Audiohobby.pl

Kierunkowość kabli.

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5828
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2008, 00:24
To jest różnica w która strone sie duta ciągnie? Niewiedziałem, a zawsze myślałem że miedź i srebro są przewodnikami...

Rafaell

  • 5033 / 5862
  • Ekspert
10-07-2008, 01:02
Przeciągany drut przez przejście przez diamentowe ciągadło ulega utwardzeniu zewnętrznemu a np. monokryształy miedzi maja naruszoną na styku wewnętrzna część drutu i zewnętrzna strukturę krystaliczną,w związku z tym jakaś konkretna kierunkowość mechanicznoelektryczna jest. Należy podejrzewać że zmiana gęstości przewodnika też powoduje że na zewnątrz drutu jest większa przepustowość elektronów a w środku mniejsza? Drut jednolity w całym przekroju mógłby występować tylko przy odlewaniu grawitacyjnym i też nie na 100% gdyż występuje takie zjawisko jak skurcz termiczny który narusza jednorodność przekroju drutu-przewodnika można to wrzucić np. do ciekłego azotu modnie nazywany zabieg ulepszanie kriogeniczne a poprawnie wymrażaniem. Na zdrowy rozum następuje wtedy zjawisko odwrotne od skurczu odlewniczego i taki materiał powinien być faktycznie jednorodny co do gęstości i struktury. Idealnie zrealizowany proces powinien występować zaraz po sobie w jednej linii technologicznej. W cieplnej obróbce materiałów nazywamy to hartowanie z wymrażaniem. W domu tego na pewno sami nie zrobimy, oprzyrządowanie jest niestety bardzo kosztowne

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

paww

  • 327 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2008, 07:39
Co do zmiany struktury przewodnika w wyniku procesu opisanego przez Rafaella to wszystko się zgadza. To że może być inne przewodzenie elektronów w strukturze przewodnika też.

Tylko proszę zwrócić uwagę, że przesył zmiennego sygnału charakteryzuje się tym, że siła elektromotoryczna w przewodniku i elektrony zmieniają kierunek oddziaływania, w przypadku sygnałów audio 20-20000Hz, czyli do 20 tysięcy razy w ciągu jednej sekundy. Jeśliby przewodnik był kierunkowy w dosłownym tego słowa znaczeniu, to sygnał audio uległby zwyczajnemu zniekształceniu nieliniowemu, czyli np. sinusoida po przejściu przez taki kabel nie byłaby już sinusoidą!

Jaki byłby dźwięk po zastosowaniu tzw. "kierunkowego kabla" można sobie łatwo wyobrazić.

josef

  • 536 / 5868
  • Ekspert
10-07-2008, 10:11
a jesteście pewni, że wyciąganie drutu odbywa się tylko w jednym kierunku a nie w obu tj. z jednej szpuli na drugą, potem z drugiej na pierwszą aż do osiągnięcia odpowiedniej grubości?

Arek_50

  • 1130 / 5868
  • Ekspert
10-07-2008, 12:31
Najlepsze sa prety odlewane.Przynajmniej tak twierdzili pod koniec lat 90 tych producenci kabli.W tych czasie odlewano prety 1mm potem0,8mm.Jak poszla dalej technologia nie wiem ,moze ktos napisze.

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5828
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2008, 12:48
Zgadzam się z tym że odlewanie jest najlepszym rozwiązaniem, już gdzieś tu pisałem czym różni się walcowanie za zimno od na ciepło.  Ale tak na prawdę ułożenie kryształów miedzi w przewodnku ma znikomy wpływ na przewodzenie.

paww

  • 327 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2008, 13:47
A może kable nadprzewodzące, opór zero omów.

Tylko gdzie ja w mieszkaniu będę te butle z ciekłym azotem trzymał?

josef

  • 536 / 5868
  • Ekspert
10-07-2008, 14:08
raczej z helem

paww

  • 327 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2008, 14:15
To jeszcze gorzej.

broy

  • 179 / 5820
  • Aktywny użytkownik
10-07-2008, 14:30
>> Arek_50, 2008-07-10 12:31:46
Najlepsze sa prety odlewane.Przynajmniej tak twierdzili pod koniec lat 90 tych producenci kabli.W tych czasie odlewano prety 1mm potem0,8mm.Jak poszla dalej technologia nie wiem ,moze ktos napisze.

w produkcji kabli nikt niczego nie odlewa, najwyżej odlewa się ;-)
co do przeciągania drutu - zawsze jeden kierunek
nowoczesne ciągarnie mają bardzo dobre parametry w zakresie stabilności średnicy i wydłużenia, ale są kosztowne
większość producentów kabli audiofilskich robi te kable w chinach w kilku tych samych fabrykach, własne linie może mają ci naj naj więksi, ale to też mało prawdopodobne - koszty
dlatego też ceny kabli audiofilskich są super chore - chodzi o jak najwyższe marże jednostkowe przy małej sprzedaży jak na OEM
pzdr z kablowni :-)))

paww

  • 327 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
10-07-2008, 14:41
W hucie jak zamawia się blachę, to najmniejszy wsad wynosi około 200 ton (zależy od blachy i huty).

Nie wiem jak te proporcje mają się do miedzi, ale można domyślać się, że napewno nie wytapiają w kg.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
14-11-2012, 21:49
Panowie,od wczoraj nie mogę dojść do siebie...Robię czasami doświadczenia idiotyczne,których wynik z gruntu skazany jest na niepowodzenie.Wczoraj zaobserwowałem wyraźnie wpływ kierunkowości włączenia elementu biernego.Naruszyło to podstawy mojej wiedzy.To jest niewiarygodne!!!

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
14-11-2012, 22:00
Pasywny dwójnik RLC o ile nie ma ukrytej trzeciej drogi ucieczki sygnału nie ma prawa zachowywać się polarnie!A słyszę to wyraźnie w trakcie przełączania w trakcie odsłuchu.Pomyślałem,że szwankuje przełącznik,ale sprawdziłem,że przełącznik działa poprawnie.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
15-11-2012, 21:49
Za chwilę będę badać kierunkowość drutu jednożyłowego w postaci cewki bezindukcyjnej.Jeżeli doświadczenie wykażę wystepowanie kierunkowości to jest to sprawa struktury krystalicznej,czyli asymetrii parametrów przewodnika w zależności od polaryzacji,a nie konstrukcji i parametrów rozproszonych i pasożytniczych.

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
15-11-2012, 21:58
Świat zamarł w oczekiwaniu!