Audiohobby.pl

Praca w mostku Crown XLS 402

Przemo2140

  • 12 / 1292
  • Nowy użytkownik
12-09-2020, 19:25
Witam .

Posiadam wzmacniacz Crown XLS 402 , chcę podłączyć go w mostku , problem w tym iż nie wiem jak połączyć go na wejściu , bo z tego co czytam i wiem potrzebne jest odwrócenie fazy ! Czy ktoś może wie jak to zrobić ? Jak zrobić taki przewód ?
Chcę by był z RCA na XLR , nawet nie wiem jaki kabel użyć można , a boje się uszkodzić go!
W instrukcji piszą że można kupić przewód "y" soliter z odwróceniem polaryzacji ?
Szukałem takiego przewodu ale tego dużo i nie wiem jaki to , bo nie mogę znaleźć nic z tym co piszą ze zmianą polaryzacji .
Sprzecznie z tym co pokazują na tym rysunku z instrukcji to sygnał brany z jednego kanału o rozdzielony na dwa na końcówkę mocy . Oczywiście nie wiem czy dobrze rozumem ten schemat połączenia .
Czy tak podłączony działał by prawidłowo, bez ryzyka uszkodzenia ?
Zamieściłem ten fragment z instrukcji obsługi .



I jeszcze jedno , gdy podłącze głosik który ma impedancję jako 4 omy to wzmacniacz będzie bezpieczny ? Niby w instrukcji piszą że pracuje od 2 do 8 om .
Pytam bo gdzieś szukając rozmawiania "przewinęło się " że taki wzmacniacz wtedy będzie pracował na 2 omah. Sam nie wiem co o tym sądzić ?

« Ostatnia zmiana: 12-09-2020, 22:12 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
14-09-2020, 14:00
Zgodnie z instrukcją

Impedance: Rated for 2 to 8 ohms per channel in Stereo, 4 to 8 ohms in Bridge Mono.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Przemo2140

  • 12 / 1292
  • Nowy użytkownik
14-09-2020, 15:15
Dzięki Bacek za odpowiedź dotyczącą impedancji .

Może wiedział byś jak podłączyć go na wejściu by pracował w mostu ?

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
14-09-2020, 15:52
W normalnym rca było by to odwrócenie przewodników w drugim gnieździe czyli masa na sygnał a sygnał na masę, to by odwróciło fazę.
Tu nie wiem czy + w drugim też idzie na shield/gnd czy tylko na -. Możesz poszukać schematów innych crownów które mają zdublowane wejścia rca i xlr i mechaniczny przełącznik na bridged.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
14-09-2020, 19:36
W moich starych Crownach przełączało się przełącznik z tyłu odbudowy w pozycję "BRIDGE-MONO" i sygnał puszczało się tylko do "kanału 1".  A "wzmak" już sam załatwiał sobie sprawę odwrócenia fazy dla kanału 2. A wyjście głośnikowe było brane jak to bywa w takich sytuacjach (praca w mostku) z plusa kanału 1 i plusa kanału 2. Ale co Crown to inny opis. Trzeba przeczytać w manualu od XLS-a 402 jak to uczynić. Ja miałem inne Crowny. I odnośnie impedancji to w moich możliwa była praca 4 i 8 ohm, dla pracy w mostku.


Edit.
W modelu XLS 402 jest tak samo jak napisałem powyżej. Trzeba tylko poszukać w internecie wszystko jest napisane... Poniżej wycinek instrukcji 402 ze sposobem połączenia.
« Ostatnia zmiana: 14-09-2020, 20:01 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Przemo2140

  • 12 / 1292
  • Nowy użytkownik
14-09-2020, 20:26


W modelu XLS 402 jest tak samo jak napisałem powyżej. Trzeba tylko poszukać w internecie wszystko jest napisane... Poniżej wycinek instrukcji 402 ze sposobem połączenia.

Uwierz mi że szukałem i nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi . Czym więcej stron czytałem tym mniej wiedziałem , nawet jak widzisz w mojej instrukcji jest zamieszczony schemat gdzie pokazuje by podłączyć równolegle wejścia z jednym kanałem wyjściowym , poprostu co strona to inaczej i głupieje już jak to zrobić poprawnie . Dodam jeszcze że chcę podłączyć wzmacniacz Onkyo z wyjściem subwoofer, tam jest RCA do wejścia XLR .
Na końcu zamieściłem jeszcze raz ta część z instrukcji jak tu piszą .

Czyli mówisz że podłączyć pod wejćcie pierwsze i oczywiście wyście stopni końcowych do plusowych zacisków , a wzmacniacz już sam odwróci fazy ? Bo u mnie nie ma żadnego przełącznika jak był u Ciebie .

