Audiohobby.pl

DAC Audio Note

lancaster

  • Gość
29-05-2008, 12:51

I kwestia zasilania - dosć rozbudowane. Jaka role pelnia diody zenera w "masie" stabilizatorów ?Czy mozna takie diody zastosowac przy kazdym stabilizatorze układu ? I co to daje ?

Rambo

  • 96 / 5792
  • Użytkownik
29-05-2008, 14:21
diody zwiększą napięcie na wyjściu stabilizatora. rozbudowany zasilacz typu flow emiter to do zasilania wymagającej części analogowej daka, bo stab 78/79XX do wysokiej klasy urządzenia nie nadaje się.

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
29-05-2008, 21:29
A o co chodzi z tym flow emiter? To kaskada wtórników emiterowych, każdy obciążony, ma emiter na masie  prez rezytor 680ohm, przypomina to wielokrotny układ Darlingtona, ale z jakim wzmocnieniem prądowym? W sumie stabilizacja i tak jest na Zenerze 8.2V filtrowanym przez 4700uF, a więc 7805 robi tylko za prestabilizator.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Rambo

  • 96 / 5792
  • Użytkownik
29-05-2008, 21:54
Molibden mogę potwierdzić to co napisałeś. układ ma zalety pasywnego, bo 78/79xx ze sprzężeniem zwrotnym pracuje tu tylko jako prestabilizator. ten rozbudowany układ  ma za zadanie zmniejszenie impedancji wyjściowej. pomysł jest właśnie audio note. to tyle co mogę powiedzieć. ponadto jest dużo bardzo dobrych opinii co do rezultatow sonicznych, choć te to wiadomo....

lancaster

  • Gość
29-05-2008, 22:14
No dobra, a jaki stabilizator nadaje sie do częsci cyfrowej ?

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
29-05-2008, 22:21
Cyfrówce to i tak wszystko jedno. Wiekszość stabilizatorów wymięka powyżej 100kHz więc filtrację przejmują na siebie kondensatory przy układach. Można zrobić taki jak na płytkach bodo_z z opampem i sprzężeniem zwrotnym, powinien mieć nieco szersze pasmo, zależnie od tago jaki opamp się da i jak się go skompensuje, ale też zeby nie wpadł w oscylacje.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Rambo

  • 96 / 5792
  • Użytkownik
29-05-2008, 22:32
no pozostaje tylko się zgodzić z podkreśleniem na ostatnie wyrazy

lancaster

  • Gość
29-05-2008, 22:33
molibden, Rambo a z Waszych doswiadczeń jakie kondy byscie polecali ? standard os con ? Warto je jeszcze czymś bocznikować ? np 0,1uF ?

moris

  • 83 / 5868
  • Użytkownik
29-05-2008, 22:46
Nie jestem molibden ani Rambo ale moje doświadczenie jest takie:
odsprzęganie układów typowo cyfrowych jak filtr cyfrowy, jakieś bramki TTL itp to oscon + ceramiczy 100nF(lub trzy ceramiczne tzw triplet 10nF 100nF 470nF jeżeli  PCB pozwala)
natomiast w przypadku chipu c/a to do odsprzegania napięcia zasilającego czesc cyfrową oscon sp +..(i tu kombinacja czy raczej na drodze eksperymentu) bo czasami ceramik wypada lepiej a czasami jakiś foliowy( co jest w ogóle cudem jak się pomyśli o i ESL takich kondensatorów)

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
29-05-2008, 22:58
Ja bym dał przy układach cyfrowych (filtr, odbiornik spdif, bramki) ruskie mikowe, można kupić większe pojemnośći >15nF na Allegro plus OSCON, tantal, ale bez oscyloskopu to ciężko coś powiedzieć więcej.

