Audiohobby.pl

OB,tuby itp. czyli alternatywne zestawy głosnikowe-baza wiedzy.

arczar

  • 63 / 5842
  • Użytkownik
09-11-2008, 11:39
Witam!

Ostatnimi czasy obserwuje na forum coraz większą ilość alternatywnych konstrukcji albo przynajmniej dywagacji na te tematy.
Niezwykle rad jestem z tego powodu, bo interesuje mnie takie podejście do audio-zwłaszcza OB/DIPOL.

Jednak nie o tym teraz. Załozyłem ten wątek aby pisać tu o wszelakcih zestawach głosnikowych róznych od burczybasów,a nawet zamkniętych skrzyń.

Mianowicie:
-Open baffle/dipole(ogrom wiedy to oczywiscie diyaudio.com i http://www.hawthorneaudio.com/forums)
-ripole
-tuby
-line array

Na diyaudio.com jest ogrom danych na temat wszystkich tych zestawów,ale przebicie sie przez ogrom tych informacji(np.wątek Beyond Ariel, Lynna Olsona mający ok.200stron-http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=&threadid=100392&perpage=50&pagenumber=93),poza tym angielski to nie mój ulubiony język...

Mam nadzieje, że zgodnie z tendencją tego forum ten "alternatywny wątek" stanie sie popularny.Przynajmniej kolega Cashlack będzie miał gdzie pisać swoje wizję(które tak apropo są szalenie interesujące:))

Wątek założony to teraz pierwsze pytanie: czy 3 drożna pasywna odgroda o dużych wymiarach-bas 1x15" lub 2x15"-(mogę sobie pozwolić na szerokość nawet 125cm) w delikatnie zadaptowanym pokoju zapewnie optimum efektu w normalnej cenie?

arczar

  • 63 / 5842
  • Użytkownik
09-11-2008, 11:40
Bardzo ciekawy projekt(tuba alteca+2x15" w OB) http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?t=18844

lancaster

  • Gość
09-11-2008, 11:52
Dla kogo alternatywa dla tego alternatywa :)
Dla mnie alternatywa i kompromisem sa klasyczne burczybasy :)
Co do twojego pytania....OB tej wielkosci o jakiej piszesz bedzie bardzo korzystna dla przetwarzania basu....co do reszty cięzko cokolwiek powiedziec.
Udany zestaw glosnikowy nie skada się z "najlepszych" tylko z najoptymalniej dobranych rozwiazań.

arczar

  • 63 / 5842
  • Użytkownik
09-11-2008, 11:59
Czyli masz własciwy pogląd raczej-jesteś dzieki temu szczęśliwszy:P Jednak napisałem alternatywne ze względu na ich niszowośc,bo z tym się chyba zgodzisz?

lancaster

  • Gość
09-11-2008, 12:11
Arczar, nie tylko dzięki temu ale dzieki temu też :))))
Niszowe są to prawda. Ostatnio dostepnosc tego tyu konstrukcji jest większa stąd i jest sporo fajnych ludzi z ktrymi mozna pogadac na ten temat :)
Dla mnie w dobrej konfiguacji tego typu konstrukcje sa absolutnie topowe.
Zreszta wiele swiatowych topowych konstrukcji jest wykonana w technice tubowej...sa niestety koszmarnie drogie....najcześciej ;)

arczar

  • 63 / 5842
  • Użytkownik
09-11-2008, 18:03
Podobno głosnik stworzony specjalnie do zastosowań OB : http://www.hawthorneaudio.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=19

BTW fajnie by było gdyby ktoś kompetentny napisał coś o wadach i zaletach poszczegołnych konstrukcji bo nic nie jest idealne:/ a przetwornika o powierzchni 400m2, o których pisał Cashlack nie ma więc skazani jestesmy na kompromisy:P

Z zalet OB o których wiem i które uważam za najważniejsze:
-własciwie jedna sczególna(nie wytwarza fali stojacej) więc nie uwypukla modów pomieszczenia

I teraz pytanie- Czy tuba której zaleta jest np. ogromna dynamika i bezpośredniość wytwarza taką fale?a co za tym idzie czy takie klipschorny produkują "fale stojącą"? Chyba niestety tak,tylko pewien nie jestem

lancaster

  • Gość
10-11-2008, 09:16
arczar, kompletnie nie wnikam co jest przycyną dopóki wszystko jest OK :)
Wychodze z założenia ze ezeli coś sie nei sprawdza to zamiast w nieskonczonosć ślęczec nad tematem szukam lepszego rozwiązania :)
Dotyczy to zarowno hornow jak fullrange....ak i kazdego innego rozwiazania :)
Krótko mowiac jezeli tuba gra na pozimie satysfakcjonujacym to zamieniam sie w słuch :)

Silver Iris robi tez fajne coaxiale...przynajmniej wygladają na fajne.....pojawia sie tego ostatnimi czasy coraz wiecej z czego apetyt mam na np. coaxy HempAcoustic ....

