Audiohobby.pl

SOHA III

Radical

  • 721 / 5195
  • Ekspert
08-02-2010, 19:41
Zakupiłem niedawno wzmacniacz SOHA III od użytkownika x500 i chciałbym się podzielić krótką opinią.

Do tej pory używałem wyłącznie wzmacniaczy tranzystorowych (Holdegron oraz Pro-Ject Headbox mkII) więc jest to moje pierwsze spotkanie z lampą. Kupiłem go pod kątem AKG K601 w których to brakowało mi nieco basu. Góra i środek były wyśmienite na tranzystorach ale jednak dolne pasmo pozostawiało spory niedosyt.
Sam wzmacniacz wykonany jest doskonale. Wszystko zamknięte w świetnie spasowanej aluminiowej obudowie i spokojnie mogło by na nim widnieć logo jakiegoś znanego producenta. Dodatkowo dla lepszego efektu pod lampami zamontowane są diody które dają naprawdę doskonały efekt w nocy. W bardzo delikatny sposób podświetlają lampy dając złudzenie że to właśnie one się świecą. Jak jesteśmy już przy lampach to zamontowane są RFT. Raczej tanie acz cieszące się niezłą opinią w kwestii cena/jakość. Na razie zostają bo na eksperymenty przyjdzie czas później.
No więc jak to gra? Musze powiedzieć że lepiej od moich poprzednich wzmacniaczy, góra nieco bardziej aksamitna, acz nadal bardzo szczegółowa. Środek wydaje mi się że bez zmian czyli bardzo przyjemnie wyeksponowany. Przestrzeń jest odrobinę szersza, jako że same k601 mają już wystarczająco szeroką to bym powiedział że ogromna jak na słuchawki. Co do basu to jest go nieco więcej. Nie powiedziałbym że dużo więcej ale jednak więcej. Co prawda powiem szczerze że spodziewałem się większej różnicy, ale wygląda na to że po prostu nie są to słuchawki dla mnie bo prawdopodobnie już są w pełni wysterowane jako że sam wzmacniacz jest mocarny. Na godzinie 12 jest już za głośno, jakby się chciało kręcić dalej to grozi nam nie tylko uszkodzenie słuchu ale i prawdopodobnie słuchawek. Ogólnie dźwięk bardzo przyjemny ale jednak oczekiwałem więcej od tego połączenia.
Co ciekawe, podłączyłem później Ultrasone HFI-780 o których miałem zdanie że ze wszystkiego grają tak samo. Czy to wzmacniacz, czy to odtwarzacz przenośny słuchawki bardzo łatwe do napędzenia. Ale czy aby na pewno? Jak się o tym sam przekonałem różnica między napędzeniem a NAPĘDZENIEM jest bardzo duża. W pierwszej chwili po prostu zdębiałem. Nieco ostra wcześniej góra wygładziła się, środek i przestrzeń bez większych zmian ale bas, który uważałem wcześniej za niezły acz jednostajny nagle ukazał mi się w zupełnie inny sposób. Gwoli wyjaśnienia HFI-780 są słuchawkami które przypominają mi w odbiorze kolumny wraz z subwooferem. Niby nic nie nachodzi na siebie ale jednak bas jest wszechobecny i czuć go nawet w utworach w których wcześniej go nie słyszałem. I słowo czuć nie jest tu przesadą jako że sam nie wiem jak to wytłumaczyć ale czuć ten bas nawet na klatce piersiowej. Wracając do różnicy po podłączeniu do bohatera tejże recenzji bas nagle okazał się wielowymiarowy. Coś co wcześniej brzmiało jako zwykłe "UMC" nagle ma fakturę, początek i koniec. Po wcześniejszym, może nie rozczarowaniu ale jednak niedosycie taka miła niespodzianka bo od nowa odkrywam moje stare słuchawki. Wydaje mi się i jest to tylko zgadywanie że wzmacniacz świetnie zgrał by się również se słuchawkami Sennheisera. Niestety nie mam teraz pod ręką żadnych ale kiedyś posiadałem krótko HD580 i nie przypadły mi one do gustu ze względu na pewien dystans jaki odczuwałem od muzyki. Inna rzecz że na Holdegronie mogłem odkręcić pokrętło praktycznie do końca. SOHA III ma wystarczająco mocy żeby sobie z nimi poradzić i poprawnie wysterować. Aktualnie czekam aż przyjadą do mnie Grado SR325 (stara wersja nie "i" i nie "is") więc postaram się dopisać co wyjdzie z tego połączenia.

