Audiohobby.pl

OB,tuby itp. czyli alternatywne zestawy głosnikowe-baza wiedzy.

mordensiur

  • 934 / 5804
  • Ekspert
10-11-2008, 13:32
Mam pytanie małe - czy zysk SPL z hornach bierze się z ukierunkowania fali akustycznej?

Lt_Bri

  • 153 / 5830
  • Aktywny użytkownik
10-11-2008, 22:29
Sympatyczny blog dla tubiarzy:

http://hornloudspeakermagazine.blogspot.com/

i przykładowy tubiany artykulik (o modyfikacji tubek Klipscha) ze SpeakerBuilding.com:

http://www.speakerbuilding.com/content/1032/


Mam wiadomość dla wszystkich ładnych ludzi świata...
Jeśli jesteście ładni, albo może jesteście nawet i piękni,
 to nas BRZYDKICH SKURWYSYNÓW jest więcej na tym świecie niż was.
Więc uważajcie!!!         Frank Zappa

Zdzislav

  • 256 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 03:17
&feature=related

fajny system, nazwałbym go alternatywnym:)

Zdzislav

  • 256 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 03:32
&feature=related

&feature=related


sory za oftop, ale z nudów przeglądam takie filmiki i widzę ze chyba miałem jakiegoś skośnookiego przodka:P

No i juz wiem jak grają VOTT\'y :P

  • Gość
11-11-2008, 12:40
system w pelni tubowy nawet za ogromne pieniadze gra niestety z nieakceptowalnymi podbarwieniami srednicy, krzykliwie i upiornie dlatego np. ten mily pan z firmy avantgarde , ktory bardzo ciekawie co roku mowi o zaletach tub na as (w sumie co roku mowi to samo:) z checia prezentuje muzyke z duza iloscia deciakow, jakies big bandy itd. gdyz w tym tuby czuja sie najlepiej co jest naturalne, przy wlaczeniu czegos z zakresu rocka, nie daj boze popu czy muzyki powaznej jest glownie bol uszu, dynamika tak, owszem calkiem wysmienita, ale zaloze, ze po sluchaniu czegos takiego codziennie w domu bol glowy gwarantowany, muzyka na zywo, na koncercie czy to rockowym, hard rockowym czy jazzowym tak NIE BRZMI bo by po pol godzinie wszyscy pouciekali od tego jazgotu i pierdolonego pisku, wokalistow beczacych jak owce itd. itp., w realu jest potega, jest dynamika brzmienia, jest trabka przecinajaca ostro, agresywnie powietrze , ale jest tez piekny wokal , ogolnie rozumiana naturalna srednica niepodbarwiona popiskiem, ciekawa szczegolnie dla teoretykow hi fi informacja moze byc to ze tuby trio graly w tym roku z zestawem pre/power tej firmy czyli nie mozna tu mowic o niedopasowaniu bo jest to w tej chwili kombinacja referencyjna firmy i tak zostanie, z drugiej strony ta ulomnosc dzwieku tubowego nie przeszkadza czesci odbiorcow no i z pewnie tez osobom starszym i z uszkodzonym sluchem , sa tez pewnie audiofile sluchajacy tylko orkiestr detych chociaz ja takich nie znam i dla nich taki system to z pewnoscia system marzen




lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

  • Gość
11-11-2008, 12:45
jesli chodzi o tuby w calym pasmie to nie podkreslabym niszowosci tego rozwiazania bo to musi byc niszowe bo wiekszosc ludzi tego nie zaakceptuje u siebie w domu, w odroznieniu od rynku japonskiego gdzie ta nisza jest jakby mniej niszowa z uwagi na inny gust muzyczny japonczykow, japonczycy potrafia taki dzwiek zniesc i jeszcze sie nim rozkoszowac...




lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

  • Gość
11-11-2008, 12:48
jesli chodzi o nierezonujacy bas z ob to jesli zestaw schodzi do powiedzmy 60-70 Hz to z takim basem jest proporcjonalnie mniej problemow w malym pomieszczeniu niz z basem schodzacym do 40 Hz to chyba jasne,  trudno miec problemy z czyms czego nie ma


lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 12:53
electro, jezeli zalezy Ci akuratnio na barwie wokali to powinienes posuchać Tannoy Red Monitor.
Postawione OBOK Audiphisic czy inne wydziwy na 18cm "węglowym" Sca Speaku(uchodzacym za oferujący wspaniaą srednicę) grają przy Tannoy jak z ...tuby :))))
Piszę o tannoy bo choć znajdą sie pewnei cechy podobne w innych tubowcach to samo oddanie wokalu jest tam znakomite.
Co do Avantgarde to w bigbandy sie nei wsluchiwalem ale ogólnie:
- bas zyje swoim zyciem....neico burczybasowym
- skala dźwieku jest mocno dziwna(nawet jak dla mnie - a owiększenie xródeł dxwięku z regoly mi nie przeszkadza)

Prezentacji Avantgarde nie odbieralem nigdy w skali doskonaości natury a raczej w skali nieskrępowania iswobody(pomijając bas)
Niemnie jednak da mnie taka prezentacja jerst i tak o niebo bliższa naturze(na koncertach nie pcham sie zbytnio przed scene) niz 90% w wiekszości plastikowe plumkanie bez drive jakie jest udzialem większosći sennie brzmiacyh zestawów opartych o klasyczne glośniki.
Moze to kwestia gustu, ale sorry porównywałem x razy rżne urządzenia i jak na razie nie ma tematu.
To by byo bardzo interesujace gdyby nagle klasyczne głośniki stożkowe zaczely grać dynamicznie i ze swobodą tuby :)

...nie mam pojęcia jak Avantgarde graly w tym rou...moze faktycznie bylo wyjątkowo kiepsko.

cir

  • 360 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 12:53
w ob nie ma basu to i nie ma problemu :))

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 12:55
cir, chodzi Ci o to że nie ma basu na stałe jak w burczybasach ?:)))))
No nie ma, on tam jest tylko wwczas gdy wystepuje instrument w tym zakresie, bo nie sychać rezonującego slupa powietrza jak w wiekszosci klasycznych paczek dających "podusię" :)
Rozumiem ze komuś podusia moze sie podobac....a nawet mozna ją dopalić "szybkim" subem :))))

magus

  • 20990 / 5889
  • Ekspert
11-11-2008, 13:16
no i doczekaliśmy się czasów, kiedy "dęciaki i inne takie" stały się dziwactwem
do rangi problemu urósł też fakt, że muzyka rokowa, z założenia ostra i krzykliwa brzmi.... krzykliwie

swoją drogą to jest wyzwanie - zbudować sprzęt, żeby np. taka Metallica grała naturalnie a jednocześnie.... do podusi
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
11-11-2008, 13:18
Proponuję użyc do tego celu komba Accuphase lub McIntosch + Dynaudio.....kable Monstera dla bezpieczeństwa.

  • Gość
11-11-2008, 13:19
lancaster
avantgarde gra zawsze podobnie, jesli ktos w zyciu slyszal w pelni tubowy zestaw to wie o czym pisze , reszcie niestety nie moge pomoc bo to trzeba uslyszec , zeby sobie zdanie wyrobic, nie wiem w jakich kregach scanspeak uchodzi za najlepsza srednice, nie w moich, zestaw tubowy nie odtworzy lepiej niz konwencjonalny w podobnej cenie muzyki w szerokim wymiarze, to co tutaj niektorzy oplataja to banialuki, to NIE JEST NATURALNY dzwiek, tak samo nie jest naturalny dzwiek z wiekszosci bas refleksow czy ob natomiast jesli ktos jest daleki od podniecania sie szybkoscia narastania sygnalu i napierdalania trabek , i przysiadzie na chwile posluchac koncertowych nagran bluesowych czy jazzowych to predzej czy pozniej dojdzie do wniosku , ze instrumenty nie piszcza , a wokalisci nie becza, KAZDY dojdzie do takiego wniosku, a jeszcze jak bedzie mial drugi zestaw do porownania niewazne moze byc nawet esy to pojdzie to wszystko latwiej, wylaczam z tego ludzi , ktorzy pisku nie slysza, to jest kolo 70 lat i japonczykow oraz chinczykow bo oni maja inny gust muzyczny i inne od najmlodzych lat ksztaltowane poczucie estetyki, jesli ktos slucha calego przekroju muzyki takze rock, jazz, pop, muzyke nowoczesna to nie bedzie akceptowal tub jako jedynego zestawu w domu, jesli slucha wylacznie trebaczy to pelna zgoda, trabki tuba odtwarza najlepiej na swiecie, bez dwoch zdan, tak samo zreszta jak wokale wysmienicie brzmia z lowthera i jesli chodzi o wokalistyke to nie ma lepszego glosnika, moze oprocz innych egzotycznych szerokopasmowcow, jednak w obu technikach nie osiagnie sie uniwersalnego zestawu niestety bo obie maja swoje ograniczenia technologiczne...

