Audiohobby.pl

Nelson Pass F5

lancaster

  • Gość
21-04-2008, 19:31
Hoko, a mialbyś jakiś pomysł na bias w tym układzie ? Pytam serio....moze da sie jeszcze uproscić całosc ?:)

stefan5000

  • 142 / 5867
  • Aktywny użytkownik
21-04-2008, 19:41
Hoko a co sadzisz o tym

Hoko

  • 216 / 5849
  • Aktywny użytkownik
21-04-2008, 19:47
>> lancaster, 2008-04-21 19:31:45
Hoko, a mialbyś jakiś pomysł na bias w tym układzie ? Pytam serio....moze da sie jeszcze uproscić całosc ?:)

Pomysłów mozna zebrać pewnie i z kilka. Sam idea mi sie podoba - to nic innego jak dwupołówkowy wzmacniacz Sziklai\'ego, tylko normalnie ma to pojedyncze sprzężenie zwrotne, a tutaj każda z połówek objęta jest własną pętlą (notabne jeśli ktos to będzie robił w takiej postaci, to polecam dokładnie dobierać wartości rezstorów w pętli - pary r1/r5,r7 i r2/r6,r8 - bo inaczej połówki napięcia nie będą wzmacniane tak samo). Podejrzewam, że własnie taki sposób regulacji biasu wymusił taki układ pętli sprzężenia.

Można to zmienić np. tak, że zamiast P1 i P2 wstawiamy rezystory stałe - trzeba by je było tylko dobrać, by uzyskać żądany prąd spoczynkowy, a offset regulować przez podanie napięcia sałego na wejście przez dzielnik z potencjometrem. Tyle że wtedy wejście trzeba by odseparować kondensatorem.
Tylko że to w sumie nie rozwiąże problemu do końca, bo wzmocnienie stopnia wejściowego zależy też od rezystancji termistorów - czyli zmienia się wraz z temperaturą. W ogóle ten układ jest dość dziwny, no ale u Passa to nie nowina :) Generalnie rzecz biorąc, ja bym chętnie usłyszał jakieś recenzje z odsłuchów.

  • Gość
21-04-2008, 19:49
wzmacniacz pracuje w klasie A podobny zreszta jest do First Watt F4 i ma tyle samo mocy i napewno ten sam zasilacz

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

Hoko

  • 216 / 5849
  • Aktywny użytkownik
21-04-2008, 19:54
>> stefan5000, 2008-04-21 19:41:57
Hoko a co sadzisz o tym


Sądzę, że nie znoszę kondensatorów elektrolitycznych w torze sygnału, a juz szczególnie dużych pojemności :) No i 40 W wydzielane na dzień dobry w pojedynczym tranzystorze to juz jest małe szaleństwo  - mam nadzieję, że ten irf nie ma obudowy TO220 ;)

  • Gość
21-04-2008, 19:58
jak do każdego paca trzeba posiadac kawał radiatora

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

lancaster

  • Gość
23-04-2008, 21:49
Panowie, w przyszlym tygodniu bedę nieśmiało przystępował do pracy....wymyslcie jakiś ładny układ biasu....uwagi Hoko sa bardzo na miejscu....wolałbym regulować oba naraz zamiast kazdy z osobna....wzmocnienie obu poówek sygnalu powinno być chyba możliwie równe :)
....a poza tym chętnie bym to jakoś uproscił.

Hoko

  • 216 / 5849
  • Aktywny użytkownik
25-04-2008, 16:50
Całkowite wzmocnienie połówek będzie równe tak czy siak - byle dobrać wartości rezystorów w sprzężeniu zwrotnym. Natomiast stopień wstępny będzie wzmacniał połówki "nierówno", sprzężenie to potem wyrównuje. I zmiana regulacji na sto procent nie pomoże, bo jak zaznaczyłem, na wzmocnienie stopnia wstępnego ma też wpływ wartość rezystancji termistorów (właśnie, wiesz, jakie wstawić?), więc tak czy inaczej w tym miejscu będą rozjazdy. No ale myslę, że Pass nie tylko wymyślił schemat, ale i spróbował, czy to działa, więc w sumie może nie ma to aż tak wielkiego wpływu na dźwięk. Choć gdyby to jaka rewelacja miała być, to Pass by pewnie seryjną produkcję wdrożył, a nie tylko schematami rzucał :) Swoją drogą dobrze takiemu - wykombinuje coś, a inni się zatroszczą o testy... ;)