....wczoraj akurat miałem ciekawą pogawędkę na temat m.in ś.p Pana Kondo....i wiesz co....bardzo sie ciesze ze swego czasu przyjałem określone priorytety/metody łowienia wartosci w audio.
Kondo stwierdzil swego czasu że nalezy sluchac sporej ilosci rożnorakich probek muzycznych(utworów) tak by wyłowic jak najwięcej cech wspólnych dla ich prezentacji dźwiękowej.
To urzadzenie które wypada najslabiej w tym konkursie :) ... tzn pokazuje najmniej cech wspólnych dla większej ilości utworow jest....najlepsze.

I zarowno OB, jak dobre horny są sporo lepsze od klasycznych burczybasow w temacie różnicowanie.
Audio nie musi byc nudne....nie to zebym sie podpierał autorytetem(choć Kondo bardzo cenię) ale milo mi ze zauważono takie sprawy już sporo wczesniej :)  

Nawet najładniej brzmiacy system jezeli ta ladnosc jest jednostajna po jakimś czasie powszednieje....no i gonią chłopaki te kroliczki potem ze hej :)

arczar

  • 63 / 5842
  • Użytkownik
10-11-2008, 10:32
Bardzo ciekawy wniosek,ale jednak czsami warto z teoretycznego punktu widzenia przewidzieć co zapewni nam lepsze doznania dzwiękowe:D

Cały czas drążąc temat fali stojącej zwracam uwagę na pewną własciwość OB-nie rezonuje z pomieszczeniem więc bas jest piekelnie naturalny. Z dobrej tuby jest szybki potężny...ale CZY NIE REZONUJE???

lancaster

  • Gość
10-11-2008, 10:37
arczar, raczej nie, bo tez jest naturalny :)
Obudowy B-R czy zamkniete pogarszaja własciwosci impulsowe glośników....w hornie tego zjawiska nie odczulem.

Sabor

  • 278 / 5690
  • Zaawansowany użytkownik
10-11-2008, 10:54
Wyjaśnijcie mi proszę jedną rzecz. Co rusz słyszę opinie o "nierezonującym" basie, o "neutralności" OB w kontekście pomieszczenia etc. Czy mówimy o faktach, czy pięknie sformułowanych teoriach? Bo... jakim cudem? Wydaje mi się, że przyczyny takich tez mogą być dwie - "normalnych" rozmiarów OB nigdy nie zagra takim basem, żeby miała pojawić się jakaś odpowiedź pomieszczenia, albo to tylko piękna teoria. Ja rozumiem tłumaczenia, że nie na boki itd, ale przeciez bas nie jest kierunkowy i jeśli się pojawia, to po prostu jest, a wtedy pomieszczenie gra... O czymś nie wiem?
:)

lancaster

  • Gość
10-11-2008, 11:03
Sabor, to nie jest tak ze bas z OB jest sam z siebie cudem jakimś. W OB jest po prostu naturalniej niż w paczce w ktorej oprócz sygnau elektrycznego na membrane dziala rownież ciscienie i rezonanse wewnatrz....obudowy :)
Sta większe wrazenie swobody i skali.
Myślenie ze wstawiajac sobei dowolne ustrojstwo do chalupy pozbywamy sie wszelkich niespodzianek zwiazanych z pomieszczeniem jest nieporozumieniem.

lancaster

  • Gość
10-11-2008, 11:34
acek, rozwiazanie moze i lepsze, ale kurcze gdzie to posustawiać :)
Rozumiem ze  wduzym salonie z jakaś dobrą tubą moze być mniam, mniam, ale w średneij wielkosci pomieszczeniach ciezko mi sobie wyobrazić co najmniej 6 subów....no chyba ze zastąpimy nimi np. krzesła w jadalni :)

Sabor

  • 278 / 5690
  • Zaawansowany użytkownik
10-11-2008, 12:26
Lancaster, dokładnie tak, tzn, ja rozumiem zalety basu jako takiego z OB, wątpliwości budzą we mnie jedynie teorie np o niekonieczności adaptacji pomieszczeń, że niby bas z OB nie wpływa itd...
:)

lancaster

  • Gość
10-11-2008, 12:31
Sabor, OK to sie widzę rozumiemy :)
OB po prostu mneij basowi jako takiemu przeszkadza. Nie jest to przecież jakas machina do korekcji akustyki pomieszczenia :)

arczar

  • 63 / 5842
  • Użytkownik
10-11-2008, 13:28
Dokładnie! OB nie powoduje dodatkowych problemów, ale nie rozwiązuje istniejących-niestety...cudów nie ma

6 subów w OZ?fajne:D a nie lepiej dipolowych/ripolowych?