Audiohobby.pl

Słuchawki wysokiego lotu

Gustaw

  • 3856 / 3314
  • Administrator
05-05-2021, 09:30
Z RME ADI-2 DAC wytrzymałem kilka dni. Użytkowo bajka, dźwiękowo mizeria. Opisałem bardzo niedawno swoje doświadczenia na forum mp3s w wątku RME. Powtarzać mi się nie chce a linka wklejać nie wiem czy wolno to sobie jak ktoś chce musi sam wyszukać. W skrócie jednak brzmienie RME to płaska ściana dźwięku.

Czytałem kila wielgachnych wątków na różnych forach o tym DAC-u. Zwykle była to opowieść typu "od bohatera do zera". :-)
Nie widzę problemu z wklejeniem linka.

Radical

  • 721 / 5196
  • Ekspert
05-05-2021, 09:32

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
05-05-2021, 09:36
Mam jeszcze taką refleksję do konfesjonału:

Po latach muszę się trochę przemagać by pisać na forach o słuchawkach, pisanie o lampie czy kablu przychodzi mi zdecydowanie łątwiej. Mam w głowie ile jest różnych zmiennych w tym równaniu, sama percepcja słuchającego, rozmyte pojęcia które każdy definiuje sobie inaczej, doświadczenie, tor oraz co najważniejsza sama muzyka, jakość nagrań etc.

Szczerze mówiąc od kilku lat nie zastanawiałem się nad słuchawkami rozbijając to jak grają na czynniki pierwsze i właściwie bylo mi z tym dobrze. Przyznam, że wymaga ode mnie wysiłku pisanie o tym w ten sposób po przerwie.

Natomiast samo to, co opisałem, powoduje że zaczynam się zastanawiać czy takie próby dokładnego opisywania jak co gra podczas gdy pojęcia są nieostre, rozmyte, inne otoczenia ma w ogole sens i czy nie lepiej faktycznie iść w poezje.

Jakos bardziej do mnie trafia opis jak rysuja obraz czy scene albo tworza dzwieki sluchawki niz proba dokladnego okreslenia na niezdefiniowanych i rozmytych parametrach i pojeciach.

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
05-05-2021, 09:39
A słuchaliście Fostexów TH909? Z tego, co o nich piszą (bo sam ich nie słyszałem) powinno być łatwiej o dobrą synergię w porównaniu do TH900.

Nie lubię mieć podobnie grających słuchawek otwartych i zamkniętych, więc gdybym nie miał TH900 na pewno bym się nimi zainteresował, ponieważ naprawdę lubię TH900 :)

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
05-05-2021, 09:42
Co do tego DACa RME, moim zdaniem naprawdę wyraźnie lepiej grały karty PCI od RME które miałem. Od Digi po HDSP. No ale też trudno oczekiwać od sprzętu RME "audiofilskiego" grania :)) Jak na segment w którym "występuję", to tak czy siak bardzo dobre aczkolwiek przydrogawe urządzenie :)

Radical

  • 721 / 5196
  • Ekspert
05-05-2021, 09:49
Takie brzmienie a nawet lepsze to można za ułamek ceny sobie sprawić. Tyle że nie będzie to wtedy combo i z equalizerem co może być ważne dla kogoś więc wynaleźli w pewnym sensie swoją nisze bo to jednak unikalny produkt od strony użytkowej. Czemu jednak zaistniało w audiofilskim światku jako dac nie mam pojęcia.
« Ostatnia zmiana: 05-05-2021, 09:51 wysłana przez Radical »

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
05-05-2021, 09:55
Zgaduje, że dlatego że było ładne i miało odpowiednią cenę oraz markę która sugeruje, że odda prawdę, jak się akurat wpasuje w filozofie która dzisiaj jest modna. Bo wiecie, różnie może być - raz sprzęt studyjny gra prawdziwie bo w końcui w studio się go używa, jutro już nie bo nie jest pomyślany o audiofilach i nie ma tam audiofilskich podzespołów.

Sam miałem różne etapy ale w końcu doszedłem do tego co próbowali powiedzieć kiedyś koledzy :) Nie ma to absolutnie żadnego znaczenia skąd co jest. Możemy mieć nowy AKM Velvet, stary TDA, Ruski wojskowy kond czy Klangfilm albo kabel Western Electric który ma 80 lat. Nie ma to ...żadnego znaczenia.

A w studio to ma przede wszystkim umozliwić pracę, ten DAC od RME to jednak nie jest żaden studyjny sprzęt, pewnie wyczuli że słuchawkowy rynek rośnie jak dziki.

Shakhal

  • 617 / 5586
  • Ekspert
05-05-2021, 12:04

Nie lubię mieć podobnie grających słuchawek otwartych i zamkniętych, więc gdybym nie miał TH900 na pewno bym się nimi zainteresował, ponieważ naprawdę lubię TH900 :)
[/quote]

Wiesz może jak się ma synergia z Bryston BHA-1 i TH900, lubią się czy gryza?

blackromek

  • 39 / 3819
  • Użytkownik
05-05-2021, 12:20

Nie lubię mieć podobnie grających słuchawek otwartych i zamkniętych, więc gdybym nie miał TH900 na pewno bym się nimi zainteresował, ponieważ naprawdę lubię TH900 :)

Wiesz może jak się ma synergia z Bryston BHA-1 i TH900, lubią się czy gryza?
[/quote]
Posiadam taką konfigurację i po dwóch zabiegach jest bardzo dobrze , zmiana padów na nowe stockowe oraz kupno kabla zbalansowanego forza noir mk 2

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
05-05-2021, 12:40
Wiesz może jak się ma synergia z Bryston BHA-1 i TH900, lubią się czy gryza?

