Audiohobby.pl

Thorens 1XX czy 3XX

piotr_

  • 46 / 5818
  • Użytkownik
29-09-2009, 11:06
Thorens td520 + SME 3012R + Ortofon SPU / Thorens td125/126 + SME 3009 II old + Denon dl103 / Thorens td160 + SME 3009 improved + Shure v15 III / Thorens td320 + ahaja bo ja nie wiem :). Poszukaj info o calych zestawach, posluchaj ich a potem przelicz forse bo roznice w stylu ten element jest wykonany z twarlszego materialu sa bez sensu i jedynie czysto teoretycne, gdy caly gramofon ma i tak ponad 30 lat bezpieczniej miec tanszy i jeszcze zapasowy jako dawce a to jak co gra to juz gust i spasowanie a nie cena/marka/kosmiczne technologie
Powodzenia!

donic

  • 51 / 5373
  • Użytkownik
29-09-2009, 14:24
>> piotr_

Wielkie dzięki za konkretną podpowiedź.

jjurek

  • 2059 / 5828
  • Ekspert
30-09-2009, 08:27
>> donic

Przy zakupach "staroci" istnieje możliwość nabycia gramofonu  mocno rozregulowanego (przede wszystkim wszelkie precyzyjne śrubki w ramieniu). Sam takiej regulacji nie zrobisz- trzeba oddać do fachowca. Ale nie jest to wada dyswalifikująca sprzęt.
Z własnego doświadczenia wiem, że warto szukać wśród egzemplarzy droższych ale zadbanych.

donic

  • 51 / 5373
  • Użytkownik
30-09-2009, 08:36
>> jjurek,


Masz rację i tutaj w 100% się zgadzam, że lepiej kupić droższy i zadbany (mój syn mówi, że jak się kupi tanio, to się przepłaci, bo trzeba potem kupić jeszcze raz). Tak więc nie myślałem tutaj o cenie, a raczej o wyborze konkretnego modelu gramofonu.

ahaja

  • 513 / 5900
  • Ekspert
30-09-2009, 09:20
Jjurek dobrze pisze.
W Thorensach:
- im wyższa seria tym ich mniej (i takich należy szukać)
- tym są w lepszej, często świetnej kondycji
- kupowali je ludzie, którzy z reguły nie katowali sprzętu a dbali o niego ... bo nie były tanie.
K

jjurek

  • 2059 / 5828
  • Ekspert
30-09-2009, 10:22
>> donic

Zacznij od wyboru wkładki.
Chociaż znając życie skończy się na DL103,SME(cięzkie) i dowolnej, zadbanej budzie Thorensa.

A do tego oczywiście preamp by Ahaja- polecam- tani i smaczny :)

donic

  • 51 / 5373
  • Użytkownik
30-09-2009, 22:57
>> ahaja

"... Popatrz ile możesz kupić 5setek czy 3setek na ebay ... a potem sobie odpowiedz dlaczego. ..."

Zauważyłem, a właściwie przeczytałem na AS i AH, że jesteś jedyną osobą/jedną z naprawdę nielicznych osób promującą wyższe serie Thorensa tj. 5XX oraz 3XX. Z drugiej strony zauważyłem, że mnóstwo ale to naprawdę mnóstwo osób w sieci pisze jednak o serii 1XX, a w szczególności o modelach TD125 oraz TD160 z ramionami SME. W związku z faktem, iż ja swojego wyboru już dokonałem (jednak TD160 i dziękuję tutaj wszystkim za pomoc w tym wyborze) zastanawiam się jednak co powoduje, że tak uparcie i "samotnie" wychwalasz jednak te wyższe modele.

Przywoływany przez Ciebie argument, który jest cytowany powyżej, można odbierać albo pozytywnie - tak jak Ty odbierasz ten fakt - albo wręcz negatywnie. Jest ich mało na eBay\'u bo nie były wystarczająco dobre w tamtych czasach i się nie sprzedały w zbyt dużej ilości egzemplarzy.  

Co więcej, zastanawiające może być dlaczego firma Thorens aktualnie wypuszcza re-edycję TD 160 (zob. np. Audio 10/2009), a nie np. żadnego z TD 3XX lub 5XX będących w Twojej opinii dużo lepszymi. Wydaje się, że marketingowo dużo lepszym ruchem byłoby wypuszczenie re-edycji lepszego modelu, a nie modelu gorszego/podstawowego lub jakimkolwiek innym tego typu przymiotnikiem go określimy. Nie można też pominąć faktu, iż w sieci najwięcej zdjęć, opisów itp. gramofonów Thorens\'a dotyczy jednak modelu TD 160. Ten fakt jednak o czymś świadczy.

