Audiohobby.pl

Skuteczne wygrzewanie słuchawek Grado (i innych otwartych)

phoenix_me

  • 35 / 5793
  • Użytkownik
11-01-2009, 19:14
Zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt wygrzewania, a mianowicie czy ważna jest jakość podawanej muzyki. Można to bowiem robić np. ze zwykłej karty dźwiękowej (bez żadnych wzmacniaczy słuchawkowych, DAC\'ów i temu podobnych) jak i z dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego zasilanego dźwiękiem z jakiegoś porządnego źródła.

Myślę, że gradofan\'a czekają kolejne godziny eksperymentów :)... pozdrawiam

* * * * * * * * * * * * *
myślenie ma przyszłość
* * * * * * * * * * * * *

krisio06

  • 346 / 5721
  • Zaawansowany użytkownik
20-01-2009, 20:53
Dzisiaj dostałem swoje RS1 w starszej wersji.
Pierwsze wrażenia, to ossssstrośśśśść.
Wiem, że grały one wcześniej 100h ale to nie było 100h porządnego burn-inu, więc mam je jakby nowe.
Przy normalnym słuchaniu nie odważam nawet dać ich na normalną głośność do słuchania, bo uszy mi tnie.
Objawy są takie same jak napisał GRADO_FAN w pierwszym poście. Przesyt sopranów, troszkę głuchy bas, nie ma dobrego wypełnienia, a przestrzeń jest trochę jakby skrępowana.
Czuję, że czeka mnie długie wygrzewanie ale mam optymistyczny nastrój i wierzę, że postępy usłyszę już za kilka dni.

Karol

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
20-01-2009, 21:00
Hm, a w nowych RS1 to ten sopran jest ciapowaty i za mgłą, a nie ostry, gdy są nierozruszane.

krisio06

  • 346 / 5721
  • Zaawansowany użytkownik
20-01-2009, 21:16
Można powiedzieć, że nie jest zbytnio czysty. Wybija się trochę ponad inne pasma.
Trzeba byłoby zrobić jakieś porównanie nowych RS1 do starszych. Różnice nie mogą być strasznie wielkie bo to ciągle ten sam model.
Już wygrzewają się ok 3h i można powiedzieć, że ta ostrośc minilanie osłałba ale to jest bardzo mała zmiana.

krisio06

  • 346 / 5721
  • Zaawansowany użytkownik
21-01-2009, 12:35
Wczoraj zostawiłem na noc RS1 do wygrzewania na E10. Ustaliłem optymalną głośność i położyłem na stole w innym pokoju bym mógł zasnąć.
Przyszedłem ze szkoły, podpinam je do Gacka i już nie ma tak dużo ostrości. Jest to poziom akceptowalny. A wygrzewały się dopiero 20h. Postanowiłem, że ograniczę się do słuchania RS1 tylko do weryfikowania postępów aż do pełnego wygrzania.

GRADO__Fan

  • 299 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
21-01-2009, 14:43
>> krisio06
Jak dobierasz głośność i masz dylemat to lepiej daj ciszej niż głośniej i zwiększaj nie częściej niż co drugą dobę
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

GRADO__Fan

  • 299 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
21-01-2009, 14:54
Trzeba mieć pewność, że RS1 odrobiły lekcje zanim pójdzie się dalej ;)


>> phoenix_me, 2009-01-11 19:14:38
Zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt wygrzewania, a mianowicie czy ważna jest jakość podawanej muzyki. Można to bowiem robić np. ze zwykłej karty dźwiękowej (bez żadnych wzmacniaczy słuchawkowych, DAC\'ów i temu podobnych) jak i z dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego zasilanego dźwiękiem z jakiegoś porządnego źródła.

Myślę, że gradofan\'a czekają kolejne godziny eksperymentów :)... pozdrawiam
>>

Owszem ma znaczenie o tyle, że sprzęt musi być wstanie odtworzyć odpowiednio bas. Nie może być płytki i z kiepską kontrolą bo nic ponad basową kluskę się uzyska. Akurat iRiver E10 jest wyjątkiem, bo choć ekspertem od przenośnych grajków nie jestem, to jednak parę miałem i dopiero na nim usłyszałem dobry jakościowo bas.
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

kopaczmopa

  • 786 / 5832
  • Ekspert
21-01-2009, 16:34
Roland - czy sluchanie sl;uchawek na spotkaniu sluchawkowym jest byciem w innym swiecie? Wiem ze nie zarzucasz tego GradoFanowi w sensie negatywnym ale pamietam spotkanie na AS2007 i ludzie gadali a malo sluchali i nie dali sluchac, musi byc to pol na pol.

