Audiohobby.pl

Pierwszy gramofon.

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
12-09-2014, 15:58
Nie jest to jakaś kosmiczna technologia. Sprawdzasz czy trzyma obroty, czyli czy czerwone kropki na boku talerza stoją w miejscu. Organoleptycznie czy nie czuć luzów na talerzu tudzież czy jak się kręci to nie ma bicia na boki/góra dół (coś skrzywione). Ramię czy nie czuć luzów w każdej płaszczyźnie. Potem na youtube masz filmiki jak sprawdzić ramię na mniejsze uszkodzenia (zabawy z balansem). I to w zasadzie powinno wyeliminować 99% problemów.

Z Technicsem jest o tyle dobrze że części zarówno nowe jak i używane w miarę łatwo dostać. Z innymi gramofonami no może z wyjątkiem Thorensów będzie dużo gorzej.

Na kupno używki nie dawaj sobie sztywnego czasu. Kup coś co będziesz mógł sprawdzić i w zadowalającym stanie, nawet jak będzie to trwało pół roku. Zaoszczędzi Ci to dużo zawodów.

Za pierwszym razem też byłem niecierpliwy i marnie to wyszło bo gramiak robił za mebel głównie. Natomiast na Technicsa dałem sobie czas   bez ograniczeń i w końcu trafił się egzemplarz w idealnym stanie kosmetycznym za niewygórowana cenę i w miarę blisko. I z tego zakupu jestem zdecydowanie zadowolony. Na pewno zostanie na dłużej bo dźwięk jest świetny, co niestety motywuje mnie trochę do modernizacji toru cyfrowego. Ech te króliczki.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

microb1987

  • 131 / 5831
  • Aktywny użytkownik
12-09-2014, 23:17
Nie pali mi się jakoś mocno z zakupem, ale chciałbym wiedzieć za czym się rozglądać i na co zwrócić uwagę.
Dzięki za info nt Technicsa. Jednak wciąż po głowie chodzi mi Dual 704/721, napęd to też direct drive.
Bądź co bądź, wciąż mowa o pierwszym gramofonie, więc ciężko mi sprecyzować czego oczekuję...

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
13-09-2014, 00:07
To co kupiłem za pierwszym razem to był Dual 505-3. Optycznie podobny do 704 ale na pasek. Jak dla mnie to była zabawka obudowa z płyty wiórowej oklejonej jakimś winylem a dół z plastiku, chassis z lekkiej blachy. Na zdjęciach jeszcze jakoś to wyglądało ale na żywo wydmuszka.

Z tego co widzę to w 704 nie ma regulacji VTA. Rozumiem że każdy ma jakiś budżet ale jeżeli cena była by zbliżona do 1000 to wolał bym dozbierać na Technicsa, zauważalnie poniżej 1000 to już była by insza inszość.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

microb1987

  • 131 / 5831
  • Aktywny użytkownik
13-09-2014, 07:59
Budżet u mnie jest mocno elastyczny, 1000zł to było początkowe założenie. Jeśli warto to wydam 1500-2000, choć nie ukrywam, że nigdy nie miałem do czynienia z czarną płytą i dla bezpieczeństwa (może złudnego) wolałbym się trzymać dolnej granicy, a ewentualnie kiedyś coś zmienić.
Choć nie mam nic przeciwko by od razu zagościł u mnie porządny sprzęt.

WOY

  • 588 / 4649
  • Ekspert
13-09-2014, 11:03
Jakiś czas temu miałem podobny dylemat. Również nie miałem bladego pojęcia o gramofonach i dlatego postanowiłem kupić nowy sprzęt.
Ponieważ słucham głównie Rocka i Metalu nie musiał to być wybitny gramofon.
Wybór padł na  Reloop RP 6000 MK 6 LTD.(posiada wszystkie niezbędne regulacje ramienia).
Wybór okazało się był optymalny, gramofon gra bez zarzutu 4 lata.
Nauczyłem się go regulować dzięki mądrym w temacie kolegom i kwestia wymiany gramofonu na lepszy odpadła bezpowrotnie.

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
13-09-2014, 11:07
Jako naganiacz wiadomej firmy będę drążył dalej :). Jeżeli Technicsa 1200/1210 kupisz w dobrym stanie do 1500 to na pewno spokojnie za tą samą cenę go odsprzedasz więc tu straty nie będzie.

Niestety to dopiero początek kosztów. Jakieś sensowne pre (pewnie > 100pln). Prawdopodobnie nowa igła. W Technicsie jeżeli kupisz z wkładką DJ'ską to na 100% potrzeba coś innego, jak weźmiesz coś innego niż T to też nie masz gwarancji że igła nie zajechana i wtedy albo niewiadomego pochodzenia zastępnik igły albo oryginał w cenie 1/2-3/4 wkładki. W często występującym w Technicsach Ortofonie Concord (DJ) podobno można wymienić igłę na taką od Ortofona om10 i gra to wtedy normalnie (ale tego nie próbowałem chociaż dostałem gramofon z taką wkładką).

