Audiohobby.pl

Skuteczne wygrzewanie słuchawek Grado (i innych otwartych)

fallow

  • 6457 / 5857
  • Ekspert
29-11-2008, 11:27
No, dalej tak nie mozna uzytkowac tego forum. Co ciekawe blad jest  tylko w viewerze postow. Przy odpowiedzi znaki konca lini sa poprawnie wyswietlane. Co sie skopalo i tyle, trzeba pisac do Zhornika aby to poprawic. Fix na pewno trudny nie jest.

majkel

  • 7476 / 5887
  • Ekspert
29-11-2008, 12:56
GRADO__Fan, OK, tylko ja dawniej weryfikowałem na odległość na leżących słuchawkach, a teraz zakładam je na głowę, choćby półgębkiem, żeby mi muza za głośno nie grała prosto w uszy. W ogóle to wziąłem od kolegi SR325i na weekend, bo mi się wydawały niedogotowane. Płytę zmieniłem na The Roots "Phrenology", tutaj niskich basów różnej maści jest dostatek.
Słuchawki zamknięte, a przynajmniej Creative Aurvana Live! ja inaczej nieco męczę - składam szczelnie przetworniki, i muza jak powyżej, aż się słuchawki w rękach trzęsą. :D Tutaj sobie można poszaleć z głośnością, bo przetwornik jest sztywny i ma duże wychylenie membrany.

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
29-11-2008, 13:20
Dla chętnych - sygnał testowy przeznaczony do "wygrzewania" przetworników słuchawkowych:http://tnij.org/cfr5Sygnał: sinusoida 50Hz zmieszana z szumem różowym Czas trwania: 3 minuty Sygnał normalizowany do -5 dB Format: FLACZawartość linku wygasa od dnia dzisiejszego za 90 dni, ilość pobrań - tylko 10 ;)Proszę uważać na głośność ustawioną na wzmacniaczu słuchawkowym, aby nie przeciążyć przetworników.;) ^..^   ^..^   ^..^

aasat

  • 2263 / 5870
  • Ekspert
29-11-2008, 13:32
>> Gabriel, 2008-11-29 13:20:53

A nie lepiej zalozyc sobie konto Collector? to nic nie kosztuje
a zywotnosc linka nie wygasa i mozna go pobrac dowolna ilosc razy

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
29-11-2008, 13:48
>>assatDo tej pory nie używałem rapida  :)Chętnie posłuchałbym opinii na temat mojego sygnału, taki niski basik-sinus z dołożonym szumem różowym dla dopełnienia.Sam przymierzam się do przełożenia świeżych przetworników w drewno, zaś skóra lub zamsz jako okrycie pałąka. Oryginalna obudowa przetwornika jest....hmm...po wypadku :) a same przetworniki grały może z 10 godzin :)Problem w tym, że 2 moich znajomych stolarzy odeszło... Zastanawiam się jeszcze nad rodzajem materiału - może orzech ?Niektóre zamkniete "plastiki" grają dobrze, jednak drewno pozwoli na lepsze tłumienie wszelkich drgań, wygląd - sprawa indywidualna. ^..^   ^..^   ^..^

fallow

  • 6457 / 5857
  • Ekspert
29-11-2008, 13:53
Gabriel: Ja swego czasu wygenerowalem sobie rozne kombinacje, szymow, sinusow razem osobno, w roznych zakresach etc. bardziej skomplikowane fale takze generowalem. Jako, ze watek jest o Grado - odpowiem w odniesieniu do GS1000. Daje to efekty, ale do pewnego stopnia. Byc moze to jest dobry sposob na pierwsze przelamanie, jednak moze byc tez tak - ze lepiej kiedy nie nastapi ono tak skokowo (wygrzewanie ciut nizej niz przester).

Ogolnie nic nie zastapi prawdziwej (zywej) muzyki, ktorej zlozonosc jest wieksza niz wygenerowanej i trudniejsza dla odwzorowania dla przetwornikow.

Dlatego ogolnie mysle, ze sposob GradoFana moze byc lepszy (szczegolnie dla GS1000).

Teraz jade na zmiane na roznych syntetycznych tworach mniej i bardziej skomplikowanych (8-10h) a potem na zupelnie zywej myzyce, jednak staram sie by ogolnie nie bylo ultra glosno a zywa puszczac troche glosniej niz syntetyczna :)

kopaczmopa

  • 786 / 5827
  • Ekspert
29-11-2008, 14:33
u mnie wygrzanie sr60 nie zmienilo w nich az tak wiele, tak samo iGrado - dlatego nie bede potwierdzeniem w kwestii Grado.
Za to mocno sie wygrzaly Ultrasone a podejrzewam ze to jeszcze nie koniec. Jak wygrzewam? Na duzej glosnosci takiej ze daje rade sluchac ale wiem ze juz jest dla mnie glosno i \'bansujaco\' sluchawki prawie skacza:P
ciekawosc brzmienia

Bednaar

  • 556 / 5846
  • Ekspert
29-11-2008, 17:05
>> GRADO__Fan, 2008-11-29 11:15:28
>> Nie sugerowałem wcale, że przed całkowitym wygrzaniem nie można słuchać. Czemu by nie?
>> Radio może być nawet ok, bo oni często bas podbijają.

