Audiohobby.pl

Wzbudniki do paneli DML

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
14-04-2009, 23:18
I bez otworu?? i strojona do 28Hz?? Sam pomysł zamocowania głośnika ma sens, ale cały koncept jest bardzo dyskusyjny..

W watku o NXT na diyaudio, autor wspominał, że jego pierwwszy model był zbudowany na 2 driverach wyjętych z tanich tubowców. Jak  "nisko" możnaby zejść z tymi większymi driverami z allegro??

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 14:46
Faktycznie grubsza sprawa. Ostatnio trafiłem na stwierdzenie misiomora, że DIY opłaca się tym bardziej im bardziej ocieramy się o hi-end.

A czy są komercyjne modele hybryd z konwencjonalnym wooferem i DML ?? Jak ta technologia wchodziła parę lat temu to pamietam, że w domowych zastosowaniach sugerowano łączenie z konwencjonalnymi subami.

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 15:08
Buhaha:)

Chodziło mi raczej o coś co nadawałoby się do podziału na 200-300hz a nie o gwizdki na 2 ostatnie oktawy.
Co do paneli to może car-audio pospieszy z pomoca. Tam często głośniki obudowuje się panelami z mat z włókna szklanego nasączanymi żywicami. Może taki materiał by się sprawdził - mam na myśli kilkuwarstwowa kanapkę.

A jeżeli beton komórkowy, to może gotowe parapety krzemionkowe:) - są od razu lakierowane.

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 15:12
A czy masz już te wzbudniki NXT u siebie, czy jest możliwośc ich ściagnięcia??
Cały czas się zastanawiam, czy przy cenie 2zł/szt nie dać nawet kilkudziesięciu małych driverów z allegro. Efektywności nie powinno zabraknąć, a zejście i tak raczej generuje membrana.
jakoś nie mogę uwierzyć, że kilka mm różnicy może dawać pełen zakres.

Jest wiele przypadków, że i tweetery i woofery mają 25mm cewkę.

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 16:29
Roumiem, że te szerokopasmówki  miały nominalny szerszy zakres pracy niż piezo-tweetery:) Zastanawiam się, czy ich dośc wąski zakres pracy wynika z tego, że brak im "masy dodanej" jak w DML??

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 16:34
A mniejsza sztywnośc i duzy rozmiar  - to by pasowało do płyty hdf.

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 20:29
Nowa technologia - NXT.
Technologia ta powstała w brytyjskiej firmie badawczej V-Labs, podczas badań nad wyciszeniem kabin samolotów wojskowych „Tornado”. Firma ta obecnie nie zajmuje się produkcją paneli, lecz tylko sprzedaje licencje różnym formom. Licencje nabyły: Mission, NEC, Samsung, Peerless, LG, Audax, Sony, Fujitsu i wiele innych.
Panele NXT to sztywne i lekkie płyty kompozytowe (np. z włókna węglowego czy nawet cienkiego, przewodzącego szkła) o grubości od 0,5 mm (nawet od 0,3 mm) do 20 mm. Najczęściej są płaskie, lecz mogą mieć inny kształt, np. walca czy kuli. Wielkość panelu może być prawie dowolna – obecnie spotyka się wielkości od 10 cm2 do kilku m2. Nie mają specjalnej obudowy, lecz tylko ramkę. Mogą być wieszane na ścianie jak obraz (są już z nadrukowaną reprodukcją znanych obrazów) lub wbudowane w sufit czy ścianę. Mogą pracować w dowolnej pozycji, także pod wodą.
Zasilanie paneli odbywa się za pomocą specjalnego wzbudnika sterowanego mikroprocesorem, który przetwarza sygnał dźwiękowy według skomplikowanych algorytmów. Wzbudnik (o niewielkiej grubości) przekazuje energię do płyty, w której wytwarzane są fale giętne. Fale giętne powstają w ośrodkach o małej grubości. Są to fale poprzeczne, które powodują odkształcenia (wyginanie) membrany związane z przemieszczaniem się czoła fali. Rozchodzą się wzdłuż panelu i tworzą dużą liczbę prawie punktowych źródeł dźwięku o różnych częstotliwościach. Amplituda drgań jest niewielka (rzędu mikronów) lecz rozłożona na całej powierzchni. Pasmo przenoszenia jest szerokie, wynosi 70 Hz – 19 kHz. Panele emitują rozproszony, wysokiej jakości dźwięk, o małych zniekształceniach i o prawie płaskiej charakterystyce przenoszenia. Odznaczają się dużą efektywnością. Wytwarzanie ich jest proste – po prostu płytkę kompozytu tnie się na żądany wymiar, dołącza wzbudnik, oprawia, drukuje wzór na powierzchni. Skomplikowane są tylko obliczenia komputerowe ze względu na określenie algorytmu zasilania dla każdego panelu oddzielnie.
Te zalety powodują że grające panele znajdują zastosowanie w zestawach audio i kina domowego (uzupełnione o subwoofer) jak i w przemyśle komputerowym (np. głośniki przy laptopach) samochodowym, zabawkarskim, itp. Wprawdzie jest to technologia młoda, ale wielce obiecująca. Już teraz producent kolumn, brytyjska firma Mission chwali się, iż wyprodukowała „kolumny” NXT klasy Hi-End.