Przy DACach już bym nie dawał ceramików, tylko elektrolity i boczniki MKP, KP, KSF.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Rambo

  • 96 / 5792
  • Użytkownik
29-05-2008, 23:29
wiem, że mam "niepoprawną" teorię ale odsprzęganie to jakby wybór "szkiełko czy oko", "sercem czy rozumem" ;) ? można odsprzęgać "idealnie" ale można też pod słuch. idealne odsprzęgnięcie nie będzie dla mnie się pokrywać z tym co lubię a lubię dużo ładnej barwy, ciepła gitary, skrzypiec, czuć ich pudło rezonansowe. moje eksperymenty niestety nie potwoerdzają tego że metoda "szkiełka" przyniesie takie efekty.

piotrsz

  • 96 / 5864
  • Użytkownik
29-05-2008, 23:50
A mnie ta kaskada emiterowa nie przekonuje kompletnie. Impedancja wyjściwa i tak będzie większa niż dla dobrego stabilizatora który wykorzystuje sprzężenie. Za to dobrym rozwiązaniem jest ten rezystor 100 Ohm przed drugim 7805. Razem z baterią kondensatorów robi za filtr dolnoprzepustowy. A jak wiadomo dla wyższych f każdrmu stabilizatorowi (w tym też 7805) maleje PSRR. Załamanie jest w zakresie 100Hz do 1kHz i szybko PSRR się pogarsza. A tak uzyskujemy bardzo wysoki PSRR dla szerokiego spektrum częstotliwości.

Co do kondensatorów, to ja już mam ten etap za sobą. W sygnałówkę daję ceramiczne z dielektryka NPO (Kemet, EPCOS) lub foliowe EPCOS. Do odsprzęgania zależy. Wyższe pojemności (> 1 uF) to Sanyo WX lub Panasonic FC. Bocznikuje niższymi pojemnościami foliowymi (100nF-1uF). 100nF i niżej ceramiki X7R.

Przy prawidłowo zrobionym zasilaniu (szczególnie w DACach DeltaSigma ma to KOLOSALNE znaczenie) i prawidłowo rozdzielonych masach (osobno cyfrowa, analogowa, osobno analogowa zasilająca i analgowa sygnałowa, osbno kanał L i R, itp.) wymiana elektrolitów pomiędzy np. Sanyo WX a OSCON czy Panasonic FC albo Nichicon dla mnie niesłyszalna.

Zamiast kaskady z tranzystorów dałbym LF50 lub bardzo dobre Analog Devices z serii ADP. Tam jest PCM63. Tego się chyba nie dostanie. Stary układ.

piotrsz

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
30-05-2008, 00:15
Delta-sigma i 1-bitowe bardzo mocno sieją i praktycznie przełączają napięcie między wyjście a zasilanie stąd działa to w obie strony - zarówno zakłócają jak i są wrażliwe na inne śmieci z cyfrówki.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
30-05-2008, 00:29
Mogę potwierdzić - delta sigma 1 bit są cholernie wrażliwe na zasilanie, bo skaczą w klasie D na wyjściu między masę i Vcc. Zmiana kondów wokół nich wpływa pierońsko na dźwięk. U mnie w Technicsie najlepiej grają firmowe Panasonic Pureism na analogowym zasilaniu, a na cyfrówce Sanyo WG. Te ostatnie nie wymagają żadnego bocznikowania, bo same pochłaniają wszystko po gigahertze. Są dźwiękowo przeźroczyste, najlepsze Oscony jakie znam, czyli SP, grają przy nich sztucznie, za gęsto i szorstko, cały realizm mi szlag z nimi trafiał, o firmowych rodzynkach włożonych fabrycznie nie wspomnę. Sanyo WG sa na ebay\'u tanie jak barszcz, niczego lepszego na cyfrówkę się nie znajdzie, a i bocznikować nie trzeba.

Rambo

  • 96 / 5792
  • Użytkownik
30-05-2008, 00:35
jeśli już "idealnie" to może  zamiast WG  ceramiki muraty smd 10-22uF w digikey