Audiohobby.pl

OB,tuby itp. czyli alternatywne zestawy głosnikowe-baza wiedzy.

magus

  • 20990 / 5896
  • Ekspert
11-11-2008, 13:59
ja podobnie, ale inaczej,

cały davis, cały weather report, cały mcferrin, bob mintzer big band, mcferrin, shirley horn, jarrett, dejohnette, friesell, strawiński, beethoven (w tym symfonie), mozart (w tym koncerty).......
pięknie wszystko gra na tubach - składy duże i małe

może tuba tubie nierówna? może elektronika nie taka?
opcji jest wiele, podobnie jak w burczybasach (też podobno jeden są lepsze od drugich)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:18
cir, 20W z 845 zgra z wiekszym wykopem od 90% piecy tranzystorowych o mocach powyzej 100W....i to nie podłączajac go do zadnych hornow po 100dB, tylko uczciwych 90dB paczek/6ohm

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:20
electro, sorki ale naprawde zaldałem sobie trud porownań kolumn za 10 i wyżej Kzł z tubkami i wychodzi na to ze klasyczne paczki graą przy dobrych tubowych jak ze studni.
Nie wiem jakie "uniwersalne" kolumny masz na myśli. Móglbys sprecyzować ?

cir

  • 360 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 14:29
dynamika większa ale nie bas :))
lan do tranzystorow juz niczego nieporównuje sa zbyt nudne :)

cir

  • 360 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 14:34
przy okazji tub
na spotkaniu z koteczkiem zeszli sie chyba sami ludzie od lamp-nawet antos sie zachecił :)   i wszyscy mieli jeden problem na ktory nie było złotej recepty i jednej odpowiedzi --co podpiac do wzmaka aby nie stracic nic z  zalet lampy
kazda odpowiedz nie była idealna i nie zamykała tematu
jedno było raczej pewne --BR  na smietnik

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:34
....nie mam np. pojęcia o czym ludzie piszą w temacie "zejscie" i "zapanowanei nad basem"....jakie 70 vs 40Hz ????
Taki np 15cali Altec w 19-ce ma taki kop i rozciągniecie że hej(czyt większosć 25cm głośników nie ma startu) i calosć jest kontrolowana.
Pomieszczenie nagle nie dudni :)

...nie rozumiem tez co oznacza ze tuba nie gra wspołczesnej muzyki ? Z jakiego powodu ? Rozumiem ze bas....OK.
Głośniki grajace do 70Hz bez względu an technikę wykonania nie obsłużą wszystkich gatunków.i to rozumiem.....no ale jezeli uz zestaw schodzi do 40 to w czym problem ?
....moze jakichs sub efektow muzy elektronicznej nie da rady odtworzyc ...ale cala reszta ?
Zreszta odtworzeniem np. 25Hz w tej czy innej postaci w przecietnym pomieszczeniu bym sie wogóle nie przejmował. Najczesciej fala tej długości nie ma szans zaistnieć w typowych warunkach lokalowych...ważne zeby to co slychać nie było "spreparowane"....tylko zeby grał instrument.

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:39
cir, bo w tym sporcie nie ma złotych recept. I B-R pewnie sie znajda akceptowalne(marko, czytasz ?:))....ale znacznie bezpieczniej zastosować ustroje nie dopompowujace tego zakresu zbyt namiętnie :)

....najlepsze z basem w klasycznych paczkach jest to ze ludzie bulę idąca w zakresie 30-60Hz nazywaja niskim basem :)
...dziwne ze nia ma komentarzyw  stylu: ale kontrabas, albo nawet: ale perkusja....zamiast tego mamy: noooo niexle kontrolowany, nie zlewa sie ...i wykop nawet jest :)

cocor2007

  • Gość
11-11-2008, 14:44
>> magus, 2008-11-11 13:59:15
...może tuba tubie nierówna?

W systemach domowych i sklepowych miałem okazję słuchac tub Odeona (w tym tych za ponad 50 kzł) i nowych tub DYI na Lowtherze ( chyba nie najdroższy model ) z basem na 12" ( a może 15") Jensenie.
Na Audioshow ( 3 lata temu chyba) słyszałem też Avantgarde i jakies wynalazki, których nazwy nie pomnę oraz kilku zestawów szerokopasmowych na Lowtherach. Zawsze ze wzmacniaczami lampowymi.

I tu zgodze sie z electro, że większości wypadków konstrukcje szerokopasmowe na Lowtherach grały dobrze tylko z małymi składami. Avantagardy zapamiętałem jako trochę dzikie i nieokiełznane, ale za to swobodnie grające duże składy i "gęstą" muzykę. Najdroższe Odeony - wielka swoboda dużych składów, ale jednak trochę "pokrzykujące" i z włąsnym, niepowtarzalnym ale jednak podbarwionym brzmienien drewnianej, ogromnej tuby.

Natomiast DIYowska konstrukcja RCMu z Lowtherem w tubie i modułem basowym na Jensenie gra wszystkimi zaletami tuby i bez pobrawień, a Lowther w tej aplikacji nie jest krzykliwy ani przez chwilę, zachowując przy tym genialne oddanie średnicy i ....góry. Owszem, trochę to krzyczało przez Behringera, jak jeszcze nie było zwrotnicy.

