Audiohobby.pl

Magnetofon szpulowy by judasz94

JaKub92

  • 1897 / 5626
  • Ekspert
28-09-2023, 18:54
Wygląda to coraz bardziej imponująco - chylę czoła i również czekam z niecierpliwością na efekt końcowy oraz odsłuch ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Krzysztof_M

  • 1537 / 5432
  • Ekspert
28-09-2023, 21:41
Imponująco wygląda ten silnik od napędu capstana.
No i szacunek za ten lampowy wzmacniacz odczytu :) Chwyta za serce.
Szkoda, że nie udało się 3 głowic zmieścić, no ale może nie wszystko naraz :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1359 / 2937
  • Ekspert
29-09-2023, 06:42
Imponująco wygląda ten silnik od napędu capstana.
No, Adaś jakąś pralkę rozebrał i silnik Mu został ;).
Szkoda, że nie udało się 3 głowic zmieścić,
Trochę to komplikuje układ, pół biedy jak są dwa wzmacniacze zapisu i dwa odczytu. Potrzeba mało przełączników. Ale jak te same wzmacniacze robią i za zapis i za odczyt, to wtedy trzeba dużo przełączników.
 W przypadku rozdziału zapisu od odczytu, można bardziej się przyłożyć zarówno do jednego i drugiego. Natomiast jak jeden robi na dwie funkcje, to trzeba popełnić sporo kompromisów, bo nie da się pogodzić obu.

PS.: Jak skończę zasilacz to spróbuję sił na kolejnym szpulaku. Mam taki pomysł, by wykorzystać odpowiednio rasowane wzmacniacze zapisu z ZK120, a na wyjściu jakiś porządny tranzystorowy wzmacniacz napięciowy w klasie A, w podstawie mechanicznej mam trochę pozostałych gratów z filipków N4502/4. Są 3 głowice, 3 silniki, perfekcyjna mechanika i ładna obudowa.
« Ostatnia zmiana: 29-09-2023, 06:52 wysłana przez ArturP »

judasz94

  • 417 / 1251
  • Zaawansowany użytkownik
29-09-2023, 08:54
Wygląda to coraz bardziej imponująco - chylę czoła i również czekam z niecierpliwością na efekt końcowy oraz odsłuch ;)
Odsłuch będzie, może się uda szybciej niż się wydaje ;)

Imponująco wygląda ten silnik od napędu capstana.
No i szacunek za ten lampowy wzmacniacz odczytu :) Chwyta za serce.
Szkoda, że nie udało się 3 głowic zmieścić, no ale może nie wszystko naraz :)
Silnik z Melodii, 3 fazowy. Ma zaletę jaką jest duża masa więc małe flutter, oraz dwie prędkości zależne jak zepniesz uzwojenia. Coś wspaniałego. Wczoraj zacząłem prace nad wzmacniaczami ;) damy radę. 3 głowice kiedyś ;) łatwiej to zrobić ale miejsce :/


Trochę to komplikuje układ, pół biedy jak są dwa wzmacniacze zapisu i dwa odczytu. Potrzeba mało przełączników. Ale jak te same wzmacniacze robią i za zapis i za odczyt, to wtedy trzeba dużo przełączników.
 W przypadku rozdziału zapisu od odczytu, można bardziej się przyłożyć zarówno do jednego i drugiego. Natomiast jak jeden robi na dwie funkcje, to trzeba popełnić sporo kompromisów, bo nie da się pogodzić obu.
Zgadza się, ale mam na to pomysł więc ogarnie się bez problemu.
Tak jak mówisz nie da się pogodzić obu chyba, że robisz oddzielne stopnie, ale jaki jest sens dla 2 głowic takie coś robić. Myślę że to pogodzę na tyle że będzie się dało ładnie nagrać i ładnie odtworzyć ;)

PS.: Jak skończę zasilacz to spróbuję sił na kolejnym szpulaku. Mam taki pomysł, by wykorzystać odpowiednio rasowane wzmacniacze zapisu z ZK120, a na wyjściu jakiś porządny tranzystorowy wzmacniacz napięciowy w klasie A, w podstawie mechanicznej mam trochę pozostałych gratów z filipków N4502/4. Są 3 głowice, 3 silniki, perfekcyjna mechanika i ładna obudowa.
"To mi się podoba, o to chodzi" cytując Bolca ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Krzysztof_M

