Audiohobby.pl

Magnetofon szpulowy by judasz94

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
18-09-2023, 07:59
Chwila przerwy była na ogarnięcie bałaganu.
Przez weekend podłubałem trochę. Zmienił się cały mostek głowic. Stary nie nadawał się do niczego niestety. Był zbyt elastyczny przez ilość otworów. Wykonałem więc nowy bez wycięcia na koło zamachowe z mała szczeliną na cięgno elektromagnesu rolki dociskowej. Wykonałem też cięgno odsuwania taśmy od głowic przy przewijaniu.
Pojawił się też nowy zespół głowic (ale o tym innym razem). Zmieniła się też forma napinaczy ale to tymczasowo. Zostaje zrobić układ kontroli położenia napinacza ale to jak będę miał założone talerzyki.

Film z pracy cięgna (paluchem bo na razie nie ma sprężyny powrotnej)

Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2290 / 1069
  • Ekspert
19-09-2023, 08:54
To powiadasz że mostek podziurawiony jak szwajcarski ser zmiękł - heh.   Nie dziwię się że przerobiłeś-  bo to powinno być jak mawiał mój majster z dawnych lat >  sztywne jak szczur w ogonie i spasowane tak że nawet jak gdzie szpara zostanie to mucha nie zar..........
hehehe
  Kontrolę położenia jak zrobisz?   Jakieś styki czy inne bardziej zaawansowane ?

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
19-09-2023, 09:16
  Kontrolę położenia jak zrobisz?   Jakieś styki czy inne bardziej zaawansowane ?

Optyczna, wycięta kształtka z przyklejoną folią z nadrukowaną skalą szarości pracująca w szczelinie dioda-fototranzystor. Oczywiście w podczerwieni to musi pracować. Sygnał z tego układu będzie przekazany do układu sterującego silnikiem ;) proste

 Nie dziwię się że przerobiłeś-  bo to powinno być jak mawiał mój majster z dawnych lat >  sztywne jak szczur w ogonie i spasowane tak że nawet jak gdzie szpara zostanie to mucha nie zar..........

Spasowane że komar k.... fujarki nie wciśnie ;)
Tak to musi być sztywne, jest t element konstrukcyjny do którego mam zamiar przykręcić więcej elementów. Otwór 3mm nic złego nie zrobi ale wyrezana dziura od tyłu o szerokości 120mm gdzie kątownik nie ma praktycznie ściany dość mocno osłabiła sztywność. Teraz jest szczelina  na cięgno do rolki i przykręcony elektromagnes odciągania taśmy
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1322 / 2829
  • Ekspert
21-09-2023, 22:57
Oczywiście w podczerwieni to musi pracować.
Nie musi, może pracować w czymkolwiek aby sygnały były rozumiane przez procesor (sterownik silnika). Podczerwień trochę utrudni obserwację podczas uruchamiania.
 Jeśli ma to być łącze cyfrowe, to jak najwięcej impulsów. Jeśli analogowe, to raczej prądowe 4-20mA. Spora ilość dostępnych poważnych sterowników. Spróbuj jeszcze "selsynów", napięcie z niego do ADC procka, z procka na sterownik silnika. "Parę linijek w kodzie i jest OK", tak mówił brat kolegi, co miał kumpla w mięsnym, a tam pracowała siostra informatyka i mieli się ku sobie ;););). Sorry wcale nie musiałem tego pisać, ale tak poważnie się tu zrobiło :):):).
 No chyba, że masz już dopracowaną technologię, to tego wpisu nie było.

pień

  • 2290 / 1069
  • Ekspert
21-09-2023, 23:56
Oczywiście w podczerwieni to musi pracować.
Nie musi, może pracować w czymkolwiek

No to u mnie byłaby sprężyna z ciężarkiem-  albo jakaś inna wajha na gumce  hahahahahah
  Bo to z liczeniem u mnie cienko-   a co dopiero jakim procesorem-  linijkami kodu itp...

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
22-09-2023, 10:09
Nie musi, może pracować w czymkolwiek aby sygnały były rozumiane przez procesor (sterownik silnika). Podczerwień trochę utrudni obserwację podczas uruchamiania.
Musi  ;) jeżeli będzie reagowało na światło widzialne to jakiekolwiek prace przy otwartej obudowie będą utrudnione, światłem poświeci się w stronę  napinacza i będzie zmieniał moc silnika ;) nie da się tego idealnie osłonić. z resztą obudowa miała być z plexy więc błędnych sygnałów mogło by być znacznie więcej.

Ta część analogowa, prądowo oczywiście. Selsyna odpada. za dużo komplikacji z torem prowadzenia by było - dodatkowe otwory wysokosci i tak dalej, praca na osi ;)

Technlogia z ASC 6002 ale pracująca na timer 555 w trybie pwm a potem na układ wykonawczy silników ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1322 / 2829
  • Ekspert
22-09-2023, 12:36
Technologia raczej poprawna, więc mojego posta jakby nie było. ;)

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
22-09-2023, 13:32
Technologia raczej poprawna, więc mojego posta jakby nie było. ;)


Temat żyje i o to chodzi ;) a pytania są dobre bo też tłumaczą konstrukcję, może wyjdzie to o czym nie wspomniałem wcześniej ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1322 / 2829
  • Ekspert
24-09-2023, 20:57
Adam? Przewidujesz jakieś liczniki długości lub czasu taśmy?
Pytam, bo ja zastosowałem tylko licznik długości, nie mając pomysłu na licznik czasu. To znaczy impulsy mam skąd wziąć, ale nie mam pomysłu na przerobienie takiego licznika dziesiętnego na minutowy.
Nie pamiętam, czy tu coś pisałem na ten temat, ale licznik długości ma format 9999,99 (od 1cm), a licznik czasu musiałby mieć format 999:59,9 (od 0,1s). Same impulsy w obu przypadkach pochodzą z koła impulsatora o średnicy, dla długości 63,662mm, a dla czasu 60,638mm.
Jak pisałem wcześniej, nie mam wiele wspólnego z programowaniem AVR, więc nie podchodzę do tego. Podobno AVR'y najłatwiej jest programować.

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2023, 22:17
Na ten moment nie myślę o liczniku, to jest drugorzędny temat ;) licznik taśmy można zrobić na procku, to nie jest problem. Kwestia odpowiedniego koła po którym będzie prowadzona taśma. Kalibracja do znanej długości taśmy. Zobaczymy Jak to wyjdzie.

Na razie przez ostatnie dwa dni walczę z przeziębieniem, chassis do lamp i mocowaniem silników do chassis głównego ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1322 / 2829
  • Ekspert
26-09-2023, 10:58
licznik taśmy można zrobić na procku
Właśnie taki mam, próbowałem w nim przestawić trzecią cyfrę na 5, ale nie umiem zrobić czegoś co by dawało możliwość zapamiętania. Na programatorze działa, a w układzie już nie.

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
26-09-2023, 22:22
Właśnie taki mam, próbowałem w nim przestawić trzecią cyfrę na 5, ale nie umiem zrobić czegoś co by dawało możliwość zapamiętania. Na programatorze działa, a w układzie już nie.

Zabezpieczenie w procku przed zapisem - flagi zablokowane



Streszczenie z tygodnia. Zrobiłem panel przedni z fragmentem pokrywy przedniej. Po drodze powstało chassis dla układu


No i mamy zmiany. Nowy mostek ma dwie głowice. Niestety w tym wymiarze zabrakło mi kilku cm żeby zrobić dobry mostek. Prowadzenie taśmy jest bardzo precyzyjne i wykonanie tych elementów jest skomplikowane. Tak już jest. To jest mój pierwszy i nie ostatni szpulak więc się uczę by drugi zrobić dużo lepiej ;)

Chassis ma zastępcze kondensatory więc się nie sugerować, po prostu określają ilość miejsca.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2290 / 1069
  • Ekspert
27-09-2023, 00:13
Mnie się podoba :)  Widzę że miłośników profili z najlepszych sklepów audiofilskich-  czyli żelaznych i budowlanych jest więcej hehehehe.
   Oraz montażu na szpilach :)
Ciekawym bardzo finału  a pewno będzie zajebiście :)

judasz94

  • 390 / 1144
  • Zaawansowany użytkownik
27-09-2023, 00:26
Widzę że miłośników profili z najlepszych sklepów audiofilskich-  czyli żelaznych i budowlanych jest więcej hehehehe.


No a jak, najlepsze bo z tego można zrobić wiele elementów. Hamulce kilka stron wcześniej też są z profili z casto. Tak samo osie talerzykow to rurki Alu z leroy akurat na które nabiłem większe rurki przewiercilem i nagwintowałem od boku żeby das śrubę blokującą oś silnika hehe


 Oraz montażu na szpilach :)
Szpile z długich śrub (M4x80) w ten sposób można łatwo odwrócić, postawić podczas montażu z zamontowanymi elementami z drugiej strony bez uszkodzenia. Otwory techniczne, które wykorzystuję do tego będą wykorzystane do zamocowania chassis w obudowie

Mnie się podoba :) 
Ciekawym bardzo finału  a pewno będzie zajebiście :)
Cieszę się że się podoba, finał co raz bliżej, widzę światełko w tunelu i nie jest to światło czoła lokomotywy więc już powoli kończy się ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1322 / 2829
  • Ekspert
27-09-2023, 16:55
widzę światełko w tunelu
Nie idź w te stronę ;).
Mnie cieszy, że coraz bliżej do końca.
 Ja znalazłem parę fotek z '15, jakimś cudem ocalonych po katastrofie dysków, były na jakichś starych kartach. Ale to w moim temacie o Revoxie, później. Muszę je trochę podrasować, bo są mocno niewyraźne.