Audiohobby.pl

Muzyka czy wiatru szum?

magus

  • 20990 / 5893
  • Ekspert
08-06-2012, 10:21
Po raz pierwszy moją uwagę na ten problem zwrócił nie kto inny jak Weber Rehde.

Przy jakim wychyleniu głośnika, skutkiem jego pracy nie jest już fala akustyczna tylko zwyczajny wiatr?
Bo fala akustyczna oznacza drgania cząstek powietrza, czyli po przejściu fali cząsteczki te powracają mniej więcej do punktu wyjściowego - w idealnej sytuacji powinny powracać dokładnie do tego samego punktu. Rehde twierdził w swojej broszurze, i na zdrowy rozsądek (oraz znając jego dokonania) jestem w stanie się z nim zgodzić, że głośniki o dużym wychyleniu nie generują już tak naprawdę fali akustycznej tylko zwyczajny wiatr, bo cząsteczki powietrza się przemieszczają (choć z jakiegoś powodu przy pomiarach wydaje się, że wszystko jest OK - o ile pamiętam, on tłumaczył dlaczego mikrofon zostaje "oszukany" w takiej sytuacji, mozna sprawdzić).

Rehde na p rzykład z jednej strony używał głośników o bardzo małych wychyleniach, a z drugiej, przy względnie dużych głośnikach basowych (10- cali) nie kazał im schodzić bardzo nisko.

Na czuja zgadywałbym, że duże znaczenie ma też tutaj szybkość głośnika.


I praktyczny aspekt problemu - czy głośnik 20-calowy, przy głośnym słuchaniu, wychyla się np. 1 mm, czy też 2, 3, 4, etc.?
I jakie jest wychylenie głośnika 12-calowego przy podobnej głośności?
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5893
  • Ekspert
08-06-2012, 10:30
p.s. oczywiście pytam o głośnik 20-centymetrowy (8-calowy) a nie 20-calowy :))
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 10:45
Wszystko zależy od tego jak go użyjesz. W przewymiarowanej budzie będzie sie wychylał sporo bardziej, choć ktoś powie ze teraz to jest "zejscie". Im niższa częstotliwość przetwarzana tym wieksze wychylenie (dla danego spl) - to dotyczy kazdego głosnika i pewnie nie trzeba tego pisac. Analogicznie im większa patelnia basowa tym mniej sie musi wychylać dla uzyskania tej samej f przy tym samym spl.

Zacytuję

">> _arkus_, 2012-06-07 10:23:08
>Głosnik o połowę mniejszym polu powierzchni membrany musi mieć cztery razy większe wychylenie żeby przenieść tę samą moc przy takiej >samej czestotliwości
"

Dodam ze chodzi o ten sam poziom ciśnienia akustycznego. Zerknij ile sd ma Twoja 20-calówka (jakis ekstremalny  hardcore) i przyklądowa 12-ka,przelicz wychylenie wg wzoru. Ze wzgledu na dobroć w obudowie i rozklad mocy wyniki mogą sie róznić od rzeczywistych, ale jakieś rozeznanie bedzie.

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 10:46
20cm, OK :-) Zasada ta sama.

magus

  • 20990 / 5893
  • Ekspert
08-06-2012, 10:57
Marek,

ale ja nie dam rady tego wyliczyć! uwierz na słowo :)

zresztą, gdyby to było takie proste, to byś już to dawno zrobił, zamiast 2 razy kazać mi to zrobić :)
ja nawet nie mam bladego pojęcia co to "sd" :))
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5893
  • Ekspert
08-06-2012, 10:58
p.s.

