Audiohobby.pl

Transport CD

sandacz

  • 268 / 4344
  • Zaawansowany użytkownik
25-06-2014, 17:33
Prawdopodobnie nie przekonam się do plików, mając na regale pierdylion krążków CD. Z czysto technicznego punktu słyszenia, nie da się ukryć, tracę. Ale jest już za późno. Skoro odmawiam sobie, na własne życzenie, lepszej jakości dźwięku z dużo gęstszych niż zapis płytowy plików, proszę o porady podobnych do mnie ignorantów (których, mam nadzieję, tu nie brakuje).

Moje źródło to: marantz cd52 mkII se + DAC Nostromo Wolf. Słucham wyłącznie w torze słuchawkowym. Abstrahując od możliwej w przyszłości zmiany przetwornika (obecnie faworytem jest StelAudio), czy jest sens robić coś z transportem, jakąś modyfikację? A może zakup czegoś takiego pobiłoby nawet dobry tuning marantza?:
http://www.littledot.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=823
Oczywiście, by zmiana była słyszalna dość wyraźnie. Gdy porównywałem wyjścia cyfrowe poprzedniego cd, denona dcd520ae i obecnego marantza, różnica nie była tak diametralna jak między analogowym wyjściem denona a użyciem Nostromo. Wg mnie dźwięk nabrał nieco ogłady na marantzu, mniej był metaliczny w górnej średnicy i sopranach; ogólnie: podany z większą kulturą. Czy jednak ta opinia przeszłaby ślepy test - szczerze wątpię.
SunDutch

sandacz

  • 268 / 4344
  • Zaawansowany użytkownik
25-06-2014, 17:36
Nie umiem wklejać tych linków; chodziło mi rzecz jasna o transport CD od Little Dot.
SunDutch

prinz

  • 97 / 5582
  • Użytkownik
27-06-2014, 19:46
Ja na Twoim miejscu kupilbym uzywanego Marantza cd94 mkI. To stare urzadzenie, wiec trzeba uwazac na stan techniczny. Gra muzyke!
Let a good sound make this hard times a little sweeter!

aulait

  • 1384 / 5550
  • Ekspert
27-06-2014, 19:55
sandacz, 2014-06-25 17:33:20
 
 Gdy porównywałem wyjścia cyfrowe poprzedniego cd, denona dcd520ae i obecnego marantza, różnica nie była tak diametralna jak między analogowym wyjściem denona a użyciem Nostromo. Wg mnie dźwięk nabrał nieco ogłady na marantzu, mniej był metaliczny w górnej średnicy i sopranach; ogólnie: podany z większą kulturą. Czy jednak ta opinia przeszłaby ślepy test - szczerze wątpię.


Może nie była diametralna, bo porównywałeś ze współczesnym odtwarzaczem. One maja całkiem przyzwoite wyjścia cyfrowe. Z kolei te stare Marantze bardzo chwali Pan Dubiel ze Skorpion audio.

sandacz

  • 268 / 4344
  • Zaawansowany użytkownik
28-06-2014, 00:40
^ tzn. wg ciebie te nowsze mają lepsze wyjścia cyfrowe?
Samą elektronikę może i tak, nie wiem, ale laser to tani plastik montowany w wieżyczkach z hipermarketów, przynajmniej na przykładzie tego dcd520ae. W marantzu jak wiadomo lepiej to wygląda.

Stanęło na tym, że za jakiś czas posłucham sobie dac-a od p. Stelmacha i jeśli się spodoba, kupię jakiś CD pod montaż wewnątrz, przy okazji z wymianą zegara i zasilania.
SunDutch

aulait

  • 1384 / 5550
  • Ekspert
28-06-2014, 07:31
Dokładnie tak uważam, wyjścia cyfrowe nawet w byle jakich DVD są już całkiem ok. W starszych CD różnie to bywało. Z kolei w dobie planowanego starzenia inwestować w jakieś DVD, dla mnie średnio ma sens ze względu na ich plasticzaność. Taki Marantz jak masz, wydaję się sensowny do dalszych modyfikacji jako transport. Zawsze jak padnie laser możesz kupić sam napęd z laserem z innym dawcą za parę dych.

aulait

  • 1384 / 5550
  • Ekspert
28-06-2014, 07:31
Dokładnie tak uważam, wyjścia cyfrowe nawet w byle jakich DVD są już całkiem ok. W starszych CD różnie to bywało. Z kolei w dobie planowanego starzenia inwestować w jakieś DVD, dla mnie średnio ma sens ze względu na ich plasticzaność. Taki Marantz jak masz, wydaję się sensowny do dalszych modyfikacji jako transport. Zawsze jak padnie laser możesz kupić sam napęd z laserem z innym dawcą za parę dych.

