Audiohobby.pl

Onkyo TA-2570/TA-2800

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
08-05-2021, 23:45
Witam.
Idąc za sugestią moderatora chcę założyć wątek o decku, który jest moim ostatnim nabytkiem. Onkyo TA 2570. Mój jest w kolorze srebrnym. Jestem po pierwszych samodzielnych (no z pomocą zdalną osoby z forum) pracach serwisowych przy mechanizmie tego decka. Wszystko na chwilę obecną działa jak należy. Potrzebuję jednak pomocy w dwóch kwestiach:
1. W magnetofonie nie działa podświetlenie kasety. W trakcie rozbierania mechanizmu zobaczyłem, że na przewodzie prowadzącym do podświetlenia ktoś wlutował rezystor. Nie wiem czy było to związane z zamontowaniem nieoryginalnej żaróweczki/diody, czy z jakiegoś innego powodu. Czy ktoś orientuje się jaki model żaróweczki/ diody powinien być w tym decku? I gdzie mogę taki kupić? Najlepiej jeśli ktoś mógłby podać link gdzie to mogę kupić, bo nie mam żadnej instrukcji do niego.
2. Druga sprawa czy ktoś mógłby mi w kolejnych krokach opisać jak przeprowadza się kalibrację przy nagrywaniu w tym modelu. Robię to po swojemu i nie wiem czy dobrze, bo podczas nagrywania źródło jest zawsze ciszej niż zapis na kasecie, a przy próbie regulacji wszystko się przestawia. Nagrywa dobrze, ale chciałbym to robić jak należy.
Może znajdzie się ktoś, kto ma lub miał ten model i zechce mi pomóc.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 09-05-2021, 11:56 wysłana przez AUDIOTONE »

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
08-05-2021, 23:56
Mechanizm i wspomniany rezystor.

PhantomLord

  • 420 / 2273
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2021, 01:47
Gratulacje z zakupu i pierwszego serwisu :).
Pod tym linkiem znajdziesz instrukcję użytkowania i serwisową (z tymże pierwsza jest w języku niemieckim, którym nie władam, więc nie wiem czy coś Ci to pomoże - najwyżej kombinuj z translatorem).

Nawiązując do mojego postu w wątku ogólnym:

1. Napisz proszę gdzie dokładnie jest podłączony ten kondensator elektrolityczny na "plecach" silnika do przewijania/dowijania. Tam powinien być kondensator ceramiczny wstawiony między + a - silnika.

2. Napisz również jak dokładnie podłączone są te niebieskie przewody, które idą od żaróweczki. Czy oba są przez rezystor do masy, czy też tylko jeden, a drugi do czegoś innego?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
09-05-2021, 10:10
Dzięki Mateuszu.
To dzięki Tobie się udało. Prowadziłeś mnie we wszystkim więc się odważyłem. Teraz już trochę odważniej zaglądam do środka, ale nie zamierzam grzebać kiedy to nie jest potrzebne.
Dodaję zdjęcia mechanizmu z dwoma silnikami i tymi kondensatorami i zdjęcia tych przewodów do podświetlenia z rezystorem. On zwrócił moją uwagę podczas serwisu, bo wychodzą przewody czarne na jednym jest przylutowany rezystor i dalej łączą się z niebieskimi które prowadzą do podświetlenia. Było to zaizolowane taśmą klejącą i to wydało mi się podejrzane.

PhantomLord

  • 420 / 2273
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2021, 11:16
Dzięki za zdjęcia, staraj się wrzucać w JPG, PNG czy BMP, bo HEIFy nie mają chyba wsparcia w silniku forum.

W każdym razie kondy wyglądają na bipolarne elektrolity. Sprawdziłem w serwisówce i faktycznie tam fabrycznie były 22uF 16V bipolarne elektrolity. Także mój błąd i wszystko jest ok.

Odnośnie oświetlenia kieszeni kasety, to może tylko żarówka się spaliła. W serwisówce nie ma wprawdzie wzmianki o rezystorze po drodze, a również sposób lutowania świadczy o tym, że ktoś z tym rzeźbę robił.
Sprawdź dokąd te dwa czarne kable idą - jeden powinien iść faktycznie do masy, jak jego kolor wskazuje, a drugi powinien iść do +12V.
Niestety serwisówka nie wspomina nic o kolorach kabli, ale wierzyć mi się nie chce, żeby +12V i masę puszczali tym samym kolorem :-D. Na złączce P710 pierwszy pin powinien być zasilaniem +12V na mechanizm, a drugi to właśnie masa.

Moim zdaniem poczekaj, aż ktoś podpowie jaka tam być powinna żarówka i wtedy ją sobie zamówisz. Niestety serwisówka jako tą pozycję podaje tylko "Lamp". Możliwe, że ktoś poprzednio nie mógł dostać odpowiedniej, kupił jakąś pasującą wielkością i na 12V, a że świeciła zbyt jaskrawo to dodał rezystor w szeregu - generalnie nie jest to błędem. Jeśli nie uda się dostać właściwej żarówki, to będzie można tak zrobić - kupić kilka żarówek i kilka wartości rezystorów i metodą prób i błędów dobrać taką żarówę i rezystor, żeby światełko było odpowiednie.

