Audiohobby.pl

Szerokie pasmo przenoszenia .

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
19-11-2008, 09:47
>> XYZPawel, 2008-11-19 08:52:59
>> lancaster, 2008-11-19 06:23:36
>Przy 45stopniach - tpowo zestawy ustawione z przodu pod takim kątem do kanaów sluchowych masz np - 6dB

>typowo ? powinny być skręcone, oś powinna być na linii ucha, jeśli nie, to jest to błędne ustawienie (chyba że producent zastrzegł inaczej).
>I słychać to wyraźnie, przynajmniej ja słyszę.

niestety - "typowo" kolumny schodzą się przed "sweet spotem" - poprawa zwartości dźwięku, przestrzenności, etc. czasami nawet basu (u mnie np.)
Odszedł 13.10.2016r.

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
19-11-2008, 09:55
>to są Twoje prefencje, typowo głośniki i kolumny mierzy się na osi, sorry :)

No tak tylko typowo głośniki i kolumny używa się do słuchania a nie do mierzenia, sorry ;)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
19-11-2008, 09:59
Paweł,

toć ci powtarzam od kilkunastu dni - ważne jest co się mierzy i jak

uwaga Backa jest tylko pozornie banalna :))
Odszedł 13.10.2016r.

  • Gość
19-11-2008, 10:27
>> XYZPawel, 2008-11-18 16:14:20
A po co kiepskie kopułki uzupełniać wstęgą ?!?

Bo (dobre) wstęgi dają dobry dżwięk ... ale mają jedną zasadniczą wadę, którą ktoś bardzo ładnie opisał: "Śpieszmy się kochać wstęgi, tak szybko odchodzą".

P.S. cytat z netu, z góry przepraszam autora za nieautoryzowane użycie

Rafaell

  • 5033 / 5888
  • Ekspert
19-11-2008, 11:15
>> Vires, 2008-11-18 12:55:53
>Po nic. Coraz więcej firm stawiających na jakośc wstawia jako kopółki aluminiowe seasy (aluminiowa membrana >zakryta czarną metalową siatką) - pomimo, że są dość paskudne, jeśli chodzi o dizajn. A te seasy są uznawane >za jedne z najlepszych pomimo istotnego spadku SPL powyżej 16kHz. Ale idiotów karmią jakimiś bajkami o >ultradźwiękach :D
>Inna sprawa, że głos ludzki wali przez całą szerokość pasma słyszenia (mam nagrania chóralne z podstawą >gdzieś na 50Hz i górą na końcu naszej percepcji).


>w sensie te 50Hz policzyłem sobie z kamertonem, możliwe, że na nagraniu zaczyna się dopiero od alikwotów. >Bardzo często orkiestry nagrywa się od 60Hz, nieważne, że kotły zchodzą niżej. Grają tylko alikwoty.

Coś w tym ostatnim jest, wczoraj był koncert live w Trójce i był bardzo fajny wyeksponowany bas stopy,nawet pochwaliłem że w końcu realizatorzy poradzili sobie z dudnieniem studia i je dobrze dogłośnili . Czegoś mi podświadomie brakowało i miałem okazję popatrzeć przy okazji na display equalizera parametrycznego i co się okazało: ta czystośc była uzyskana korektorem, po prostu bas ponizej 63Hz był mocno wycięty ok 25dB (informuje że z mojego tunerka nieraz słyszałem pomruki nawet poniżej 31,5Hz czyli w eterze da radę). Kto nie lubi tych najniższych "pomruków" ten nie wie co traci, mnie trochę tego brakowało. Co do pozostałego pasma to equalizer pokazywał że piosenkarka Ayo spokojnie potrafii pociągnąć wokalem do 16kHz-koło 8kHz miała dołek;)  [nie były to głoski szeleszczące które tak lubi łapać mikrofon] Myślę że stąd ta ekscytacja jej głosem-naprawdę rewelka słyszymy że coś nas nakręca ale nie kojarzymy że to aż  tak super wysoko  w paśmie i nie kojarzymy tego :D (przypominam że koło 17kHz radiofonia musi obciapywać górę bo powyżej na 19kHz mamy pilot stereo-sygnał uruchamiajacy audycje stereo. Bardzo łądnie to widzę wpinając equalizer na niefiltrowane wyjście z mojego Onkyo T9990I przeznaczone do podpiecia oscyloskopu. Sygnał pilota "wali"już na 16kHz i go widać jako -30dB od poziomu maksymalnego sygnału radia [wniosek dla techników w Choragwicy sygnał pilota za szeroko sieje po pasmie-warto sie temu przyjrzec blizej] tuner w instrukcji pokazuje parametr: Frequenzgang: 30 -15000 Hz, +0,5 db - 1,0 db i sadzę że w nim filtr obciapuje profilaktycznie pasmo powyżej 15kHz-jak wysoko,nie wiem brak pomiarówki)
Nadmieniam że blachy w perkusji wcale nie "waliły po uszach" fakt, musiał być przy nich o innej charakterystyce mikrofon,lub też ostrożna korekcja w dół.

 
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

Rafaell

  • 5033 / 5888
  • Ekspert
19-11-2008, 11:29

>> XYZPawel, 2008-11-19 11:14:17
>> Jarek, 2008-11-19 10:27:50
>> XYZPawel, 2008-11-18 16:14:20
>A po co kiepskie kopułki uzupełniać wstęgą ?!?
>Bo (dobre) wstęgi dają dobry dżwięk ...

>hmm, ciekawe, a możesz podac definicję "dobrego dźwięku" ?

Tak ,wczoraj przechodziłem około 17:30 Mikołajską w Krakowie obok szkoły muzycznej, na  Piętrze grał nieduży zespół kameralny muzyki dawnej-kurde co za kiepskie wysokie po prostu obciapane, no ale reszta piekna mimo ze koledzy muzycy tylko ćwiczyli ;)

Dzisiaj na Kopernika u Jezuitów o 19:30 koncerty organowe i boję się że nie bedzie takich basów jak na moim sprzęcie ;) Może kupią sobie lepsze organy zamiast odnawiać elewację ;)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
19-11-2008, 11:31
>> XYZPawel, 2008-11-19 11:13:04
>> Bacek, 2008-11-19 09:55:29
>to są Twoje prefencje, typowo głośniki i kolumny mierzy się na osi, sorry :)
>No tak tylko typowo głośniki i kolumny używa się do słuchania a nie do mierzenia, sorry ;)

>:))))) Dobre

>Wyobraź sobie, że żebyś mógł ich słuchać TRZEBA je wpierw POMIERZYĆ. Słyszałeś kiedyś o projekcie głośnika zrobionym na słuch ?!?

>Najlepsi producenci na swoich stronach podają wyniki POMIARÓW głośników, a nie odsłuchów.
>Może powinni pobrać lekcje u Ciebie ? ;)

>Chciałbyś mieszkać w domu zrobionym na OKO ? Gratuluję myślenia :)))

a najlepiej mierzyć parametry głośników w ustawieniu, które ma się nijak do późniejszego słuchania :))))))))

Paweł, dawaj jeszcze. najlepiej cytuj tych "najlepszych producentów"

P.S. czy to ci sami, co budują te kolumny, które potem, jak sam mówisz, są odpowiedzialne za największą degradację dźwięku w całym systemie? :))
Odszedł 13.10.2016r.

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
19-11-2008, 11:38
>Najlepsi producenci na swoich stronach podają wyniki POMIARÓW głośników, a nie odsłuchów.
>Może powinni pobrać lekcje u Ciebie ? ;)
>
>Chciałbyś mieszkać w domu zrobionym na OKO ? Gratuluję myślenia :)))

Odwracasz kota ogonem. To że dom będzie pomierzony z góry do dołu i będzie spełniał wszystkie niezbędne normy nie znaczy wcale że będzie wygodny i funkcjonalny.

I przez analogie co z tego że głośnik jest pomierzony na osi i ma piękną charakterystykę. Ostatecznym wyznacznikiem jego jakości jest to jak daleko mu do prawdziwej muzyki w moich uszach a nie na wykresach.

Jeżeli za kotarką postawisz perkusję i zestaw głośnikowy to bez problemu moimi prymitywnymi uszami w podwójnie, potrójnie  i ile tam razy chcesz ślepym teście rozróżnię co jest co. Pytanie czy Ty był byś w stanie rozróżnić to jedynie na wykresach.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
19-11-2008, 11:47
Zabrakło jeszcze jednego zdanie. Nie imputuj mi tu że jestem zwolennikiem wszystkiego na oko. Pomiary są jak najbardziej potrzebne i przydatne ale nie są jedynym wyznacznikiem tego co słyszymy. Świat jest trochę bardziej skomplikowany i nie da się go raczej opisać dwoma pomiarami, czego z każdym rokiem dowodzą chociażby fizycy.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Rafaell

  • 5033 / 5888
  • Ekspert
19-11-2008, 11:53
>> Bacek, 2008-11-19 11:38:56

>Jeżeli za kotarką postawisz perkusję i zestaw głośnikowy to bez problemu moimi prymitywnymi uszami w >podwójnie, potrójnie i ile tam razy chcesz ślepym teście rozróżnię co jest co. Pytanie czy Ty był byś w stanie >rozróżnić to jedynie na wykresach.

:D


Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
19-11-2008, 12:13
>Jeśli Ty słyszałbyś różnicę, to NA PEWNO będzie też pomiarowa.

Oczywiście że różnica będzie pomiarowa. Tylko pytanie jak wyglądała by interpretacja tych różnic.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
19-11-2008, 13:37
Bo trzeba nauczyć się mierzyć

No ale niestety audiofile mierzą SPL na osi :)))
Odszedł 13.10.2016r.

stefan5000

  • 142 / 5894
  • Aktywny użytkownik
19-11-2008, 13:41
No i co z tym szerokom pasmem? ile wystarczy glosnikom zeby w miare wiernie reprodukowac i nie odczuwac dyskomfortu?

cadam

  • 4401 / 5893
  • Ekspert
19-11-2008, 14:55
pasmo wzmacniacza według Mangerów powinno sięgać 150kHz

jeśli się nie mylę to autor książki "Podstawy elektroakustyki" twierdzi że głośnik powinien mieć zdolność przetwarzania powyżej 20kHz

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
20-11-2008, 12:23
Proponuję wam wyrównać jeszcze zniekształcenia mikrofazowe przy zmianach kątów pomiędzy zestawami.