"Korzystanie z „osiemsetek” może być zarówno pełną emocji muzyczną przygodą" - jak dla mnie to nieustanne zmaganie z martwotą i nudą.
"Długo wybrzmiewające jazzowe solówki gitarowe wraz z dynamicznym, swingującym tłem w postaci małego bandu lub spokojne fortepianowe granie to środowiska, w którym GS1000i odsyła całą konkurencję w narożnik. Generują może nieco mniej detali od ich starszych braci PS1000 ale w przeciwieństwo do nich są przyjemniejsze w odbiorze i mniej natarczywe." - PS1000 grają fortepian prawie o klasę lepiej z racji braku drewnianego podkolorowania średnicy. GS1000i słodzą fortepian, niestety. W słabszym systemie to przydatna cecha.
Denon AH-D5000
Odsłuchy styczeń Rms.pl Słuchawki typowo studyjne z bardzo głębokim i dynamicznym basem. Scenę muzyczną budują bardzo odważnie, co pozwala odnaleźć pierwszy trop, jakim podążali konstruktorzy Denona. Mianowicie, AH-D5000 sprawdzą się w muzyce, której założeniem jest silne zaangażowanie słuchacza. Do tego zapewniają bardzo szeroką paletę brzmień w zależności od źródła dźwięku. Co ciekawe, bardzo dobrze dawały sobie radę z odtwarzaczami przenośnymi. Nie wymagały do tego żadnego dodatkowego wzmocnienia. Ich znakomita efektywność doskonale sprawdziła się przy źródłe sygnału o niskiej mocy. W szczególne zdumienie wprawia detaliczność generowanego dźwięku przy tak prostym źródłe dźwięku. Drewno użyte do budowy AH-D sprawiało wrażenie mniej naturalnego w stosunku do materiału użytego do budowy Grado GS1000i. Z drugiej strony ich estetyka jest ciekawsza i nowocześniejsza. Wykonanie Denona czyni z niego produkt wygodny i zaskakująco mobilny. Różnice na korzyść GS1000i utrzymały się przy porównywaniu obu par słuchawek w odtwarzaniu muzyki rockowej, gdzie linia basowa przytłaczała swoją siłą oraz przy muzyce akustycznej, gdzie słuchawki zbyt mocno atakowały dźwiękami w dolnym paśmie. Może to się jednak okazać dużą zaletą w połączeniu z dobrą reprodukcją wokalu w wysokich pasmach, gdy słuchamy wykonań muzyki popowej, techno czy r\'n\'b. AH-D5000 zdobyły zdecydowane uznanie w oczach osób, które lubią hip-hop i muzykę elektroniczną generowaną z sampli. Bogactwo i wielowymiarowość dolnego pasma, które jest realizowane przez dynamiczne i pewne prowadzenie wielu linii basowych jednocześnie oraz znakomita współpraca z praktycznie każdym źródłem dźwięku, jasno wskazuje, że zabieg Denona aby stworzyć profesjonalne słuchawki skierowane do słuchacza ceniącego dynamiczne i efektowne uderzenie w pełni się udał.
Sennheiser HD800
Odsłuchy styczeń Rms.pl Najbardziej uniwersalne słuchawki w całym zestawieniu. Trudno o znalezienie ich zdecydowanie słabego punktu. Oryginalny sposób budowy sceny muzycznej i jej przestrzenność oraz dokładność szczególnie w dolnych rejestrach sprawia perfekcyjne wrażenie w każdym calu. Muzyka produkowana przez HD800 to skrajnie skomplikowana mieszanka detaliczności, selektywności i muzykalności. Szególną uwagę zwraca budowa sceny muzycznej. Nieskończona wręcz przestrzeń dźwięków budowana z misternie przeplatanych serii dźwięków daje niesamowite wrażenie zarówno przy słuchaniu muzyki rockowej jak i elektronicznej czy akustycznej. Szczególnie przy słuchaniu rocka Faith No More czuje się zupełnie nowy wymiar muzyki budowany właśnie rytmiką gitary basowej. Budowa osiemsetek nie wzbudza absolutnie żadnych zastrzeżeń co do zastosowanych materiałów, precyzji montażu i przemyślenia kontrukcji. Być może sam wygląd nie jest tak elegancki, stylowy i konserwatywny jak w wypadku Grado czy Denona ale nie daje też powodów do narzekań. Porównując HD800 do Denonów AH-D5000 należy zwrócić uwagę na ich lepsze zrównoważenie i dużo płynniejsze, wręcz ocierające się o magię przejście pomiędzy niskimi i średnimi tonami. Z kolei zestawienie Hdków z GS1000i przy słuchaniu wolnej akustycznej muzyki pokazuje większe nastawienie na głębie w wysokim paśmie produktu od Grado. Różnica ta zanika wraz ze wzrostem tempa muzyki, a w pewnym momencie przeważa szalę korzyści na rzecz HD800. Korzystanie z „osiemsetek” może być zarówno pełną emocji muzyczną przygodą jak i intelektualnym zmaganiem ze skrajnie zaplątaną pajęczyną dźwięków. W każdej z tych dyscyplin HD800 są po prostu znakomite.