Wiem że można być podirytowany, gdy ktoś ma problem ze zrozumieniem "  prostej  " rzeczy .
Cóż , nie dla każdego taka prosta :( , wiec jak coś , proszę o troszkę wyrozumiałości :)

« Ostatnia zmiana: 14-09-2020, 20:38 wysłana przez Przemo2140 »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
14-09-2020, 20:49
W większości jakie widziałem Crowny to 100% wersji miało przełącznik umożliwiający pracę w "mostku".
Dlatego dziwi mnie to bardzo że Twój tego nie posiada. Ale do rzeczy, w Twoim Crownie trzeba podłączyć do kanału 1 "normalnie" (plus ("gorący") do plusa , minus ("zimny") do minusa) a kanał 2 "odwrotnie" (plus do minusa a minus do plusa). Tylko wtedy to "zatrybi", jest to pokazane w pierwszym Twoim poście na załączniku co wkleiłeś. Masa pozostaje bez zmian, oczywiście musi być sygnał symetryczny na zwykłym RCA (asymetrycznym) nie będzie to "gadać". To tak na szybko.
« Ostatnia zmiana: 14-09-2020, 20:52 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
14-09-2020, 21:09
No na XLR'ach nikt tu nie ma problemu jak to zrobić. Problem jest z unbalanced/rca.
Widać są dwie różne wersje tego wzmaka, choć w instrukcjach które ja widzę pod XLR ami nie ma przełącznika bridged/normal.

Można by pewnie zmodyfikować sam wzmacniacz i dorobić tram przłacznik na drugi kanał po desymetryzatorze. Tak chyba tam jest w wersji z przełącznikiem.

« Ostatnia zmiana: 14-09-2020, 21:40 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
14-09-2020, 21:47
Chcę by był z RCA na XLR
Nie ukrywam że teraz zauważyłem... :(


Można by pewnie zmodyfikować sam wzmacniacz i dorobić tram przłacznik na drugi kanał po desymetryzatorze. Tak chyba tam jest w wersji z przełącznikiem.

To jest wyjście.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Przemo2140

  • 12 / 1292
  • Nowy użytkownik
14-09-2020, 22:20
A co Panowie myślą o takim rozwiązaniu ?
Jeszcze w linku cały opis jak coś !

https://www.ebay.co.uk/itm/264673613935

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
14-09-2020, 23:37
A jakby się wbić tutaj jest asymetrycznie i bezpośrednio w wejście końca tuż przed kondem i tam wstawić odwracacz fazy w obu kanałach było by git. Czy jak sądzicie?
Schemat jest z serii XLS.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Przemo2140

  • 12 / 1292
  • Nowy użytkownik
15-09-2020, 07:55

Można by pewnie zmodyfikować sam wzmacniacz i dorobić tram przłacznik na drugi kanał po desymetryzatorze. Tak chyba tam jest w wersji z przełącznikiem.

Zgadza się , tylko to wiąże się z przeróbką, chciałbym jednak zostawić go tak jak jest .


A jakby się wbić tutaj jest asymetrycznie i bezpośrednio w wejście końca tuż przed kondem i tam wstawić odwracacz fazy w obu kanałach było by git. Czy jak sądzicie?
Schemat jest z serii XLS.

Tak , mozna , wolał bym by było bez przeróbek , lecz gdy już by się nie dało to ostateczność będzie , a co powiecie na tą część ?
Która z unbalanced przechodzi w balanced , wtedy dopiero podłączyć w mostku na wejściu ?
Wada jest taka że trzeba było by szykować zasilanie dodatkowe . Jak myślicie ?
Oczywiście problem znów , gdyż nie posiadam takiego trafia z odczepem , ale może zastosować coś takie ?
« Ostatnia zmiana: 15-09-2020, 08:13 wysłana przez Przemo2140 »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
15-09-2020, 08:42
Jesli ma zostać bez przeróbki to potrzeba zamontować symetryzator i odwracacz fazy a potem podać sygnały na wzmak.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Przemo2140

  • 12 / 1292
  • Nowy użytkownik
15-09-2020, 09:19
Jesli ma zostać bez przeróbki to potrzeba zamontować symetryzator i odwracacz fazy a potem podać sygnały na wzmak.

Dzięki bardzo wszystkim za podpowiedzi i podzielenie się swoimi pomysłami . Powiem szczerze że zastanowię się nad tym podpięciem się przed kondensatorem, przemyśle to wszystko jeszcze raz .

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
15-09-2020, 10:12
Jesli ma zostać bez przeróbki to potrzeba zamontować symetryzator i odwracacz fazy a potem podać sygnały na wzmak.

Dzięki bardzo wszystkim za podpowiedzi i podzielenie się swoimi pomysłami . Powiem szczerze że zastanowię się nad tym podpięciem się przed kondensatorem, przemyśle to wszystko jeszcze raz .

Oczywiscie wpięcie się sygnałem przed potkiem od regulacji poziomu wejściowego było by bardziej zasadne. I tam zainstalowanie odwracacza fazy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.