Audiohobby.pl

Kolumny VINTAGE

Lutek

  • 535 / 5862
  • Ekspert
01-01-2009, 16:41
>> rochu, 2008-12-31 13:19:33
>Pawle,...
Zachwyt bierze się z czegos innego.
Wysokiej z reguły skuteczności tych kolumn, co przekłada się na ich mniejsze zniekształcenia, przy przecietnych natężeniach dźwięku. To raz.
Dwa, stare głośniki potrafia grac, może mniej szczegółowo, może nie mają często spektakularnej przestrzeni i nie znikają z pomieszczenia. Ale za to w pewnych konfiguracjach sa bardziej melodyjne i wciagające słuchacza.<

Nie wiem jakich Vinage glosnikow sluchales,  ale ta czesc Twojej opinii: "... może mniej szczegółowo, może nie mają często spektakularnej przestrzeni i nie znikają z pomieszczenia. ",  zupelnie nie ma odzwierciedlenia akurat w przypadku Tannoy DC. Jest dokladnie przeciwnie..., wymienione i wszystkie inne aspekty dzwieku przewyzszaja te we wspolczesnych, popularnych - czesto nie tanich - kolumnach.



Lutek

  • 535 / 5862
  • Ekspert
01-01-2009, 16:41
>> XYZPawel, 2008-12-31 10:56:13
>> Lutek, 2008-12-30 19:12:57
> no chyba, ze jakims cudem pojawi sie jakis wybitny wspolczesny glosnik, przewyzszajacy jakoscia dzwieku >staruszki - w co troche watpie - i dane mi bedzie posluchac - tylko w takim wypadku powrot mozliwy <

" Jakaś gruba przesada, jednak jakiś postęp w tej dziedzinie jest. Nie wiem, co niby miałoby być lepszego w tych starych gratach ?!? "

    Wszystko...i to w kazdym aspekcie dzwieku - bez wyjatku !

" Jest jeszcze jedna rzecz: zużycie mechaniczne, po iluś tam latach to się jednak zużywa i parametry ma gorsze niż na początku....
Ja rozumiem: miniona młodość, wspomnienia, ale bez przesady. "

   Zawieszenia w tych glosnikach nie sa wykonane z jakiejs pianki czy kauczuku, ktore po niezbyt dlugim czasie zaczna sie rozsypywac - szczegolnie pod wplywen dzialania swiatla .Widac, ze jest to tkanina nasaczona jakims preparatem. Moje glosniki nie sa az takie stare, bo maja dopiero okolo 30 lat - mowa o koaksjalach Tannoy Dual Concentric. Co powiesz w takim razie o jakosci zawieszen takich przetwornikach - Tannoy Dual Concentric - z lat 60-tych, 50-tych, a nawet 40-tych - w przypadku serii "Black" ?. Zreszta nie tylko Tannoy. Nie daje Ci do myslenia, ze parka takich 15-calowych z lat 50-tych, 60-tych schodzi po 5.000 - 10.000 USD ( widzialem w tym roku dwa razy sprzedane parki Silverow wlasnie po 10k USD), a nawet duzo wiecej - w przypadku najstarszej serii "Black" ? Czy osiagalyby takie ceny, jesli gralyby - powiedzmy - przecietnie ? Czy ktos oferowalby takie kwoty, gdyby byla obawa o zuzyte zawieszenia, czy tez, ze grozi im to w niedalekiej przyszlosci ?. Jestem przekonany, ze nawet te 50-cio letnie przezyja jeszcze ich wlascicieli..., to co dopiero moje "mlodzieniaszki":-)


> XYZPawel, 2008-12-31 14:24:32
 "No, nie mogę się zgodzić :) To jest jakiś audiofilski mit. Dla mnie celem jest kreacja rzeczywistości, jeśli to będzie, to będzie też muzyka."

