Audiohobby.pl

Magnetofon retro, czy warto?

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
19-02-2022, 11:24
Też kiedyś miałem okazje posłuchać akustyki pioruna na leśnej drodze.Teraz to się fajnie pisze wspomina , wtedy nie było tak fajnie jednak,dla ratowania się poświęciłem niezbyt nowy metalowy statyw który musiałem szybko wywalić wtedy.
« Ostatnia zmiana: 19-02-2022, 13:11 wysłana przez Wojciech7 »

meloman

  • 67 / 769
  • Użytkownik
20-02-2022, 07:59
Najpiękniejszy bas jaki usłyszałem na żywo i który nie przetworzą najbardziej wyrafinowane kolumny za miliony to uderzenie pioruna w leśnej głuszy. Pasmo dźwięku w tym zjawisku schodzi tak nisko że czuje się tylko fizyczną obecność ale ucho już tej fali nie słyszy tylko ją czuje . I nic tam nie dudni ani buczy.Nie ma żadnych zafałszowań i braków w przekazie.To jest niedościgniony wzorzec do realizacji dla wszystkich ktorzy chcieliby zaprojektować kolumny idealne. Zresztą nie tylko kolumny ale i resztę toru.

To nie byl bas, to byl zwyczajny grzmot :D

Destroyer

  • 323 / 1283
  • Zaawansowany użytkownik
20-02-2022, 10:55
Najpiękniejszy bas jaki usłyszałem na żywo i który nie przetworzą najbardziej wyrafinowane kolumny za miliony to uderzenie pioruna w leśnej głuszy. Pasmo dźwięku w tym zjawisku schodzi tak nisko że czuje się tylko fizyczną obecność ale ucho już tej fali nie słyszy tylko ją czuje . I nic tam nie dudni ani buczy.Nie ma żadnych zafałszowań i braków w przekazie.To jest niedościgniony wzorzec do realizacji dla wszystkich ktorzy chcieliby zaprojektować kolumny idealne. Zresztą nie tylko kolumny ale i resztę toru.

To nie byl bas, to byl zwyczajny grzmot :D
Poczytaj, to będziesz wiedział więcej....
http://archiwum.ciop.pl/zasoby/3nr2r2009.pdf
Źródła infradźwięków
Źródłami infradźwięków są liczne zjawiska naturalne, ale wraz z rozwojem techniki po-
jawiło się także wiele źródeł antropogenicznych. Infradźwięki są wszechobecne i wy-
stępują z różnym natężeniem zarówno w środowisku pracy i w środowisku komunal-
nym, jak i w naturze z dala od siedlisk ludzkich. Infradźwięki i dźwięki o niskich czę-
stotliwościach są wytwarzane przez np.: grzmoty, lawiny, tornada, zorzę polarną, wul-
kany, trzęsienia ziemi, wodospady, wiatry i wzburzone morze. Są też generowane celem
komunikowania się na odległość wielu kilometrów przez niektóre gatunki zwierząt, np.:
słonie, żyrafy, okapi wieloryby i aligatory. Powstają także podczas zderzeń dużych me-
teorytów z Ziemią. Według Stepanowa (2001) poziom stałego średniego naturalnego tła
infradźwięków w paśmie 0,02 ÷ 1 Hz wynosi 35 ÷ 40 dB. Podczas sztormów i tsunami
mierzony poziom infradźwięków sięga 140 ÷ 145 dB Lin (Stepanow 2001).
29
Najsłynniejszym zjawiskiem infradźwiękowym był wybuch wulkanu Krakatoa
w 1883 r., a wytworzona wówczas fala dźwiękowa o częstotliwości 0,1 Hz po okrążeniu
Ziemi straciła zaledwie 0,5% energii (Berglund i in. 1996). Zakres częstotliwości infra-
dźwięków wytwarzanych przez naturę praktycznie mieści się w przedziale 0,01÷ 20 Hz
(Bedard, George 2000).
St.

meloman

  • 67 / 769
  • Użytkownik
20-02-2022, 16:06
Dzieki za artykul, z pewnoscia ciekawy ale pozostanmy moze w temacie basu :-)

Czy magnetofony kasetowe maja inny bas ? owszem maja, miekki i cieply bas, tylko chodzi o to, ze nie wszystkie.
 Wiekszosc magnetofonow, to zwyczajne zamulacze....

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-niski-bas.php
« Ostatnia zmiana: 20-02-2022, 16:18 wysłana przez meloman »

Destroyer

  • 323 / 1283
  • Zaawansowany użytkownik
20-02-2022, 16:25
Dzieki za artykul, z pewnoscia ciekawy ale pozostanmy moze w temacie basu :-)

Czy magnetofony kasetowe maja inny bas ? owszem maja, miekki i cieply bas, tylko chodzi o to, ze nie wszystkie.
 Wiekszosc magnetofonow, to zwyczajne zamulacze....