Tak więc, Magusowe stwierdzenie podane w formie pytania, zasługuje na jedną oczywistą odpowiedź - tak






  • Gość
11-11-2008, 14:45
lancaster

takie glosniki , zeby nie piszczalo i zeby wokalisci nie beczeli jak owce, tylko tyle i az tyle, bardzo mozliwe , ze ten rodzaj podbarwien ci nie przeszkadza po prostu i nie wiesz o czym ja pisze, duza czesc audiofili wie, czego bylem swiadkiem nawet na ostatnim as, nie bylo problemow z opisem wrazen z odsluchow i wiele osob mialo podobne odczucia z odsluchu coby nie mowic jednych z najlepszych tub na swiecie, slucham tych zestawow co roku i jest tak samo, a do tubek nie jestem uprzedzony, ba moje glosniki tez maja tubke na samej gorze:), nie chce oczywiscie kolegow wybijac z rytmu i tego wlasciwego dla audiohobby samouwielbienia i przekonania o wlasnej niesamowitej madrosci , ale naprawde to cale hifi nie jest takie proste jakby sie moglo wydawac....

lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:51
electro, bardzo możliwe. Z kolei dla mnie paczki klasyczne grają bez dynamiki i ogólnie jak ze studni. Być moze i to nie przeszkadza i nie wiesz o czym piszę,
Po prostu dla wielu odob temat jednostajnego brzmienia większosci tradycyjnych paczek nalezy juz do historii :)
....moze w takim razie jeszcze raz poprosze o konkretne typy zestawów ktore wg. ciebie brzmią dobrze.
....będzie wiadomo o czym rozmawiamy.

arczar

  • 63 / 5849
  • Użytkownik
11-11-2008, 14:51
"OB nie rezonuje bo ma bas do 70Hz...."

Panowie,o czym my tu mówimy?!Nie dywagujemy nad kompromisami w postaci 40cm deska z 12" basem z wysokim fs które zejdzie do 70Hz...

tylko o 15" basisku z fs<30Hz(chociażby wspomniany altec lub coś z nowoczesnych konstrukcji) w 1,2m desce.

Czy to nie będzie już uniwersalny dźwięk?uniwersalny to pełnopasmowy,zatem wrzucamy dodatkowo na deche standardową kombinację 18cm+1"kopułka(może byc w waveguide) i już mam 3drożne odgrody....


Ktoś już wcześniej wspomniał,że mało jest melomanów słuchających tylko określonego typu muzyki...MA RACJE! Większość miłośników muzyki wędruje pomiędzy jazzem,rockiem,symofniką,metalem i elektroniką, a to przecież zupełnie rózne style grania?Nieprawdaż?

Zdzislav

  • 256 / 5892
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 14:52
>> electro, 2008-11-11 12:48:42
jesli chodzi o nierezonujacy bas z ob to jesli zestaw schodzi do powiedzmy 60-70 Hz to z takim basem jest proporcjonalnie mniej problemow w malym pomieszczeniu niz z basem schodzacym do 40 Hz to chyba jasne, trudno miec problemy z czyms czego nie ma

ja jak miałem 16" rft na dechach ponad 2x2m, bas schodził ponizej 40hz. I tu muszę przyznać ze pomieszczenie miało w tym swój udział. Tak czy inaczej bas nigdy sie nie ciągnął miał mase i kontur.  jak dla mnie to było to. Niestety dwie takie odgrody nie zmieściły sie u mnie w pokoju 20m2. Ale wiem, że można i kiedys jak będę miał większa chatę...,

jeśli macie taką możliwość to zbudujcie jedną taką odgrodę na pare dni - przekonacie sie sami.

  • Gość
11-11-2008, 14:53
cocor
no wlasnie, a juz myslalem,ze tutaj sami tylko japonczycy pisza i nie slysza podbarwien tylko sam miod:))



lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:53
"OB nie rezonuje bo ma bas do 70Hz...."

OB ma bas bezproblemowo do 40Hz(-3dB) mierzone. Mówimy o pojedynczym glośniku 15 cali i efektywnosci an poziomie 93dB.

Nie wykluczam natomiast ze jakaś OB ma bas do 70....podobnie jak tego ze jakis burczybas gra naturalnie :)

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 14:58
electro, w audio wszytsko jest kompromisem.
Bez problemu moge wskazac wady zarowno Avalona jak WLM....tyle ze w wraunkach wystawy takie Eidolon Diamond zagray po prostu iepsko, a WLM Gran Viola bardzo przekonująco....i tak to jakos idzie.


Tuby dają wrazenie(bo tak w istocie jest) wypromieniowywania większej energii. Komuś to przeszkadza - rozumiem.
Dla mnie uczxciwy kompromis to dźwiek interesujacy an dluższa mete. Kogoś moze męczyc zywość, mnei męczy np. dudniacy bas.....nie bedę przecież sluchał na burczybasach nagrań bez basu....znów wyjdzie na to ze są mniej uniwersalne od hornw :)))