Audiohobby.pl

Zestaw audiofilski vs. soundbar

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
20-02-2023, 22:16
Wydawało mi się, że wszystko o audio zostało napisane ale chciałbym podzielić się dziwnym doświadczeniem.
Otóż, od jakiegoś czasu porównuję mój audiofilski zestaw stereo, ze zwykłym zestawem do TV, składającym się z soundbara, subwoofera oraz dwóch tylnich głośników (średnio-niższa pólka).

Zródłem jest aplikacja YouTube działająca na smart TV. Przeważnie są to koncerty (pop, rock itp)

Soundbar podłączony jest z telewizorem złączem e-ARC HDMI. satelity i sub łączy się bezprzewodowo. Dodatkowo, z soundbarem, są synchronizowane głośniki w TV.
Natomiast zestaw audio podłączony jest do TV za pośrednictwem złącza optycznego do przetwornika DAC i dalej, na moją hybrydę i Focale. Mam możliwość przełączania wyjść "w locie" i dlatego porównanie jest ułatwione.
Dźwięk z TV jest wypuszczany bez żadnych programowych ulepszaczy. Soundbar, również ustawiony bez żadnych korekcji. Wyrównałem, na ucho, poziom głośności. Obraz z koncertu ten sam więc nie ma wpływu na "podświadomość".

Jakie są moje spostrzeżenia?
Zdecydowanie większy fun, jest z soundbar-a. Dodatkowe głośniki generują większą przestrzeń niże zestaw stereo. OK. jest ona mniej uporządkowana ale, czy będąc na koncercie dźwięk jest uporządkowany i dobiega tylko ze sceny a nie zewsząd? Bas, z jednego sub-a jest lepiej kontrolowany i potrafi zejść niżej niż w zestawie stereo. Wokale, na obu systemach wcale nie odbiegają od siebie jakością. Zestaw stereo natomiast lepiej pokazuje szczegóły, smaczki itp.

Ujmę to tak. "Koncertowość" dźwięku fajniej oddana jest na zestawie z soundbarem. Audiofilskie nagrania, skompresowane na YT, ogólnie lepiej brzmią na zestawie stereo ale bynajmniej nie jest to spora różnica.

To tylko spostrzeżenia dotyczące YouTube. Piszę o tym, bo widzę, że coraz więcej osób korzysta z tego źródła słuchając muzyki na zestawach stereo. Planuję jeszcze testy z plików stereo, bez kompresji. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

P.S. Słuchałem wielu soundbarów i zestawów do kina domowego. Mam wrażenie, że poszło to bardzo do przodu w kwestii jakości dźwięku.

P.S. Tak. Wiem. Już słyszę tę kpinę, że "Gustaw ogłuchł lub zwariował" :-)
« Ostatnia zmiana: 20-02-2023, 23:36 wysłana przez Gustaw »

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
20-02-2023, 22:46
a porównywałeś to z muzyką na żywo czy tylko sztuczną muzyke bardziej usztucznioną ?

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
20-02-2023, 22:52
Gustawie, bardzo ciekawe spostrzeżenia :) Nawet rzekłbym odważne, szalone :D

Zdradź przynajmniej jaki to zestaw soundbarowy porównujesz do swojego zestawu stereo?
Sam się nad tym zastanawiałem niedawno czy nie pójść w taką nowoczesną stronę.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
20-02-2023, 23:14
a porównywałeś to z muzyką na żywo czy tylko sztuczną muzyke bardziej usztucznioną ?

A jaka to jest muzyka na żywo? :-) Ja rozumiem, że na żywo to muza bez wzmacniaczy, mikrofonów i nagłośnienia.
Jeżeli tak, to nie porównywałem z muzyką na żywo :-)


Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
20-02-2023, 23:17
Gustawie, bardzo ciekawe spostrzeżenia :) Nawet rzekłbym odważne, szalone :D

Zdradź przynajmniej jaki to zestaw soundbarowy porównujesz do swojego zestawu stereo?
Sam się nad tym zastanawiałem niedawno czy nie pójść w taką nowoczesną stronę.


