Audiohobby.pl

Wielki powrót... Tonsil (he he he he ) - plastikowe GDN17 z zestawów Pulse

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
16-02-2023, 14:31
Szczerze mowiac, niebardzo rozumiem, po co marnować czas i pieniądze na te ulepy z obecnego Tonsila.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
17-02-2023, 21:57
Bo mi się nudzi, a pieniądze trzeba wydać przed śmiercią. Jeżeli rozpracuje co skąd biorą i czym to można zastąpić to może zostanę producentem głośników ;)

PS. kupiłem z drugiej reki GDN17/50/2-4om i głosnik jest o niebo lepiej wykonany a nawet ma ładniejsze pudełko. Data na gwarancji to czerwiec 2022, ale produkcja zapewne wcześniejsza bo gwarancje stemplują w chwili sprzedaży choć data jest pod nazwą "data produkcji".
« Ostatnia zmiana: 17-02-2023, 22:06 wysłana przez tetejro »

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
17-02-2023, 22:00
No to sprawdź jak tam i czy moge takie zastosować do tych customowych JBL 300

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
17-02-2023, 22:05
No to sprawdź jak tam i czy moge takie zastosować do tych customowych JBL 300
Sprawdzę tego GDN17/50/2-4om. Ale parametrami do tej kolumny po JBL pasowałby SB-Acoustic SB16PFCR25-4. Obudowa dla niego byłaby niemal optymalna.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
18-02-2023, 11:19
GDN_17/50/2-4om pomiary po wyjęciu z pudełka i pomęczeniu przez noc sinusem 20Hz. głośnik się nawet nie zagrzał. Jednak wcześniej był używany - nie wiem jak długo, zwłaszcza, że przyłącza były czyste i lśniące.
Przebieg impedancji oraz fazy impedancji wskazuje na to że jest to istotnie pierwowzór GDN_17/50/6F.
Widać wyraźne analogie w kształcie krzywej impedancji i fazy - wąskopasmowe podniesienie przy 550Hz oraz słabiej wyrażone i szersze podniesienie  przy 3,5kHz.
W paśmie 70-150Hz występują lekkie ale liczne zafalowania - słabiej wyrażone niż w GDN_17/50/6F. Mogą to być zniekształcenia od nieliniowości zawieszenia(?). Taki efekt występuje we wszystkich siedemnastkach Tonsila które mierzyłem, jednak nie we wszystkich jest jednakowo silny, co sugeruje związek ze starannością montażu głośników (przy najbliższej okazji sprawdzę czy wytłumienie żeber kosza ma wpływ na zmniejszenie tego efektu).

Pierwsza wersja pomiaru przedstawiona poniżej.

Kolejny pomiar wykonany z dodaniem do nabiegunnika magnesu o średnicy 72mm
« Ostatnia zmiana: 18-02-2023, 11:42 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
22-02-2023, 10:28
Taka jeszcze uwaga do metody pomiarów.

Obliczenie Vas Mms i powiązane jest z w2prowadzonym Sd - powierzchnią czynną membrany. DATS wylicza ją z podanej średnicy membrany. I tutaj zaczyna się zabawa.
Teoretycznie średnice membrany mierzymy z połową szerokości zawieszenia. Ale kiedy przejrzymy wszystkie karty katalogowe głośników GDN_17/x/x to mamy tam wartości Sd 106,4, 115, 119, 127 (dla GDN_17/100). Mimo, że same membrany mają bardzo podobną średnicę w granicach 118-120mm zatem i szerokość zawieszeń nie różni się od siebie o więcej niż 2mm to powierzchnie - traktowane jak powierzchnie membrany a nie tylko wyliczenie ich ze średnicy są oczywiście różne. Jeżeli mamy uwzględniać część zawieszenia jako powierzchnię czynną to okazuje się, że jest ona zmienna w zależności od wychylenia = amplitudy sygnału i nie wiadomo jaką należy przyjąć.
Żeby nie robić rewolucji przyjmuję wartości Sd z kart katalogowych (o ile mogę do nich dotrzeć).

