Audiohobby.pl

Onkyo TA-2570/TA-2800

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
17-05-2021, 14:08
Czeka mnie jeszcze kilka prac ponieważ przy nagrywaniu okazało się, że magnetofon ma rozstrojoną kalibrację i wolniejsze obroty. Obroty na chwilę obecną ustawiłem na słuch porównując z drugim deckiem, ale wiem, że tutaj czeka mnie więcej pracy, żeby zrobić to dobrze. To taka chwilowa prowizorka. I kolejny problem zauważony podczas wymiany żaróweczki. Lewa rolka nie dochodzi do wałka i się nie obraca, czyli deck pracuje jako jednowałkowy ;) Mam nadzieję, że przy pomocy Mateusza, który zaoferował swoją pomoc uda mi się to wszystko powoli ogarnąć. Kupując myślałem, że potrzebuje on tylko wyczyszczenia, ale patrząc z drugiej strony nie żałuję, bo dużo się dzięki niemu uczę :)

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
17-05-2021, 14:18
Obecnie kupując magneton jako używany (sprawny) od sprzedawcy nigdy nie jesteśmy pewni co tak naprawdę było w nim robione i czy w ogóle cokolwiek było robione. Już o "fantastycznych serwisach" nie wspominam, chyba że kupujemy jako "uszkodzony" to są szanse że nikt go bardziej nie popsuł ale to i tak złudne nadzieje. Wracając do Twojego 2570 to trzeba sprawdzić w jakim zakresie pracuje ramie rolki może być tylko zastane i nie dochodzi do wałka. Tak jak napisałeś czeka Cię sporo pracy, ale na pewno znajdziesz tutaj wiele wskazówek jak przywrócić mu życie w pełni. Co do prędkości w Twoim magnetofonie to rozmawiałem z Mateuszem o tej sprawie (z tego co pamiętam:) ) i Mateusz już zajmie się tematem kasety z sygnałem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
17-05-2021, 14:26
swietnie

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
17-05-2021, 15:08
Liczę się z tym, że nie kupuję sprzętu nowego i na gwarancji. Dlatego cieszę się, że przy okazji powoli uczę się go serwisować. Mojego Kenwooda KX 9010 kupiłem jako serwisowanego i jestem nim zachwycony. Ale to od osoby z forum więc to trochę inna sprawa. A z Onkyo miało być wszystko ok tylko wyczyścić, a tu trochę pracy czeka. Myślę, że jest tego wart. Dużo dobrego o nim czytałem dlatego nie odpuszczę.

PhantomLord

  • 420 / 2273
  • Zaawansowany użytkownik
17-05-2021, 17:44
Marku, tak jak mówi Wojtek, zresztą to samo Co pisałem - ciężko kupić magnetofon sprawny, jeśli nie był po prawdziwym serwisie. Niestety, czasem jest to nieuczciwość, a częściej zwykła niewiedza sprzedających. Gra? No gra, to znaczy sprawny, nie? :-D.
Twój Onkyo będzie śmigał, a przy okazji pierwszy serwis robisz i wiedzę zdobywasz, co się zawsze przyda jak widzisz.

Dobra, do tematu lewej rolki.
Jak już wyjmiesz mechanizm (bo trzeba, żeby się sensownie tym zająć), to sprawdź jak ułożona jest sprężyna, która ma za zadanie dociągać rolkę do capstana. Nie mam żadnego Sankyo na wierzchu, ale przesyłam kilka zdjęć z BX-300. Jak spojrzysz to na pierwszym zdjęciu widać jak sprężyna dociska ramię rolki od dołu, na drugim widać drugi koniec sprężyny ułożony w takim jakby wgłębieniu na wystającym elemencie, a na trzecim masz samą sprężynę.

Coś mi się po głowie kołacze, że kiedyś coś skopałem z tą sprężyną i miałem podobny objaw - rolka nie dociskała do capstana, brakowało milimetra czy dwóch.

Edit: dorzucam jeszcze dwa zdjęcia, które udało mi się znaleźć z rozbiórek Sankyo. Przedostatnie z BX-300, od dołu, ostatnie z KX-1100HX od góry.
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 17:51 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
17-05-2021, 20:30
Może poprzedni właściciel odwiódł rolkę bo zaginała taśmę ?  bo sama się nie odwiodła......