  • 1537 / 5432
  • Ekspert
29-09-2023, 09:24
Trochę to komplikuje układ, pół biedy jak są dwa wzmacniacze zapisu i dwa odczytu. Potrzeba mało przełączników. Ale jak te same wzmacniacze robią i za zapis i za odczyt, to wtedy trzeba dużo przełączników.
 W przypadku rozdziału zapisu od odczytu, można bardziej się przyłożyć zarówno do jednego i drugiego. Natomiast jak jeden robi na dwie funkcje, to trzeba popełnić sporo kompromisów, bo nie da się pogodzić obu.
Zgadza się, ale mam na to pomysł więc ogarnie się bez problemu.
Tak jak mówisz nie da się pogodzić obu chyba, że robisz oddzielne stopnie, ale jaki jest sens dla 2 głowic takie coś robić
Nakamichi w 2 głowicowych kasetowcach oczywiście tak właśnie robił - zupełnie niezależne układy dla zapisu i odczytu, mimo 2 głowic :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pień

  • 2415 / 1177
  • Ekspert
29-09-2023, 09:27

No, Adaś jakąś pralkę rozebrał i silnik Mu został ;).

PS.: Jak skończę zasilacz to spróbuję sił na kolejnym szpulaku. Mam taki pomysł, by wykorzystać odpowiednio rasowane wzmacniacze zapisu z ZK120, a na wyjściu jakiś porządny tranzystorowy wzmacniacz napięciowy w klasie A, w podstawie mechanicznej mam trochę pozostałych gratów z filipków N4502/4. Są 3 głowice, 3 silniki, perfekcyjna mechanika i ładna obudowa.

Nie noo- ja z wami nie wyrobię :(
  Ten silnik tam to z jakiejś starej porządnej pralki.   Bo ja swoją ostatnio gdy dekiel odkręciłem bo szlauch zdech-  to silnik chyba mniejszy mi się zdaje widziałem.
   Od czegoś trzeba zacząć w moim przypadku-   kupię sobie ZK 120-  parę razy widziałem za grosze ale olewałem.   
A coś zimą trzeba będzie robić  hehehehe
Tylko żeby się nie walnąć i na tranzystorach kupić.
    Czy oryginalny Grundig ujdzie ?

judasz94

  • 417 / 1251
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2023, 12:54
przypadku-   kupię sobie ZK 120-  parę razy widziałem za grosze ale olewałem.   
A coś zimą trzeba będzie robić  hehehehe
Tylko żeby się nie walnąć i na tranzystorach kupić.
    Czy oryginalny Grundig ujdzie ?

Zrk z pierwszej serii najlepiej, miały lepiej rozwiązane  głowice. Ale to lampowe.



A teraz trochę schematów
Schemat zapis odczyt. Klasyka, tutaj nie ma nic do komentowania ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2415 / 1177
  • Ekspert
01-10-2023, 00:00
Ja tam nie komentuję :)   Nie znam się.   No ale muszę zapytać >    co na schemacie znaczy to 1/2  ECC 88-  pół lampy czy co?
  oczywiście nie mam na myśli krojenia jakiejś lampy.

A co do reszty magnetofonu to osobiście w takim jakimś swoim to jedną czy kilka lamp bodaj bym ścierpiał hehehe.

ArturP

  • 1359 / 2937
  • Ekspert
01-10-2023, 00:06
co na schemacie znaczy to 1/2  ECC 88-  pół lampy czy co?
Masz rację, pół lampy, bo w jednej bańce są dwie. Coś jak dwa tranzystory w jednej obudowie.

judasz94

  • 417 / 1251
  • Zaawansowany użytkownik
01-10-2023, 02:14
Zgadza się 1/2 lampy to wykorzystanie jej połowy ;) druga połowa w drugim kanale.