Samsung Q-seria HW-Q930B. Żaden wypas cenowy i zestaw kompletnie nie-audiofilski.
https://www.samsung.com/pl/audio-devices/soundbar/q930b-black-hw-q930b-en/

Słuchałem też Sennheiser Ambeo ale sama belka to już prawie 12 tys a bas (a raczej jego brak) pupy nie urywał. Reszta (przestrzeń, wokale) była fajna.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2023, 00:10 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
20-02-2023, 23:24
.....dodam tylko, że to wszystko bez pitolenia się w audiofilskie kable, super zasilacze, ekranowanie jak w promie kosmicznym i podstawy wibracyjne. Wszytko postawione przypadkowo, bez żadnej kalibracji i zmian w ustawieniach.
To nie jest odsłuch na gorąco. Słucham już tego od przeszło 2-tygodni.

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
20-02-2023, 23:51
A ja tam uważam że Gustaw wcale nie zwariował a ogłuchł tym bardziej.   
Co to jest na żywo?
 Właśnie dźwięk rozrzucony- odbity od wszystkiego co się da :)
A stereo?   Dwa głośniczki lepsze bądź gorsze które ustawiamy-kręcimy-dobieramy wzmaki- watoliną tapicerujemy ściany żeby w końcu wydobyć ten rozrzut jaki jest na żywo.   I raczej to wszystko z mizernym skutkiem wychodzi.
 A tu masz pan-  belka pod TV  jakieś głośniki gdzieś dalej i po bokach i jazda :)   Nawet jeżeli rozrzut nieprawdziwy to na pewno bardziej przypominający naturę.
    Poza tym to przynajmniej część z nas :)  Ja pewnie też heheheh
To takie wapniaki które marudzą-  aaaaa  kiedyś to był sprzęt a nie to co współczesne............    wiadomo co dalej.
  Poważnie?
Czasami spójrzmy prawdzie w oczy :)  Nasze ślicznotki z klasy do których kiedyś śliniliśmy się mają teraz 30-40  lat więcej od zapamiętanego obrazka.  To samo ze wzmacniaczami i innymi gratami które odbierają nam chwilami rozum.
  A jeżeli napiszę że chiński wzmacniaczyk pracujący w klasie D  rozwalił w pierwszym podejściu mojego ukochanego Rotela to też mogę być wariatem.
  Taka jest prawda-  rozwalił i tyle  :)  Niezależnie od tego co z moją głową jest.
 

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
21-02-2023, 00:13
Pień...... jak masz muzykę na żywo to od czego ona sie odbija i jakie są odległości od tych przedmiotów, np hala koncertowa czy rynek główny a pokój niechby 5x5 m.
Nie przeczę że takie kombinacje są wyłącznie dla fanu ale też nie wiele maja wspólnego z natutralnym dźwiękiem, choć nawet na żywo można sp......ć akustyke też.
Czy taki SB będzie lepszy od procesora dźwięku i 5 głośników to pewnie autor tematu wie.
Ale jak tak sobie leże przy ognisku na polance i ptaszki sobie gwizdają to tego SB nie odda, nawet system 20 kolumn także, podobnie jak w obrazie 3d, 5d i pierdyliard D.

Nie no wszystko jest fajne dopóki się nie znudzi, a nadmiar sztucznego dźwięku nam nie zeszkli uszu....

Te systemy wieloglośnikowe i SB są fajne jak sie filmy ogląda... no może koncerty.
Nad i SB .....haha profanacja.....luzik.

Pień.... radio lampowe Betchowen rozwaliło by tą chińską piszczałke na łopatki, to wszystko kwestia założeń i poszukiwań sensu życia, jeden lubi szynke a drugi ziemniaki.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2023, 00:18 wysłana przez Hammer »

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
21-02-2023, 00:18

Nad i SB .....haha profanacja.....luzik.

Nie porównywałem z NAD-em tylko z moją hybrydą (6N30P, dual mono). Dodatkowo, ja żadnych wyostrzeń z tego SB nie słyszę.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2023, 00:24 wysłana przez Gustaw »

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
21-02-2023, 00:33
Pień.... radio lampowe Betchowen rozwaliło by tą chińską piszczałke na łopatki, to wszystko kwestia założeń i poszukiwań sensu życia, jeden lubi szynke a drugi ziemniaki.

