będzie w środku skali ich oferty.... Jak się kupi flagowca sennheisera, akg, grado, stax czy audio technica to wiadomo że pare lat nim on będzie.
« Ostatnia zmiana: 26-07-2015, 11:41 wysłana przez Radical »

Road To Nowhere

  • 1033 / 5889
  • Ekspert
26-07-2015, 12:03
Do jakiego nr seryjnego jest "stara seria" a od jakiego "nowa" ?

Dotyczy HD800.

Radical

  • 721 / 5189
  • Ekspert
26-07-2015, 12:09
20xxx