Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
04-09-2021, 09:05
jeszcze raz. perka solo (lubisz bas, wiec nie gitara :-)), werbel, stopa ok 50-150Hz (prosze o korekte w razie potrzeby, nie drazyklem, ocena "na ucho"). Odepnij sredniaka i wysokie,

Pozluchaj "bas"

Dopnij sredniaka i wysokie

Posluchaj

Jak uznasz ze nie ma roznicy to sprawdx czy sredniaka podpiales :-)

W ten sposob dotrze do Ciebie ze nawet pojedynczy "bas" nie sklada sie wylacznie z tonu podstawowego, czasami bez tych zbednych sinosow "oprocz" ton podstawowy jest dalece niewystarczajacy.

A w muzyce tych tonow jest z pińcet plus albo i hohoho.


I JAK TY CHCESZ OCENIC JAKOSC BRZMIENIA URZADZENIA NA PODSTAWIE JAKIEGOS DOWOLNEGO PRZEBIEGU A NAWET WSZYSTKICH PO KOLEI - POJEDYNCZO ? Instrument jak zauwazono NIE JEST pojedynczym sinusem, nawet gdy jest to sinus tonu podstawowego.
I wcale nie chodzi o zubozenie ale o to ze zeby ocenic harmonie dxwieków musisz ja miec.
Pojedynczy sinus nia nie jest.


Pomiary sa dobra rzecza, o ile mierzy sie rzeczywiste zaleznosci a nie modele teoretyczne.


https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
04-09-2021, 13:47
Największym problemem niemal każdej dyskusji o audio jest podważanie pomiarów - opinią a opinii - teorią, dalej teorii - praktyką i koło się zapętla.
Podważam od początku prowokujący wpis Gustawa o wyższości jego słuchu nad efektem pomiarów. Nie jestem ich wyznawcą.
Pomiar niech podważy pomiarem lub wywodem matematycznym. Opinię niech podważa - swoją własną opinią a teorię - podstawami, prawami i wiedzą.
Grałem w zespole muzycznym czterdzieści lat temu. Nie mów mi Zmelmagu co to stopa a co to harmoniczna.

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
04-09-2021, 15:13
sinusem o jakiej czestotliwosci sprawdzilbys Pan, Panie Salieri sprzecicho, zeby sie dowiedziec czy odpowiednio odtworzylo np :

https://banbye.pl polecam :-)

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
04-09-2021, 15:57
Największym problemem niemal każdej dyskusji o audio jest podważanie pomiarów - opinią a opinii - teorią, dalej teorii - praktyką i koło się zapętla.
Ja podważam przydatność pomiaru THD na pojedynczym sinusie. Zmelmag to samo. Wyniku pomiaru nie podważam, a nawet potwierdzam. Na pełnej skali DAC THD od sinusa 1kHz powinien wyglądać cudownie wzorowo. Jak jest chociaż ciutkę nie teges, to jest naprawdę źle. Dla 100Hz podobnie.

Sinus ma kształt sinusa. Przebieg prostokątny nie jest sinusem mimo, iż można go rozbić na sinusy szeregiem Fouriera, i będzie tego "hohoho", tylko im dalej tym amplituda mniejsza, od którejś tam harmonicznej pomijalnie mała.

Pisałem już, czego szukać - modulacja na elemencie nieliniowym, bo tak się zachowa dowolny zniekształcający element toru audio, nawet przetwornik elektroakustyczny. Popatrzeć na widmo sygnału wynikowego. Co tu robią kolejne prążki? @colcolcol, ja nie będę za Ciebie googlał, bo to miałem w podręcznikach (papierowych) i zdałem z tego egzaminy za młodu. Jak Ci się nie chce szukać, wporzo, tylko nie opowiadaj, że to nie nauka próbując udowadniać, że nauka jest na ASR. Tam jest jej mały skrawek, do tego używany tendencyjnie i bez zrozumienia, za to w religijnym uniesieniu admina i paru przydupasów 24h online.

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
04-09-2021, 17:33
... ale robią karierę i na razie jedynym argumentem przeciw są kalumnie. Nie jestem ich adwokatem, mam w tak głębokim poważaniu ich "autorytet" jak opinię Gustawa czyli - jest mi obojętna :P
Z ciekawości świata prowokuję do przedstawienia pomiaru obrazującego "nie granie Gustawowego" DACa.
Osobiście wybieram pomiar, ale tu sprawa jest indywidualna i początkujący audiofil może wybrać drogę miecza lub ducha. 

sinusem o jakiej czestotliwosci sprawdzilbys Pan, Panie Salieri sprzecicho, zeby sie dowiedziec czy odpowiednio odtworzylo?

16, 18, 20 i 22 Hz to chyba oczywiste?

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
04-09-2021, 21:49
Nie ma już czego mierzyć. DAC wyleciał bo nie zamierzałem męczyć się dobrymi pomiarami.
Jeżeli moja opinia jest obojętna to nie ma przecież obowiązku męczenia się jej czytaniem.

Nie mam kompetencji do mierzenia DAC-ów. Wziąłem więc pod uwagę ranking i pomiary tworzone przez osoby uznawane przez kompetentne. Logiczne? Chyba tak. Zwykły konsument skorzystał z wiedzy profesjonalistów
Niestety ta wiedza okazała się równie użyteczna jak wiedza astronoma przy procesie inseminacji bydła. Za to doświadczenie "konsument" (czyli "mła") zapłacił nie tylko swoim straconym czasem ale również realnymi pieniędzmi w postaci straty przy odsprzedaży.

