Audiohobby.pl

Sieciowy odtwarzacz muzyczny

Sim1

  • 1829 / 5860
  • Ekspert
05-10-2014, 23:09
No to proponowałbym rozważyć transakcję wiązaną - dysk sieciowy, który przy okazji zrobi za szybki serwer squeezboxa.
Synology czy Qnap, wybór zależy od osobistych preferencji.
Ja mam Synology więc tylko o tej firmie mogę coś podpowiedzieć.

Można wyjść od podstawowych modeli jedno dyskowych ale jak ma być szybko, wygodnie zarówno squeezeboxowo jak i udostępnianie plików to optimum domowym chyba jest DS214+.
Koszt dość wysoki ale to zakup z serii "na kilka lat", urządzenie praktycznie bezobsługowe o dużych osiągach, 1GB ram i 2-corowy CPU pozwalają na b. dużo (równoczesny dostęp do plików dla wielu użytkowników i chodzące parę serwisów). Można zacząć od 1 dysku, nie trzeba od razu raidów ustawiać. Nieduży i idealny do szafy.

Jestem zainteresowany
Oki w nadchodzącym tygodniu popełnię opis ;)

gutekbull

  • 498 / 5846
  • Zaawansowany użytkownik
11-10-2014, 18:13
Pilnie potrzebuję pomocy.
Zabrałem serwer z sobą na wieś, wcześniej w domu wyłaczyłem w Daphile połączenie wi fi bo w domu łaczyłem sie po kablu poprzez sieć -lan.Teraz nie mogę połączyć się z Daphile, ani go zresetować :-(
Mam z sobą zwykły kabl sieciowy.
Co mogę zrobić ?
Próbuję wejść poprzez adres :192.168.128.1 ,ale się nie udaje :-(
Kabel nie jest scrosowany !
« Ostatnia zmiana: 11-10-2014, 18:18 wysłana przez gutekbull »

gutekbull

  • 498 / 5846
  • Zaawansowany użytkownik
11-10-2014, 20:15
Przez ok.5lat bawiłem sie z NAS i uciekłem :-)
Jak miałbym zabrać sieć z domku na wieś ?
A tak biorę serwer pod pachę i odpalam gdzie chcę i łączę się z Daphile-genialne  :-)


Obecny problem rozwiązany -włączyłem w BIOSie i gra.

Synthax

  • 2323 / 4115
  • Ekspert
11-10-2014, 21:22


Nie będę krył że przy 220 albumach WAV na moim WD Passporcie z dodatkowym zasilaniem to Touch potrafi czkać przy przewijaniu utworu np.

Odpalanie serwera na SBT, to nie jest najlepszy pomysl.
Od NAS nie uciekniesz ;)

Mam tego świadomość... Tym bardziej że płyty zgrywam w pracy i mając NAS mógłbym je zdalnie loadować a tak muszę wypiąć dysk, wgrać muzykę i na nowo stawiać SBT Server i dopiero działa...

Synthax

  • 2323 / 4115
  • Ekspert
12-10-2014, 16:01
. wstępnie wybrałem NAS Synology DS214se...
« Ostatnia zmiana: 12-10-2014, 16:03 wysłana przez Synthax »

Sim1

  • 1829 / 5860
  • Ekspert
12-10-2014, 16:24
. wstępnie wybrałem NAS Synology DS214se...
Jeśli jeszcze nie dokonałeś zakupu to wejdź sobie na stronę synology i porównaj DS214se vs DS213j.
O ile dobrze patrzę to DS213j kosztując porównywalne pieniądze ma więcej ramu i szybszy procek. Nie rozumiem do końca sensu modelu DS214se.
Ew. rozważ DS114 który ma podobne parametry co DS213j, jest jednodyskowy ale ma za to USB 3.0 w przeciwieństwie do pozostałych i eSATA. To oznacza szybki backup na zewnętrzny dysk.

W raidy bym się nie bawił przy żadnym z tych modeli... strata czasu i wydajności. Backup co tydzień na dysk zewnętrzny lub ew. na drugi z dysków w Synku daje lepszy poziom bezpieczeństwa danych niż mirror.

gutekbull

  • 498 / 5846
  • Zaawansowany użytkownik
12-10-2014, 18:39
Mam mały -wielkości no powiedzmy grubszego dzieła Normana Daviesa komputer z prockiem i3.
W nim dwa dyski jeden SSD 120GB na system Daphile (trochę przerost formy nad treścią:-)
No drugi dysk 2TB na muzę.
Chodzi to błyskawicznie.Zabieram gdzie chce i nie potrzebuje routerów ,switchy ,sieci  itp.
Łącze się bezproblemowo z tabletu czy smartfona.
Wcześniej ok.5 lat temu na A.S lansowałem podobne rozwiązanie jakie proponujecie w oparciu o Squeezeboxa.
Jednak im prościej tym lepiej :-)
Oczywiście będąc w domku nadzoruje ASRocka 100HT przez sieć domową-pełni rolę NASa  z muzą.
« Ostatnia zmiana: 13-10-2014, 10:09 wysłana przez gutekbull »

Sim1

  • 1829 / 5860
  • Ekspert
12-10-2014, 19:10
W ktorym miejscu strata czasu i wydajnosci w RAID1?
1. Wbrew pozorom Synki nie mają sprzętowego raida.
2. Mirror zapewnia nieprzerwaną pracę przy padzie 1 dysku... i jeśli to jest priorytetem to RAID1 po prostu jest konieczny.
Mirror nie zapewnia żadnej funkcjonalności backupu. Jakiekolwiek nadpisania usunięcia itp... następują "natychmiast" na obu dyskach i nie ma do czego sięgnąć by odwrócić pomyłkę.
3. Volumen typu podstawowego nie pociąga za sobą konieczności synchronizacji obu dysków.  Zanik zasilania co częściej jest problemem w domowych warunkach zazwyczaj uchodzi na sucho... podczas gdy w raidach w większości przypadków to przebudowa volumenu by zsynchronizować dyski.

