Audiohobby.pl

Akademickie pytanie

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
19-09-2021, 17:15
Chodzi o to że producent danego scalaka podaje do niego określone elementy zew przy których najlepiej pracuje, ma pasmo, zniekształcenia itd masę zmiennych.
Ludzie beznamiętnie podmieniają same scalaki zapominając o tych elementach, a przecież różnica między kością za 1 i za 10 dolców jest.
A już o klasie samych elementów zew to też piszą bajki jak to taki kondzior gra tak a taki inaczej......
Zmiana samej kości to początek.

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
22-10-2021, 21:33
  To znowu ja
   Pytanie oczywiście do gramofoniarzy :)

Wszedłem w posiadanie wzmacniacza z jak mi się zdaje,  fajnym przedwzmacniaczem gramofonowym i teraz mam problem :)
  W instrukcji wzmacniacza fajnie piszą do czego jest CAP. TRIM  i nawet fajny obrazek dodali ale,  którą pojemność dopełniającą wybrać gałką to odsyłają do
instrukcji wkładki :)
  Sęk w tym że nie mam instrukcji wkładki a i w necie nie znalazłem stosownych danych.   Owszem, takie standardowe jaki nacisk z jaką igłą itd....    A o pojemności zero.


Taka wkładka


Opis przedwzmacniacza


To że wkładka MM to oczywiście wiem :)

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
24-10-2021, 21:03
Dzięki Gustaw
  Problemu wprawdzie nie rozwiązuje ale za chęć pomocy należy podziękować :)
Problem nierozwiązywalny i tak szukaniem informacji w necie bo>   cholera wie jakie kable i wtyczki w gramofonie i ów problem doboru Cap Trim to jedynie sam mogę obczaić :)  na słuch.  (obstawiam że najpewniej Chińskie :) )
   Czyli będzie ciężko :)
hahahahaha
  Bo ja np. często z rana nie słyszę budzika a co dopiero na takie niuanse jak jakiś tam cap trim porywać się.
 
--dzisiaj trochę popstrykałem i coś mnie się zdaje że u mnie najlepiej trybi pozycja 200 piko.
  No ale to dzisiaj- zobaczę jutro :)

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
26-10-2021, 15:48
Tu masz tylko dwie opcje. Albo na ucho i bierzesz co Ci się podoba, albo pyta testowa i mierzysz gdzie jest płasko a potem i tak wybierasz co Ci się podoba
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
27-10-2021, 23:08
  Masz absolutną rację :)
     W obu wypadkach wybrałbym to co mi się lepiej podoba.
Płyta zatem jest zbędna.

   Akademickie pytanie :)   Wprawdzie w gramofonach ale nowego tematu raczej nie ma potrzeby zakładać.

No dobra. 
Nasze sprzęty grzeją się mniej lub też więcej :)
  Jest cała masa strasznie mądrych porad w necie co do czego, jakim kablem, o jakiej porze słuchać, co szkodzi kondensatorom albo laserom w głowicach CD itp..  Jest masa kłótni w wyzwisk bo jeden słucha na kablach ze sklepu AGD  inny zaś na takich wziętych pod zastaw chałupy i obaj wzajemnie w swoich oczach są idiotami :)
    Zajebiste w sumie- ja lubię czasami czytać takie przepychanki i mam ubaw.

No to teraz zadam strasznie poważne pytanie :
 
   Czy kolejność stawiania klocków :) ma w/g was uzasadnienie ?

--  dodam że moja pokrętna logika podpowiada że wzmacniacz powinien być na wierzchu.
       
:)

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
28-10-2021, 10:16
Ciężko się będzie pokrywa z gramofonu otwierała w takim wypadku ;).
Poza tym co zrobić jak się ma dwa wzmacniacze?

Lepiej sobie skombinować jakąś półkę żeby więcej niż dwa urządzenia nie sobie nie stały. Najbardziej grzęjący jak pisałeś pewnie najlepiej na samą górę tak czy siak. Problem może być taki że czasem poważne wzmacniacze to strasznie ciężkie ustrojstwa. Wtedy i tak szafka z osobnymi półkami
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

bsw

  • 513 / 4902
  • Ekspert
28-10-2021, 11:22
--  dodam że moja pokrętna logika podpowiada że wzmacniacz powinien być na wierzchu.
Tak.

W czasach gdy modne były wieże składające się z wielu klocków wzmacniacz sugerowano ustawiać na górze.
(tendencję do stawiania gramofonu na szczycie pominę)

Trochę się to pokiełbasiło z nastaniem ery kina domowego - wielki i ciężki amplituner raczej nie mógł stać na lekkim napędzie dvd. Inna sprawa że dvd były krótsze od amplitunerów a te radiator miały często w tylnej części - nie podgrzewając napędu.

Najrozsądniejszym obecnie rozwiązaniem jest używanie szafek/regałów z osobnymi półkami na każdy klocek...

