Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
06-09-2021, 17:26
Zacznij od wyjaśnienia w jakim urządzeniu z segmentu rynku konsumenckiego występuje ww zjawisko:
już dwa sinusy o różnej częstotliwości jak się zmodulują na nieliniowości stopnia wyjściowego
Nie unikam odpowiedzi. Chcesz przenieść dyskurs na porównywanie wacków.

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
06-09-2021, 17:34
Zacznij od wyjaśnienia w jakim urządzeniu z segmentu rynku konsumenckiego występuje ww zjawisko:
Nie posiadam żadnych przekrojowych danych na temat urządzeń konsumenckich. Brałbym na początek na celownik aplikacje lampowe, niekoniecznie wszystkie albo niektóre na tranzystorach polowych. Mi to lotto, bo DACa sobie (i nie tylko) zdłubałem samemu. Spodziewam się w nim bardzo niskich zniekształceń THD i pasma przenoszenia płaskiego jak blat granitowy, czy jak to tam szło.
Cytuj
Nie unikam odpowiedzi. Chcesz przenieść dyskurs na porównywanie wacków.
Z rzeczy, które ja chcę, to uzyskać odpowiedź. :) Na razie idzie mi z Tobą jak z MrB. Wciąż masz szansę wypaść lepiej.

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
06-09-2021, 17:49
DACa sobie (i nie tylko) zdłubałem samemu.
Gratuluję.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
06-09-2021, 22:59
Od czasu do czasu czytam o różnych zawiłościach" audiofila" nie wszystko do końca  czasami rozumiem jednak.
Nie zamartwiam się tym i dobrze sypiam w nocy. Jeśli to jest takie zawiłe czemu nie na kierunku na  studiach inż.audiofil-:)))

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-09-2021, 17:48
colcol, masz mojego prywatnego Nobla z fizyki, tez mysle ze czynnik czasu jest przereklamowany,
Jedyny problem ze bez czynnika czasu fala stoi w miejscu a wiec muzyka jest jakby mniej slyszalna ?
czy dobrze slysze ze w takich momentach nic nie slysze ?:-)

prawdziwy nowoczesny fizyk nie powinien sie tym przejmowac, jest grant - jest impreza :-D
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
11-09-2021, 17:51
"Chcesz przenieść dyskurs na porównywanie wacków."

Zygmunt Freud twierdzil ze niekorzystne wrazenie kompensuje sie iloscia basu ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
11-09-2021, 18:24
Ja natomiast poznałem kiedyś audiofili (audiodebili), którzy słyszą to czego nie słychać i byli szczęśliwi, wyjątkowi.......a myślałem ze muzykę robi się w pasmie słyszalnym dla plebsu.......

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
11-09-2021, 19:14
masz mojego prywatnego Nobla z fizyki

Czy mogę - odwdzięczając się -  zaproponować Nike za wzbogacenie semantyki o nowe, niezbadane pokłady mułu logicznego zabarwionego finezyjną szyderą? :P
Ten rodzaj zabaw słownych przerabiałem już w Kaimie, w których udowadniano hi-end za pomocą pary głośników z pasmem od 60 Hz :) były jeszcze zabawy kujawskie i tu powtarzano doświadczenia na ignorantach za pomocą naklejek na płyty CD :) Kto kupił za 10$ sztuka w promocji ten do dziś je pewnie na ołtarzu z Reimyo trzyma...
Ostatni klub tzw Rafała był mniej więcej na Waszym poziomie abstrakcji. Dwie osiemnastki na stronę ze Scana dawały kosmiczne przeżycia... do momentu sprzedaży :) Dziś króluje Wilson i modulowanie sinusów na nieliniowości stopnia wyjściowego DAC.

Liczyłem na Ciebie Magu :)

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
11-09-2021, 21:00
U mnie wczoraj kable cyfrowe zagrały. Jeden i drugi po 75 łomów no i różnica była, na słuch, moim wytrenowanym do ekstremum audiofilskim uchem.Pomiędzy serią zer i jedynek słyszałem wyraźnie całe spektrum czarnego tła i koherencje alikwotów.

