Audiohobby.pl

DAC Audio Note

moris

  • 83 / 5896
  • Użytkownik
30-05-2008, 08:40
Kilka kwestii.... napewno Sanyo WG nie są skuteczne do kilkudziesięciu, kilkuset MHz , bo żaden elektrolit klasyczny, tj nie SMD jaki i sama konstrukcja sprawiają że będzie miął bardzo dużo impedancję, chociaż potwierdzam że wbrew logice czasami bez ceramika na czysto cyfrowym zasilaniu jest najlepiej dziwne to audio:)
Natomiast poza audio to przy gdziekolwiek przy większych prędkościach zegara u prądzie pobieranym stosują
całą armadę ceramików by zapewnić niską impedancję pomiędzy VCC a GND.

Aco do idealności Muraty;)- nie są złe javoreczek ma jakiś model na 6.3V chyba 10uF

Ale hehe tak tylko dla zobrazowania jak powiniwn wyglądać idealny kondensator odsprzęgający:
http://nichicon-us.com/english/products/pdf/e-f11.pdf
jeżeli wykresy impedancji są prawdziwe to.... aby wypada powiedzieć wow;)... ciekawe jakby to zagrało:)

No i niestety jest jak Rambo napisał.....

Rambo

  • 96 / 5820
  • Użytkownik
30-05-2008, 09:20
to nie jest dziwne w audio. wczoraj sporo naczytałem się po raz któryś różnych wpisów jocko i wszystko zdawało się potwierdzać moje wnioski. wpisy takie jak (luźno tłumaczę) ceramik ma mniejszą impedancję ale czy zawsze dźwięk jest z nim lepszy w stosunku do foliowego...?, BG w jednym miejscu pomoże w drugim nie.... , bypassy limitują prądy RF krążące po układzie, kiedyś wymagało to eksperymentów dziś mamy network analyzer itd, itd.... jasne że najpierw układ musi być poprawny technicznie ale potem jest też odrobinę miejsca dla "sztuki"... :) niech jeszcze raz przytoczę audio note (tu tekst jest trochę w wersji dla laików technicznych) - każdy kondensator w układzie ma swoją sygnaturę
mającą wpływ na dźwięk itd. Myślę więc, że te całe blokowania nie są takie wcale "niewinne" . Ostatnio z płyty dekodująej cd wyrzuciłem wszystkie oscony (w ramach tuningu kiedyś je tam wstawiłem), wymieniłem na kondensatory "gorsze" ale nie dowolne i ..... cd zaczęło  wreszcie co raz bardziej przybliżać się do ładnej barwy. Wiem ... zwolennicy "szkiełka" skrytykują.... ;)

lancaster

  • Gość
30-05-2008, 09:31
heh, zycie audiofila(a zwlaszcza DIYersa) to niemal sztuka. Odsprzęgać/nie odsprzęgać oto jest pytanie. Aniolek, fiolek, róża, bez :)
Czyli z polskiego na nasze: trzeba spróbowac zeby sie przekonac. Mi tam z tanich i dobrych uważam kondów pasują teapo i bc comp. Spróbuję jeszcze muraty....

tomek_j

  • 1 / 5815
  • Nowy użytkownik
30-05-2008, 10:05
>> piotrsz, 2008-05-29 23:50:58
Przy prawidłowo zrobionym zasilaniu (szczególnie w DACach DeltaSigma ma to KOLOSALNE znaczenie) i prawidłowo rozdzielonych masach (osobno cyfrowa, analogowa, osobno analogowa zasilająca i analgowa sygnałowa, osbno kanał L i R, itp.) wymiana elektrolitów pomiędzy np. Sanyo WX a OSCON czy Panasonic FC albo Nichicon dla mnie niesłyszalna.

Przy takim rozdzieleniu mas analogowych ( "analogowa, osobno analogowa zasilająca i analgowa sygnałowa, osbno kanał L i R, itp.") powstaje problem punktu ich połaczenia, bo przeciez musza byc połaczone galwanicznie. Zeby uniknąc tych dylematów chyba najlepiej jest połozyc masę "rozlaną" (ground plane). Co do rozdzielenia mas analogowej i cyfrowej to zgoda, ale jest kilka szkół punktów masy cyfrowej  łaczenia z masa analogową ( musza tez być galwanicznie łaczone.
Odsprzęganie zasilań w układach mixed signał to temat rzeka. Według mnie bardziej niż konkretny "model" kondensatora wływ na jakość zasilania/odsprzęgania ma projekt PCB (doświadczenie projektujacego). Oczywiście przy założeniu ze kondensatory sa odpowiedniej jakości i odpowienio dobrane wartościami i typami (no para elektrolit/ceramik. lub elektrolit/foliowy)

madly

  • 118 / 5859
  • Aktywny użytkownik
30-05-2008, 11:20
>> piotrsz, 2008-05-29 23:50:58
>> Tam jest PCM63. Tego się chyba nie dostanie. Stary układ.

Na Alledrogo można znaleźć sporo dawców za grosze ale...