Rozumiem jednak, że dobrym rozwiązaniem byłby drugotrwały proces samo-przekonywania, że nie mam racji i ten DAC gra bardzo dobrze (bo w końcu ma dobre pomiary).

PS. Szkoda, że nie jestem szejkiem naftowym. Kupiłbym komuś z ASR takiego DAC-a i zmusił do jego słuchania do końca życia :-)
« Ostatnia zmiana: 04-09-2021, 22:17 wysłana przez Gustaw »

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
04-09-2021, 22:07
sinusem o jakiej czestotliwosci sprawdzilbys Pan, Panie Salieri sprzecicho, zeby sie dowiedziec czy odpowiednio odtworzylo?

16, 18, 20 i 22 Hz to chyba oczywiste?
[/quote]

dla Ciebie w tej chwili :-)))
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
04-09-2021, 22:26
Gustaw, powiedz jak bardzo pozytywnie wplynalby nawet znakomity wynik pomiaru na decyzje o zatrzymaniu w chalupie urzadzenia ? ;-)

Normalnym zachowaniem jesli teoria nie sprawdza sie w praktyce jest zmiana lub modyfikacja teorii.
Zdrowym zachowaniem jest odeslanie urzadzenia w tym przypadku. Moze sie akurat nie "wstrzelilo" a moze zwyczajnie metodologia pomiaru nietrafiona i nie wyglada tak rozowo w rzeczywistosci.

Byloby milo gdyby wyniki dostepnych pomiarow korelowaly z wrazeniami, jest to jednak relacja luźna.
https://banbye.pl polecam :-)

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
04-09-2021, 22:43
Gustaw, powiedz jak bardzo pozytywnie wplynalby nawet znakomity wynik pomiaru na decyzje o zatrzymaniu w chalupie urzadzenia ? ;-)

Bardzo. Tak jak kropla wody drąży skałę tak pomiary drążą mój sceptycyzm. Dodam tylko, że jedno i drugie, obecnie wymagają podobnego czasu :-)

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
05-09-2021, 10:25
Nie ma już czego mierzyć. DAC wyleciał bo nie zamierzałem męczyć się dobrymi pomiarami.
Widzę że bardzo zwracasz uwagę na opinie innych,wykresy, dane techniczne DAC. Czasami nadmiar takich danych może prowadzić do dezinformacji.Jeśli zdecydujesz na zakup kolejnego DAC określ swoje wymagania realne poparte tylko twoim doświadczeniem słuchowo-emocjonalnym.Może niech pierwszym kryterium będzie wygląd -potem parametry....
Jednym się podobają zgrabne kobiety, inni wolą aby miała ładne nogi lub odpowiedni biust:)))
To co napisałem jest tylko moją sugestią  do przemyślenia, sam podejmiesz odpowiednią wg  Ciebie decyzje.
Mama nadzieję że się nie pogniewasz i w końcu zakupisz wymarzony DAC :)))
Który na  zdjęciach wybierasz-kryterium tylko wygląd ?
« Ostatnia zmiana: 05-09-2021, 10:28 wysłana przez Wojciech7 »

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
05-09-2021, 16:29
Ja się zastanawiam, jak by zagrała "wieża" zestawiona z elementów EMOTIVA. Oni mają odtwarzacz CD, końcówki mocy i nie wiedziałem, że tak fajnie wyglądający DAC (chyba z PRE, choć samo PRE też mają w ofercie).

Coś tak podejrzewam, że dawny NAD nie miałby szans.

NAD był wtedy (końcówka '80 i początek '90) ekonomiczną opcją i dziś EMOTIVA lokuje się podobnie.

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
05-09-2021, 17:50
Emotiva wygląda OK. Nie słuchałem ale jestem bardzo sceptyczny do współczesnych sprzętów o wybitnie korzystnym stosunku ceny do potencjalnej jakości dźwięku ale kto to wie. Może to gra dobrze. Został mi uraz psychiczny po testowanych DAC-ach ;-)

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
05-09-2021, 18:03
Jak ktos chce posluchac "wiezy" Emotivy w Poznaniu HT Audio na Namyslowskiej, nie ma co kombinowac, pojechac, posluchac i jezcze kawe zrobia :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
05-09-2021, 19:08
Masz najbliżej - podjedziesz i zdasz relację? :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
05-09-2021, 19:34
... zagrał poprawnie, ale bez energii Burmestera. Niby wszystko grało, ale dały o sobie znać słabe wysokie. Nie schodzi również tak nisko jak Accuphase DAC-50 a jak już zejdzie to bez dynamiki. Wyczuwalny jest brak wyraźnej sceny dźwiękowej z wyraźnie zaznaczonymi źródłami wyraźnie pozornymi. Scena jest delikatnie, ale wyraźnie rozmyta i ma po prostu geny "taniości", tu trudno o zioło. To wszystko jest skutkiem delikatnego osłabienia średnich, które są ukryte jak Niemiec w okopie. Jednym słowem - idealne dla początkującego audiofila. A że pomiar pasma przenoszenia jest płaski jak granitowy blat do kuchni nic nie wnosi do tematu. Trzeba posłuchać, bo może wpasuje sie w czyjś system. Zagra dobrze z jasnymi kablami i rodowaną wtyczką sieciową ze srebra i kopułką Tonsila gdwt . Zalecam również pudełko piasku od rafaela, może pozbawi dźwięk naleciałości z plastiku i doda mu ciepła.
I zaoszczędziłem 200 zeta na paliwo :P