Sorry że tak wyciąłem :)   Ekonomia placu :)
   O co my się będziemy bić?   O prawdę czy o to co się nam podoba?
Ustaliliśmy że żaden system jaki możemy mieć nie dorówna naturze-prawda?
Nawet sam skłaniasz się do tego że takie zdymane wynalazki przy oglądaniu filmów mogą się przydać- prawda?
  Piszesz że radio lampowe jakieś tam by tą chińską piszczałkę na łopatki.
No i na koniec dodajesz >  kwestia założeń
Kurna co jest?
Moja chińska piszczałka wcale nie piszczy tylko daje solidny dźwięk.
A co do lamp-  kurna-   gdybym nie miał i nie próbował to nic bym nie napisał.
   Ale na dźwięk lampy to mnie mdli i pląby w zębach bolą  :)
A gdym musiał z godzinę słuchać to pewnie jeszcze sraczki bym dostał-  bynajmniej nie od zachwytu.
  Pozostańmy więc przy tym co komu pasuje :)   Bo co jest lepsze to ktokolwiek może napisać cokolwiek i będzie miał rację :)

A co do koncertu:
  Na ostatnim to przeszkadzał mi w odbiorze nachlany i obszczany koleś obok.   Poza tym był źródłem zbyt głośnych dźwięków które ni jak nie pasowały do koncertu.  Normalnie to było gorsze od odbić mojej bezdywanowej podłogi.
Normalnie nie wyrobiłem i musiałem mu wy.....    w ryja-nooo.
 Natychmiast dźwięk koncertu i szum tła uległ poprawie.
 
« Ostatnia zmiana: 21-02-2023, 00:40 wysłana przez pień »

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
21-02-2023, 06:44
Gustawie, bardzo ciekawe spostrzeżenia :) Nawet rzekłbym odważne, szalone :D
Zdradź przynajmniej jaki to zestaw soundbarowy porównujesz do swojego zestawu stereo?
Sam się nad tym zastanawiałem niedawno czy nie pójść w taką nowoczesną stronę.
Samsung Q-seria HW-Q930B. Żaden wypas cenowy i zestaw kompletnie nie-audiofilski.
https://www.samsung.com/pl/audio-devices/soundbar/q930b-black-hw-q930b-en/
Zachęciłeś mnie do eksploracji tematu. Cenowo nadzwyczaj rozsądnie i w dodatku ja do TV mam podpięte jedynie Yamaha PianoCraft ponieważ reszta gratów jest w innym pokoju. Więc byłby jeszcze większy szok :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

bsw

  • 513 / 4902
  • Ekspert
21-02-2023, 08:28
A czy to działa bez TV?

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
21-02-2023, 09:48
Ja mam takie ustrojstwo typu dzieło Frankensteina :)   Sony HTG700 ożeniony z tym co było w pudle po telewizorze i bez niego działa tak se hehehehe   Znaczy soundbar działa :)     Nawet po WiFi  z telefonem.   Ale wszelkie uwagi co audiofilskości dźwięku >patrz co Gustaw napisał.

  Rozumiem że tą całą zgraję głosniczków trzeba by podłączyć do jakiegoś ekstra ampli  co to ma wpip kanałów żeby odciąć się od zależności z telewizorem.     No a sam telewizor jakoś od bidy to ogarnia  bo ma opcję robienia za zestaw grający w swoim menu.  I po zadaniu w odtwarzaczu płyty DVD audio np.   -to  całkiem całkiem :)   Zwykłe cd  to robi zwykły zestaw stereo i nawet sam soundbar prawie nie bierze udziału w przedstawieniu

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
21-02-2023, 11:38
A czy to działa bez TV?

Ma wejście optyczne i wybór źródła więc powinno działać.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
21-02-2023, 11:43
Gustawie, bardzo ciekawe spostrzeżenia :) Nawet rzekłbym odważne, szalone :D
Zdradź przynajmniej jaki to zestaw soundbarowy porównujesz do swojego zestawu stereo?
Sam się nad tym zastanawiałem niedawno czy nie pójść w taką nowoczesną stronę.
Samsung Q-seria HW-Q930B. Żaden wypas cenowy i zestaw kompletnie nie-audiofilski.
https://www.samsung.com/pl/audio-devices/soundbar/q930b-black-hw-q930b-en/
Zachęciłeś mnie do eksploracji tematu. Cenowo nadzwyczaj rozsądnie i w dodatku ja do TV mam podpięte jedynie Yamaha PianoCraft ponieważ reszta gratów jest w innym pokoju. Więc byłby jeszcze większy szok :)

Dodam tylko, że w mojej opinii musi być sub. Słuchałem samych soundbarów i zwykle było plastikowo i płasko.
Operowanie stosunkiem cena - jakość raczej jest ryzykowne ale poniżej pułapu 3-4 tysiące raczej bym nie schodził.
Ja miałem opcję oddania sprzętu ale został.

P.S. W innym systemie mam podłączone kolumny od wspomnianego PianoCrafta do NAD C340 i gra się to bardzo fajnie.