No właśnie wygrzewam je radiem grającym non-stop reggae - nie ma jak nisko schodzący, dubowy basior :)

stefanB

  • 166 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-11-2008, 17:37

Do wygrzewania wszelkich sprzętów dobry jest szum różowy, ponieważ zawiera całe  pasmo akustyczne. Jest najsurowszym  obciążeniem  dla przetworników posiadając jednakową energię dla wszystkich pasm oktawowych.
Wychylenie membrany i nagrzewanie cewki „obsługujemy” jednocześnie
Dokładanie jeszcze częstotliwości niskich, nie jestem pewien, czy jest potrzebne, bo sz.r. jest i tak szumem  o widmie z przewagą częstotliwości niskich., choć daje wrażenie równomiernego wypełnienia pasma akustycznego. Ponieważ jest najbardziej naturalnie brzmiącym szumem ze wszystkich i nie jest tak natrętny jak pozostałe, osoba mniej wprawna może łatwo zrobić za głośno i przegrzać cewkę.
Kit generatora szumu różowego kosztuje niewiele i można go sobie zrobić jako niezależne pudełko do wygrzewania i testowania sprzętów. ...albo do prowadzenia tajnych rozmów w otoczeniu „niepewnym”, bo w podstawowych urządzeniach do blokowania  wypływu informacji niejawnych jednym ze składników jest szum różowy
http://sklep.avt.pl/p/pl/71846/generator+rozowego+szumu.html
http://www.elportal.pl/pdf/k04/28_03c.pdf
http://odsiebie.com/pokaz/929595---bd80.html








"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

stefanB

  • 166 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-11-2008, 17:40
http://sklep.avt.pl/p/pl/71846/generator+rozowego+szumu+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html




"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

stefanB

  • 166 / 5888
  • Aktywny użytkownik
29-11-2008, 17:41
nie wiem czemu link wkleja mi się jako nieaktywny
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
29-11-2008, 18:31
>>stefanBGenerator szumu na diodzie zenera to też jakiś pomysł, choć efekt końcowy zależy mocno od użytej diody zenera.
Do diody można nawet dopiąć układ rezonansowy, ale to już inna historia... ;)Generator szumu różowego i białego można też zrobić na układzie TBA120U czy jego odpowiedniku jakim jest nasz poczciwy UL1244  :)Działa to bezbłędnie, zawiera to w sumie ze scalakiem - może z 4 elementy a widmo uzyskanego szumu zależy od jednego tylko kondensatora.
Gdzieś jeszcze mam ten generator.Poszukam schemat i wkleję, jednak byłbym bardziej za programowym wytworzeniem szumu różowego i wrzuceniu go do kontenera jakim jest FLAC :)
Dobry algorytm zapewnia uzyskanie dobrego sygnału.  ^..^   ^..^   ^..^

Gabriel

  • 1229 / 5684
  • Ekspert
29-11-2008, 19:01
No proszę - poszukałem chwilę w sieci i znalazłem nawet kit do kupienia, a sam pomysł na zamianę UL1244 w generator jest znany od dawna, choć nie wszystkim.
http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT1201.pdf?sess_id=943bf01ccae9df693456531e5b019de4Umieszczono tam dobry opis tego "myku" z generatorem.Enjoy :) ^..^   ^..^   ^..^

AdamWysokinski

  • 358 / 5875
  • Zaawansowany użytkownik
29-11-2008, 19:12
> Poszukam schemat i wkleję, jednak byłbym bardziej za programowym wytworzeniem szumu różowego i wrzuceniu go do kontenera jakim jest FLAC :)

Proszę bardzo: http://www.burninwave.com/generator_dl.htm


____________________
It\'s not easy being green
Pozdrawiam,
Adam

majkel

  • 7476 / 5887
  • Ekspert
29-11-2008, 19:22
Ten TBA to mi się widzi na generator sinusa, zapewne przesterowanego, czyli bardziej prostokąta. :) Spoko, tyle że moim zdaniem muzyka to konglomerat złożoności harmonicznej i zapewnienie odpowiednich wychyłów membrany od czasu do czasu, i nie wiem po co bawić się w szum? Płyty z muzyką działają, i to zostało wielokrotnie potwierdzone empirycznie. Do basu np. rap, do harmonicznych przesterowane gitary, czyli taki nu metal, hard rock, core, co tam kto lubi z ciężkich klimatów, się sprawdzi. Do ćwiczenia membran na wyższych częstotliwościach u mnie się sprawdza płyta Seether "Disclaimer II". Jej zaletą jest to, że jest długa, więc można zapętlić i mechanizm w CD sobie jeździ od pętli do pętli.