A co do serwisu to za skromny jesteś, ja tylko na sam koniec napisałem o nasmarowaniu osi szpulek, gdy Ty już byłeś po większości prac ;-).
Niestety albo stety, w tym naszym hobby trzeba się nauczyć trochę grzebać, bo innego wyjścia nie ma, a licząc na sprawne w 100% 20-30 letnie egzemplarze można się przejechać.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
09-05-2021, 11:17

Onkyo TA-2570 na niektórych rynkach miał oznaczenie TA-2800 i do niego jest dostępna instrukcja po angielsku.
Nie podali dokładnie sekwencji czynności przy kalibracji taśmy, można sugerować się jedynie kolejnością w instrukcji, gdzie najpierw opisano procedurę accubiasu, a potem kalibrację poziomu.

Żarówka jest na 12V, ale nie pamiętam ile mA, Pamiątam, że kiedyś kupiłem jakąś i była zbyt ciemna. Potem do tych mechanizmów Sankyo montowałem już diody. Na Allegro można kupić diody z przewodami i fabrycznie wlutowanymi rezystorami, dopasowującymi do napięcia 12V. Wtedy masz spokój na zawsze i żarówka nie podgrzewa wnętrza mechanizmu i kasety.
« Ostatnia zmiana: 09-05-2021, 11:28 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
09-05-2021, 11:48
Żarówka jest na 12V, ale nie pamiętam ile mA, Pamiątam, że kiedyś kupiłem jakąś i była zbyt ciemna. Potem do tych mechanizmów Sankyo montowałem już diody. Na Allegro można kupić diody z przewodami i fabrycznie wlutowanymi rezystorami, dopasowującymi do napięcia 12V. Wtedy masz spokój na zawsze i żarówka nie podgrzewa wnętrza mechanizmu i kasety.
Dlatego sądziłem że jest tam dioda i podałem taki kierunek. Osobiście dałbym diodę i miał spokój na wieki.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2273
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2021, 14:56
W sumie racja. Nie mam pojęcia dlaczego nie pomyślałem o LEDzie :-D.
Dobry kierunek Artur z Wojtkiem podali.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
09-05-2021, 18:42
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2021, 20:25
Może ja napiszę prosto na chłopski rozum jak wygląda ta kalibracja taśmy przy 2570:
Wkładasz kasetę, włączasz START przy ACCUBIAS(klawisze PAUSE + REC muszą być wciśnięte) i czekasz aż skalibruje taśmę(  może zdarzyć się że nie skalibruje, zależy jaką taśmę włożyłeś)). Następnie włączasz nagrywanie żeby taśma szła i wciskasz klawisz od REC CAL. Teraz przełączasz klawisz MONITOR na SOURCE i dużą gałą ustawiasz poziom nagrania na 0 dB. Następnie przełączasz klawisz MONITOR na TAPE i tymi małymi gałkami REC CAL też podciągasz sygnał na każdy kanał do poziomu 0 dB. Sprawdzasz jeszcze raz czy poziom na SOURCE zgadza się z poziomem na TAPE. Wyłączasz przycisk REC CAL i możesz już nagrywać. Żeby nie przesterować nagrania to tą dużą gałą musisz kontrolować poziom sygnału w zależności od taśmy jaką włożyłeś. Dla Fe do +3 dB, dla Cr do + 5 dB a do metalu do + 8 dB. Ja jeszcze sprawdzam na słuchawkach czy taki poziom sygnału nie daje przesteru bo taśmy są różne. Lepsze i gorsze.
Tak robiłem swego czasu przy TA 2570 a teraz robię tak przy TA 2900. Czynności te same.
St.

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
09-05-2021, 21:04
Dzięki za opis kalibracji krok po kroku. O to mi chodziło.
Jeśli chodzi o podświetlenie to chyba spróbuję z diodą. Może się mylę, ale wydaje mi się to trwalszym rozwiązaniem i chyba łatwiej dostępnym.
Cieszę się, że posłuchałem Mateusza i zacząłem zadawać pytania na forum. Można liczyć na waszą pomoc. Już nie pierwszy raz. Dzięki.

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2021, 21:37
Dzięki za opis kalibracji krok po kroku. O to mi chodziło.
Jeśli chodzi o podświetlenie to chyba spróbuję z diodą. Może się mylę, ale wydaje mi się to trwalszym rozwiązaniem i chyba łatwiej dostępnym.
Cieszę się, że posłuchałem Mateusza i zacząłem zadawać pytania na forum. Można liczyć na waszą pomoc. Już nie pierwszy raz. Dzięki.
Z żarówką czy diodą jest trochę kłopotliwa robota bo są małe elementy i trzeba mieć zacięcie zegarmistrza i trochę uporu. Ale jak się chce..... to się zrobi..))
St.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
09-05-2021, 22:56
Jak się kupuje taki model to nie po to aby diody wkładać, poza tym nie ma takiej diody co świeci bokiem !
Tam jest żarówka w pionie i podświetla do przodu i raczej sugeruje zrobić oryginał - zawsze to jest odrobina dumy że mamy oryginał !
A żarówek nie brakuje .....

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
09-05-2021, 23:03
Tam jest żarówka w pionie i podświetla do przodu i raczej sugeruje zrobić oryginał - zawsze to jest odrobina dumy że mamy oryginał !
A żarówek nie brakuje .....
Co oryginał to oryginał owszem.

Jak się kupuje taki model to nie po to aby diody wkładać, poza tym nie ma takiej diody co świeci bokiem !
Są takowe diody świecące, przecież służyły właśnie do podświetlenia kieszeni kasety w innych magnetofonach. Nawet Tomek jakiś czas temu instalował właśnie w ONKYO: http://audiohobby.pl/index.php?topic=13576.msg461478#new
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.