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-niski-bas.php
Oczywiście. Zgadzam się że nie wszystkie.
St.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
20-02-2022, 17:07
Fajne są kasetowe zamulacze te retro i nowsze modele których teraz się nie produkuje. Posiadając już takowy można być kolekcjonerem kaset magnetofonowych które samodzielnie możemy nagrywać, kasować.Jeśli mamy smykałkę do samodzielnej naprawy, odnawiania to  jest potem radość że się udało to zrobić.Taki magnetofon może być też niespotykanym już elementem dekoracyjnym pokoju , salonu, sypialni. Magnetofon w  dzisiejszych czasach jest czymś innym. Ilu Twoich znajomych, kolegów posiada takowy? Posiadając ten magnetofon i będąc na tym forum możesz się wiele dowiedzieć ciekawych rzeczy, porad,może i spotkań do posłuchania i podyskutowania o magnetofonach. Mimo minusów i plusów jestem za tym aby jeśli to sprawia przyjemność w obcowaniu z magnetofonem -warto.
« Ostatnia zmiana: 20-02-2022, 17:29 wysłana przez Wojciech7 »

meloman

  • 67 / 769
  • Użytkownik
21-02-2022, 07:40
Dokladnie tak jest Wojciech7 :-)  taki, czy inny przyslowiowy zamulacz z ozdobnymi wskaznikami wychylowymi stoi u mnie dla ozdoby, bo jest po prostu ladny i przypomina mi lata 80-90 ;)




Destroyer

  • 323 / 1283
  • Zaawansowany użytkownik
21-02-2022, 09:28
Ten nie zamula.
 Zdechły dwie żarówki podświetlające skalę. Właśnie idę poszukać ich w sklepach z elektroniką.
St.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
21-02-2022, 10:48
Wojtek... ja mam takiego JAK TUTAJ.



I on gra bardzo ładnie a co robi z basem to najmniejsze znaczenie ma to kiedy delektuję się wyłączając światło i jak wskaźniki pracują.
Polecam Ci jakbyś przez jakiś przypadek kupił, co jest małą szansą.
Mój nie ma tych durnowatych boczków.

Filmik z YT, mój w szafie czeka na SPA.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 10:50 wysłana przez Hammer »

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
21-02-2022, 13:39
tu moje z tej seri
ale prosze nie kupowac
maja okropny  mechanizm
spedzilem nad nim tygodnie
katastrofa
« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 13:58 wysłana przez nano »

meloman

  • 67 / 769
  • Użytkownik
21-02-2022, 16:00
Ten nie zamula.
 Zdechły dwie żarówki podświetlające skalę. Właśnie idę poszukać ich w sklepach z elektroniką.

Te wlasnie tzw, "kalkulatory" sa zdaje sie na tulejach ? bo mam tez ten drugi model i tam zupelnie inaczej smigaja te "shaft`y "albo tez sa na lozyskach, tyle ze sa zapieczone :I
Apropos u mnie tez zaroweczki padly, mam nowe ale jakos mi sie nie chcialo jeszcze zmienic.

« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 16:13 wysłana przez meloman »

meloman

  • 67 / 769
  • Użytkownik
21-02-2022, 16:01
tu moje z tej seri
ale prosze nie kupowac
maja okropny  mechanizm
spedzilem nad nim tygodnie
katastrofa

Piekne kaseciaki wrzucacie i lubie na nie popatrzec i czasami patrze tez na swoje tzw.  "zamulacze" ale jak to mowia, muzyki slucha sie uszami a nie oczami, wiec tylko popatrzec ;)

Tego GX-95 AKAI, da sie jeszcze sluchac, ale z Revox`em - B215, to  bym go za bardzo nie porownywal. Trzymam, bo ladny ;)



« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 16:38 wysłana przez meloman »

Destroyer

  • 323 / 1283
  • Zaawansowany użytkownik
21-02-2022, 21:18
Ten nie zamula.
 Zdechły dwie żarówki podświetlające skalę. Właśnie idę poszukać ich w sklepach z elektroniką.

Te wlasnie tzw, "kalkulatory" sa zdaje sie na tulejach ? bo mam tez ten drugi model i tam zupelnie inaczej smigaja te "shaft`y "albo tez sa na lozyskach, tyle ze sa zapieczone :I
Apropos u mnie tez zaroweczki padly, mam nowe ale jakos mi sie nie chcialo jeszcze zmienic.
No,no,ładny komplecik. Wart słuchania i oglądania.
W moim egzemplarzu są łożyska. Tuleja nie stoi tylko obraca się razem z osią. Wymiana żarówek jest śmiesznie prosta. Odkręcasz lewy bok i wyjmujesz cały moduł z żarówkami które nie są lutowane na stałe tylko wyjmowane. Cała operacja trwała 5 min. Wcześniej miałem dwa egzemplarze nieserwisowane i grały....szaro, bez emocji i blasku. Ten jest po profesjonalnym remoncie i dźwiękowo sięga TCD 3014A.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 22:05 wysłana przez Destroyer »
St.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
21-02-2022, 21:59
Odkręcasz lewy bok i wyjmujesz cały moduł z żarówkami które nie są lutowane na stałe tylko wyjmowane. Cała operacja trwała 5 min.
I  właśnie  dla tego "kalkulatory"(Revox) mają swoją cenę.

meloman

  • 67 / 769
  • Użytkownik
22-02-2022, 05:00
Oczywiscie  wymiana tych zaroweczek jest banalnie prosta. B215 w ogole jest wygodny do reperacji, wszystkie  plytki mozna wygodnie wyciagac ze slotow i  je sobie serwisowac, ale niestety  taka budowa ma tez swoje wady, bo jak przjydzie cos wyregulowac, czy tez wykonac jakies pomiary, to dostep mamy wtedy utrudniony.