http://www.audioton.republika.pl/oglosnikach.html

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 22:13
też nie wiem skąd ta informacja. Do paneli może się za to przydać DRC:)

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
15-04-2009, 22:39
Cytat:
"uż niedługo te będą najlepsze ,możecie swoje skrzynki już wystawiać za drzwi lub na balkon :-)


"Brytyjska firma Warwick Audio stworzyła ultracienkie głośniki umieszczone na warstwie folii
laminowanej. Użyta technologia została opracowana na uniwersytecie w Warwick.

Twórcami głośników jest kilku naukowców z Warwick University, którzy, począwszy od 2001 roku, rozpoczęli komercyjną działalność w ramach nowo utworzonej firmy z siedzibą w Coventry.

czytaj dalej



Pod względem koncepcyjnym brytyjski wynalazek przypomina znane już od dziesiątek lat elektrostatyczne płaskie głośniki, jednak różni się od nich budową membrany. Między dwiema cienkimi na 0,25 mm warstwami plastikowej folii położona jest cienka warstwa izolacyjna. Z kolei warstwy zewnętrzne są pokryte siatką z materiału przewodzącego (na przykład któregoś ze związków grafitu).

Sygnał elektryczny wytwarza pole na całej powierzchni, dzięki czemu membrana drży wraz z przyłożonym sygnałem. Brzmienie promieniuje - w przeciwieństwie do tradycyjnych głośników tubowych - na obydwie strony. Nie ma przy tym potrzeby stosowania magnesów, bo wibrację zapewnia pole elektryczne rozciągnięte na całej laminowanej powierzchni. Elastyczność płaskich głośników stwarza wiele możliwości kierunkowania dźwięku. Zastosowane w formie cylindrycznej mogą zapewnić dookólne udźwiękowienie danej przestrzeni.

Prosta i zapewniająca oszczędność miejsca konstrukcja oraz relatywnie tanie materiały pozwalają mieć nadzieję na niskie koszty produkcji. Dzięki swoim rozmiarom i elastyczności głośnik może być zastosowany niemal wszędzie, wyjaśnił szef Warwick Audio Steve Couchman.

Firma wytwarza membrany o wielkości arkuszy papieru od A5 do A3 i eksperymentuje obecnie z pokryciami ściennymi i sufitowymi przeznaczonymi do samochodów i sal prezentacyjnych. Pierwsze produkty powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Warwick Audio będzie wówczas konkurować z mającą swoją siedzibę również w Wielkiej Brytanii firmą NXT, produkującą płaskie głośniki na bazie technologii fal powierzchniowych (NXT SurfaceSound"

Zródło interia.pl"

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
17-04-2009, 10:16
Technologia NXT i przetwornik Mangera korzystają z miejscowego wzbudzania faji gietnej. W tekście który prztoczyłem powyzej jest informacja o panelu który jest wzbudzany całą powierzchnią.
Czy coś takiego ma sens? Duzy panel wzbudzany może niekoniecznie na całej powierzchnia, ale na sporej jej części. Czy takie równoległe powierzchnie oddzielone osrodkiem o "odpowiedniej" gęstości musiałyby pracować w przeciwfazie ściskajac ów ośrodek?

cadam

  • 4401 / 6106
  • Ekspert
17-04-2009, 11:11
ostatni link skopiować i usunąć średnik

mordensiur

  • 934 / 6022
  • Ekspert
17-04-2009, 11:30
13ms impulse reponse?? Manger chyba jest trochę szybszy.. A przetwarzanie kończy się przy 100 Hz z tego co widzę.

cadam

  • 4401 / 6106
  • Ekspert