Szybkie pytanie. talerze pod bobinki wielkość 18cm. Ktoś takie widział? Bo zastanawiam się czy w talerzykach dodać możliwość przykręcenia bobinek małych.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1359 / 2937
  • Ekspert
01-10-2023, 11:42
Jak na bobinkę nawiniesz 18cm taśmy, to będziesz miał małą szpulkę na bobince ;). Talerzy o takich rozmiarach nie widziałem, najmniejszy jaki widziałem 10,5".
Są podobno nawet 3,5 triody w jednej bańce :). Ale audiobille mówio że najlepsie to te z jedno lampom w bańce za jednom bańke. :0:0 ;)

judasz94

  • 417 / 1251
  • Zaawansowany użytkownik
01-10-2023, 12:09
Jak na bobinkę nawiniesz 18cm taśmy, to będziesz miał małą szpulkę na bobince ;). Talerzy o takich rozmiarach nie widziałem, najmniejszy jaki widziałem 10,5"
:P no właśnie mam ponawijane 18 cm, a do tego by się przydało. Chyba będę musiał wytworzyć samemu. Zamówię u kumpla na drukarce 3d przejściówkę standardu na bobinę a talerze z jakiegoś tworzywa ewentualnie z blachy wytnę koło. Może coś podpowie mi kolega Pień ;) jak wyciąć koło z cienkiej blachy stalowej tak by nie miała wywiniętego brzegu od norzyc


Są podobno nawet 3,5 triody w jednej bańce :). Ale audiobille mówio że najlepsie to te z jedno lampom w bańce za jednom bańke. :0:0 ;)
A no są różne np: EABC - 3 diody i trioda i różnie się oznacza. Przykładem dobrym będzie ECL86 gdzie część triodowa na schematach była opisana EC(L), a pentodowa E(C)L (albo odwrotnie ;), nie pamiętam). A co do tego jest w tym trochę prawdy ale jednej, przy dobieraniu. Łatwiej dobrać dwie lampy osobne niż parę lamp w jednej bańce ;) ale gdyby projektanci urządzeń pomiarowych martwili sie to to to czemu stosowali lampy złożone w oscyloskopach ? Taka zagwostka ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1359 / 2937
  • Ekspert
01-10-2023, 13:33
Blacha ameliniowa utwardzona https://metaletransfer.pl/pl/products/blacha-aluminiowa-1050a-1000x2000-2201.html
 "niemalowana, bo tego się nie pomaluje" ;).
Lampy w jednej bańce, jak wspomniałem o tranzystorach, w celu uniknięcia dryftu temperaturowego, ale tylko w układach równoległych. W pomiarówce bardzo cenna przypadłość.

pień

  • 2415 / 1177
  • Ekspert
02-10-2023, 10:09
Może coś podpowie mi kolega Pień ;) jak wyciąć koło z cienkiej blachy stalowej tak by nie miała wywiniętego brzegu od norzyc

Nie chce mnie się gadać bo mnie się coś w migdałki zrobiło i język zdrętwiał :(   To zrobiłem parę obrazków

Do wycięcia koło nożycami z blachy potrzebne są:

   najpierw należy dosyć blisko ale w bezpiecznej odległości :)   Obciapać nasze koło i może być kanciate.
---- uwaga >  na potrzeby szkoleniowe użyty kawałek blachy który mnie się nawinął.  Gdybym miał większy to wychlastałbym całe koło hehehe.   Promień próbny oczywiście 90mm

Uwaga teraz !
    NIE prawidłowa pozycja nożyc



ŹLE- ŹLE-ŹLE !!!!!!

Prawidłowa to jest tak:



Dobrze-  dobrze-  bardzo ładnie
   (trzy minus hehehe)


Prawidłowa część ostrzy nożyc której używamy do precyzyjnego cięcia :


    mogą być indywidualne cechy poszczególnych egzemplarzy-  trzeba przeprowadzić próbę :)   Ale miejsce pracy jest mniej więcej w tym miejscu

  Nożyce-  jak każdą maszynę CNC  da się programować.   Zamieszczam przydatny program do ograniczania skoku ostrzy.
Dzięki niemu przy każdym cyklu cięcia nożyce nie będą wyłazić ostrzami poza zakres nieoptymalny do pracy



Do zmycia markera używanego przy trasowaniu używamy :


   Znajdziemy tą miksturę w szafce ze szminkami i kremami naszej pani- żony- dziewczyny- kochanki (potrzebne wybierz)

  Na końcu powinno być mniej więcej tak



judasz94

  • 417 / 1251
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2023, 11:56
Dziękuję Ci serdecznie, o to chodziło.
To się nadaje jako pomoc naukowa. Kupię odpowiednią blachę i wytnę koła poprawnie zgodnie z przepisem i z programem do norzyc CNC ;) Wczoraj chciałem coś porobić ale nie mogłem się zebrać. Jedynie części sobie przygotowałem. Dzisiaj może skrzynkę zrobię

Adam
Pro audio, muzyk, elektronik