Audiohobby.pl

Wbudowane karty dźwiękowe.

Gustaw

  • Gość
23-06-2011, 16:00
W wypadku media serwerów lub komputerów zwykle albo instalujemy zewnętrzne przetworniki albo audiofilskie karty dźwiękowe.
Czy ktoś się pokusił o przetestowanie najzwyklejszych kart audio, np. takiego Realteka, jako audiofilskiego źródła ? Przetestowania bez uprzedzeń.
Pytam, bo właśnie testuję Intel-a HD Audio wbudowanego w mojego Maca Mini i powiem Wam, że bólu żadnego podczas słuchania i strasznego dyskomfortu nie odczuwam. Jeżeli dodać do tego, że kolumnami właśnie steruje Tripath (Topping TP21) to ......  no właśnie :-)

kuben

  • 488 / 5275
  • Zaawansowany użytkownik
23-06-2011, 17:48
Ja od paru miesięcy słucham laptopa z IDT Audio na pokładzie. Na początku było fatalnie potem tylko źle a teraz jest już OK.  Jak przeszło z "źle" na "ok" (Już nie bolała głowa od słuchania) to szybko poleciałem do audiologa zrobić audiometrie, oczywiście wszystko wyszło w porządku. Teraz czasem zabieram z salonu na specjalne odsłuchy staruszka Soniacza który z Low-End\'u awansował na High-End. Słuchałem też przez chwilę najnowszego iPhone\'a oraz iPoda classic grały dobrze ale scena i separacja były małe i ciasne jak one same, wole moje IDT :) - Jak słucham muzyki to jest dobrze, ale jak słucham laptopa to jest fatalnie. Z laptopem mogę żyć ale skarbonka już się tuczy na DAC\'a ;D
Sprzęcik był podłączany kablem Profigold miniJack/RCA do WA6SE i HD800.


--------------------------------------------
http://www.lastfm.pl/user/kubenek

Gustaw

  • Gość
23-06-2011, 21:09
Zrobiłem porównanie wbudowanej Intel HD Audio z Benchmrkiem i DAC jednak gra lepiej. Da się to szczególnie zauważyć w ilości powietrza i w soczystości wysokich tonów. Bas jest również lepiej kontrolowany i bardziej sprężysty. Z DAC-a jest też bardziej gładko ale..... nie jest to jakaś masakryczna różnica, szczególnie biorąc pod uwagę cenę.

Do czego zmierzam. Nie sądzę aby rozsądnym posunięciem w obecnych czasach był zakup CD Playera za 1500-2500 mając do dyspozycji całkiem rozsądne źródło dźwięku w komputerze. Oczywiście jestem jednak daleki od generalizowania i może trafi się budżetowy CD, który spodoba mi się bardziej od układu audio z komputera.

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
24-06-2011, 11:19
Odnioslem podobne wrazenie.

Uzywajac "normalnej karty dzwiekowej" typu HD Audio Intela - wcale nie jest zle. Moge spokjnie sluchac czegos takiego. Czesto jednak integry Realteka przenosza mase trzaskow i zaklocen np. wyjscie analogowe z mojej karty PCta w biurze kompletnie nie nadaje sie do sluchania na "normalnych" sluchawkach. (ATH M50 czy AKG K540). Kiedy podlaczam jednak firmowe Logitechy zadnych szumow nie ma i jest calkiem sluchalnie.

Co do roznic miedzy studyjnymi DACami a kartami, to juz kiedys bylem troche zmieszany gdy nie potrafilem wychwycic wyraznych roznic miedzy EMU 1212m a Benchmarkiem DAC1. Podobnie bylo z przetwornikami Lavry i Apogee. Generalnie wsrod kart pol-pro/pro segmentu ~500 PLN a zewnetrznymi DACami 3-5K PLN roznice sa dla mnie z reguly poza progiem percepcji.

Ale jak wiadomo w urzadzeniach swiata pro, placi sie przede wszystkim za funkcjonalnosc, porzadne oprogramowanie a nie za audiofilski design wnetrznosci.

aasat

  • 2263 / 5847
  • Ekspert
24-06-2011, 16:11
>> fallow, 2011-06-24 11:19:40
Co do roznic miedzy studyjnymi DACami a kartami, to juz kiedys bylem troche zmieszany gdy nie potrafilem wychwycic wyraznych roznic miedzy EMU 1212m a Benchmarkiem DAC1

Tak samo miałem z Emu 0404 i CEC DX51, przełaczałem zrodła miedzy sobą na wzmacniaczu Stax SRM-007t, nie byłem w stanie wychwycić różnić i momentu przełączenia na słuchawkach Stax SR-007 mkI

Gustaw

  • Gość
24-06-2011, 17:27
Tą Emu będę musiał kiedyś przetestować. Korci mnie jeszcze taki, mały, taniutki (500zł) DAC o którym pisał Roland (NuRorce ?). Jakiś czas temu przetestowałem i sporadycznie używam w roli transport CD przenośny DVD. Ma coaxa z zewnętrznym DAC-iem i pracuje całkiem dobrze.