Jesli aspekty dzwieku z tego glosnika porownujemy do aspektow muzyki na zywo - a ta chyba najbardziej kazdemu odpowiada - to tu mamy naprawde spore zludzenie takiej muzyki. Dzwiek otwarty, naturalny, muzycy - dzwieki obecne w pokoju, realizm przekazu, kontury, a co za tym idzie seperacja, rozdzielczosc zrodel taka, jak gdyby kazdy instrument brzmial oddzielnie z innego systemu. Bas dynamiczny, krotki, szybki, niedudniacy, niemonotonny, zachowana rownowaga tonalna Do tego piekna stereofonia, przestrzen. Glosnik nie gra zza koca, lub kilku kocy, nosowo, z wyraznym nalotem, jak ma to miejsce we wspolczesnych kolumnach. Do tego nie sadze, aby jakis wspolczesny tweeter potrafil odtworzyc taka gore, dac takie wyrafinowanie, szczegolowosc, spowodowac, ze wokale beda takie jakie sa z D.C. Goscilo juz u mnie kilka par wspolczesnych kolumn i to nie tanich. Np. takie AudioPhysic sa znane z tego, ze podobno ze wzgledu na swoja wysmuklosc (sa waskie) maja swietna stereofonie i przestrzen. Okazalo sie, ze ta ich waskosc i te opinie o wyjatkowosci tych przestrzennych aspektow niewiele maja wspolnego z rzeczywistoscia. Akurat w bezposrednim porownaniu, przy moich szerokich monitorach, te i wszystkie aspekty okazaly sie do tego stopnia slabiutkie, ze jeden z uczestnikow odsluchu po kilku pierwszych dzwiekach smiejac sie, trzymal sie za brzuch - pewnie aby nie dostac przepulkiny :-). Pozniej po dluzszym odsluchu jeszcze raz prosil o podpiecie A.P. bo zapragnal znow sie posmiac. Model AP nie nalezal do tanich. Zreszta tego modelu monitorow z D.C. sluchalo juz u mnie troche osob i reakcje na jakosc dzwieku  zawsze takie same.

Pawel...
Co do moich glosnikow, to gdybys nie wiedzial z ktorego roku pochodza, to zapewne dalbys sie nabrac, gdybym powiedzial, ze kupilem nowe np. rok temu lub nawet niedawno.
Np. tak wygladaja membrany i zawieszenia w niedawno nabytych 15 calowych przetwornikach Tannoy DC..., identycznie - w tak samo wygladajacych - ale basowcach, a takze  w pozostalych przetwornikach siedzacych w kolumnach. Przy czym w zawieszeniach nie widac jakis sladow wypracowania, caly czas zachowuja sztywnosc jakby byly nowe.

Lutek

  • 535 / 5862
  • Ekspert
01-01-2009, 16:41
>XYZPawel
Jesli sie nie myle, to jestes z Poznania. To bardzo blisko ode mnie - zaledwie jedna godzinka pospiechą. Zatem mozesz rozwiac albo potwierdzic rozne swoje watpliwosci, a takze miec kolejne doswiadczenie, przyjezdzajac do mnie na odsluch. Wszystko na zywo obejrzysz, a przede wszystkim posluchasz, wyrobisz sobie jakas tam opinie o kolumnach - glosnikach - vintage i po powrocie po prostu mozesz tu opisac, czy Ci sie podobalo czy nie.., co, dlaczego itp. Bedzie to przynajmniej wpis oparty juz o konkretny, fizyczny kontakt i nabyte doswiadczenie.
A wiec zapraszam. Co Ty na te propozycje ? Szczegoly na PW.

Zdzislav

  • 256 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
01-01-2009, 16:43
tak,tak zam asortyment firmy K+H, używam nawet ich wzmacniacza. Ale te monitorki to totalne wyczynowce kosztujące 50kzł z cyfrowymi zwrotnicami.  Jblki wskazane przeze mnie były pasywne.

a moją wiedzę czerpię z Twoich wpisów w tym wątku.  Mam nadzieje ze masz jakieś praktyczne przykłady bezpośrednich porównań starych kolumn z nowymi. Oczywiście nie mam na myśli altusów pędzonych toską vs powiedzmy xaviany z dobrą elektroniką.

