Audiohobby.pl

Słuch ludzki, percepcja, kompresja, clipping

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
06-10-2008, 13:22
>> Arek_50, 2008-10-06
Nie łap mnie za słówka i nie wpuszczaj w maliny. Po co jeszcze pakujesz efektywność kolumny 97dB mierzoną z jednego metra przy określonej mocy  do jednego wora z pomiarem mocy orkiestry nie z jednego metra i mocą wzmacniacza o której nie wspomniałem (wspomniałem o natężeniu mocy na m2) a na dodatek łączysz moc w watach z decybelami, komu Ty chcesz namieszać w głowie? nie rób śmietnika z forum!

>Poziom glosnosci i dynamika to dwa odrebne parametry

 Tak ale mierzone w tych samych jednostkach i np. mierzona głośnośc budzika z jednego metra może wynieść 30dB a rozpietośc hałasu wywoływanego przez budzik może dochodzić do 30 dB w odległości jeden metr od niego i jest to porównywalne względem siebie. Jeśli chodzi Ci o to ze w torze mikserskim poziom maksymalny wynosi 0dB a minimalny powiedzmy -120dB a poziom hałasu jest podawany jako najniższy 0dB a wysoki np 120dB to po prostu napisz to wyraźnie, tego wcale nie neguję tak w technice jest przyjęte że głośnośc w dB jest przyjmowana w stosunku do poziomu odniesienia

>120 dB to prog bolu
Jak jesteś taki dokładny i upierdliwy, to może napisz że progiem bólu dla jakich częstotliwości, bo np. dla niskich to już dopiero bolesne jest 145dB a na przykład gość z ochrony w zeszłym roku na targach Music Media stwierdził sonometrem przekroczenie do 130dB i chciał odciąc stoisko od prądu a mnie jakoś nic nie bolało mimo ze stałem obok dwóch widzów; łysych debili bawiących się gałkami w mikserze podpiętym do solidnego PA?

Coś Ci dalej nie pasuje? Może książka Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach prof. Bolesława Urbańskiego lub jego "Technika zapisywania i odczytywania dźwięków" będzie lepsza. Polecę także poza płytą która jest źle technicznie nagrana \'Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań" Krzysztofa Sztekmilera. Mnie się osobiście nie chce przepisywać tekstów, po prostu przejdź się do księgarni i sobie kup i poczytaj.

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arek_50

  • 1130 / 5896
  • Ekspert
06-10-2008, 13:52
No tak Ty wiesz lepiej .Tylko ze majac taka wiedze po co laczysz tyle watow z takimi kolumnami.

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
06-10-2008, 14:49
Właśnie dla tego, bo z mojego doświadczenia wyszło mi że w brew pozorom to bardzo dobra kombinacja zamordyzm wzmacniacza i błyskawiczna reakcja kolumny na każdy najmniejszy impuls

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik
06-10-2008, 19:09
Ktoś pamięta w jaki sposób nagrywało się pierwsze płyty gramofonowe ? - wszystko naraz, bez przerw, bez powtarzania..
Kto dzisiaj odważyłby się nagrywać całe albumy studyjne w taki sposób.. :)
Choć tutaj już mogę się mylić. Oby :)

Tu Cie zaskoczę - całe mnóstwo artystów nagrywa płyty w studiu na taśmę/rejestrator cyfrowy - komp i karta  64wloty. Sam parę razy nagrywałem w ten sposób kapele. Jest to o wiele trudniejsze, ale rezultat o wiele przyjemniejszy, niż mix zrobiony na kompie i wszystko masz "z przodu".

Zamieszczam przykład płyty z 2006 roku, która nie została potraktowana kompresorem wielopasmowym - pisałem o tym w wątku o masteringu audio. Słychać w niej delikatne brzmienie kompresora na sumie. To proszę nie pisać ze macie nagrania które nie mają kompresji na sumie - nie ma takich.... Oraz nagrana "na raz" cały kawałek od razu. bez dogrywania.

(na razie się uploaduje)

