Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
14-09-2021, 20:52
taki tam dowcip mi sie przypomnial, nie wiedziec dlaczego :

dziecko do mamy : agugugugu
mama do dziecka : nie dostaniesz saneczek

dajesz tego pojedynczego sinusa brzmiacego jak Twoja gitara :-D
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
15-09-2021, 06:33
I już na koniec, bo idę na sanki:
albo się celowo drażnisz i ja udowadniam, że nie jestem krową albo na prawdę nie odróżniasz sygnału sinusoidalnego określonego tą funkcją (i jak pisałem wcześniej nie tangensem) - od pojedynczego sinusa o jednej częstotliwości.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sygna%C5%82_harmoniczny#Rzeczywisty_sygna%C5%82_harmoniczny

A więc ta ciągła zmiana (dopóki gra muzyka) napięcia w czasie określona funkcją sinusoidalną jest dla jednego kanału - jedna. Wzmacniaczowi jest obojętne (dla pasma przenoszenia) czy ma wzmacniać 1 kHz czy sygnał sinusoidalny, ponieważ dla dowolnie wybranego, jednego fragmentu sygnału sinusoidalnego zawsze będzie to jeden sygnał określony funkcją sinusoidalną.

W torze audio są miejsca, w których płyną dwa sygnały sinusoidalne a nawet trzy czy cztery: to miejsce za zwrotnicą zespołu głośników, ale za nią i przed nią już niczego elektrycznie nie miksujemy i nie modulujemy (wbrew teorii majkela). Są jeszcze w układach symetrycznych, ale nie o tym.

Jest to miksowane w części akustycznej.

... czy cwiartka ...

To Ty lubisz klimaty whiskey :) ja w zasadzie nie piję.

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
15-09-2021, 08:27
Izydorczyk, Szabatin... no przerabiało się ich podręczniki na studiach. Ktoś tam coś przekleił do Wikipedii, ale może ustalmy pewne podstawy semantyczne:
- przebieg okresowy nie musi być sinusem. Sinus to (bardzo) szczególny przypadek najprostszej jego postaci.
- muzyka to suma przebiegów okresowych, które nie są wszystkie swoimi harmonicznymi, bo każdy instrument gra swoje tony i unison idealnie rzadko wychodzi, o ile w ogóle miał być.
- dźwięk danego instrumentu może się dać przybliżyć jakimś szeregiem harmonicznym, ale nadal jest to przybliżenie nie uwzględniające:
1. tłumienia, czyli że dźwięk gaśnie (oprócz tych elektronicznych, o ile sample nie został inaczej ukształtowany)
2. modulacji częstotliwości. Jeżeli skrzypaczka będzie kiwać palcem na strunie lub gitarzysta, to już to masz. Nie piszę tu o skokowych zmianach tonu poprzez latanie po gryfie lub użyciu innej struny.

Jak wziąć kapelę z paroma instrumentami, to opis harmoniczny z uproszczeniami wspomnianymi jak wyżej zajmie myślę kilkadziesiąt sinusów. :)

Punkt 1. od razu obala dogmat, jaki tu przeczytałem, że fala zawsze jest sinusem, tymczasem w audio często mamy do czynienia z gasnącymi sinusami - hasło "oscylator harmoniczny tłumiony". Było w szkole średniej, przynajmniej w mat-fizie. Taka funkcja nigdzie nie będzie wyglądać jak czysty sinus, bo jest pomnożona przez funkcję potęgową z ujemnym eksponentem.

Co do modulacji na elemencie nieliniowym - nic nie poradzę, że jeszcze nie przeklejono na Wikipedię z Nosala i Baranowskiego Układy Elektroniczne cz. II tego artykułu, ale każdy element nieliniowy, czyli wprowadzający np. THD, powoduje efekt modulacji, gdy się na nim znajdą dwa sygnały - no niech już będzie - harmoniczne. Oczywiście mógłbym taki artykuł tam stworzyć, bo nie takie głupki uzupełniały treści Wikipedii, ale nie mam żadnego problemu z tym, że to co tam jest w zasobach, to cała i jedyna wiedza, jaką uznaje kol. colcolcol.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
15-09-2021, 17:06
colcol, nie wiem po co kombinujesz. Napisz po prostu jakim pojedynczym sinusem o jakiej czestotliwosci gra Twoja gitara :-)

Ustalmy podstawy, bo nie wiem wg jakich kryteriow oceniasz, ze prawidlowy pojedynczy sinus na wyjsciu urzadzenia swiadczy o tym , ze dobrze wykonalo swoja robote.
tzn. wytworzylo mozliwie wierny obraz instrumentu na ktorym najdziksze wyczyniasz swawole.
https://banbye.pl polecam :-)