Zdzislav

  • 256 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
01-01-2009, 16:44
mój wpis powyżej skierowany jest do Pawła.

Rafaell

  • 5033 / 5892
  • Ekspert
01-01-2009, 17:44
>> XYZPawel, 2009-01-01 16:03:06
>Charakterystyka częstotliwościowa tych JBL nie jest powalająca.

Lepsze są chociażby te:
http://www.klein-hummel.com/klein-hummel/icm_en.nsf/root/prof-monitoring_studio-monitors_main-monitors_O500C#

No cóż pewnie na papierze tak .Słuchałem na targach niższego modelu Klein-humel i po prostu było to dla mnie rozczarowaniei nie wiem czy zawinił odtwarzacz płyt CD zainstalowany w aktywnych kolumnach, czy po prostu grało to sobie nieszczególnie? Klein Hummel to raczej chyba znani sa z dobrego vintage i tam bardziej cenieni

Rafaell




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

Zdzislav

  • 256 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
01-01-2009, 18:32
Fajne porównanie, audio z motoryzacją hehe

a ja porównam audio ze sztuka kucia samurajskich mieczy. Kiedyś ( oj dawno, dawno temu) robiono znacznie lepsze i żadna dzisiejsza technika nie jest w stanie odtworzyć tych staroci.

szwagiero

  • 2239 / 5897
  • Ekspert
01-01-2009, 19:14
Panowie nie znudziło Wam się dyskutować z XYZPawel?

Proponuję zestawić w jednym pomieszczeniu odgrody na starych głośnikach, do tego starego CDka po porządnej lampizacji i jakiegoś lampowca wystarczy pewnie taki wspomnianej tu firmy Telewatt versus nowoczesny zestaw oparty o jakieś B&W Nautilus + ultranowoczesny wzmak tranzystorowy (bo przecież lampy nawet nowe trzeba wyrzucić do lamusa ze względu na archiwalną technologię), do tego wysokiej klasy CD czy DAC z transportem za duże pieniądze. Następnie należy zaprosić na odsłuch kilka osób i sprawdzić, kto co wybierze - według mnie wybór będzie albo kwestią gustu, albo też wyglądu tudzież ceny odsłuchiwanego sprzętu i preferencji słuchacza. I po co ta dyskusja nad wyższością Świąt? Jedni lubią tradycyjne Boże Narodzenie, a inni Halloween ;)

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w nowym roku!

Lutek

  • 535 / 5862
  • Ekspert
01-01-2009, 19:34
 > XYZPawel, 2009-01-01 18:05:55
" Czy 30 letnie Mercedesy klasy S są złe ? Na pewno nie, ale nowe mają pewną przewagę nad tym dziarskim staruszkiem, nawet świetnie utrzymanym... ;) "

  Zgoda, ale takie porownania nie maja zastosowania w przypadku kolumn - glosnikow.  Jeszcze raz zapewniam Cie, ze sa wyraznie lepsze i to w kazdym aspekcie dzwieku. Czy gdyby tak nie bylo, to nie zostawilbym nadal poprzednich kolumn, ktore - porownujac cene do jakosci - byly naprawde niezle ? Byly bardzo dobre, ale w porownaniu z innymi wspolczesnymi z podobnego pulapu cenowego - a nawet wyzszego. Albo, czy nie szukalbym na znacznie wyzszym pulapie wsrod wspolczesnych ? A jednak kupilem stare Tannoye na legendarnym DC - chyba  nie bez przyczyny...

> XYZPawel, 2009-01-01 18:10:56
" Tak, dzięki za zaproszenie, ale jestem chyba zbyt leniwy na takie wyjazdy ;) "

Jak nie przyjedziesz, to sie po prostu nie dowiesz. Pozostana Ci nadal tylko domysly i dalsze teoretyzowanie - proste.

Cashlack

  • 1566 / 5799
  • Ekspert
01-01-2009, 19:37
>> XYZPawel, 2009-01-01 18:10:56
?Tak, dzięki za zaproszenie, ale jestem chyba zbyt leniwy na takie wyjazdy ;)

Pawel na twoim miejscu skorzystałbym z zaproszenia do Lutka, zamiast dalej pieprzyć głupoty. Po powyższym tekście zaczynam na serio posądzać cię o zapędy wyłącznie trollowskie (denerwowanie dla samego denerwowania).