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
17-05-2021, 22:19
Może poprzedni właściciel odwiódł rolkę bo zaginała taśmę ?  bo sama się nie odwiodła......
Może tak być. Coś musi być przyczyną tego, że nie dochodzi do capstana. Niestety trudno mi to stwierdzić, bo mam za mało wiedzy tym temacie. Muszę go ponownie rozebrać może wtedy coś się wyjaśni.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
17-05-2021, 23:10
Takie odsuwanie lewej rolki to był sposób właśnie na zaginanie taśm, jak ktoś się chciał problemu pozbyć z magnetofonem, no niby rolka jest, ale jak kaseta w kieszeni to nie widać czy idzie, tyle że to pieruńsko słychać .......
Byli tacy artyści na allegro ze nawet usuwali lewe rolki......
W każdym razie, jak będziesz robił test z taśmą to załóż taśmę taką do pogięcia......
A na końcu sprawdź na taśmie chromowej, są one bardziej delikatne i najszybciej padają na złym naciągu lub rolkach, podobnie jak metalki.
Jakbyś sobie nie dawał rady to pewnie bym Ci polecił Tomka, ale sam go nie widuję ostatnio, pewnie ma w pracy roboty po uszy....no ale w razie czego....robił już te Onkya... 
zrób sobie taką kasetę do testów prowadzenia taśmy, czyli taka przeźroczysta  z wyłamanymi elementami z przodu będzie fajnie widać jak i co się prowadzi.
« Ostatnia zmiana: 17-05-2021, 23:15 wysłana przez Hammer »

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
23-05-2021, 23:44
Problem z lewą rolką pozostaje nierozwiązany. Wysyłam kilka zdjęć. Może ktoś będzie wiedział co może być przyczyną.  Po wciśnięciu play rolka nie dochodzi do wałka. Brakuje niewiele. Gdy lekko dociskam ramię palcem zaczyna się normalnie obracać. Sprężyna wydaje się być w dobrym stanie. Potrzeba trochę siły, aby ją odciągnąć od ramienia. To chyba jedyny sposób regulacji nacisku rolki?

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
25-05-2021, 09:13
zapytam  tylko czy  nie  wyminiales tej lewej rolki ..


sa  10 mm   i  11  mm


jelsi jest ta  10 mm   to  gleba
tu przyklad rolki 11 mm


zmierz srednice tej rolki


spojrzalem na ta twoja rolke  i jakby za malo  gumy  widze
czyli to 10 mm
ale to moze mi sie wydaje
na dole dobra rolka
« Ostatnia zmiana: 25-05-2021, 10:03 wysłana przez nano »

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
25-05-2021, 11:33
Nano
Rolki nie wymieniałem, ale nie wiem, czy poprzedni właściciel nie wymieniał.
Z tego co wiem nie jest oryginalna więc może ktoś założył niewłaściwą.
Zamówiłem polecaną od mihokm ze Słowacji- 11mm.
Trudno mi zmierzyć jej średnicę przy założonej. Musiałbym ją rozebrać, a jeszcze nigdy tego nie robiłem.
Jak przyjdzie rolka to wtedy będę musiał to jakoś zrobić i się przekonam. Na szczęście mogę liczyć na pomoc osób, które się znają.
To moje pierwsze przygody z samodzielnym serwisem. Powoli przy zdalnej pomocy Mateusza nabieram wiedzy i wprawy. No i dużo wiedzy i pomocy mogę znaleźć na forum. (Dzięki temu: Wyczyściłem mechanizm, naoliwiłem co trzeba, przeczyściłem styki serwomechanizmu, zmieniłem pasek lewej szpuli i żaróweczkę od podświetlenia no i ustawiłem obroty z właściwym sygnałem tylko to do poprawy będzie jak uda się uruchomić lewą rolkę. No i czeka mnie kalibracja nagrywania, bo wygląda, że jest źle skalibrowany)

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
25-05-2021, 11:38
Połóż ją na czymś płaskim podpartym tak aby delikatnie wybić oś

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
25-05-2021, 11:52
szkoda ze zamowliles
najpierw trza bylo zmierzyc
moze trop jest zly

Tmarecki

  • 113 / 1125
  • Aktywny użytkownik
25-05-2021, 12:08
Mam nadzieje ze to jest powód kłopotów. A rolka mi się przyda na zapas gdyby to nie to było problemem. Taka sama jest chyba w Kenwood KX 9010 i KX 4520, które posiadam. A w Onkyo sprężyna wydaje się być w dobrym stanie. Mocno dociska.  Ramie rolki tez wyglada na dobrze złożone wiec nie wiem na co innego jeszcze zwrócić uwagę.