Audiohobby.pl

Otwór stratny - czym się to je?

rochu

  • 332 / 5835
  • Zaawansowany użytkownik
26-05-2008, 09:36
Obudowę głośnikową dla takiego elementu oblicza się jak zamkniętą czy br?


Generalnie poszukuje wszlkich informacji, przykładów, planów obudów z otworem stratnym a także Variovent, ARU i temu podobnych.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5826
  • Ekspert
26-05-2008, 10:08
Ani tak, ani tak, bo ten rodzaj obudowy jest czymś pośrednim między obudową zamkniętą z BR, który powstał, jak się można domyślić, dla wyeliminowania wad obu typów (problemy związane z zawieszeniem an "poduszce powietrznej" w przypadku OZ i rezonanse w przypadku BR).
Z obliczaniem bieda, bo tak naprawdę większą rolę będą odgrywać eksperymenty.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert

rochu

  • 332 / 5835
  • Zaawansowany użytkownik
26-05-2008, 10:54
Dzięki za info i linki.
Ale jak się liczy obudowę?

Molibden

  • 1906 / 5867
  • Ekspert
26-05-2008, 19:11
Amożna B-R przerobić na stratną? Wyjąć rurę czy tylko ją przytłumić na końcu?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

stefan5000

  • 142 / 5867
  • Aktywny użytkownik
29-05-2008, 18:41
Otwor stratny stosuje sie wtedy gdy mamy zamiar zrobic mala obudowe zamknieta a chcemy zeby glosnik widzial wieksza bude.A otworem i rodzajem wkladki z materialem tlumiacym regulujemy poduszke powietrzna za glosnikiem.Mozna tez zrobic bassreflex ponizej czestotliwosci rezonansowej glosnika i w duzej mierze pozbyc sie poduszki przy zachowaniu impulsu.

pozdr

rochu

  • 332 / 5835
  • Zaawansowany użytkownik
29-05-2008, 18:47
Wrócę do pytania.
Czy sa jakieś wzory na obudowę z otworem stratnym?

  • Gość
29-05-2008, 21:12
Rochu - są takie wzory jak dla OZ ale lepiej zainstaluj program WinISD. On policzy obudowę zamkniętą. Z optymalną objętością dla przenoszenia basu. Qtc takiej obudowy wyniesie 0,7. Zmniejszając obudowę dochodzisz do wyższych Qtc - możesz nawet dojść do 0,9 i większość głośników nadal powinna grać dobrze. Dla jakości odpowiedzi impulsowej korzystniejsza jest obudowa większa o Qtc 0,5 jednak takiej prawie nigdy nie da się uzyskać w OZ.

Jak ktoś wcześniej napisał element stratny ma zastosowanie gdy chcemy zrobić małą obudowę OZ ale o właściwościach liniowych na basie jak ze znacznie większej obudowy.

Element stratny typu variovent wstawiany jest jedynie z uwzględnieniem objętości obudowy (chyba jeden na 20 litrów). Wiec do niego nie trzeba już nic liczyć. Należy tylko pamiętać że wypełnienie objętościowe obudowy materiałem stratnym powiększa pozorną objętość akustyczną o około 20-25%
Element stratny stłumi dość wysoko położony rezonans małej OZ co powinno uwidocznić się na charakterystyce impedancji w postaci rozpłaszczenia szczytu rezonansowego (w BR szczyt impedancji jest rozbijany na dwa mniejsze przez odciążenie głośnika otworem rezonansowym).

rochu

  • 332 / 5835
  • Zaawansowany użytkownik
29-05-2008, 21:20
Qubric_ >
Dzięki. Coś mi zaczyna wreszcie trafiac do mojego zakutego łba.

lancaster

  • Gość
30-07-2009, 19:45
Panowie, czy oprócz gotowców jak pisał Qubric - 1 szt na 20l można variovent jakos obliczyc i wykonac pod konkretną konstrukcje ?
Rozumiem, ze im bardziej tłumiony tem jego działanie niejsze.....czy to jeden z tych przypadków ktre trzeba dobrać eksperymentalnie, czy moze znacie jakies przykłady ulatwiajace taki projekt ?

misiomor

  • 2094 / 5866
  • Ekspert
30-07-2009, 20:09
Variovent - sam nie wiem czemu miałby on służyć w przypadku systemu basowego. To w końcu tak jakby bardzo wysoko strojony (krótki, o dużej średnicy) BR, bardzo mocno stratny poprzez szczelne zapchanie go gęsto zbitym włóknem szklanym. Może i obniży Qmc (wysokość rezonansowego peaku impedancji) ale jednak będzie to robił nieliniowo (w sposób zależny od amplitudy wysterowania) i na dodatek będzie trochę promieniował w przeciwfazie do woofera.

Osobiście widziałbym zastosowanie tego wynalazku (razem z mocnym wytłumieniem objętościowym budy) raczej w przypadku nisko ciętych od dołu (pasywnie) średniotonowców - jakby ktoś wzdragał się przed kompensacją rezonansu setkami uF kondów i koniecznymi do tego manewru pomiarami.

lancaster

  • Gość
30-07-2009, 20:48
msiomor, tez nie wiem jak on sie spisze, ale chciabym spróbowac przy okazji kolejnej konstrukcji.
Jak mi sie nei spodoba to zaszpachluję :)
Planuę uzycie 30cm woofera Daytona w dosc maej obudowie(ok 36l) - nie chce robic jakiegos wielgasnego stwora z poluzowanym basem....neich sobie dobrze(bez chuchu z otwory B-R) przetwarza od 40Hz i bedzie OK

misiomor

  • 2094 / 5866
  • Ekspert
30-07-2009, 21:00
Jeżeli ten Dayton miałby być nisko cięty pasywnie, wtedy Variovent (albo lepiej dwa na taką kombinację buda - głośnik) może pomóc na podbicie basu przez rezonans układu cewka filtru - pojemnościowe zbocze peaku impedancji. Zwłaszcza jak jeszcze wytłumienia by dodać.

Przy aktywnym podziale IMHO raczej zaszkodzi, chyba że dla kogoś zniekształcenia wnoszone przez jego nieliniowość (i promieniowanie w przeciwfazie) będą "upiększały".

lancaster

  • Gość
30-07-2009, 21:06
Pasywnie do 300-350Hz. Na gorze będzie pracował TB w4-1798 prawdopodobnie w WG.....i może też z warioventem :)
Posłucham i zostawie jak mi bardziej odpowiada.