Lutek

  • 535 / 5831
  • Ekspert
15-09-2021, 21:03
colcol, nie wiem po co kombinujesz. Napisz po prostu jakim pojedynczym sinusem o jakiej czestotliwosci gra Twoja gitara :-)
Ja sadze, ze nie o to chodzi, ze gitara gra sinusem, a tym bardziej pojedynczym, bo gdyby tak bylo, to oznaczaloby, ze gra tylko jednym dzwiekiem o okreslonej czestotliwosci, a gitara ma przeciez 6 strun, z ktorych dodatkowo kazda mozemy jeszcze dociskac na wielu progach umieszczonych w scisle okreslonych odleglosciach w celu uzyskiwania roznych wysokosci dzwieku  Jesli zatem wydobedziemy pojedynczy, dowolny dzwiek, czyli szarpniemy dowolna strune pusta, badz dociskajac ja do jakiegos progu, to rzeczywiscie wykres podstawowej czestotliwosci tego dzwieku (czestotliwosci drzenia tej struny) do czasu, bedzie sinusoida o zanikajacej amplitudzie. Mowie tu tylko o czestotliwosci podstawowej, pomijajac tzw alikwoty, czyli harmoniczne, ktore nakladaja sie na dzwiek podstawowy, dzieki to ktorym rozrozniamy barwe dzwieku, a co za tym idzie wiemy jakie jest zrodlo tego dzwieku, czyli z jakiego instrumentu zostal wydobyty.  A poniewaz harmoniczne, sa to wielokrotnosci i podwielokrotnosci czestotliwosci dzwieku podstawowego, wiec kazda harmoniczna z osobna rowniez ma przebieg sinusoidalny.
A przy okazji informuje, ze na jakis specjalistycznych pomiarach w audio sie nie znam, natomiast znam sie tylko na tym, co slysze, czyli jakiej jakosci jest dla moich uszu dzwiek, ktory do nich dobiega :-)
« Ostatnia zmiana: 15-09-2021, 21:06 wysłana przez Lutek »

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
15-09-2021, 22:26
Lutek, ja tez uwazam ze gitara i inne instrumenty graja dxwiekami zlozonymi a nie pojedynczym sinusem.
Z tego tez powodu ocena mozliwosci sonicznych sprzetu oparta o pojedynczy sinus jest ... ryzykowna zeby nie powiedziec baaaardzo losowo trafna. chyba ze ktos faktycznie slucha generatora.

Tak sobie tylko gaworze z colcolcolem, chetnie poslucham jego gitary. Czekam spokojnie az colcol nie znajdzie tego pojedynczego sinusa ktory brzmi mu jak jego wioslo i dojdzie do wniosku ze tych sinusow musi byc tam wiecej naraz :-)

https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
16-09-2021, 11:04
...czyli jakiej jakosci jest dla moich uszu dzwiek,

Jakiej? To tylko Twoja opinia o emocjach, która będzie jakoś wyrażona mniej lub bardziej precyzyjnie za pomocą mowy. W strukturze sprzęt-dźwięk-uszy-mózg-świadomość-emocje-inteligencja-asertywność-mowa (przekaz) jest nieskończona ilość niewiadomych. I ja mam ufać w przekaz (mowa, pismo) o sprzęcie bez znajomości całej maszynerii poznawczej? :P Znaczy, ufać mogę tylko nie bardzo chcę. A najciekawsze są pytania audiofili o kable z tej struktuty :P:P

Czy wiecie, że świadomość ludzka jest celowo opóźniana o około 200-400 milisekund, jeżeli może to mieć wpływ na ocenę stanu faktycznego albo kiedy "pytamy" mózg o opinię? Jest teoria mówiąca o tym, aby nie pytać mózgu o opinię, jeżeli nie chce się usłyszeć kłamstwa.
Dokładnie polega to na tym, że podejmując decyzję (intencja, impuls) uruchamiamy cała machinę motoryczną i aby sygnał zwrotny o działaniu (skutek) zgrał się w czasie z intencją tej decyzji potrzebna jest zwłoka? W tym czasie docierają do nas tysiące uświadomionych (lub nie) informacji, które mózg włącza w proces świadomości i działa... Inna ciekawą właściwością mózgu są przerwy w dostawach, normalnie stany nieświadome, które uzupełniamy przez dane historyczne.
My w ogóle nie oceniamy stanu chwilowego dźwięków, tylko całość albo duże fragmenty na podstawie danych z pamięci. Co jedliście we wtorek o 13?
Proste doświadczenie: włączcie 1 sekundę z 8 minuty 5 Beethovena i opiszcie właściwości systemu. Można użyć słownika "Pacuły"

sinusow musi byc tam wiecej naraz :-)

I są tysiące tysięcy w części akustycznej. Lutek zwrócił uwagę na ilość strun, ale źródłem dźwięku jest cała gitara i całe pomieszczenie. Za mikrofonem piezo jest JEDEN przebieg napięcia, który opisuje przebieg sinusoidalny i tylko JEDEN przebieg sterujący stopniem wejściowym w przedwzmacniaczu. I tylko JEDEN aż do zwrotnicy. 