lancaster

  • Gość
26-04-2008, 22:27
Hoko, nie mam bladego pojecia jaie termistory, ale chyba(?) takie jak w Alephach będa OK ?
Pytanie o trafo....jakiej mocy bedzie potrzebne ? 300-400VA bedzie OK ?
Widze tam mozliwie male bo sam wzmacniacz ma byc raczej nieduży.....jeszze zalezy od radiatorow.....mam w domu profile 6023 - 15cm długie....po 1 na kanal czy bez dwóch sie nie obejdzie ? Wiem jakie jaja potrafią byc z tranami, ale teraz już nauczony podkładam sztabki/blachy miedziane miedzy trana a radiator i termika jest zdecydowanie lepsza....mam zamiar wykonać 2 kanay....jeden ala F5 a drugi z driverem na triodzie....potem sobie porównam :)
http://hydrogig.dos.pl/radiator-stdt.php

Hoko

  • 216 / 5849
  • Aktywny użytkownik
27-04-2008, 16:07
Pass stosuje we wszystkich wzmacniaczach takie same części, więc jest duża szansa, że termistory będą te same ;)

Trafo, teoretycznie 150W powinno wystarczyć (biorąc pod uwagę maksymalny prąd), ale większe na pewno nie zaszkodzi. Co do radiatorów, to zależy, jaka w lecie będzie pogoda, jesli będą upały, to na pojedynczym radiatorze może byc za gorąco... ;) Trudno powiedzieć, jeśli będa na zewnątrz, to przy dobrej wentylacji może starczy, ale 60W to jest jednak sporo. Najwyżej zmniejszysz prąd spoczynkowy i już.
A... profile, czyli nie czernione pewnie... to ja bym jednak dał dwa, chyba że chcesz to zrobić tylko na próbę, a ewentualnie potem decydować, co dalej.

lancaster

  • Gość
27-04-2008, 16:12
na probę - wiadomo. Jeden kanał zrobic tak jak pisałem z driverem na 6n1p, drugi wg passa. Prąd spoczynkowy dam mniejszy bo jakos nie ejstem przekonany w 100% do pelnej klasy A w tranzystorze...profile niestety nie czernione, ale po moich wcześniejszych zabawach z tranami efekty termiczne są zadowalajace(ładnie oddaja temperaturę w radiator. radiatory na zewnatrz.)

Hoko

  • 216 / 5849
  • Aktywny użytkownik
30-04-2008, 12:14
Jak będziesz sterował z lampy, możesz poeksperymentować ze wzmocnieniem części tranzystorowej - zmieniając rezystory w sprzężeniu zwrotnym. Kiedyś używałem takiego szklai\'ego, ale w klasycznym układzie w kl. ab i z mosami (i też z lampa w stopniu napięciowym). najlepsze efekty miałem przy wzmocnieniu 2  albo przy zamkniętej pętli. Znacznie poprawia się wtedy współczynnik tłumienia, co tutaj jest dość istotne, bo w takiej topologi jest on dość niski. A w kl. ab i na znekształcenia pozytywnie to wpływa.

Cypis

  • 2479 / 5003
  • Ekspert
26-11-2012, 08:54
Kolega z moją niewielką pomocą (oprogramowanie uProcka) zrobił sobie integrę F5 wg projektu Nelsona Passa.

Wygląda to tak:

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5003
  • Ekspert
26-11-2012, 08:56
Informacje na panelu czołowym:


Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5003
  • Ekspert
26-11-2012, 08:56
c.d.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b