Koniec końców jeśli mówimy o domowym magazynie plików i serwerze LMS, gdzie w razie awarii możemy pozwolić sobie na kilka godzin procesu odtwarzania backupu z kopii zapasowej jest to bardziej istotne niż zapewnienie nieprzerwanej pracy. Wystarczy sobie np. ustawić co noc backup na drugi dysk (przyrostowy, jak ten w DSM) i zawsze mamy do czego wracać, tracąc tylko "urobek" z ostatniej doby.
« Ostatnia zmiana: 12-10-2014, 19:12 wysłana przez Sim1 »

gutekbull

  • 498 / 5846
  • Zaawansowany użytkownik
12-10-2014, 19:42
Bez sieci - jeśli jest taka potrzeba.Daphile łączy się po wi fi bezpośrednio z tabletem, smartfonem czy laptopem.W domku ASRock jest normalnie w sieci domowej, ponieważ coraz więcej czasu spędzam na wsi-Kaszuby i wtedy zabieram ASRocka-Daphile z sobą, DACi i słuchawki.
W starej wersji musiałbym zabierać router i tworzyć na wsi sieć.Tylko po co ?
« Ostatnia zmiana: 13-10-2014, 10:08 wysłana przez gutekbull »

Sim1

  • 1829 / 5860
  • Ekspert
12-10-2014, 19:50
Oki doki partick ;) nie ma co dyskutować dalej... Obaj dostarczyliśmy wystarczająco informacji (za i przeciw) by każdy sobie mógł to w głowie ułożyć.

Synthax

  • 2323 / 4115
  • Ekspert
12-10-2014, 21:02
no ja NASa raczej sprawię sobie... cenię sobie stabilność pracy a przeciążony Touch nie gwarantuje tego...
ALe to małe pudełeczko tak dobrze gra że źródło i DAC to ostatnie rzeczy o których zmianie myślę. Teraz najsłabiej wypada chyba końcówka mocy lub pre ex-aequo

Piopio(AS)

  • 89 / 3532
  • Użytkownik
12-10-2014, 23:47


Bez sieci - jeśli jest taka potrzeba.Daphile łaczy się po wi fi bezpośrednio z tabletem, smartfonem czy laptopem.

Gutek... telepatycznie sie laczy? ;)

Daphile tworzy hotspota do którego podłącza się tablet/smartfon .

gutekbull

  • 498 / 5846
  • Zaawansowany użytkownik
13-10-2014, 10:08
partick+>
W audio chodzi min. o to ,aby nie komplikować tam gdzie jest to niepotrzebne.
Drut ze wzmocnieniem. Po co w moim przypadku i wielu podobnych ciągnąć kable , instalować router itd. Tak jak kolega wspomniał Daphile tworzy połączenie ad hoc.
Jeśli nie ma potrzeby po co NAS ? Chyba połączenie dysku eSATA będzie stabilniejsze od sieciowego ,routera itd. ?

Ja nie neguje sieci ,NAS i tego typu rozwiązania bo właśnie takie mam w domku ;-)
Jak zacząłem liczyć ile urządzeń mam w domowej sieci to się za głowę złapałem,
sam fakt posiadania routera ,pełnej sieci 1Gb i 3 switchy..........
Tylko nie zawsze i nie wszędzie będzie to optymalne rozwiązanie i potrzebne, a Daphile daje inne możliwości.
Można pomyśleć o kupnie dysku 2.5cala ,coś takiego ma w swojej ofercie Western Digital pod nazwą "My Passport Wireless, 500GB, 1TB i 2TB. - przenośny dysk bez kabli.
« Ostatnia zmiana: 13-10-2014, 10:20 wysłana przez gutekbull »

Sim1

  • 1829 / 5860
  • Ekspert
13-10-2014, 10:58
gutekbull, w przypadku 1 playera, daphile który jest sterem okrętem i żeglarzem to najoptymalniejsze rozwiązanie i tu masz 100% racji. Bez sensu jest tworzenie przerostu formy nad treścią.

Sytuacja się zmienia jeśli zaczynasz używać wielu playerów (ja akurat patrzę z tej perspektywy), wtedy nie unikniesz rozbudowanej formy :).
A jest to kuszące... a to choćby z takiego powodu, że daphile podpięte do toru jest fajne i gra ale możliwość uruchomienia squeezelita czy squeezeslave'a na dowolnym kompie (win/linux/mac osx) używanym w domu pozwala na nim korzystać z serwera LMS Już nie wspomnę o tym, że mam też na telefonie soft przypinający się do LMS i czasem po prostu zapinam słuchawki i słucham muzyki czy audiobooków chodząc po domu... czy odkurzając :D.
W takiej sytuacji nie jestem kompletnie mobilny bo serwer musi być osiągalny i infrastruktura sieciowa jest potrzebna.

gutekbull

  • 498 / 5846
  • Zaawansowany użytkownik
13-10-2014, 11:33
Sim1=>
To jakby dwie szkoły ;-)
Ja po instalacji Daphile wchodzę w ustawienia zaawansowane i wyłączam praktycznie wszystko co się da, wszelkie radia, itp. dekodowanie flac do flaca ,resztę wyłączam.
Ten link jest dość pomocny.
http://soundcheck-audio.blogspot.com/2011/11/touch-toolbox-30.html