Pomiar Mms i Vas metodą masy dodanej. Z jakiegoś powodu pomiar ten wykazuje zmienne wartości dla kolejnych przejść sygnału. Wykonuję ten pomiar tyle razy aż wartości Mms i Vas przestaną się zmieniać.

bsw

  • 515 / 4930
  • Ekspert
23-02-2023, 14:53
Pomiar Mms i Vas metodą masy dodanej. Z jakiegoś powodu pomiar ten wykazuje zmienne wartości dla kolejnych przejść sygnału. Wykonuję ten pomiar tyle razy aż wartości Mms i Vas przestaną się zmieniać.
A czego używasz jako masy dodanej i jak ją mocujesz?
Może tu tkwi problem...
Ja używam nakrętki na taśmie dwustronnej - z uwagi na jej otwór łatwiej ja dokleić do wypukłej kopułki.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
26-02-2023, 10:48
mam odważniki z modeliny owinięte gąbką - nie przyklejam ich. Są składane w większe całości jeśli potrzebuję odpowiedniej masy. Gąbka w miarę dobrze amortyzuje. Zresztą z tego co widziałem kiedyś na rożnych filmikach z pomiarów to przegwizdywanie szło zawsze w kilku cyklach po sobie.

Znacznie trudniej wyznaczyć Mms dla głośnika wysokotonowego - w zasadzie tą metodą się to nie uda - albo trzeba podać Vas, a do tego jeszcze znać Sd. W przepadku np. Beyma T2030 musimy podać D kopułki np. 25,4mm ale efektywna średnica membrany podana przez producenta to 32mm (krótka tuba przed kopułką). Dlatego tych parametrów się nie wyznacza w głośnikach wysokotonowych. Choć wtedy pomiar wygląda na taki niekompletny.
« Ostatnia zmiana: 26-02-2023, 11:16 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
04-03-2023, 22:16
Interesująca jest wersja 8-omowa GDN_17/50/2 -8om
Wersja ta ma nadal krotką szczelinę prawdopodobnie 5,2mm ale zgodnie z zasadami budowy głośników w Tonsilu ma dłuższą cewkę - typowo powinno to być 12mm dla 6,4om Re wiec można przyjąć nawet 12,2-12,4.

Głośnik z dodanym magnesem do nabiegunnika fi72mm h15mm ma parametry zmierzone jak poniżej - pomiar po wygrzaniu.

Widać także typowe dla tej serii głośników zafalowanie impedancji odzwierciedlające zaburzenia liniowości przebiegu spl. Leżą one na częstotliwościach podobnych jak w GDN_17/50/6F. Jest więc to cecha membrany lub zawieszenia. Wentylacja obwodu oraz obecność korektora fazowego raczej nie są przyczyną tych zaburzeń.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-03-2023, 09:35
jeszcze raz ten sam pomiar z mniejsza masą
Po dodaniu magnesu do nabiegunnika głośnik staje się wyjątkowo dobry basowo jak na taka konstrukcję. Widać jednak  jakieś problemy z liniowością na zejściu ze szczytu impedancji. Nie słychać tego bardzo jednak prowadzi to do zmniejszenia czytelności niskich rejestrów, co jak już pisałem jest również typowe dla głośników polipropylenowych. Ale także wywołuje pewnego rodzaju "bałagan" w brzmieniu wyższego basu - ale to potrafią opanować głośniki o wyraźnie lepszych parametrach albo znacznie większe.

W tym przypadku jednak opis dotyczy głośnika małego, kosztującego do 125zł. i to czasem razem z kosztami przesyłki. Więc zapędy do niskiego grania trzeba ograniczać konstrukcją samej obudowy i jej strojeniem.
« Ostatnia zmiana: 05-03-2023, 10:13 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-03-2023, 10:04
Głośnik GDN_17/50/2-8om  próbowany w objętości około 23 litrów strojonej na 41 Hz.

Głośnik wg symulacji przenosi liniowo do 41hz oraz ze spadkiem-6db przy 35Hz. A więc wyjątkowo nisko jak na głośniki tego typu. Efektem jest jednak dość niska efektywność na poziomie 87db z wata oraz niskie max.SPL  - jednak wystarczające do pokoju np. 15-20m.kw. lub przy bliskim odsłuchu.
Opóźnienie grupowe ze szczytem 15ms przy 28Hz oraz całkiem przyzwoity przebieg krzywej mocy. 

 Podłączony pod zwrotnice od innego głośnika - w zwrotnicy cewka rdzeniowa o dużym zapasie mocy, układ RC i pułapka rezonansowa na ok. 3-4khz. Po samym brzmieniu słychać ze zwrotnica zbyt nisko odcinająca dla tego głośnika - na górze pracuje tkaninowa Vifa (jestem jednak przyzwyczajony bardziej do brzmień typu JmLab czy Cabasse uwypuklających pasmo 5-7kHz).
Podczas uderzenia basu np. w utworach Pink Floyd, membrana aż trzęsie tym plastikowym koszem. Czuć na nim wejścia basowe. Kwestia jest oczywiście do dopracowania przez samą konstrukcję obudowy, spasowanie do otworu i jakiś element podtrzymujący magnes plus dociążenie dolnej ściany - to wszystko powinno poprawić emisję basu.