Mialem Brystona ale w tym czasie używałem go głównie z HD800, T1 i GS1000 - wszystkie po balansie.

Natomiast ja generalnie nie lubie TH900 napedzanych symetrycznie, bas jest tam zbyt twardy i wzmaga się impakt - to idzie dla mnie trochę w dudnienie, wolę je Single Ended. Najbardziej jak do tej pory pasują mi z Yamamoto HA-02 oraz Violectric V200 z lampowym pre (ale nie stereotypowo lampowo grającym, raczej dokładnym biorącym z lampy pewną gładkośc, analogowość, holografię).
« Ostatnia zmiana: 05-05-2021, 12:52 wysłana przez fallow »

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
05-05-2021, 16:03
Jest coś takiego jak bas typowy dla balansu? Ja się nie spotkałem, a słyszałem sporo urządzeń z takim wyjściem. Między innymi rzeczonego Brystona, którego porównywałem łeb w łeb chyba na trzech różnych parach słuchawek z konstrukcją dla mnie referencyjną, która zostawiła bardzo pozytywne wspomnienia z TH900, ale akurat dość inaczej podchodzi do zakresu niskich tonów. Podobnie w sensie rysowania sceny i budowania planów, zjawisk przestrzennych, które na jednym sprzęcie można obserwować, na innym nic się tu nie dzieje, charakterystyki wysokich tonów, itp. Bryston jest reprezentatywny sam dla siebie i nic więcej. Podobnie jak każdy inny sprzęt.

Radical

  • 721 / 5196
  • Ekspert
05-05-2021, 17:01
Raczej cięzko generalizować jak kazdy wzmacniacz się jakoś tam różni. Niektóre symetryczne to mają tylko złącza dla ułatwienia podłączeń bo w środku są już niezbalansowane.

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
05-05-2021, 21:03
Jest coś takiego jak bas typowy dla balansu? Ja się nie spotkałem, a słyszałem sporo urządzeń z takim wyjściem (...)

Moment moment, a gdzie ktoś napisał że jest coś takiego jak bas typowy dla balansu?

« Ostatnia zmiana: 05-05-2021, 22:01 wysłana przez fallow »

Shakhal

  • 617 / 5586
  • Ekspert
05-05-2021, 23:54
Z tym basem, to chodzi o to chyba, ze po balansie dostajemy często go więcej i jest także inny jakościowo. Dla Audeze zauważyłem lepsza kontrole i jakość, ale np: FAW Pandora Hope 6 już miały go za dużo na skórzanych oryginalnych padach i zaczynało dudnić, dopiero wymiana padów na welur pozwoliła to wyeliminować.
Ja tylko słucham po balansie generalnie, bo jeśli dzięki temu można dostać więcej, to czemu nie, choć czasami trzeba kombinować jak z FAW.

fallow

  • 6457 / 5863
  • Ekspert
06-05-2021, 09:13
Ja robiłem dużo eksperymentów z róznymi torami w pełni zbalansowanymi, nie w układach pseudo lub quasi zbalansowanych. Poczynając od pierwszego RudiStora NX33 zasilanego z Lynxa Two przez między innymi właśnie Brystona BHA-1 zasilanego z Metronome Technologie C1A i wielu innych.

jedyne słuchawki które ewidentnie dla mnie zyskiwaly pędzone w taki sposób to HD800/HD800s. W innych przypadkach było często inaczej ale nie jestem w stanie wcale stwierdzić, że lepiej. Najczęściej pewne cechy grania się pogłębiały kosztem odsunięcia się od innych.

Generalnie szemrana komunikacja pseudo-marketingowa w audio jakoś specjalnie mnie nie dziwi ale tutaj producenci często przechodzą samych siebie oferując "w pełni zbalansowane wzmacniacze" któreg takie wcale nie są np. Woo Audio WA22 albo cała masa wyjść niby-zbalansowanych na doczepkę vide Woo Audio WA5. Móglbym wymieniać takie urządzenia bez końca.

---

Dla mnie to jest kolejna z wielu adaptacja technologii ze świata studyjnego/pro, służącej po prostu do przesyłu sygnału na dłuższe dystanse do świata audiofilskiego aby napędzić rynek, zyskać chwilowe USP (przecież jedna firma to wprowadziła w USA i od ich hype'u wszystkie się zaczęło, taka która ewidentnie chciała zaistnieć).

Inni podchwycili, bo dlaczego nie mieliby odświezyć swojej oferty produktowej o całą nową linię i to jeszcze droższą. Gdybym miał najszczersze intencje ale miał firmę w branży audio i był uzależniony od tego przychodu (vide jest to moją jedna firma, jedna działalność), gdybym wiedział że to bełkot, i widział że ruszył hype - również wprowadziłbym do oferty urządzenia "zbalansowane".

---

A w mojej wypowiedzi, gdyby ktoś nie zrozumiał aczkolwiek wydaje mi się to mało prawdopodobne, pisałem o zbalansowanych TH900, natomiast w tym poście piszę o systemach symetrycznych w ogóle :))