Po AudioShow 2007 wróciłem załamany - w negatywny sposób, bo mało co grało (tak jak sobie to wyobrażam).

Od Lutka wróciłem załamany... w pozytywnym sensie :-).  "Widziałeś" (słuchem) kiedyś wiolonczelę naturalnych rozmiarów?? Albo "oddech" sali orkiestrowej? Bo ja tak. Ten krótki odsłuch mi nieźle w głowie poprzestawiał.
Lity drut, first watt, full range.

yolaos

  • 605 / 5895
  • Ekspert
01-01-2009, 19:52
Myśle, ze dyskusja zeszła na złe tory i jest tez tak ze posiadacze vintage sa troszke zaslepieni swoimi nabytkami ponieważ i dzisiaj sa wybitne kolumny czy głosniki np Sonusy czy Proaci, lub głośniki np. 18tkaScana ,papierowy woofer z piankowym zawieszeniem.

niestety Lutek nie zgadzam sie ze Tanoye które tak zachwalasz to wybitne głosniki,czy nawet dobre, mam na mysli dualkoncetric, dla mnie tam jest poprostu malo dzwieków wycinek góry i nie chodzi o natezenie ,ale o objete pasmo, poprostu niewiele z nich słychac i takie rozwiązania zawsze padaja w starciu z systemami dwu lub wielodroznymi. Oczywiście barwa i ciepełko jest jak i dynamika  łatwośc wysterowania , ale braki w pasmie bardzo duze,zbyt mało  rekompensowane zaletami.
pozdrawiam

Rafaell

  • 5033 / 5892
  • Ekspert
01-01-2009, 21:11
>> XYZPawel, 2009-01-01 20:10:46

>teoretyzowanie ? ;) Pomówmy o faktach:

>Dwudrożna kolumna, basreflex, prawie 50 letnia, pasmo +-4 dB 52Hz-20 kHz. Ich jedyną cechą wyróżniającą jest >koncentryczność, ale czy to wystarczy żeby były takie super ? Nie sądzę.

>Jak pisałem: moje Oriony zjadłyby je na śniadanie.

Jak widzę mamy kolegę audiofila teoretyka-czytacza ; najpierw chwali  coś, czego jeszcze stolarz nie zaczął robic (Oriony) a już zjada coś co jest już lata w realu. Później pisze o kolumnach których nie słuchał (Klein Hummel) a które zjadają JBL bo " Charakterystyka częstotliwościowa tych JBL nie jest powalająca"

Najgorsze jest to że ma wyrobione zdanie o czymś, czego jeszcze nigdy nie słuchał. nazwijcie sobie to jak chcecie troll,ignorant,... Jak dla mnie źródło szumu informacyjnego w necie które trzeba odfiltrować od istotnych informacji.

Uprzykrzasz nam ten wątek XYZPaweł nie wnosząc żadnych ciekawych informacji na temat wątku Kolumn Vintage, których nawet nie posiadasz.


Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

lancaster

  • Gość
01-01-2009, 21:15
Pawel, dawaj te Oriony :)))))

Sabor

  • 278 / 5699
  • Zaawansowany użytkownik
01-01-2009, 21:27
>> Rafaell, 2009-01-01 21:11:13
Uprzykrzasz nam ten wątek XYZPaweł nie wnosząc żadnych ciekawych informacji na temat wątku...

To ci nowość ))

:)

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
01-01-2009, 21:28
>> XYZPawel, 2009-01-01 20:10:46

Jak pisałem: moje Oriony zjadłyby je na śniadanie.

To są te z aktywną zrotnicą na 11 sztukach OPA2134? Nie dziwię się, że wszystkie CDki grają na tych Orionach tak samo (kiepsko). To tak jakby komuś kazać odróżnić mp3 od wav na głośniczku telefonu komórkowego.