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
31-10-2021, 10:30
Czy kolejność stawiania klocków :)
Ciężko się będzie pokrywa z gramofonu otwierała w takim wypadku ;)
Pokrywa? Tak, ale nie gramofonu. Dobrze jest ją wcześniej otworzyć, by nie postawić klocka na pokrywę.
W pokoju stawiam SEGMENTY wieży, a NIE KLOCKI. Klocki stawiam w pomieszczeniu z białym montażem.
Może jestem jaki inny?
« Ostatnia zmiana: 31-10-2021, 10:58 wysłana przez ArturP »

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
31-10-2021, 21:24
W pokoju stawiam SEGMENTY wieży, a NIE KLOCKI. Klocki stawiam w pomieszczeniu z białym montażem.
Może jestem jaki inny?
Nie wiem czy pomieszczenie z białym montażem jest odpowiednie do stawiania LEGO ale nie osądzam. Każdemu według potrzeb.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
31-10-2021, 22:55
  Masz absolutną rację :)
     W obu wypadkach wybrałbym to co mi się lepiej podoba.
Płyta zatem jest zbędna.

   Akademickie pytanie :)   Wprawdzie w gramofonach ale nowego tematu raczej nie ma potrzeby zakładać.

No dobra. 
Nasze sprzęty grzeją się mniej lub też więcej :)
  Jest cała masa strasznie mądrych porad w necie co do czego, jakim kablem, o jakiej porze słuchać, co szkodzi kondensatorom albo laserom w głowicach CD itp..  Jest masa kłótni w wyzwisk bo jeden słucha na kablach ze sklepu AGD  inny zaś na takich wziętych pod zastaw chałupy i obaj wzajemnie w swoich oczach są idiotami :)
    Zajebiste w sumie- ja lubię czasami czytać takie przepychanki i mam ubaw.

No to teraz zadam strasznie poważne pytanie :
 
   Czy kolejność stawiania klocków :) ma w/g was uzasadnienie ?

--  dodam że moja pokrętna logika podpowiada że wzmacniacz powinien być na wierzchu.
       
:)

W zasadzie była i jest jedna zasada aby nie stawiać magnetofonu bezpośrednio na wzmacniaczu, zwłaszcza jak mechanizm jest nad trafem wzmacniacza.
Najczęściej słychać przydźwięk przy odtwarzaniu.

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
02-11-2023, 08:54
Odgrzebuję :)  trochę temat.
   Siedzę od paru dni nad kilka razy już zmienianą kartką papieru-  tzn. postęp jest heheheeh
   Gryzmolę na niej- trochę rozwiązuję wzorów z mechaniki technicznej itp.
Coś tam się klaruje powoli :)   Proces bolesny w sumie bo to kupa lat minęła odkąd do szkoły pod górkę było i trochę się zapomniało co i jak.
  Trzeba było powtarzać materiał :(
Żeby wszystko fajno do kupy spasowało i grało elegancko potrzebna mi odrobina dobrej woli i wiedzy gramofoniarzy :)
  Takich bardziej obeznanych :) powiedziałbym >zakręconych <   w magii kręcenia czarnymi płytkami,  bo ja to tam tak wiecie-  bardzo średnio na jeża z zamiłowaniem do tego.

Ponieważ wątek zapewne jeszcze pociągnę to:

  Pytanie pierwsze:
Która z obecnie dostępnych wkładek MM najlepiej współpracuje z lekkimi i bardzo lekkimi ramionami -  o małej bezwładności itd.

  Będę wdzięczny za podpowiedź :)



 

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
02-11-2023, 09:55
Ja pewnie gupi jestem ale ... ramie kalibrujesz, jego nacisk na płytę, czy to ma jakieś znaczenie jako samo ramie ?
W dualu mam legutkie ramie ULM i legutką wkładkę Duala a nacisk i tak musi mieć swoją wartość aby był poprawny odczyt
W innym gramofonie ciężkie ramie nielajtową wkładka no i nacisk powiedzmy musi być ten sam, no ale masa większa.
A może zbyt lekkie ramiona zbierają więcej drgań.

A jeszcze, z tego co sie naczytałem kiedyś nie każde ramie współpracuje z każdą wkładka, sprawa wyważenia, czasem dociążenia wkładki i pierdzielenia się z tym.
« Ostatnia zmiana: 02-11-2023, 10:01 wysłana przez Hammer »

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
02-11-2023, 10:37
Nacisk naciskiem - ma być dajmy na to 2g i tutaj nie pogadasz.   Co do reszty to ja też niezbyt rozgarnięty w temacie i dlatego pytam :)
  Chłopaki co w temacie zakręceni są zapewne jakieś spostrzeżenia mają w temacie >wkładka a masa ramienia<
No i chodzi właśnie o tą lekkość najbardziej.  Żeby uniknąć dodatkowych ciężarków i takie tam-  powiedziałbym że to priorytet jest :)
« Ostatnia zmiana: 02-11-2023, 10:39 wysłana przez pień »

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
02-11-2023, 14:17
https://www.winyl.net/viewtopic.php?t=9479
Może tu coś się wyjaśni?