Audiohobby.pl

Aktywne głośniki 2.0 na biurko

aml

  • 34 / 5322
  • Użytkownik
09-03-2011, 20:38
Mam pytanie. Czy znacie jakieś niestudyjne aktywne głośniki 2.0, na biurko, do odsłuchów z bliska?
Dostrzegam pewien niedobór tego typu produktów, bo albo są głośniki typowo multimedialne (Creative, Bose), albo typowo studyjne. Jedyny aktywny głośnik bliskiego pola grający w stylu HiFi jaki znalazłem to Swans m200mkII/III, ale u nas są za drogie, a wysyłka z zagranicy to też sporo. Na pewno za dużo jak na zakup w ciemno. Zwykłe kolumny podstawkowe też chyba odpadają, bo potrzebują miejsca z tyłu i dystansu z przodu, żeby zagrały jak należy. Nie interesują mnie Microlaby bo mi się nie podobają (tak, jestem jednym z tych wariatów, dla których design w audio ma znaczenie) i wszystkie inne, które nie dadzą mi komfortu możliwości odsłuchu w wysokiej rozdzielczości, do której przywykłem.

Dużo pracuje przy komputerze i dotychczas korzystałem ze słuchawek. Czasami siedzę godzinami pracując, a czasami siadam, włączam muzykę (wasapi/foobar2000/flac) odginam się na fotelu i po prostu słucham. Właściwie przez ostatnie 1,5 roku przerzuciłem trochę DAC'ów, kart muzycznych i słuchawek kończąc przygodę na Denon D2000, które bardzo mi się podobały. Z tym, że ostatnio bardzo rzadko po nie sięgałem i zauważyłem, że wolę nawet cicho grające głośniki niż słuchawki na uszach. Potrzebuje czegoś czego mógłbym posłuchać cicho, ale też nadającego się do odsłuchów bardziej krytycznych, których dokonywałem czasami na moich słuchawkach. Źródłem będzie jakiś DAC, albo karta (e-mu 1212, Xonar ST), do wybory w zależności od głośników. Stary tor słuchawkowy już sprzedałem. Budżet max 1500zł na głośniki, a najlepiej 1000-1200zł.

A jeżeli już studyjne to co sądzicie o ADAM A3X lub Genelec 6010A?

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
15-03-2011, 09:03
Hej.

Osobiście mam w pracy na biurku od kilku miesięcy KRK RP6 G2 plus EMU 0404 USB - z tym, ze dla mnie to nie jest zamiast toru słuchawkowego a oprócz.

Rozważałem wiele różnych opcji, w podobnym pułapie cenowym, w tym Adam\'y.
Z moich osobistych poszukiwań wyszło m.in. że A3X bez subwofera to nie jest dobry wybór.

Męczyłem m.in. ludzi w thomann.de których pierwsze pytanie zawsze brzmiało "co Pan na tym będzie robił". Gdy mówiłem, że mam na tym zamiar po prostu słuchać muzyki to Tannoy, Genlec itp były mi odradzane, w każdym w zasadzie miejscu, nie tylko w thomann.de. Zawsze rozmowa kończyła się na KRK serii RP G2, Adamach serii A?X i APS\'ach, któe jednak odpadały ze względy na cenę, która wygórowana może nie jest ale nie chciałem wydać zbyt wiele na zestaw, który przygrywa mi w pracy.

W KRK podoba mi się niezmiernie przestrzeń jaką generują, i zbalansowany, jak na monitory studyjne, dźwięk. Mają 6" woofer, który daje sobie świetnie radę ale oczywiście na niskie zejście i atak na basie nie ma co liczyć przy 6". Wersja z 8" schodzi do 45Hz a 6" do 49Hz.

Z praktycznych uwag, gdy to wszystko podłączyłem po raz pierwszy, stały bezpośrednio na blacie biurka, w układzie takim jak poniżej na zdjęciu tylko na blacie. Było słychać wtedy buczenie, jakby wzbudzanie pogłosu, na niskich częstotliwościach. Wylot bas reflex jest z przodu (i dobrze) lecz bardzo nisko. Poradziłem sobie z tym tak, że ustawiłem głośniki na stożkach  ROGOZ http://allegro.pl/rogoz-audio-stozki-kolce-antywibracyjne-absorbery-i1440409512.html "Buczenie" zniknęło bezpowrotnie, może poprawiło się coś jeszcze ale to na granicy percepcji, dolny zakres zyskał na tym delikatnym zabiegu bardzo wiele.