Grado GS1000i
Odsłuchy styczeń Rms.pl Najbardziej muzykalne słuchawki ze wszystkich testowanych. Przekonują niezwykłą głębią w całym paśmie przenoszenia. Długo wybrzmiewające jazzowe solówki gitarowe wraz z dynamicznym, swingującym tłem w postaci małego bandu lub spokojne fortepianowe granie to środowiska, w którym GS1000i odsyła całą konkurencję w narożnik. Generują może nieco mniej detali od ich starszych braci PS1000 ale w przeciwieństwo do nich są przyjemniejsze w odbiorze i mniej natarczywe. Taki był wniosek po porównaniu tych słuchawek wpiętych do Pro-Ject Headbox 2Se. Sytuacja uległa diametralnie drugiego dnia odsłuchów, gdy słuchaliśmy obu Grado na Forumie 608. Natarczywość PS1000 zmieniła się w harmonijną i niezmiernie detaliczną rzekę dźwięków zasypującą słuchacza ogromem wrażeń. W pełnym spektrum barw sączących się z GS1000i dominują ciemne i delikatne odcienie. Przestrzeń generowana przez GS1000i pozwala w pełni zachwycić się detalicznością sceny muzycznej. Szczególnie gdy mamy do czynienia z niewielką ilością instrumentów Grado pozwalają im błyszczeć pełnią siły na scenie. Trudno je porównywać z HD800 czy Denonem AH-D5000 gdyż zostały zaprojektowanie w innym celu. Nie ścigają się z nikim na ilość wystrzelonych dźwięków i decybeli czy tempo i rozmiar basowych uderzeń. Z pewnością będą znakomitym wyborem dla wszystkich fanów pełnych, przesiąkniętych mahoniem dźwięków gitar Les Paul Gibson w rękach mistrzów takich jak Mark Knopfler, Neil Young, Gary Moore czy Joe Boenamasa.
AKG K701
Odsłuchy styczeń Rms.pl Słuchawki wymagające solidnego zasilacza. Niechętnie współpracują ze wzmacniaczami słabszej jakości i małej mocy. Po podłączeniu pod bardzo mocny wzmacniacz charakterstyka siedemsetjedynek zbliżona jest do innych produktów AKG – grają szerokim mocnym pasmem nie oszczedzając detali. Oferują zrównoważony bas i nienatarczywą subtelną, detaliczną górę uwypuklając przy tym szerokie pasmo. Przestrzenność siedemsetjedynek jest ponadprzeciętna jak dla tej klasy słuchawek, dźwięk jasny i otwarty, a przy tym długo wybrzmiewający, dający dużo radości. Niewymuszona naturalność brzmienia połączona z pełną scena muzyczna to na pewno największa zaleta produktu AKG.
Audio-Technica ATH-A900
Odsłuchy styczeń Rms.pl Jeden z rodzynków odsłuchów. Bardzo dobrze spisywały się z MF X-Can. Oferują znakomite pasmo dolne – pełne, nieco podobne w tym względzie jak w AH-D5000, ale dobrze kontrolowane, poukładane i bogate w detale. Sam sposób generowania basów przypomina ten z HD800 – nienarzucający się, przekonujący energią i dynamiką. ATH-A900 oferuje też ciekawą górę kosztem odrobinę mniej detalicznego środkowego pasma, co nie zostało odebrane jako wada, a raczej ciekawa charakterystyka, która pozwala na odczuwanie nowych wrażeń muzycznych. Przestrzenność jest bardzo mocną stroną dzięwięćsetek od Audio-Technici, szczególnie na tle produktów Beyerdynamic z serii 880 i 990. Na tle AKG 701 znakomicie wypadły w kwestii efektywności. Audio-Technica to bardzo dobry wybór dla fanów rocka i muzyki akustycznej. Sprawdzą się także przy odsłuchu albumów koncertowych.
Beyerdynamic 880, 880 Pro, 990 - tekst bezwartościowy w całości. DT990 nie mają czego szukać w worku z DT880, inna charakterystyka przenoszenia częstotliwości. DT880 zostały tu spostponowane, a de facto są co najmniej tak dobre jak K701.
"Detaliczność góry jak żywo przypomina tę z HD800, naturalnie jest skromniejsza, ze zrozumiałych względów." - a co to są te zrozumiałe względy?
"Starszy brat GS-1000i jest zdecydowanie bardziej zrównoważonym produktem. " - to jest młodszy brat sądząc po wieku konstrukcji.
"O ile GS-1000i znakomicie uwypuklały brzmienie niewielkiej ilości instrumentów PS-1000 znakomicie opowiada utwory grane przez duże składy instrumentalne." - niech mi ktoś napisze co to jest to "uwypuklanie" w powyższym akapicie. Tzn. co, PS1000 uwypuklają instrumenty dopiero, kiedy jest ich dużo, czy GS1000i przestają wtedy uwypuklać? Co to jest to uwypuklenie w ogóle?
^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP (douszne), Grado GS1000i, Sennheiser HD 565 Ovation