Synthax

  • 2323 / 4109
  • Ekspert
28-06-2014, 09:06
Wydaje mi się, że to nie transport Ciebie ogranicza a dac. Twoj CD ma bardzo dobrą mechanikę. Wyjścia cyfrowe nie zawsze były złe w starszych sprzętach, niektóre modele miały osobne zasilanie dla tych sekcji. Pożycz na próbę jakiś DAC i zobacz co się wydarzy.

janek2A3

  • 114 / 4574
  • Aktywny użytkownik
28-06-2014, 23:26
Witam,
Przerabiam aktualnie podobny temat więc chciałbym przedstawić kilka moich posunięć w tym kierunku.

Zdecydowałem się na zrobienie DAC\'a w oparciu o projekt Lampucery Maxi. W internecie jest sporo informacji jak na podstawie tego układu można zrobić naprawdę porządne urządzenie.

Co do transportu, to aktualnie czytam stronę Pana Fikusa a dokładnie wątek o transportach: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPORT/FIKUS/Fikustransport.html
Krok po kroku jest tam opisane co trzeba zrobić aby wyciągnąć maksymalnie dużo z posiadanego sprzętu.
Aktualnie przymierzam się do kupienia jakiegoś taniego CD aby przerobić je na w miarę porządny transport wg. uwag Pana Fikusa. Sprzętu do wyboru jest jednak tak dużo, że ciężko się na coś zdecydować :)

lancaster

  • Gość
28-06-2014, 23:39
4397 jest zdecydowanie lepszy od 98, mialem lampucere maxi i ta na 97 tez rzecz jasna, z tej na 98 ciezko wycisnac dxwiek tip-top. 98 gra bardziej "chmura, ni epodobala mi sie ogolnie.
Moj glos potraktuj jak glos z internetu na nie :-)

Gustaw

  • Gość
28-06-2014, 23:45
>> sandacz, 2014-06-25 17:33:20

Nie wiem czy dawca jest jeszcze dostępny ale jeżeli tak to proponuję zainteresować się tym:

http://audiohobby.pl/topic/1/43/1#poczatek

mikolaj612

  • 347 / 3592
  • Zaawansowany użytkownik
29-06-2014, 10:03
@Lancaster CS4397 a CS4399 poza obsługą DSD w tym drugim i obudową to się jakoś specjalnie nie różnią ;)

majkel

  • 7476 / 5890
  • Ekspert
29-06-2014, 10:26
Między CS4398 a CS4397 są dwie zasadnicze różnice.
1. 4398 ma wbudowaną regulację głośności i w sumie nie wiadomo czy jest ona pomijana sprzętowo na ustawieniu 0dB FS.
2. CS4396 oraz CS4397 (=CS4396 + DSD) korzystały z architektury Dynamic Element Matching, a CS4398 ma już inaczej rozwiązaną architekturę bloków przetwarzania C/A.

lancaster

  • Gość
29-06-2014, 10:31
moze sama topologia ukladow byla na tyle znaczaca ze 97 gral OK, a z 98 (tzw. lampucera maxi - o nia pytanie) zupelnie obok.
Nie ma sensu uwazam przerabiac pcb maxi lampucery i sprawdzac jak to bedzie, tym bardziej jesli sie nie roznia.
kiedys do testu kupowalem wszystkie nos-dac made in china jakie wpadly mi w lapki z ebaya, niektore spoko a niektore takie ze od startu na allegro bcm :-)

Brzmieniem to mi sie roznily troche nawet 1543 smd i dip, zostala DIP - troche bardziej rozmyte ale tez przy tym pelne, w torze w jakim kiedys porownywalem wybralem co wybralem. Nie mowie ze smd jakas kiszka.
Wtedy byla ta sama topologia (moje pcb).

lancaster

  • Gość
29-06-2014, 10:35
Michal, dzieki za info. Cos tam jednak sie roznia, a jak potrafi  spieprzyc dxwiek nawet "rasowa" reg. glosnosci na BB (nie pamietam typu ale jest taka kostka 100krokow z podbiciem +30dB zdaje sie) to wiem bo tez cwiczona swego czasu byla. Aczkolwiek jesli priorytetem jest wygoda i bajer to fajna rzecz.
Co kto lubi i potrzebuje.

W kazdym razie utrzymuje swoj glos na nie dla lampucery maxi :-)