Chyba rzucę to hobby na korzyść czegoś bardziej ciekawego i ekstremalnego - grzyby, znaczki pocztowe, wycinanki łowickie, haft serwetek, lepienie glinianych garnków albo przynajmniej zapiszę się do związku działkowców.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
12-09-2021, 04:45
colcol, Twoje podejscie jakie by nie bylo wbrew pozorom mi sie podoba, serio.
Masz wlasne przemyslenia, jakies tam, cos MI w nich nie odpowiada, moze z braku wiedzy. Na "czuja" i z MOJEGO doswiadczenia powiem, ze wrazenia subiektywne niekoniecznie ida w parze z wynikami pomiarow. Mam na mysli te pomiary ktore mozna np. obejrzec w magazynach. tzn. lepsze w pomiarach urzadzenie niekoniecznie jest lepiej oceniane. W muzyce jest podobnie, automat niekoniecznie lepiej zagra Chopina niz zywy pianista, choc automat "na papierze" moze byc "akuratniejszy".
Nie oznacza to ze pomiary ZAWSZE nie ida w parze  z wrazeniami bo to by bylo zbyt proste, wystarczyloby zaczac je interpretowac odwrotnie :-)

Ameryki w temacie pomiary nie odkrylem, metody jakich uzywam sa ogolnie dostepne, nie uzywam zadnej do oceny koncowej . Ty ze swoim podejsciem jestes bym powiedzial bardzo otwarty wiec masz szanse na znalezienie zlotego graala pomiarow ;-)

https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
12-09-2021, 06:39
Nic dodać - nic ująć. Mam do siebie taki dystans, że czasami widzę własne plecy :P i jeszcze raz: w poważaniu mam pomiary asr i wypociny Pacuły, ale z dwojga - zawsze wybiorę pomiar.
Aktualne pomiary z SHD dsp tylko potwierdzają rozstrzał między tym co "obiektywnie" płaskie a subiektywnym zrównoważeniem i
 przyjemnością ze słuchania. W przypadku DAC i wzmacniaczy pomiar mi wystarczy, może jeszcze informacja o cenie. Kolumny i kable cyfrowe 76 omów - tylko po osobistym odsłuchu.


 

U mnie wczoraj kable cyfrowe zagrały. Jeden i drugi po 75 łomów no i różnica była, na słuch, moim wytrenowanym do ekstremum audiofilskim uchem.Pomiędzy serią zer i jedynek słyszałem wyraźnie całe spektrum czarnego tła i koherencje alikwotów.

Chyba rzucę to hobby na korzyść czegoś bardziej ciekawego i ekstremalnego - grzyby, znaczki pocztowe, wycinanki łowickie, haft serwetek, lepienie glinianych garnków albo przynajmniej zapiszę się do związku działkowców.

A może ultrakrótkofalowcy?

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
12-09-2021, 09:39

U mnie wczoraj kable cyfrowe zagrały. Jeden i drugi po 75 łomów no i różnica była, na słuch, moim wytrenowanym do ekstremum audiofilskim uchem.Pomiędzy serią zer i jedynek słyszałem wyraźnie całe spektrum czarnego tła i koherencje alikwotów.

Chyba rzucę to hobby na korzyść czegoś bardziej ciekawego i ekstremalnego - grzyby, znaczki pocztowe, wycinanki łowickie, haft serwetek, lepienie glinianych garnków albo przynajmniej zapiszę się do związku działkowców.

Garnki ! Glina!


  Ja chętnie nabyłbym odpowiednie.  Mógłbym nawet parę ton gliny przywieźć żebyś mógł obcykać technologię

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
12-09-2021, 10:41
a myślałem ze muzykę robi się w pasmie słyszalnym dla plebsu.......
Takie pasmo najbardziej mi odpowiada do słuchania:)))

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
13-09-2021, 12:42
masz szanse na znalezienie zlotego graala pomiarow ;-)
Już kiedyś pisałem, że od ponad 10 lat nie zmieniłem systemu. W tamtym roku SHD ze względu na poręczność i możliwość zabawy z basem.
Czy to jest wystarczające potwierdzenie, iż że mam najlepszy system na świecie?
No i otwartość z pokorą diabli wzięli :P

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
13-09-2021, 14:44
" wystarczające potwierdzenie, iż że mam najlepszy system na świecie?"

dobre podejscie, znajomy jakis czas temu wpadl na pomysl, zeby tlumaczyc to audiofilom na kozetce.
Na AH jak dobrze sie trafi sa darmowe warsztaty :-)
https://banbye.pl polecam :-)