KRK RP mają jeszcze taką zaletę, że mają 3 rodzaje wejść, można podłączyć do nich wszystko.

Konkludując, aktywne monitory bliskiego pola to doskonałe, moim zdaniem, rozwiązanie na biurko zamiast "komputerowych" zestawów. Dziwię się, że tak niewiele osób korzysta z takiego rozwiązania.

aml

  • 34 / 5322
  • Użytkownik
15-03-2011, 18:19
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Po raz kolejny poradzono mi KRK RP 5/6 więc chyba jest to najlepszy wybór spośród monitorów studyjnych. Problem polega na tym, że w ogóle mi się one nie podobają z wyglądu, no ale jeżeli grają tak fajnie jak to opisują to może przymknę na to oko.

Decyzję ostateczną podejmę po odsłuchu, a w grę wchodzą w tej chwili KRK RP5 G2 oraz Genelec 6010A. Geneleci co prawda odradzasz, ale ten akurat model jako jedyny producent zaleca do zastosowań multimedialnych i jedna osoba z AS mi je poleciła jako właśnie muzykalne i niemęczące. Co więcej, mają funkcję korekcji pasma przy ustawieniu na blacie, a w zestawie dodają przydatne podstawki umożliwiające ustawienie ich pod kątem. Również mają wejście RCA więc z podłączeniem nie było by problemu. Minusem jest dolna granica pasma przenoszenia wynosząca aż 74Hz.

Jeszcze odnośnie tych KRK... jak one sprawdzają się w różnych gatunkach i czy nadają się do cichego słuchania?

  • Gość
16-03-2011, 11:59
aktimate - były na ostatnim AS
genialne


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5324
  • Ekspert
16-03-2011, 12:42
>> aml, 2011-03-15 18:19:25

KRK słuchaj u siebie w domu na swoich sprzętach , ja ostatnio ponownie słuchałem topowych KRK Expose (obecnie tylko 15\'000para) w salonie i po prostu zwątpiłem jak cały pozostały tor z grupy PRO może zepsuć dżwięk. Gdybym nie słyszał wczesniej jak one świetnie mogą grać to bym sobie pomyślał ze to jakieś dziadostwo.

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5324
  • Ekspert
16-03-2011, 12:45
Ten pomysł ze stożkami zastosowanymi przez Asmagusa jest jak najbardziej właściwy a jeszcze lepiej jak by wykorzystać jakieś trzymaki do kolumn odsuwające je od blatu przynajmniej z 15-20cm

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
16-03-2011, 16:35
>> aml, 2011-03-15 18:19:25

Ile kosztują Swans m200?

Dla mnie wygląd KRK był zaletą, nie rzucają się w oczy i pasują do biura bowiem jest wiele czarnych "akcentów" i sprzętów.


Genleca 6010A nie słuchałem osobiście, więc trudno mi się odnieść.


Co do KRK RP6 ciche słuchanie jest jak najbardziej możliwe, moim zdaniem jednak przy cichym słuchaniu (w pracy takie preferuję) brakuje niskich częstotliwości, przy średnich głośnościach jest już naprawdę fajnie; szczególnie jak na monitory. Wszeliej maści wokalizy, jazz, itp wypadają na KRK świetnie, jest doskonała przestrzeń i lokalizacja, są analityczne ale nie męczą. Odradzałbym KRK RP6 do muzyki typu techno, d&b i generalnie odradzałbym je basolubom ... co jest oczywiste bo to monitory.



>> Jarek, 2011-03-16 11:59:59

Aktimate ponoć świetne, ale wysoko ponad budżetem.


>> rafaell.s.cable, 2011-03-16 12:45:22
Ten pomysł ze stożkami zastosowanymi przez Asmagusa jest jak najbardziej właściwy a jeszcze lepiej jak by wykorzystać jakieś trzymaki do kolumn odsuwające je od blatu przynajmniej z 15-20cm


Rafaell - próbowałem je podnieść wyżej ale nie słyszałem już różnicy, dlatego poprzestałem na stożkach. Wstępny plan był taki, że antywibracyjny prostokąt o grubości ok 6-8 cm ustawię na stożkach ... same stożki jednak wystarczyły.