Ja zainwestowałem na początek w budżetową nową. Na start miał być AT95 ale w sklepie naciągnęli mnie na jakiegoś klona AT95 z inaczej/"lepiej" nawiniętymi cewkami a igłą od AT. Nie wiem jak to się ma do oryginału ale podoba mi się jak to gra. W każdym razie jeszcze jakieś 100-200PLN trzeba na to dorzucić. Potem coś do normalnej higieny czyli jakaś szczotka do płyt i igły 50-100pln. Jeżeli będziesz jechał tylko na nowych płytach to też wyjdzie drogo, jak i na starych to dodatkowo przydało by się coś do kąpania winyli. metody partyzanckie też istnieją ale z nie partyzanckich (przynajmniej częściowo) to Knosti za ok 200 PLN. I to już chyba większość kosztów na początek jeżeli gramiak nie ma robić tylko za mebel.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

microb1987

  • 131 / 5831
  • Aktywny użytkownik
13-09-2014, 12:47
@WOY, a ten Reloop to czasami nie jest właśnie jeden z klonów technicsa?
Coś czytałem, że audio technica też produkuje jakiegoś klona, ale jak to się ma do oryginalnego sl1200?
Z technicsem wszystko by było ok, tylko będzie trzeba polować, bo przeraża m ie wizja nabycią gramofonu po dj'u.
O co powiecie o dual cs 731q ?

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
13-09-2014, 13:39
Juz jakos sidniej to wyglada. Ma regulacje vta. Bedzie wygodniejszy od technicsa bo to automat. Tak na komorce to nie widze czy mozna podmienic headshell. Z tym moze byc ciezko poprawnoe ustawic inna wkladke niz orygjnalna.
Uwagi takie same jak do technicsa przy zakupie. Dokladnie sprawdzic bo jak cos padnie mechanicznie to z naprawa a przedewszystkim czesciami bedzie ciezko.

A czy "gra" to nikt kto go nie meczyl Ci nie powie.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

microb1987

  • 131 / 5831
  • Aktywny użytkownik
13-09-2014, 23:43
Może taki śmiałek się znajdzie ;) .
Zanim się zdecyduję na comolwiek chciałbym mieć kilka modeli na które warto zapolować, bo czekać np. na sl1200 w dobrym stanie i ludzkiej cenie mogę niewiadomo jak długo.
Jakby coś ktoś o takowym wiedział, bądź innym wartym rozważenia gramiaku, będę wdzięczny za info.

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
13-09-2014, 23:53
Możesz też patrzeć na http://savethedeck.net
To akurat egzemplarze po DJ'skie głównie ale na miejscu robią im przegląd więc technicznie powinny być bez zarzutu. Poza tym masz tam 10 dni na zwrot. Niestety wszystko u nich schodzi na pniu więc trzeba mocno pilnować. A i ogólnie nie warto dopłacać do wersji mk3/mk5. Mk2 to wszystko co jest potrzebne (byle nie mk1 bo to z deka inny gramiak)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

WOY

  • 588 / 4649
  • Ekspert
14-09-2014, 11:20
Napiszę Ci może tak.
Ponieważ o gramofonach jak sam mówisz wiesz mało, odpuść sobie używki.
Używany gramofon to się kupuje od znajomego mając pewność jak był eksploatowany.
Audio Technica, Reloop Stanton i wiele innych gramofonów DD obecnie produkowanych to faktycznie wyroby korzystające z doświadczeń Technics-a.
Głównie chodzi o silnik DD który był patentem firmy Technics.
Moja rada jest taka, kup cokolwiek z silnikiem DD. Te gramofony od 900-2000 zł.są prawie identyczne i co ważne - bez audiofilskich zapędów.
Do muzyki rockowej,popu, disco, rap w zupełności wystarczą.

microb1987

  • 131 / 5831
  • Aktywny użytkownik
14-09-2014, 11:58
Coraz bardziej się skłaniam do zakupu nówki sztuki, coś pokroju audio technica at-lp 120 lub wspomniany przez Ciebie reloop rp6000.
Technicy chodzą po ok 1800-2000zl plus wkładka...

Ogólnie pewną używką nie pogardzę, ale w mojej okolicy posucha, a magiczne opisy z allegro mnie nie kupują...

Mam okazję kupić pro ject 5.1 z wkladką ortofon 2m blue za 2400zł, sprzęt pewny... jednak to byłoby już nagięcie mojego budżetu do granic możliwości, a nawet przekroczenie bariery psychicznej ;) .
« Ostatnia zmiana: 14-09-2014, 12:04 wysłana przez microb1987 »

WOY

  • 588 / 4649
  • Ekspert
14-09-2014, 12:10
Audio Technica i mój Reloop mają ponadto wbudowany przedwzmacniacz co umożliwia podłączenie go do większości gniazd wzmacniacza.

WOY

  • 588 / 4649
  • Ekspert
14-09-2014, 12:16
Wejdź sobie na stronę sklepu DJSHOP i przejrzyj gramofony i ich ceny.

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
14-09-2014, 12:46
Moja rada jest taka, kup cokolwiek z silnikiem DD. Te gramofony od 900-2000 zł.są prawie identyczne i co ważne - bez audiofilskich zapędów.

Niestety te napędy mają z kolei zapędy djskie co bywa zbędne a czasem szkodliwe. W każdym razie większość z nich miało zauważalnie gorszy rumble oraz wow i fluter od technicsa co świadczyło by o jednak gorszym napędzie i łożysku.
Przykładowo AT120 rumble > 50dba  wow/flutter 0,2%WRMS - Technics rumble 78dba wow/flutter 0,025WRMS.
A AT i tak wygląda na porządniejszy z klonów. Jak dla mnie w tych gramofonach skupiono się na wygodzie użytkowania dla DJ'a (jak choćby bieg do tyłu) a nie koniecznie na maksymalnej jakości dźwięku która w dyskotece i tak nie jest niezbędna.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES