Audiohobby.pl

AKAI DX1200

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
24-07-2024, 11:53
Taki  "szufladowiec"  prosty w obsłudze w sam raz dla emeryta- hehehe.... Tylko kręci się dużą gałką od poziomu zapisu i można czasami wcisnąć przycisk Dolby Nr B/C. Trochę ten magnetofon na początku podniósł ciśnienie krwi,bo jak otworzyłem go wyczyściłem głowicę to będzie testowe odtwarzanie.
Jazda na całego,dźwięk jaki zapodał do wzmacniacza to masakra-nie równo grają kanały, jakieś trzaski z obu stron nagranej kasety.Normalnie się załamałem-:(((. Jeśli to głowica to nie ustawię bo w autorewersie  to nie takie proste jak się nie ma oprzyrządowania. Ale po chwili
jak już ciśnienie krwi się wyrównało to pomyślałem przecież w szufladzie z przydasiami magnetofonowymi mam co kiedyś kupiłem i używam czasami- demagnetyzer elektryczny  do głowic magnetofonowych. Po demagnetyzacji magnetofon już odtwarzał/nagrywał jak nowy-Bingo udało się-uff....
Jego odtwarzanie nagranych kaset magnetofonowych pasuje mi,nawet pieskówna merdała ogonem jak posłuchał go-:)))

Destroyer

  • 355 / 1446
  • Zaawansowany użytkownik
24-07-2024, 19:14
Taki  "szufladowiec"  prosty w obsłudze w sam raz dla emeryta- hehehe...
Nie obrażaj emerytów......!!))
Stach

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
24-07-2024, 19:22
Nie obrażam emerytów. Jeśli obraziłem to przepraszam teraz. To już nie można pożartować tylko  "śmiertelnie poważnym i pryncypialnym"-(wojskowe powiedzenie  z Układu Warszawskiego).....
« Ostatnia zmiana: 24-07-2024, 19:29 wysłana przez Wojciech7 »

Destroyer

  • 355 / 1446
  • Zaawansowany użytkownik
24-07-2024, 19:56
Ja nie czuję się obrażony. Może inni....))
Nie ma problemu. Może podszedłem do tych słów zbyt emocjonalnie.Przepraszać nie ma za co.
Stach

Hammer

  • 4736 / 2427
  • Ekspert
24-07-2024, 20:19
Właśnie od paru dni wałkujemy to beleco .....no to się nie powtórzę.

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
24-07-2024, 20:52
'Widocznie jest coś na rzeczy że  "to beleco ....."  jak napisał kol.Hammer ma coś jednak. Nie sztuka rozpisywać się  na temat magnetofonu kasetowego Nakamichi  lub podobnego. Przez takie pisanie o takim magnetofonie forum jest aktywne i jest o czym poczytać popisać-:)))
Czy kol. Hammer posiada taki magnetofon w swoich zbiorach-?

Hammer

  • 4736 / 2427
  • Ekspert
25-07-2024, 00:08
Nie, bo to praktycznie to już nie to dawne Akai tylko jak pisałem robione do wieży na sztuke wzornictwo pod cd dodatek, ostatnie wzloty kaseciaków.....
Wybacz, ale pomimo tego iż Cię lubię to nie przytaknę Ci na taki zakup
Jak ma służyć jako odtwarzarka całodniowa na rewersie to może być
Ale opisywać na forum trzeba, może akurat Tobie siadło na ucho.

A Wojtek... jak nie masz to zakup sobie przynajmniej jedna kasetę pomiarową do odtwarzania poziomu Dolby, ułatwi Ci to sprawdzanie równości i poziomu kanałów, po 30-40 latach trzeba to ustawić.... no chyba że masz ....
« Ostatnia zmiana: 25-07-2024, 00:19 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
25-07-2024, 02:34
Nie oczekuję z Twojej strony przytakiwania lub pochwał że kupiłem taki magnetofon. Jest to następny ale pierwszy z szufladą. Do grania wystarczy, nie trzeba podchodzić do niego aby zmienić stronę kasety.Po mino braku dodatkowych
regulacji (Bias/kalibracja taśmy) całkiem poprawnie nagrywa. Jednak przydał się ten magnetofon bo sprawdziłem jak dobrze działa elektryczny demagnetyzer do głowic magnetofonowych.Mam kiedyś kupioną kasetę testową na której
jest sygnał do ustawienia poziomu odczytu dolby - 400Hz/-3dB/180sek/200nWb/m,oraz inne sygnały testowe (27szt.)
tylko nie wiem jak się robi sprawdzenie/regulacje dolby,oraz jakie trzeba mieć urządzenia.

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
25-07-2024, 09:38
Zapraszam kolegów na odsłuch z tego magnetofonu z podaną  kawą tzw. „parzocha" z  kostkami cukru w stylu PRL-:)))
« Ostatnia zmiana: 25-07-2024, 09:44 wysłana przez Wojciech7 »

RetroTape

  • 540 / 938
  • Ekspert
25-07-2024, 10:00
Ja już dawno wychodzę z założenia, że nie kupuje się magnetofonów aby regularnie słuchać na nich muzyki i aby nie wiadomo jak delektować się ich dźwiękiem. Gdybym tak robił, nie miałbym większości tego co kupiłem. Równie fajnie jest po prostu poznać nowy sprzęt, wyczyścić, naprawić, coś wymienić, przeczytać instrukcję i pocieszyć się, że kaseta się kręci, zwyczajnie działa. Szuflady nie widuje się codziennie, więc można się nią pobawić.

Po opisie 400Hz/-3dB/180sek/200nWb/m wnioskuję, że masz kasetę TTJ-003, lepiej nic z nią nie rób, gdyż sygnał Dolby jest tam nagrany nieprawidłowo, można tylko rozregulować sobie magnetofon.

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
25-07-2024, 10:14


Bardzo dobra informacja o kasecie TTJ-003. Nie będę w takim razie rozregulowywał układu Dolby w tym magnetofonie

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
25-07-2024, 10:53
Bardzo proszę  aby  koledzy na tym forum  mnie nie "ukamieniowali" za kolejny wpis o tym magnetofonie. Więcej już nie będę męczył kolegów. Znalazłem takie wpisy i to chyba wyjaśnia dlaczego ten magnetofon-"metalicznie nagrywa/odtwarza".
"Cytat: nano w 13-01-2020, 09:10    ale akustycznie ,,,, lepiej sobie tylko na niego popatrzeć  :-)

 Cytat: AUDIOTONE 13-01-2020, 13:04   Miałem dawno temu model GX-32 i brzmiał z tego co pamiętam tragicznie, bardzo ostro z piaszczystą górą. Może DX-49 odziedziczył coś po 32-jce.
Cytat: nano w 13-01-2020 ,13:05   dx maja to w genach  :-)   he he he he

Ten magnetofon w nazwie swojej ma oznaczenie DX właśnie-:)))

chorazy3

  • 1574 / 1731
  • Ekspert
25-07-2024, 12:19
Magnetofon ładny, z tą wąską tacką przypomina mi stacjonarny odtwarzacz MiniDisc. Widziałem też w sieci, że oferowali je też w złotym kolorze.
Nie chcę się czepiać ale zdjęcia które Wojciechu wrzuciłeś są b. niskiej rozdzielczości i nie widać żadnych detali. Na tym portalu można wrzucić do 5 zdjęć i łącznie do 2MB na post, więc nie żałuj sobie:) I nam:)

W pełni zgadzam się z tym co napisał RetroRape, fajnie jest po prostu otworzyć sobie taki nowy (dla mnie) sprzęt pogrzebać i przywrócić do życia.
Paweł

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
25-07-2024, 13:52
Magnetofon ładny, z tą wąską tacką przypomina mi stacjonarny odtwarzacz MiniDisc. Widziałem też w sieci, że oferowali je też w złotym kolorze.
Nie chcę się czepiać ale zdjęcia które Wojciechu wrzuciłeś są b. niskiej rozdzielczości i nie widać żadnych detali. Na tym portalu można wrzucić do 5 zdjęć i łącznie do 2MB na post, więc nie żałuj sobie:) I nam:)
W pełni zgadzam się z tym co napisał RetroRape, fajnie jest po prostu otworzyć sobie taki nowy (dla mnie) sprzęt pogrzebać i przywrócić do życia.
Tak zgadzam się podobny do czarnych MiniDisc-:)))) Będę miał na uwadze to że  zdjęcia mogą być lepsze i większe
a nie jak moje "znaczki pocztowe"-hehe....Powoli opanowuje nagrywanie na nim kaset magnetofonowych.Ponieważ
on podbija wysokie można to zmniejszyć w sygnale przez zmniejszenie wysokich.Kiedy wysunie się tacka z kasetą automatycznie zeruje licznik, przydatna  funkcja pamięć licznika taśmy(Counter Memory). Kiedy nagrywamy i chcemy to skasować jest taki przycisk( Rec Cancel)- przewija taśmę do początku tego nagrywanie i można od nowa
narywać w tym miejscu.Zbyt mocno nie można przesterować sygnału bo nie pozwala na to (HXPRO). Regulacja głośności słuchawek dobrze się sprawdziła z 8 OHM słuchawkami ,przy słuchawkach 32 OHM jest za cicho (na moje nie audiofilskie uszy). Kiedy wysunie się szuflada do wkładania kasety magnetofonowej do trochę się podnosi dól tacki tak aby łatwiej były włożyć/wyjąc ją z boku są wglębienia powiedzmy na palec do trzymania kasety magnetofonowej.Funkcja (Timer) działa,sprawdziłem nagrywanie/odtwarzanie podłączając do takiego urządzenia bo
mam. Brakuje mi do tego magnetofonu pilota-:((((. Obracanie kasety magnetofonowej(Reverse Mode) jest 3 funkcyjne (bez obracania stron/obracanie jednorazowe kasety-stop/obracanie obu stron bez zatrzymania. Brakuje licznika czasu rzeczywistego kasety-no trudno dam radę- hehehe....Mam trudność z która strona jest w nagrywaniu/odtwarzaniu (bo nie widać kasety) pomimo że są strzałki na przysickach- chcciałem szufladowca to tak mam.....
Potencjometry od dużej gałki (REC LEVEL) bardzo czuły-czy to dobrze czy źle  zależy od obsługiwać magnetofonu.
Miałem już nic nie pisać o tym magnetofonie- ojejku,jejku i co teraz będzie....

Destroyer

  • 355 / 1446
  • Zaawansowany użytkownik
25-07-2024, 17:27
Jak ktoś chce mieć solidną szufladę która równa do najlepszych i ma wszystko co w magnetofonie jest potrzebne,to polecam Brauna c-4. Czasami trafi sie jeszcze poniżej tysiaka.Serwis nie jest taki trudny, bo jak taki serwisant jak ja z bożej łaski poradził sobie z nim to nie jest źle. Dźwięk cieszy i pieści ucho.
Stach