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik

Gabriel

  • 1229 / 5690
  • Ekspert
06-10-2008, 19:40
@ciasteczkowypotworPisząc o nagrywaniu "na raz" opisywałem sytuację, gdy cały zespół wraz z wokalistami "na raz" wykonywał nie tyle jeden kawałek a wszystkie utwory na płycie - całość "szła" prosto do "wycinarki".
Jedna pomyłka - wszystko musiano rozpoczynać na nowo.
Możliwe, że gdzieś na YouTube można odnaleźć "teledysk"  z tych,  jakie widziałem ja.Zwróć uwagę, że wtedy (lata 20-te, 30-te? a nawet później) nie było rejestratora cyfrowego. Kompresor? - wtedy może już były, ale na diodach.I nie taką sytuację z kompresorem opisałem  tutaj, gdzie mnie cytujesz :)Widziałem od wewnątrz kościół, w którym dokonano opisanego przeze mnie nagrania, znałem osobę odpowiedzialną za to nagranie."..nagrania które nie mają kompresji na sumie - nie ma takich.." - jak widać byłem pierwszy, który miał możliwość przesłuchania takiego.
Cieszy mnie to niezmiernie.Wiem, w jaki sposób się nagrywa...
Nieco "bliżej" znam PR, RKMałopolska, RMF..., "resztę" "gwiazdek" i to czego publiczność, fani i melomani (nie mówiąc już o audiofilach) nie widzą i raczej nie zobaczą...Pozdrawiam:)
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik
06-10-2008, 19:52
Powiem Ci ze niedokładny cytat użyłem - winyle owszem, bo kiedyś inaczej nie umiano, ale jak tylko pojawił się zapis magnetyczny - np The beatles nagrywali na lampowych stołach EMI i mieli tam wiele ciekawej dynamiki - teraz można kupić jej nową wersje pod nazwą Handled Limited czy jakoś tak.

Chodziło mi o nagrania studyjne nie na żywo. Ja na żywo nie używam kompresji na sumie bo potrafię wysterować sygnał do -2dB i nie przesterować.

Daj mi jakiś link do tego nagrania.

Wiem, w jaki sposób się nagrywa... - Ja też nagrywam tu i ówdzie...... mogę powiedzieć jedynie że w Polsce nie ma tak naprawdę dobrego studia - chyba że PR w wawie.

Gabriel

  • 1229 / 5690
  • Ekspert
06-10-2008, 20:42
@ciasteczkowypotworJak znajdę, to wkleję.O studiach nagraniowych to może nie będę się wypowiadał :)  chociaż S-5 takie złe chyba nie jest :)Dobra,
gdzieś w Anglii jest studio nagraniowe, w którym nie używa się sprzętu młodszego (!) niż 40 lat. Tylko lampy.
Można to wyraźnie usłyszeć na nagraniach The White Stripes.
Można uzyskać "ciepły" klimacik.. Dreszcze przechodzą...
Widać - chcieć to móc  :)
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

szwagiero

  • 2239 / 5895
  • Ekspert
06-10-2008, 20:51
>> Gabriel, 2008-10-06 20:42:24

>gdzieś w Anglii jest studio nagraniowe, w którym nie używa się sprzętu młodszego (!) niż 40 lat. Tylko lampy.

W wielu studiach używa się sprzętu lampowego również w Polsce i niekoniecznie muszą to być 40-letnie sprzęty. W Polsce nawet jest produkowany studyjny sprzęt lampowy - patrz np. Imbir (IGS Audio), w tym (jako ciekawostka) również lampowe mikrofony.

Pozdrawiam,

Gabriel

  • 1229 / 5690
  • Ekspert
06-10-2008, 21:00
@szwagieroW studiach - jak najbardziej tak.
Miło, że tak wiele osób docenia lampy przy nagraniach choćby p. Gawliński (o muzyce ww. się nie wypowiem :)Cały myk z tym angielskim studiem to właśnie stosowanie wyłącznie ponad 40-letniego sprzętu.
Niestety nie mam namiarów na to studio, choć pewnie wystarczy głębiej poszukać..
Lampowe mikrofony - ceny tych wyższej jakości raczej są odstraszające dla większości nagrywających w domu :)
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

cocor2007

  • Gość
06-10-2008, 22:56
Koledzy,

a jedyne polskie całkowicie analogowe studio Rogalów Analogowy ( Obuh Records ) jeszcze działa ? Ostatnio jakoś brak nowych pozycji w ofercie, albo o czymś nie wiem.

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik
06-10-2008, 23:53
Dobra,
gdzieś w Anglii jest studio nagraniowe, w którym nie używa się sprzętu młodszego (!) niż 40 lat. Tylko lampy.
Można to wyraźnie usłyszeć na nagraniach The White Stripes.
Można uzyskać "ciepły" klimacik.. Dreszcze przechodzą...
Widać - chcieć to móc :)


White Stripes nie nagrywa się w żadnym lampowym studiu, kapela poza tym nagrywa się sama w swoim domu.... Chyba że na ostatniej płycie cos zmienili. Ale kawałki na tych płytach wydanych po elethants to maja masakrycznie zkompresowane....

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik
06-10-2008, 23:54
Na lampowym sprzęcie nagrywa bardzie wiele osób, nawet ja :) i nie tylko piece czy preampy, ale i mikrofony :)

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
07-10-2008, 00:04
Działa
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------