Podsumowując wzmacniacz godny polecenia. Powiedziałbym nawet że do 1000zł prawdopodobnie nie do pobicia. Wystarczająco mocny aby poradzić sobie z praktycznie każdymi słuchawkami, a i z pewnością wymiana lamp na lepsze tylko powiększyła by przewagę nad potencjalnymi konkurentami.

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
09-02-2010, 09:25
W tym egzemplarzu soha 3 po pierwsze nalezy zmienic lampki na lepsze , znacznie lepiej gra z RCA 12AU7A ale mi zostala ostatnia parka tych lamp wiec do=la Radicala wlozylem slabsze RTF ecc82 . Tez niezle ale to nie to samo .

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
09-02-2010, 16:12
Acha , tu mozna nabyc lampy http://www.sklep.lampyelektronowe.pl

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
10-02-2010, 14:28
W oderwaniu od calosci, piszesz ze:

"Do tej pory używałem wyłącznie wzmacniaczy tranzystorowych (Holdegron oraz Pro-Ject Headbox mkII) więc jest to moje pierwsze spotkanie z lampą"

a pozniej konczysz:

"Podsumowując wzmacniacz godny polecenia. Powiedziałbym nawet że do 1000zł prawdopodobnie nie do pobicia. Wystarczająco mocny aby poradzić sobie z praktycznie każdymi słuchawkami, a i z pewnością wymiana lamp na lepsze tylko powiększyła by przewagę nad potencjalnymi konkurentami."

To Twoje pierwsze spotkanie z lampa a osadzasz, ze jest to prawdopodobnie najlepszy lampowiec w przedziale do 1K ?

Mialem u siebie SOHE w wersji II do testow i na 100% nie napisalbym, ze jest w stanie sobie poradzic praktycznie z kazdymi sluchawkami. Z niskoohmowymi oczywiscie, ze tak (Z Grado SR325i bylo b.dobrze)  - jednak z HD800 bylo nie slabo a bardzo slabo. Jakie sa roznice miedzy SOHA II a SOHA III ?

Jest tak wiele udanych azjatyckich konstrukcji lampowych ktore mozna kupic do 1K PLN, ze raczej najpierw porownalbym z czyms innym (LD,DV) a dopiero pozniej ostatecznie opiniowal, ze SOHA jest prawdopodobnie najlepszym wzmakiem do 1K PLN.  SOHA na pewno jest dobra, ale jakiegos specjalnie unikatowego wrazenia na mnie osobiscie nie zrobila. Oczywiscie nie wiem o ile lepsza jest wersja III niz II.

Poza tym czyta sie bardzo przyjemnie i milo  Dzieki za recenzje! Moje zastrzezenie tyczy sie tylko tego jednego finalnego stwierdzenia

Odnosnie Ultrasownow i UMCa UMCa. Nam tez wydawalo sie wiele razy ze Edition9 robia jeden wielki subwoofer i UMCa UMCa az dopiero na systemie Piotra Ryki pokazaly klase. Nie bylo juz zadnego UMCa UMCa a bas jak nalezy z roznorodna faktura i smaczkami. Wcale nie mielismy jakiegos bardzo zlego sprzetu (RudiStor NX33, Moonlight, AudioNemesis, Lynx Two) tylko sluchawki byly tak wymagajace. Ze ten bas byl potezny to oczywiscie swoja droga :)

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2010, 14:52
Osobiscie z Ultrasone posiadam tylko model pro900 i faktycznie na innych wzmacniaczach bas jest jednostajny . Dopiero takie systemy jak ten Piotra Ryki czy Soha 3 moga pokazac w pelni zalety Soha 3 ;-)

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2010, 14:52
Oczywiscie .... \'\' w pelni zalety Ultrasone \'\' .

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2010, 14:53
Natomiast do sluchawek wysokoohmowych lepsza bedzie czysta lampka .

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
10-02-2010, 14:59
Mam szansę, bo nie wiem jak mi to pójdzie, uruchomić SOHA II lub "III" na Sylvaniach, jakiś odpowiednik ECC82, numeru nie pamiętam. Pytanie brzmi - ile % brzmienia optymalnie skompletowanej SOHY usłyszę?

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
10-02-2010, 15:10
>> x500, 2010-02-10 14:52:05
Osobiscie z Ultrasone posiadam tylko model pro900 i faktycznie na innych wzmacniaczach bas jest jednostajny . Dopiero takie systemy jak ten Piotra Ryki czy Soha 3 moga pokazac w pelni zalety Soha 3 ;-)

Co do Pro 900 to mam akurat troche odmienne zdanie :) Sa znacznie latwiej napedzalne (nie w sensie wysterowania, tylko wlasnie uzyskania odpowiedniego brzmienia) niz Edition9.

W odniesieniu do dobrze i zle napedzonych Edition 9 - dobrze napedzic Pro 900 jest wyraznie latwiej, chociaz wcale tez nie jest to takie proste. Skoro udalo mi sie to na Lampucerze po modyfikacjach oraz na AD797 (wyjscie) + OPA627 (bufor) i Little Dot I+ na Western Electric 408a i AD8599 to znaczy, ze nie jest trudno :)

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2010, 16:06
Majkel , poprostu nie wiem . Z sylvania zawsze mialem problem ( przekaznik czesto rozlaczal gniazdo sluchawkowe ) , niezaleznie od ustawionego pradu i napiecia anodowego .
Soha2 pub 3 . Te obie konstrukcje znacznie roznia sie zasilaniem , odrebne uzwojenie dla napiecia anodowego w soha3 kontra powielacz w soha2 , zupelnie inne stabilizatory napiecia i odsprzeganie . Podobmy zostal tylko czysty tor audio . Proponuje zlozyc soha3 - jest lepsza od modelu 2 .

Fallow , gratuluje , moglbys podzielic sie schematem swojej konstrukcji , chetnie bym sobie zlozyl .

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
10-02-2010, 16:16
X500 jak napisalem wyzej to nie sa moje konstrukcje, absolutnie. Ja o elektronice mam slabe pojecie i raczej posilkuje sie kolega elektronikiem.

Dla przypomnienia Lampucera po modyfikacjach oraz hybryda LD I+ na lepszych lampach i innym op-ampie.

Moge gdzies wyszczegolnic jakie zmiany zostaly dokonane w mojej lampucerze wzgledem pierwowzoru LM DAC V8 a schemat jak chcesz moge tutaj uploadnac.

Najciekawsze jest to, ze mimo kilku roznych outputow na lampach, nadal wole wersje na op-ampach.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
10-02-2010, 16:30
x500, trzeba kupić Lampucerę maxi i nieco w niej pogrzebać. Widocznie tak się nazywa toto w tytule aukcji jak fallow napisał.

@fallow, u Ciebie muzyka przebywa dosyć długi szlak poprzez op-ampy. OPA627 jako bufor? Próbowałeś zamienić go miejscami z AD797? Jak dla mnie taka kolejność jest nieco bez sensu pomijając fakt, że dało się to zrobić na pojedynczym stopniu co Azjata zrobił na dwóch. LD I+ to też niezła ciekawostka: op-amp, lampa i końcówka mocy na BD139. Pytanie: po co lampa, skoro jest op-amp, albo: po co op-amp skoro jest lampa? Design pewnie a la MZHS, czyli w kompletny układ wstawiamy bufor na lampie ot tak żeby był i" dobrych" zniekształceń dodawał.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
10-02-2010, 16:43
Jasne, ze probowalem. Nie bez powodu uzywam wlasnie takiej kolejnosci.

Wiesz na dobra sprawe, to moglbym ograniczyc te 3 op-ampy w torze do jednego op-ampa - tylko po co skoro mi odpowiada ? :)

Na jednym AD797 albo na jednym OPA627 w Lampucerze Maxi jest dla mnie gorzej niz na AD797 + OPA627.

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
10-02-2010, 16:46
BTW. Zawsze myslalem, ze wlasnie po to uzywa sie lamp. Osobiscie nie widze dla nich innego zastosowania niz generowanie umilajacych znieksztalcen.

Design mozesz sobie zobaczyc wpisujac w Google nazwe wzmaka, jest duzo zdjec :)

fallow

  • 6457 / 5862
  • Ekspert
10-02-2010, 16:50