Cóż nie ukrywam, że moje rozważania są czysto teoretyczne, gdyż moje doświadczenie jest w tej dziedzinie zerowe (stąd prośba o pomoc) . Jednakże nie wypowiadam się przecież o żadnych aspektach technicznych związanych z Thorensem, a jedynie wyciągam wnioski z zauważonych faktów, którymi to chciałem się tutaj podzielić.

pozdr
donic

ahaja

  • 513 / 5900
  • Ekspert
01-10-2009, 00:53
Hola
No, bo ja to taki Don Kichot jestem. Walczę z wiatrakami...
Mam tą świadomość, że nie jestem popularny ze względu na  poglądy w tej materii. Nie piszę jak wszyscy. Nie polecę Pro-jecta i nie polecę ramion Regi, wkładek Grado, Sumiko i kilku innych wynalazków.
Uznaję, ze pokonałem wiatrak ... jeśli ktoś posłucha i jest zadowolony. Ale wiadomo, że to się zdaża rzadko :-). Ale się nie poddaję i dlatego piszę ...

TD3xx w dobrym stanie to około 800-1000zł.
TD5xx w dobrym stanie to około 2000-3000zł.
Seria 1xx na aledrogo sprzedaje się za 2 x takie pieniądze ile jest warta faktycznie.

Nie będę Ciebie przekonywał dlaczego od strony technicznej (i dźwiękowej) 3 i 5 są lepsze.

Proponuję kupić sobie nowy wytwór chińskiego Thorensa i porównać ze starym.
Czy masz świadomość tego ile by kosztowała 5setka wyprodukowana dzisiaj biorąc pod uwagę komponenty i jakość wykonania? Producent woli zrobić coś ze szkiełka i plastiku w lakierze fortepianowym ... bo oko kupuje. Tylko, że oczami ciężko się słucha. I za to taki producent kroi ...

Skoro zdecydowałeś , wydałeś swoje pieniądze, kupiłeś to OK.

Pozdrawiam K

donic

  • 51 / 5373
  • Użytkownik
01-10-2009, 05:57
>> ahaja

Cóż, faktycznie na ten moment mój problem jest rozwiązany, niemniej jednak jeżeli kiedyś w przyszłości trafi mi się okazja kupienia w dobrej cenie jednego z polecanych przez Ciebie 3XX/5XX, to chociażby z czystej ciekawości to zrobię. Dziękuję za pomoc i Twoje podpowiedzi.

pozdr., donic

Gustaw

  • Gość
01-10-2009, 10:13
>> donic, 2009-10-01 05:57:07

VW Garbus nie był najlepszym samochodem w historii tej marki ale był najbardziej popularnym i dlatego doczekał się re-edycji.

Muszę powiedzieć, że to co napisze ahaja w kwestii analogu jest dla mnie święte i traktuję to jako gramofonowy dogmat. ;-)))
Powód jest banalnie prosty. Zawsze z jego rady sprawdzały się w 110 % o czym mogę przekonać się prawie codziennie, słuchając poleconego właśnie przez ahaję Thorensa 320.

Tak czy inaczej gratuluję zakupu 160-tki  :-)

marcow

  • 1045 / 5353
  • Ekspert
02-10-2009, 09:47
Czy ktoś w okolicach Poznania może wykonać kalibrację końcówek lampowych?

marcow

MIKADO

  • 82 / 5542
  • Użytkownik
02-10-2009, 13:34
Ja też mam  coś tam dłubniętego Thorensa 160s z sme3009imp  w razie co możemy wymienic uwagi
MIKADO

donic

  • 51 / 5373
  • Użytkownik
02-10-2009, 19:19
>> MIKADO

Na pewno i z wielką chęcią skorzystam z Twojej propozycji. Myślę jednak, że przejdziemy z tym na płaszczyznę prv.

