Audiohobby.pl

Kolumny VINTAGE

Dudeck

  • 5101 / 5851
  • Ekspert
31-12-2008, 13:04
Coś dla oka , które już się odzwyczaiło :)

rochu

  • 332 / 5853
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 13:19
Pawle, niekoniecznie tylko OB.
Zachwyt bierze się z czegos innego.
Wysokiej z reguły skuteczności tych kolumn, co przekłada się na ich mniejsze zniekształcenia, przy przecietnych natężeniach dźwięku. To raz.
Dwa, stare głośniki potrafia grac, może mniej szczegółowo, może nie mają często spektakularnej przestrzeni i nie znikają z pomieszczenia. Ale za to w pewnych konfiguracjach sa bardziej melodyjne i wciagające słuchacza.
Oczywiście to wszystko jest jakimś tam kompromisem, nie mniej każdy ma inne gusta według nich dobiera sobie przecież sprzet.

yolaos

  • 605 / 5883
  • Ekspert
31-12-2008, 13:35
Niestety postęp który opisałes dotyczacy rodzaju membran nie odzwierciedla sie w jakości przekazu.
ani nomex, magnez , kevlar, czy jeszcze pare innych mieszanek nie moze wypchnąc membran celulozowych, nie dla tego ze są w niedostepnych cenach czy drogie , ale poprostu ,że nie da sie ich za długo słuchac, tu oczywiście temat rzeka , dokładnośc cholografia itp, byc może, ale dokładnośc chyba nie tych dzwieków czy czestotliwośc co by sie chciało słuchac, do tego dochodza ostre cięcia , zabawy w mini obudowy trendy, wymagania od wzmacniaczy po pare kilowatów a muzyki nima.
Prawda jest zawsze czysta i prosta i takie były kiedys zestawy głosnikowe duży bas duzy basowiec zadnej sciemy, proste filtry oczywiście bez przesady i wielkie skrzynki jeśli chciało sie pare metrów nagłosnić.
Jesli chodzi o kopółki to rzeczywiście postep jest, ale woofery to wciąz te same technologie czasem inaczej nazywane dla pieknej fomułki i marketingu.

Dudeck

  • 5101 / 5851
  • Ekspert
31-12-2008, 13:56
Może technologia i na to by pozwalała (teoria )  ale w sklepach ( praktyka ) ogólnie jest kicha i w przedziale do 3 kzł nie ma nic sensownego :(

Dudeck

  • 5101 / 5851
  • Ekspert
31-12-2008, 13:59
Mówmy o rynku całościowo - nie o naszym "specyficznym" w PRL-u .

rochu

  • 332 / 5853
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 14:01
>> XYZPawel,

>A teraz nie ma wysoko skutecznych głośników ?

A ile masz do kupienia domowych (nie estradowych) głośników o skuteczności 97-98 dB na rynku?
W zasadzie nie ma, a jak sa to kosztuja majątek.


>A skąd te granie się bierze ? Z dobrych parametrów, konstrukcji, tu nie ma czarów. Nie twierdzę, że starocie są złe. uważam, że teraz są dostępne lepsze :)

Ja myslę że z innych materiałów, uzytych do budowy - AlNico, papier czerpany na membrany, etc.
Nowoczesne konstrukce biją stare pod wieloma wzgledami (jeżeli nie pod wszystkimi), jednak dla mnie ta perfekcja prowadzi do zbyt technicznego dźwięku, gdzie zatraca się sens muzyki.
Powiem tak - masz perfekcyjny dźwięk ale mało w nim muzuki jako takiej.
Oczywiście to tylko moje prywatne zdanie.

rochu

  • 332 / 5853
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 14:02
muzyki - miało byc.
Wybaczcie : )

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
31-12-2008, 14:31
XYZPawel>

Jeżeli chodzi o zużycie starych konstrukcji to gdybyś je widział na żywo mógł byś się mocno zdziwić.
To co widziałem czyli Lutkowe, moje Saby czy woofery w Forte i kilka innych starych konstrukcji wyglądają jak by wczoraj wyjechały z fabryki (oczywiście pod warunkiem że nikt nie trzymał ich w wilgotnej szopie). Z tego co widziałem to jedynie woofery z piankowym zawieszeniem nie są warte zachodu bo ono na pewno poleci. Większość starych konstrukcji ma niewielkie wychylenia więc resory wiele w tyłek nie dostają. Byle nie trzymać tego w wilgoci a przeżyją jeszcze wiele współczesnych konstrukcji.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Sabor