Krisio - a moze Ci granie Grado po prostu nie podchodzi. 100h grania to juz sporo i nie do konca jestem pewny czy mozna mowic o zlym wygrzaniu. Pewnie ze dajac im lupnia pewno sie to poprawi ale 100h grania to kawalek czasu.

Majkel - moim zdaniem tez TEN jest kiepsko zrealizowana plyta w sensie audiofilskim, w sensie grungeowo-rockowym ma swoj charakter.
ciekawosc brzmienia

krisio06

  • 346 / 5721
  • Zaawansowany użytkownik
21-01-2009, 17:29
kopaczmopa- one nie miały robionego typowego burn-inu żadnego.  Grały 100h przez kilka lat więc jak można mówić, że są wygrzane.

Mój system składa się z:
Transport: PCLink po modyfikacji Grado Fana, bardzo wdzieczny transport. Było u mnie w domu kilka dobrych CD przy okazji kupowania przez ojca kolumn i PCLink wiernie dobrzymywał im kroku w roli transportu.
Interkonnekt cyfrowy: Optyk Beresford TC3618
DAC: Beresford TC 7510 MK6/4- narazie w takiej wersji ale później możliwe, że bedzie w wersji Stage III dopracowywanej cały czas przez Grado_Fana. Przy okazji, Bartku jak idą prace? Czy ze Stage III będzie lepiej z RS1?
Interkonnekt: ProCab REF800, jeśli odnowię stan swoich prawdopodobnie kupię Interkonnekt na kablu Furutech μ-P2.1.
Wzmacniacz słuchawkowy: GainClone LM3875 zbudowany na komponentach od Petera Daniela czyli rezystory Caddock, zamiast Rikkena 680ohm jest Vishay o większej wartości, nie chciałem ściągać dwóch rezystorów z USA i płacić pełno kasy za przesyłkę. Kondensatory teraz to BC Component, lecz czekam aż do mustangicy przyjdą Black Gate STD 1000uF/50V i Black Gate N 10uF/50V i w nich pokładam nadzieję na dużą poprawę. Panasoniki FC są okropne więc leżą w garażu.

kopaczmopa

  • 786 / 5832
  • Ekspert
21-01-2009, 18:59
Krisio kupujac z head-Fi nie dowierzalbym ze sluchawki tej klasy jak RS1 majace kilka lat byly sluchane raptem 100h. Nie mam jednak takiej wiedzy wiec nie chce mieszac.
Co to byly za cd ktore goscily u Ciebie w domu?
Teraz zapodaj im 100h sieki i winny sie RSy wygrzac.
ciekawosc brzmienia

krisio06

  • 346 / 5721
  • Zaawansowany użytkownik
21-01-2009, 19:21
Wiem, że gość od którego kupiłem RS1 nie uzywał ich często bo były dla niego niekomfortowe.
Było kilka Cyrrusów, nie pamietam już symboli i jak mówiłem, PCLink dzielnie dotrzymywał im kroku w roli transportu. Ja jestem z niego bardzo zadowolony.
Ja wierzę w to co pisze Grado_Fan bo Beresforda mi polecił i się nie zawiodłem.
Tortury to zrobię później. Teraz niech membrany się rozbujają powoli bo nie chcę niczego skopać.

Bartłomieju- Miałem takie momenty gdy nie wiedziałem czy dać więcej czy mniej głośności i przypomniała mi się ta twoja przestroga. :)

GRADO__Fan

  • 299 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
23-01-2009, 11:52
Do wygrzewania bardzo fajnie się sprawdza taki zestawik jak na zdjęciu. Głośność z początku ustawiam na 3-4/40 czyli cichutko choć wiadomo, że podziałka nie jest liniowa.
Z E10 Grado grają bardzo fajnie, ale muzyka musi być bardzo dobrej jakości. RS 1 jednak więcej wybaczają i mimo,że słychać te same ślady kompresji to jednak nie jest to aż tak podane na tacy jak w GS1000.
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

GRADO__Fan

  • 299 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
23-01-2009, 11:57
W obu przypadkach basiorek pierwsza klasa.

kopaczmopa>>
100h sieki i z głowy? No nie jest to niestety takie proste
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

krisio06

  • 346 / 5721
  • Zaawansowany użytkownik
23-01-2009, 13:35
E10 rzeczywiście ciekawie gra z RS1.. E10 zostawiam na noc a w ciągu dnia gra na zestawie ojca.
Tylko 3/40?!!! Ja dawałem ok 10/40..

GRADO__Fan

  • 299 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
23-01-2009, 14:03
Aktualnie leci kawałek "The Strike Boys - Wot?" i głośność przez dwie pierwsze doby 3/40 i teraz 4/40
Słychać pełne wybrzmienie basu.
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl