Audiohobby.pl

Audiofilska antena radiowa

Gustaw

  • Gość
26-08-2014, 22:31
Czyli z praktycznego punktu widzenia sprawa nie do przewidzenia a antenę trzeba dobrać metodą prób i błędów.
Jeżeli tak to kupuję zwykłą antenę za 50 zł, bez wzmacniacza, przynajmniej na początek. Jeżeli nie zda egzaminu to jestem w plecy 50 zł i muszę kupić ze dwie kierunkowe.

Ach, zachiało się audiofilowi tunera to teraz musi cierpieć.

Ps. W dzień PR2 nieosiągalny a teraz bez problemu mogę słuchać, aczkolwiek z lekkim szumem.
« Ostatnia zmiana: 26-08-2014, 22:33 wysłana przez Gustaw »

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
26-08-2014, 22:33
Jeżeli odbiór ma być w mieście,gdzie lokalne nadajniki otaczają go z różnych stron,to bardzo niepożądana będzie kierunkowość,bo niektóre nadajniki będą zupełnie stłumione.Najlepszy będzie dipol pętlowy zwinięty w kółko,bez wzmacniacza.

Gustaw

  • Gość
« Ostatnia zmiana: 26-08-2014, 22:36 wysłana przez Gustaw »

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
26-08-2014, 22:35
Jeżeli mieszkasz pod miastem w którym są lokalne nadajniki widziane przez antenę w obrębie 90 stopni kątowych to doskonale spisze się dipol pętlowy prosty ustawiony w kierunku środka grupy nadajników.

4m

  • Gość
26-08-2014, 22:37
Ach, zachiało się audiofilowi tunera to teraz musi cierpieć.
Ps. W dzień PR2 nieosiągalny a teraz bez problemu mogę słuchać, aczkolwiek z lekkim szumem.

Sorry za mały offtop, mam pytanie:

http://media2.pl/media/9651-Polskie-Radio-w-cyfrowej-jakosci.html
Sygnał audio będzie transmitowany z szybkościami od około 40 kbps do 192 kbps, co gwarantuje dostęp do transmisji użytkownikom posiadającym różną szybkość połączenia z Internetem. Odbiorcy posiadający stałe łącze otrzymają wysokiej jakości dźwięk stereo, porównywalny z jakością płyty CD.


Czy próbowałeś puszczać sygnał cyfrowy przez dac?

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
26-08-2014, 22:39
Jeżeli mieszkasz naprawdę na zadupiu,czyli na obwodzie zasięgu dalekich nadajników,to tylko wówczas potrzeba wzmacniacza antenowego i anteny wieloelementowej obrotowej,albo kilku przełączanych.

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
26-08-2014, 22:44
Oczywiście o żadnej wspólnej instalacji nie może być mowy.

Gustaw

  • Gość
26-08-2014, 22:44
Ach, zachiało się audiofilowi tunera to teraz musi cierpieć.
Ps. W dzień PR2 nieosiągalny a teraz bez problemu mogę słuchać, aczkolwiek z lekkim szumem.

Sorry za mały offtop, mam pytanie:

http://media2.pl/media/9651-Polskie-Radio-w-cyfrowej-jakosci.html
Sygnał audio będzie transmitowany z szybkościami od około 40 kbps do 192 kbps, co gwarantuje dostęp do transmisji użytkownikom posiadającym różną szybkość połączenia z Internetem. Odbiorcy posiadający stałe łącze otrzymają wysokiej jakości dźwięk stereo, porównywalny z jakością płyty CD.


Czy próbowałeś puszczać sygnał cyfrowy przez dac?

Swojego czasu puszczałem przez DAC ale bez specjalnej egzaltacji. Całkiem fajnie chodziło radio Linn-a z jeszcze większym bit-rate. Może zatoczyłem pewne koło bo ostatnio jestem zadowolony z tego, że do słuchania muzyki nie muszę włączać komputera. Za jakiś czas i tak do tego wrócę ale na razie cieszę się analogowym tunerem.

marcow

  • 1045 / 5342
  • Ekspert
27-08-2014, 12:09
O ile się nie mylę w tym tunerze masz dwa wejścia antenowe.

Gustaw

  • Gość
27-08-2014, 12:55
O ile się nie mylę w tym tunerze masz dwa wejścia antenowe.

Tak ale nie wiem czy wejścia są traktowane jako oddzielne. Być może jest to kwestia tylko podłączenia kabli z typową końcówką antenową lub końcówką typu F. Dodatkowo, ciągnięcie 2 kabli n.p. od dwóch anten kierunkowych to już spore wyzwanie dla wiertarki udarowej :-)

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
27-08-2014, 14:55
Gustaw, jak by co to mam SDS. Dało radę w betonowym bloku dziurę zrobić to i u Ciebie w tych cegiełkach da radę (ale będę go miał na miejscu dopiero za tydzień)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

marcow

  • 1045 / 5342
  • Ekspert
27-08-2014, 15:05
Spróbuj najpierw z pokojową, żeby nie wiercić na darmo!
Mogę Ci pożyczyć.

Gustaw

  • Gość
27-08-2014, 19:04
Audiofilska antena radiowa już wisi.
Dipol audiofilski robiony z tego samego stopu aluminium co radiatory monobloków PASS X-1000 (mam certyfikat). Wtyki typu F, sygnowane przez samego Neutrica. Kabel antenowy również jest specjalny ponieważ jego izolacja zrobiona jest z napletków mrówkojadów madagaskarskich. Dystrybutor zapewnia, że przed etapem produkcji kabla napletki te są specjalnie sezonowane i mają certyfikat "Special for Audio". Nie wiem czy to prawda ale całość gra wybornie. Wszystko, tzn Radio i TV na razie idą jednym kablem do domu.

Efekt? Kompleksowa poprawa praktycznie w przypadku każdej stacji. Łapię stacje, których wcześniej nie miałem. Większość sygnał ma na maksimum ale są też te drugoplanowe i mało znane i sygnał jest słaby.
Problemem jednak pozostaje Polskie Radio 2. Wskaźniki pokazują ok. 50% ale zupełnie dobrze się słucha pomimo minimalnych szumów. Teraz zostawiam tak jak jest i jeżeli ta Dwójka nie da mi spokoju to dołożę antenę kierunkową specjalnie dla niej.

Gustaw

  • Gość
27-08-2014, 20:16
« Ostatnia zmiana: 27-08-2014, 20:20 wysłana przez Gustaw »