  • 278 / 5687
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 14:33
Moim zdaniem, jeśli ktoś uważa, że "postęp" od mniej więcej połowy lat 80-tych, podyktowany jest szlachetnym celom - żeby było lepiej, jest najdelikatniej rzecz ujmując - naiwny. Marketingowy bełkot rozwinął się w tym czasie niewspółmiernie bardziej, głównie po to, aby "zasłonić" prawdziwe cele. Czy ferryt jest lepszy od alnico, czy... tańszy? Czy inne materiały na membrany są lepsze od celulozy, czy tańsze i prostsze w procesie produkcyjnym? Czy dwudrożne konstrukcje są lepsze od trójdrożnych, czy może prostsze, szybsze i tańsze w produkcji?
Oczywiście zawsze można powiedzieć, że obornik to nawóz i ciepło. Tyle że to dalej będzie zwykłym gównem...
Ja nie twierdzę, że nie ma dzisiaj konstrukcji lepszych od tych sprzed 30 lat. Tylko... kto je widział i kogo na to stać?
Reasumując - konstrukcje produkowane wg tych samych kryteriów, czasem w nieco tylko zmodyfikowanej formie kosztują dzisiaj "normalnie", czyli tyle ile mają kosztować, czyli dużo. My staramy się postawić obok nich konstrukcje tworzone z myślą - taniej i łatwiej, powodując tylko ironiczne uśmiechy projektantów i wszystkich tych, którzy mają pojęcie o tym, jak jesteśmy dymani przez ostatnie lata.
Co nie zmienia faktu, że niektórzy lubią być dymani...

:)

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
31-12-2008, 14:35
>W głośnikach zdaje się jest "wymiana" albo skuteczność, albo bas.
>W Altusach były stosowane niskotonowe o dużej skuteczności, ale z kiepskim basem.

Konstrukcja konstrukcji nie równa. Nie wiem czy byłeś na audioshow ale jak dla mnie yamahy w pokoiku audiostereo miały najlepszy bas w całym sobieskim, wystarczająco nisko schodzący i przy tym trzymany za mordę.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
31-12-2008, 14:39
Zmiany konstrukcyjne na przestrzeni ostatnich 20 lat były raczej podyktowane względami praktycznymi waf\'em i zmniejszeniem zajmowanej przestrzeni. Koto dzisiaj kupuje głośniki szersze niż 30 cm. Toż to jacyś ekstremiści i jak zmieścić pięć takich w domu. Bardziej opłaca się produkować kompaktowe konstrukcje dla których rynej jest zdecydowanie większy.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5879
  • Ekspert
31-12-2008, 15:28
Dopóki postawione obok innej konstrukcji gra to zdecydowanie lepiej (nie chodzi o subtelności które mogą być siłą perswazji) to mikrouszkodzenia mi nie przeszkadzają. A że wszystko łącznie z nami się kiedyś rozleci to trudno. Nie kupuję czegoś dla wyglądu ani trwałości (oczywiście w granicach rozsądku) ale po to żeby uprzyjemniało mi życie. A że po 20 czy 30 latach się rozleci, cóż sela vi.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

tymek

  • 187 / 5886
  • Aktywny użytkownik
31-12-2008, 17:39
Posiadam siemensy z 1957 roku i nie widzę jakichkolwiek oznak zużycia po tych papierowych głośniczkach. Wysokie tony z tej papierowej tubki jak dla mnie są nie do pobicia przez współczesne głosniki. Czystośc, precyzja i co najważniejsze przyjemnośc słuchania to jest podstawa. Siedzi to u mnie w obudowie typu karlson - wielka skrzynia po 40 kg sztuka - a znika jak zaczyna grac. Pozdrawiam pozytywnie zakręconych w przeddzień nowego roku.

Zdzislav

  • 256 / 5882
  • Zaawansowany użytkownik
31-12-2008, 20:11
XYPaweł czytając Twoje wpisy zauważyłem, że Twoja wiedza o vintage opiera sie głównie na starych prlowych unitrach. To ogromny błąd. Nie powinieneś opierać swoich tez na tamtych urządzeniach.  Zwróć uwagę na studyjne monitory jbl\'a Mialy płaską charakterystykę częst. do tego wysoką efektywność i bardzo szerokie pasmo.

np:
http://www.jblpro.com/pub/obsolete/4350b.pdf

 http://www.jblpro.com/pub/obsolete/4331b_4333b.pdf

nieźle jak kolumny z 70-80 lat. Wyżej wymienione 4350 na całym świecie uzyskują ceny w granicy 10000-12000 euro, choć na rynku pojawiają sie rzadko. cały czas są dostępne zawieszenia na wymianę.

Rafaell

  • 5033 / 5880
  • Ekspert
31-12-2008, 20:25
Dla czego stare kolumny budzą u nas taki zachwyt ?

Dla tego ze czas ich nie oszczędzał ! Słabsi zawodnicy się wykruszyli i została śmietanka w otoczce niezniszczonej dziadowizny vintage. Teraz wystarczy sporo informacji, opinii z dawnych lat o starych konstrukcjach i sobie spokojnie można  na aukcjach wydłubywać rodzynki. Czasem to jest trochę okrutne że kupujemy np. kolumny  z których wydłubujemy tylko dwa konkretne głośniki, reszta idzie von ale w ten sposób możemy sami sobie zrobić budżetowo sprzęt który zagra jak współczesne cuda techniki które uciekają z naszego finansowego zasięgu.

Jeszcze raz powtarzam to jest hobby głośniki można niedrogo kupić i eksperymentować czasem wystarczy zrobić nowa grubsza obudowę, czasem wstawić zieloną sabę a czasem 3"średnio tonowego dynaudio a czasem tylko przeczyścić styki

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges