Cześć.
Rozpoczynam temat związany z budową magnetofonu szpulowego. Sukcesywnie będzie uzupełniany o postęp prac. Obecnie magnetofon ma pewien stopień zaawansowania projektu. Ale zanim o tym zacznijmy od początku.
Pomysł powstał jeszcze jak jeszcze chodziłem do szkoły podstawowej czyli bardzo dawno. Chciałem zrobić magnetofon. były metody prób i błędów i jakoś pod koniec podstawówki dorwałem mechanizm kaseciaka i zacząłem się bawić. Wtedy też nauczyłem się mechaniki magnetofonowej, jak to działa jakie sygnały daje głowica. W tym samym czasie kombinowałem żeby zrobić magnetofon szpulowy na taśmę z kasety. narysowałem projekt na kartce i włożyłem do szuflady. Wtedy też pojawił się mój pierwszy szpulak. Po kilku latach wróciłem z pomysłem złożenia kaseciaka 3 głowicowego. Taki projekt popełniłem i znajduje się na forum
http://audiohobby.pl/index.php?topic=14472.0 . Ale w głowie cały czas kołatał się pomysł zrobienia mechaniki od początku. Postawiłem na szpulaka.
Początkowy projekt zakładał zrobienie dużego magnetofonu studyjnego takiego jak telefunken m15 czy fonia sj100. Popatrzyłem co mam w piwnicy, co mogę zrobić z tych części. No i miałem za mało. Ale zacząłem projektować. Na pierwszy ruch poszły naprężacze. Popatrzyłem jak to jest rozwiązane w mechlaborze (zdjęcie 1). Sprężyna tłumik podstawa i ramię. Wykonałem model, tłumik z spreparowanej strzykawki, odpowiednia sprężyna, próby siłowe naciągu książkowo. Film z działania tłumika
Kolejnym elementem był mostek głowic. Tutaj trochę przemyśleń i zabaw w końcu zaprojektowałem coś co jest na rysunku (zdjęcie 2, 3). Potem powstał cały rysunek magnetofonu jako koncept wizualny (zdjęcie 4).
Niestety jak to bywa szukając elementów, dostałem ostro po głowie od życia. Brakowało tego tamtego i owego. No cóż, projekt zarzuciłem na rzecz mniejszego , prostszego urządzenia. Tak się tylko wydawało że prostszego. Na tym etapie sprecyzowałem co dalej:
Założenia techniczne urządzenia:
3 silniki;
3 głowice, 2 kanały;
2 lub 4 ścieżki zależy co będzie dostepne;
uproszczona mechanika do minimum;
sterowanie zbliżone do mechlabor - (przewijanie poprzez przełączanie mocy silników);
szpula 18cm (na 10 calowe mam ASC);
prędkości 9,5 i 19,05 cm/s (łatwiej o silnik).
Tak sprecyzowane założenia, stały się podstawą stworzenia projektu małego magnetofonu szpulowego.
Chassis:
Projekt przerodził się w małe urządzenie na którego chassis wykorzystałem kawał blachy alu która od lat leżał mi w składziku. To ograniczyło wymiary.
Naped:
Początkowo projekt zakładał napęd pośredni na każdy element. Następnie szybko przerobiłem to na napęd bezpośredni. Zlikwidowałem koło zamachowe i zastosowałem silnik od magnetofonu melodia który jest silnikiem synchronicznym z rozruchem asynchronicznym więc o stałość obrotów nie trzeba się martwić jak też i o koło zamachowe. Dodatkowo ma dwie prędkości - 9,5 i 19. Jako silniki talerzyków przewiduję zastosowanie silników asynchronicznych. Sterowanie silnika asynchro jest możliwe falownikiem lub też poprzez rezystor wykorzystując charakterystykę takiego silnika. Jałowo obroty się nie zmienią, pod obciążeniem siła ciągnięcia spadnie. Więc wybór prosty.
Mostek głowic:
Wykonany mostek wymaga zmiany ale jeszcze się zastanawiam nad tym jak powinno to być poprawnie zrobione. Więc na razie się wstrzymam.
Naprężacze:
Docelowe naprężacze zostały wykonane jako kawałki płaskownika z mocowaniem łożyska. Jako mocowanie łożyska wykorzystałem mocowanie łożyska z silnika krokowego odpowiednio ucinając zbędne elementy i dokręcając do płaskownika. Wykonałem dwa różniące się elementy. Zobaczymy który spisze się lepiej. Jako rolkę wtórną wykorzystałem rolkę z magnetowidu. Rolka wiodąca, która znajdować się będzie w centrum jeszcze nie została wykonana/ zakupiona. Pomysł zakłada wykorzystanie pomysłu revoxa - łożysko i dwie płytki. Działać to będzie dobrze ;) (docelowy naprężacz widać na zdjęciu 5)
Talerzyki.
Na razie wykorzystuję talerzyki z magnetofonów typu ZK. Korci jednak zastosowanie jakiś lepszych. Ale na to jeszcze czas ;)
Na ten moment tyle (zdjęcie 5 - postęp prac, prób i błędów), kolejne etapy będą wkrótce. Liczę na konstruktywną krytykę ;)