No właśnie może jak już to lepiej iść torem upgrade\'owych firm do onych DAC\'ów AN?

http://cgi.ebay.co.uk/Digital-Upgrade-Audio-Note-DAC-1-2-3-4_W0QQitemZ370003843355QQihZ024QQcategoryZ96271QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
oraz
http://cgi.ebay.co.uk/Digital-Upgrade-Parasound-Audio-Note-Counterpoint_W0QQitemZ370048313195QQihZ024QQcategoryZ27805QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Czy ten temat ma za cel klonowanie, czy tylko analizę DAC\'a AN?

madly

  • 118 / 5859
  • Aktywny użytkownik
30-05-2008, 11:31
Ponieważ w dyskusji pojawiło się parę uwag ogólnych, to uzuopełnię, że arto sprawdzić odcięcie zasilania cyfrowego, analogowego, a w niektórych DAC\'ach są oddzielne dla kanałów L i R, czasami też są do części zegarowej (np. pioneerowe delty sigmy) i dać podwójnie stabilizowane - pre stabilizator np. na lm317 na 7-10V i low dropowe stabilizatory na 5V lutowane niem,al na nogach DAC\'a. U siebie wstawiałem na wyjściu takiego staba oscony smd 10uF lutowane na nózkach staba.

madly

  • 118 / 5859
  • Aktywny użytkownik
30-05-2008, 11:33
>> Rambo, 2008-05-30 09:20:44
>> Myślę więc, że te całe blokowania nie są takie wcale "niewinne" . Ostatnio z płyty dekodująej cd wyrzuciłem wszystkie oscony (w ramach tuningu kiedyś je tam wstawiłem), wymieniłem na kondensatory "gorsze" ale nie dowolne i ..... cd zaczęło wreszcie co raz bardziej przybliżać się do ładnej barwy. Wiem ... zwolennicy "szkiełka" skrytykują.... ;)


Rambo, jeśli to nie tajemnica, to  zdradź, co warto sprawdzać i zagrało u Ciebie, bo jak się zacznie machać wszystkimi elektrolitami z szuflady przy każdym czekając, aż się wygrzeje, to zajmie to sporo czasu :-)

Rambo

  • 96 / 5820
  • Użytkownik
30-05-2008, 13:55
nie mogę podać gotowych wzorów bo  w każdym układzie jest inaczej, poza tym sprawdzam sam wszystko "detalicznie" i się uczę i... przynosi to sporą frajdę, bo jest efekt.  I tak powinno być.  Teraz jest  "batalia" na temat lampizatora. podłączyłem zakurzony układ, który stał chyba z pół roku i.... niby ok, ale coś za mało ciepła. niby jest dynamika, przestrzeń ale do ideału to sporo brakuje. Wymieniłem shitowy chiński mostek w zasilaniu HV na porządne diody soft recovery i zrobiło się miło. tak więc metod jest sporo i  każdy musi potestować.  

madly

  • 118 / 5859
  • Aktywny użytkownik
30-05-2008, 14:11
oki dok, zatem trzeba wlutować podstawki przy dac, żeby żonglować kondami :-)
zdaję sobie świetnie sprawę, że nie ma recept uniwersalnych i w jednym klocku coś może grać, a w innym nie lub nie mieć żadnego wpływu na dźwięk
a i tak wygląda to na sekciarstwo ;-)

lancaster

  • Gość
30-05-2008, 15:38
madly, osobiscie nie zacząem tego watku zeby konowac AN..ale jakby ktoś chcia to nie ma kłopotu :)
Wolę wiedzieć dlaczego są tam zastosowane takie a nie inne rozwiazania niz projektowac pcb pod gotowy schemat

Rambo

  • 96 / 5820
  • Użytkownik
30-05-2008, 19:24
zauważcie, że audio note stosuje we wszelkich "krytycznych" miejscach BG. twierdzą, że wywierają duży wpływ na dźwięk ich urządzeń. mało tego by wykorzystać w pełni ich zalety układy specjalnie projektują, cokolwiek by to znaczyło.

lancaster

  • Gość
30-05-2008, 19:42
Rambo, to znaczy(chyba) ze projektuą urzadzenia opierajac sie na tych komponentach i uwzględniając ich sygnaturę dźwiekową. Sam nie jestem fanem uzywania tych kondów w nadmiarze....a ostatnio traktuję je bez zbytniego nabozenstwa - równorzędnie z wszytskimi innymi.

Rambo

  • 96 / 5820
  • Użytkownik
30-05-2008, 20:47
myślę, że dobierają pojemnośc i typ BG w konkretnym układzie, bo sam układ i tak musi być robiony ze sztuką projektowania PCB, zasilaczy. oglądałem te daki na zdjęciach manuali i widać doskonale prowadzoną masę, m.in. wykorzystują w tym celu obudowę, doskonałe trafa zasilające, snuber, świetne zasilacze lampowe, nie mówiąc o elementach, takich jak trafa sygnałowe, rezystory a nawet srebrzony drut.... no i BG ;)

madly

  • 118 / 5859
  • Aktywny użytkownik
31-05-2008, 22:57
Nie pamiętam już gdzie czytałem uwagi na temat BG i AudioNote z grubsza w stylu: "AN długo nie używało w swoich konstrukcjach BG ale pod naporem audiofilskiego świata, by lepiej się sprzedawały klocki (marketing a jakże), wprowadzili je. Ale gdzie, kto i na ile wiarygodny taką opinię wygłosił, nie pytajcie mnie.

Dbałość o każdy detal daje efekt... Jakość toru jest taka, jaki jest jego najsłabszy element?

Rambo

  • 96 / 5820
  • Użytkownik
01-06-2008, 01:41
zamiast czyichś wypowiedzi lepiej poczytać ich storonę firmową tam jest wszystko czarno na białym o ich stosunku do BG