pozdr
donic

pasio

  • 33 / 5605
  • Użytkownik
20-10-2009, 21:57
Mikado, Donic
Bardzo proszę, zostańcie na forum, wasze doświadczenia z TD 160 i SME będą bezcenne dla innych !
Ja mam obecnie Thorensa TD 295 MK4, 1,5 rocznego, z wkładką Benz tą najtańszą, wywaliłem tylko matę, bo zabierała się razem z płytą, tak samo korkową Projecta, DIY z cienkiej irchy i DIY z korka.
Nie tylko to było irytujące, ale zniszczyłem 2 płyty przez manipulacje w powietrzu, jakby tu kur... odkleić matę od LP.
Przykleiłem do gołego talerza 14 okrągłych szarych samoprzylepnych podkładek pod meble (hipermarket LeClerc, Ursynów). Różnicy w dźwięku nie zauważyłem, za to w funkcjonalności: tak. Oczywiście trzeba zrobić VTA.
Dlaczego mi zależy, aby było jak najwięcej wymiany doświadczeń tu, a nie na prv:
Mam 2 ramiona (jedno trochę niekompletne) SME 09 i chciałbym dokupić do niego jakiś dobry (nie kosmiczny) napęd no i od pół roku nie mogę się zdecydować, czy to ma być TD 160, czy TD 318, a może TD 320 (na serię 500 nie mam ochoty wydać tyle kasy, bom skąpy z natury...).
Mam po prostu jakiś niedosyt z tym TD 295MK4, chociaż niby dobrze gra, ale to jest wyrób współczesny: plinta i podplinta są z MDF, górna błyszczy się jak psu genitalia, wygląd ma, to fakt, ale to u mnie stoi w takim bajzlu, że aż nie pasuje (living zajęty do wyższych celów), te dwie okazały się skręcone śrubami ósemkami, jako przekładka filc, lub coś inszego #1 mm.
Ramię TP 41, wyśmiane w recenzji , fakt, jakieś gówniane, przeciwwaga rucha się: być może o to chodziło, ale sprawia wrażenie nieprecyzyjności, ale całość cichutka, chyba dobry motor synchro, pędzony z własnego generatora. Jeszcze jedna niefukcjonalność: headshell niby jest przykręcony śrubką od dołu do rurki, ale jakiś ichni palantajn jeszcze go przykleił, więc mocno to utrudnia wymianę wkładki, trzeba gramofon postawić do góry nogami, zamiast obrócić headshell.
I te właśnie drobne duperele są irytujące, bo firma z tak długą tradycją powinna dopieścić wyrób do końca.

Pamiętam, jak w 1977 roku słuchałem TD u kolegi w Belgii, to był miód, no ale wtedy wszystko lepsze od Bambino
było lepsze...
Chociaż, odezwała się koleżanka z czasów młodości, u której słuchaliśmy pocztówek na Karolince (adapter  przed Bambino), Love me do The Beatles i tym podobnych (zdekoduj rok) i wielce się cieszyliśmy piosenkami, a nikt nie patrzył na jakość nagrania, byle by było z Zachodu...
Mono, wkładka krystaliczna, ale audiofilska ta Karolinka, bo na ECL 82.
Eh, czasy.......
pzdr pasio

donic

  • 51 / 5373
  • Użytkownik
21-10-2009, 09:45
>> pasio, 2009-10-20 21:57:35
"...
Bardzo proszę, zostańcie na forum, wasze doświadczenia z TD 160 i SME będą bezcenne dla innych !
..."

Niestety trochę już za późno, gdyż gramofon już złożony, nasmarowany, wymienione okablowanie w ramieniu oraz wsadzony nowy srebrny interkonekt . W tym momencie chciałbym podziękować MIKADO za pomoc i cierpliwość w odpowiadaniu na całą masę moich różnych pytań.

Aktualnie zajmuję się wyborem docelowej wkładki (docelowej na jakiś dłuższy czas, gdyż dla potrzeb nauki kalibracji kupiłem najtańszego Ortofona) oraz kalibracją ramienia i wkładki.

Co do aspektów technicznych oraz brzmieniowych nie mogę się wypowiadać, gdyż mój gramofon wymaga kalibracji, a moje doświadczenie w "branży" analogowej jest stanowczo zbyt małe. Jedyne co mogę stwierdzić w tej chwili, to fakt, iż zarówno sam gramofon TD160, jak i ramię to bardzo dobre i przemyślane produkty w sensie ich wykonania. Tym większe uznanie, że mają już swoje lata.

Jestem bardzo ciekawy, czy nowy gramofon i jaki zabrzmi lepiej od dobrze ustawionego zestawu TD + SME ?

pozdr, donic