Ogólnie uważam głośnik za dobry wybór tak do zgrabnej podłogowej kolumny 2dr jak i do konstrukcji 2.5dr, która będzie już dawała konkretniejsze wypełnienie dźwiękiem większych pomieszczeń (ale o tym dopiero kiedy wykonam pomiary mikrofonem, bo na razie opowiadam jedynie o brzmieniu basu).
« Ostatnia zmiana: 05-03-2023, 10:15 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-03-2023, 14:30
taki wiec wniosek wstępny. Układ 3 drożny na GDN_17/50/2-8om w 20-22 litrach BR strojonych na 41Hz oraz GDN_17/50/6F-4om w 6litrowej obudowie zamkniętej. Coś w stylu zestawu Pulse tylko z dodatkowym głośnikiem na dole.
Jest to nadal zestaw typu mini-monitor, bo nie nagłośni większych przestrzeni - nie zapewni wysokiego SPL. Ale dość tanim kosztem pozwoliłby odseparować tony średnie z szerokiego pasma GDN_17/50/6F od niższego basu, co powinno dać więcej oddechu w dolnych rejestrach.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
08-03-2023, 17:43
Stacjonarnność parametrów

Trzeba mieć na uwadze ze parametry głośników zmieniają się w zależności od ciśnienia atmosferycznego i wilgotności ale także są zależne od czasu bezczynności.
Głośnik wyjęty z pudełka ma inne parametry niż głośnik po wygrzaniu np sinusem przez dobę.
Po odstawieniu jednak na kilka dni jego parametry będą się zbliżały do tych, które miał po wyjęciu z pudełka.

Dla przykładu:
1-GDN_17/50/2-8om miał po wyjęciu z pudełka Fs=50Hz i Qts=0,60. Po wygrzaniu Fs=40Hz i Qts=0,52. A po kilku dniach odpoczynku Fs=44Hz i Qts=0,53
2-GDN_17/50/2-8om miał po wyjęciu z pudełka Fs= 47Hz i Qts=0,55. Po wygrzaniu Fs=39Hz i Qts=0,45. A po kilku dniach odpoczynku Fs=42Hz i Qts=0,48

Dodatkowo wraz z rozgrzewaniem się głośników wzrastają nierównomierności w dolnym pasmie przebiegu charakterystyki impedancji - 70-200Hz

Oznacza to również pewną istotną cechę, sprzętu audio, którą dostrzegłem już dawno temu. Urządzenie włączone po jakimś czasie nie brzmi tak jak zapamiętaliśmy. W dodatku "dochodzi" do swoich typowych parametrów po pewnym okresie działania.
Zmiana brzmienia zestawów głośnikowych wynika ze zmiany ich parametrów fizycznych podczas działania.
Nie jest więc właściwa dla "audiofilów" i "praktyków" odpowiedź, że to się tylko nasz słuch przyzwyczaja.


Strategia zakupów z Tonsila

Serwis Tonsil praktycznie nie istnieje. Jedną reklamacje składaną przez AV-Store załatwiali mi blisko trzy miesiące. Z kolei na pytanie o zwrot  jednego głośnika z zakupu wielo-przedmiotowego skierowano mnie do działu reklamacji Sklepu-Tonsi.pl. Dział ten nie odpowiedział ani na wiadomość e-mail ani na telefony, a było to już dwa miesiące temu.

Dlatego kupując głośniki Tonsil należy dokonywać zakupu jednego głośnika w jednej transakcji. Gdyby głośnik był wyraźnie wadliwy albo nie trzymał parametrów należy wykonać zwrot w ramach odstąpienia od umowy w terminie 14 dni dla zakupów wykonywanych przez Internet.

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
08-03-2023, 19:21
Nie wiedziałem że coś takiego istnieje-jednak jest jak się okazuje.W takim razie trzeba będzie więcej słuchać aby kolumny głośnikowe nie straciły swoich parametrów jednak.
"Urządzenie włączone po jakimś czasie nie brzmi tak jak zapamiętaliśmy"- czasami też tak miałem tylko nie wiedziałem dlaczego tak jest. Teraz już wszystko jasne-:)))

jjurek

  • 2059 / 5823
  • Ekspert
09-03-2023, 20:05
jeszcze raz ten sam pomiar z mniejsza masą


Możesz wrzucić pliki albo wykresy przebiegów ?
Chętnie posymulowałbym zwrotki w Vituix.

U mnie cały czas gra, pomimo posiadania innych z lepszymi parametrami, GDN13/40/2. Ciepłe, typowe "polipropylenowe" brzmienie.