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
16-09-2021, 17:26
dawaj sinus, nie bądź żyła :-)
https://banbye.pl polecam :-)

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
16-09-2021, 17:35
I są tysiące tysięcy w części akustycznej. Lutek zwrócił uwagę na ilość strun, ale źródłem dźwięku jest cała gitara i całe pomieszczenie. Za mikrofonem piezo jest JEDEN przebieg napięcia, który opisuje przebieg sinusoidalny i tylko JEDEN przebieg sterujący stopniem wejściowym w przedwzmacniaczu. I tylko JEDEN aż do zwrotnicy.
Tylko, że ten Twój JEDEN to nie jest sinus, a ich cały spory zbiór przemnożony przez inne funkcje zmienne w czasie. Co nie przeszkadza mu być funkcją ciągłą.

Niestety Kolego colcolcol, aparat matematyczny jest zgoła inny niż Twoje wyobrażenie o nim, i nawet profesura z psychologii lub psychiatrii na to nie pomoże.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
16-09-2021, 17:38
a powiedz mi colcol jak myslisz, kiedy gra Twoja gitara i jednoczesnie w tle slychac np. swiergot ptactwa zachwyconego tym sinusem to jest jeden sinus czy dwa ... czy moze wiecej ?;-)

myslisz ze te sinusy przelatuja przez tor jeden po drugim czy rownoczesnie tworzac cos na ksztalt widma ?
Myslisz ze sinus tonu podstawowego oraz sinusy tonow harmonicznych sa odtwarzane kolejno jeden po drugim czy moze wszystkie naraz ?
A jak gra kilka instrumentow to sprzet najpierw odtwarza pierwszy sinus pierwszego instrumentu, nastepnie czwarta harmoniczna trzeciego by przejsc plynnie do drugiej drugiego...i tak w kombinacji krzyzowej az do wyczerpania sinusow ?:-)

na mysl przychodzi wybitny biolog Trofim Łysenko, niezlomnosci Ci nie brak :-D
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
16-09-2021, 17:48
majkel, ja podchodze do wielu tematow czysto intuicyjnie. Intuicja to swietna rzecz o ile poxniej sprawdzi sie co tam czlowiekowi naopowiadala :-)

colcol, w jednostce czasu przez urzadzenie przelatuja wszystkie "sinusy" wszystkich instrumentow i ich harmonicznych naraz. Nie jakis pojedynczy sinus (z wyjatkkami, np. generatora)

Wiem ...podpowiedzial Ci to Twoj wewnetrzny glos... rozmawialem z nim, mowil ze jaja sobie z Ciebie robi ale zebym Ci tego nie powtarzal.
https://banbye.pl polecam :-)

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
17-09-2021, 15:34
Colo nie przejmuj się sinusem Zmela, Wszyscy pomiarowcy są z Tobą (no może tylko ja?). ;)
Zmelu dla Ciebie info, zapisz się do odpowiedniej grupy, po obejrzeniu tego filmu
.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
17-09-2021, 18:54
dzieki Artur, nie czuje potrzeby zapisywania sie do grup celem zrozumienia ze pojedynczy sinus nie jest muzyka :-))))

...ale jak czujesz, ze powinienes (albo jestes w jakiejs takiej "góró" ;-)) w celu utwierdzeniu sie w wierzeniu, ze jest - to jak najbaradziej powinienes ;-)

https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
17-09-2021, 18:57
najlepsze jest jednak w tym felietonie to, ze facet nie wyglada na czciciela pojedynczego sinusa :-)))

acz wzrok mam juz nie ten co kiedys ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
17-09-2021, 19:07
Artur, a wex mi jeszcze powiedz czy podobnie jak kolega colcol uwazasz ze w takim instrumencie jak np gitara bas dominuje na poziomie +20dB reszte pasma ?:-)

ja wiem ze bas jest wszedzie ale nie wiedzialem do czasu kowidianskiego pierdolca ze az tyle :-)))))
https://banbye.pl polecam :-)