jak mi powiesz, ile wychyla się głośnik 8-calowy, to sobie dalej policzę wg wzoru :)
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5893
  • Ekspert
08-06-2012, 11:10
sorry, nie chcę robić za księcia, ale dla laika to naprawdę nie jest proste

nie wiem jak przełożyć "głośne słuchanie" na decybele (80-90?) i nie wiem jak się mają decybele do wychylenia głośnika, w dodatku przy określonej częstotliwości (np. 35 HZ)

a z drugiej strony, sądziłem, że dla osób zajmujących się konstruowaniem kolumn wiedza nt. wielkości wychylenia głośnika to chleb powszedni, bez złośliwości :)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 11:29
Maciej, szczerze ? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem/nie było mi do niczego potrzebne. Jest potrzebna określona ilość powietrza wyrażona w litrach do przepchnięcia żeby odtworzyć z określonym ciśnieniem dana częstotliwość (interesuje Cię 35Hz).
Możesz przyjąć ze 8 calówka dla 35Hz i 90dB wychyli się +/- 12mm (w zależności od objętości obudowy i T-S głośnika jak wcześniej pisałem). W każdym razie na pewno nie jest to +/- 3mm.

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 11:31
Dla mnie głośno to tak na "ucho" 85dB (w pomieszczeniu do 20m2).

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
08-06-2012, 11:35
Dobrze, ze nie mam wiekszych problemow z wielkosciami wychylania sie membran, bo u mnie przy normalnych poziomach glosnosci w ogole nie widac, aby sie wychylaly. Aby  stwierdzic, czy drża, musze dotknac palcem :-)

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 11:43
Bo Ty masz Lutek 30cm głośnik to raz (czyli wychyla sie pewnie z 4x mniej niż przykładowa 8-calówka - zalezy od T-Sw danej obudowie jeszcze ) i do tego nie zejdzie liniowo do 35Hz, tylko pewnie w okolice 45.
Da to pewnie ze +/- 1,5-2mm wychylenia vs 6-8mm dla 8 calówki przy tym samym f.

Przykładowo sd dla 8 cali to 250cm2 a dla 12 cali 550cm2
Z grubsza by pasowało

simon19

  • 256 / 4882
  • Zaawansowany użytkownik
08-06-2012, 11:44
Planuje zrobić bude BR dla Eminenca Sigmy18\'\' ciekawe jak słabo sie będzie wychylać do normalnego słuchania w domu czy też troszke głosniejszego ale bez szaleństw.

Na allegro są badziewka do pomiaru decybeli,od dawna zbieram sie do kupna,pobawie sie w pomiary ile decybeli to normalne słuchanie itp.

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 11:45
A ! i dodajmy, ze nie słuchasz z ciśnieniem 90dB, tylko mniej (głośnik moze sie wychyli sie jeszcze mniej, choć teraz mi przyszło do głowy ze SRM to może 10 a nie 12 cali).

magus

  • 20990 / 5893
  • Ekspert
08-06-2012, 11:49
Ponad 1 centymetr?!?! nieźle!

Marek, sądziłbym, że skoro Rehde zwrócił na ten problem uwagę, to raczej nie jest on wydumany:

Sprawdziłem w broszurze - generalnie chodzi o to, że przy pomiarach mikrofon jest często oszukiwany. Rehde podał przykład bezgłośnego dmuchania w mikrofon podłączony do magnetofonu. Efektem tego dmuchnięcia będzie bardzo silne wychylenie wskaźnika UV, mimo, że tak naprawdę na wejściu nie było praktycznie żadnego dźwięku! Rehde twierdzi, że podobne zjawisko zachodzi podczas pracy głośników o dużym wychyleniu, i że efekt "wiatru" wpływa na pomiary nawet w odległości kilku metrów.


Chciałem wkleić oryginalny tekst, ale wszystko się sypie przy przeklejaniu. W dodatku jest to bardzo łamana angielszczyzna, która, zgaduję, może sprawiać kłopot osobom mniej biegłym w angielskim. Jeśli będzie zainteresowanie jestem gotów wkleić ten tekst oraz prztłumaczyć.
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
08-06-2012, 11:57
Maciej, an pewno jest na to jakaś teoria. Wzory które mówią jakie ciśnienie (litraz) jest potrzebny.
normalnie zakłada się obudowę dla założonych celów i głośnika. Dalej koryguje w górę/dół i nie ma co beczeć ze przy f 35Hz będzie sie bujał+/- centymetr bo wszystkie inne wokół tez tak robią, tylko czasami wolniej ;-)