w odniesieniu do ob napisalem wydawalo mi sie jasno , ze latwiej opanowac w pomieszczeniu bas schodzacy do 70 Hz niz do 40 Hz, byc moze nie mam racji, ale tak wynika z moich obserwacji



lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

  • Gość
11-11-2008, 13:38
oprocz trabek jest jeszcze niestety tysiace gatunkow muzycznych gdzie nie stosowano z upodobaniem trabek, metallici wogole nie slucham, nie mam zadnej plyty, slucham natomiast jazzu, rocka, hard rocka, r\'n\'b, rocka progresywnego, wokali kobiecych i wielu innych gatunkow, i to ma grac dlatego wg mnie czasami w tych watkach opiewajacych rozne rzekomo jedyne drogi i objawienia w audio nie pisze sie o znikomej elastycznosci i uniwersalnosci danego systemu, ale jak widzi sie ludzi , ktorzy odsluchuja kazdy system dwoma czy trzema plytami z ktorych wybieraja po jednym utworze to ja nie mam pytan, mnie trudno jest wybrac taka ilosc plyt, jak zongluje lampami w systemie to mam 10 plyt z roznych gatunkow przygotowane zeby cos o lampce powiedziec, co to za zestaw , ktory odgrywa tylko big bandy i zydowskich klezmerow, ja nie slucham ani big bandow , ani klezmerow , dla mnie to by moglo nie istniec wogole, chce uslyszec  alice in chains unplugged, rory gallagher etched in blue, pink floyd animals, sistars aeiou, kind of blue , dire straits on the night i wiele innych rzeczy i to ma grac, nie mam zadnego samplera i nie zamierzam miec, podobnie jak nie slucham kari bremnes i innych slodko pierdzacych, taqkze mysle , ze niektorzy tutaj panowie sie zapetlili w tym roztkliwianiu  o niszach i rzekopmej elitarnosci, trzeba pisac prawde, ze dany zestaw pieknie sobie radzi z kari bremnes i innymi tego typu plytami, ale nie radzi sobie z wiekszym skladem, ale komus to nie przeszkadza bo sucha tylko kari bremnes i tej drugiej, tej grubawej blondyny no jak ona sie zwie  zapomnialem




lewacy sa wszędzie, niszczmy ich z całych sił...

cir

  • 360 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2008, 13:58
electro
jak rozumiem chcesz system uniwersalny
dlatego nie masz co szukac w starym audio bo powstało do konkretnego czasu i muzyki
chcesz uniwersalnosci misisz połaczyc cechy starego dzwieku ze wspołczesna technika
skoro lampa 300B powstała do nagłasniania imprez masowych pomysl jaka przepasc dzieli wspołczesne głosniki sprzedawane w sklepach od tych z okresu w jakim ona powstała to sie kupy nie trzyma i nie moze zagrac wszystkiego
oczywiscie audiofile od np. anioła muzyki twierdza ze on pociagne prawie wszystko w sensie kolumn ale nie w sensie muzyki to niemozliwe