Odnośnie droższych monitorów aktywnych - do domu, z chęcią nabyłbym KRK VXT 8 tylko, iż ... w domu mogę słuchać tylko na słuchawkach

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
18-03-2011, 09:00
Czytając test Swansów na 6moons uderzyło mnie jedno zdanie, któe dobrze opisuje chyba wszystkie dobre monitory aktywne 8" i poniżej:

"These speakers are designed to stir the soul, not rattle the teeth."


A pro pos Swan, model T200b, również aktywny, wygląda bardzo ładnie (690$ para).

barthuss1

  • 198 / 4779
  • Aktywny użytkownik
20-03-2011, 13:08
Serdecznie polecam kolumny Philipsa MFB z late70tych i początku 80tych. Użytkuję takie (już niedługo będą u mnie z powrotem 544 dopasowane z całym systemem przez Gregaudio). To monitory studyjne, ale bardzo przyjemne, niedrażniące, emocjonalne. W bliskim polu nawet mały model 541 będzie OK. W innym wydaniu ale też na philipsie robił to niemiecki Restek.
Jeśli zaakceptujesz fakt iż nie są to sprzęty najnowsze to reszta bez wad. Już wielu przekonało się o tym jak mogą zagrać "starocie" :)

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
20-03-2011, 20:17
Znalezienie 40 letnich PHILIPS MFB w dobrym stanie jest zadaniem niezwykle trudnym. Z drugiej strony np za PHILIPS MFB 567 z końcówki lat 70tych w dobrym (nie idealnym) stanie trzeba zapłacić blisko 3 000 zł.

barthuss1

  • 198 / 4779
  • Aktywny użytkownik
20-03-2011, 22:12
To prawda, ale wysiłek włożony w wyszukanie opłaca się. Monitory studyjne dziś rzadko nadają się do słuchania muzyki w domu, są zbyt suche i bezpośrednie.
Z drugiej strony jakiś rok temu na allegro były monitory aktywne studera których nikt nie chciał łyknąć za ok 1800,-zł.
Nowe kosztowały prawie 10 razy tyle.
Fakt że na e-bay`u philipsy mfb są dość drogie, w Holandii szczególnie jest dużo entuzjastów tych speakerów.

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
21-03-2011, 11:00
Tak, łatwo w googl\'ach można znaleźć holenderskie "fan site" gdzie nawet masę części zamiennych można nabyć.
Niemniej jednak to kupowanie w ciemno "staroci" jest bardzo ryzykowne, szczególnie staroci w takich cenach.
Może bym się skusił gdybym znalazł takie coś w realnym sklepie/komisie; mógł posłuchać, pomacać, powąchać ;)

Kupując via internet można nabywać w ciemno nowe rzeczy w sklepach, prawo daje możliwość bezproblemowego zwrotu.

Z drugiej strony naprawdę wolałbym, a cena ta sama, nowe KRK VXT8 niż używane PHILIPS MFB 567 w stanie idealnym.

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
21-03-2011, 11:07
Jeszcze jedno - KRK są obecnie "Designed and Engineered in the U.S.A. - Made In China" lecz do wykonania nie można się przyczepić. Jakość materiałów, idealne spasowanie - nie tylko w tej kategorii cenowej co RP czy VXT - trudno wymagać więcej. Oczywiście naturalne drewno i lakier "piano" wyglądałoby lepiej ale "paczka" kosztowałby więcej niż teraz kosztuje gotowa do użytku para ;)

asmagus

  • 4439 / 5414
  • Ekspert
28-03-2011, 08:56
aml - jak idą odsłuchy i ew zakupy?

aml

  • 34 / 5322
  • Użytkownik
28-03-2011, 22:11
Nie idą. Dzwoniłem do paru sklepów w okolicy i albo mają na zamówienie, bez możliwości zwrotów, albo nie mają tego co mnie interesuje. Z tym, że na razie ograniczyłem się sklepów, które mam po drodze do domu, a w Warszawie jest ich dość dużo więc pewnie gdzieś w końcu znajdę. Potrzeba mi więcej czasu, z którym jest słabo bo wracam wieczorem do domu, a w weekendy mnie nie ma.

Pewnie skończy się na tym, że wezmę coś w ciemno (KRK RP6 FG, Genelec 6010A), albo wrócę do słuchawek (HD600/650) i małych głośników (audioengine A2), a w temacie słuchawek jestem akurat w miarę rozeznany i wiem czego chce i gdzie tego szukać.

Ktoś znalazł jeszcze coś ciekawego w tym temacie?