Generalnie, w wolnych chwilach, robię sobie eksperymenty pt. Jakie wielkie gów....o można podłączyć aby nie zagrało albo zagrało całkiem fatalnie. Na razie najgorzej reprodukuje muzykę amplituner kina domowego, zarówno sekcja wzmacniacza jak i wbudowany przetwornik są do bani. Natomiast takie osobliwości jak iPod (Szufla i Classic), przenośny DVD, karta z Maca Mini, Playstation3 lub AppleTV sprawdzają się w "audiofilizmie" (w różnych rolach) całkiem nieźle. Nie to, że słyszę "wykwint" ale słyszę całkiem rozsądny dźwięk. W planach mam test tunera satelitarnego (z wejściem USB, z wyjściem coax i  softem potrafiącym odtwarzać muzykę z USB) w roli transportu plików. Pliki na pendrajwa i ...jechane z koksem :) Generalnie fajna zabawa pomiędzy słuchaniem muzyki z analogu i z mediaserwera.

O jednej przetaniej konfiguracji mogę napisać, że dźwięk bardzo mi się podoba i zaczyna się ocierać o wykwint. Chodzi o tandem iPod Schufle (6G) + CAL.

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5323
  • Ekspert
24-06-2011, 18:03
>> aasat, 2011-06-24 16:11:20
>> fallow, 2011-06-24 11:19:40
>>Co do roznic miedzy studyjnymi DACami a kartami, to juz kiedys bylem troche zmieszany gdy nie potrafilem wychwycic wyraznych roznic miedzy EMU 1212m a Benchmarkiem DAC1

>Tak samo miałem z Emu 0404 i CEC DX51, przełaczałem zrodła miedzy sobą na wzmacniaczu Stax SRM-007t, nie byłem w stanie wychwycić różnić i momentu przełączenia na słuchawkach Stax SR-007 mkI


To nie sprawa waszego kiepskiego słuchu, należy podejrzewać że dalej dobrze słyszycie ale raczej mało transparentnych kabli które działają jak filtry uniemożliwiając różnicowanie urządzeń.

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
24-06-2011, 20:56
A ja teraz nie mam kabla... Chyba ze Ci chodzi o sieciowy ? :)

Robilem widzacy (nie slepy) test miedzy moim IC a lutem DAC -> wzmak i nic. Nawet kable ze wzmaka wyrwalem i pociagnalem luty, zeby nie bylo ze jakies zostaly.

IC to btw. Straight Wire Musicable bodajze II.

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
24-06-2011, 20:58
Rafael - może to głupie pytanie i nie na miejscu Ty używasz 2 kont? Dlaczego?

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
24-06-2011, 21:03
>> fallow, 2011-06-24 20:56:38

Fallow Ty nie wiesz, że Straight Wire Musicable uszkodził twój system i zdegradował jego moc wyjściową, zniszczył dynamikę i mikro dynamikę bezpowrotnie? Taki mezalians odbija się na sprzęcie czkawka całe jego życie.

Nie wiesz również, iż lut musi się wygrzać, dopiero po 500 h formuje się wewnętrzna struktura kwarków i przewodnictwo się stabilizuje.

Ponadto musiałeś mieć cynę o małej czystości, tylko cyna 7 N z domieszką srebra, złota i platyny zapewni ci właściwe wrażenia.

aasat

  • 2263 / 5847
  • Ekspert
24-06-2011, 23:00
>> rafaell.s.cable, 2011-06-24 18:03:36
To nie sprawa waszego kiepskiego słuchu, należy podejrzewać że dalej dobrze słyszycie ale raczej mało transparentnych kabli które działają jak filtry uniemożliwiając różnicowanie urządzeń.

Tak jak ktoś kiedyś mówił na tym forum, ubaw po pachy :)

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5323
  • Ekspert
24-06-2011, 23:30
>> aasat, 2011-06-24 23:00:17

Pamiętasz jak u mnie kiedyś byłeś i  było wpięte urządzenie za 64kzł i za coś ok 6kzł poprzez pewną przejściówkę i nie było słychać różnicy-więc po co przepłacać :).Tak nam pewien kolega zaserwował wodę z mózgu
Tak że nie dajmy się zwariować.

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
25-06-2011, 08:38
>> rafaell.s.cable, 2011-06-24 23:30:49
(...)
Tak że nie dajmy się zwariować.
---
Dokladnie. Jak nie mam teraz IC a one tak latwo moga cos zniszczyc to po co mialbym taki kupowac?

aasat

  • 2263 / 5847
  • Ekspert
25-06-2011, 10:40
>> rafaell.s.cable, 2011-06-24 23:30:49
Pamiętasz jak u mnie kiedyś byłeś i było wpięte urządzenie za 64kzł i za coś ok 6kzł poprzez pewną przejściówkę

Pamiętam doskonale, to byl kolega Holdegron ze swoją przejścówka, tylko, ze zródło było takie to samo a dwa różne wzmaczniacze, jeden Holdegrona a drugi Beyerdynamic A1.

Apropo kabli, to do wzmacniacza SRM-007t był podpięty jeden z Twoch IC a drugi Stax\'a, nie sugerjesz chyba, ze IC Rafaell\'s Cable jest mało transparentny?

aasat

  • 2263 / 5847
  • Ekspert
25-06-2011, 15:55
Rafaellu pomyliłeś zakładki, z komercyjnymi ogłoszeniami zapraszam do Audio Salon