Audiohobby.pl

kolumny marzeń

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
22-07-2020, 17:16
gruesome, zalezy co kto tam lubi i jak mu sluchawy graja ;-)

"A tak przy okazji - dlaczego nie robi się powszechnie kolumn aktywnych dla audiofili?"

dobre, dobre :-)))) a gdzie miejsce na pytony za 100Kzł (albo i pińćet +) bez ktorych "nie da sie sluchac muzyki" :-D

bardziej powaznie, ludzie maja przyzwyczajenia i tego nie ruszysz. Przykladem moze słuzyc obecna sytuacja medialna, gdzie kazdy ma dostep do statystyk i widzi ze nic sie nie dzieje a mimo to sekciarza ciezko odroznic od taliba :-)

maja wzmaki do ktorych chca podpiac kolumny, no i faktem tez jest ze sporo aktywnych paczek to żart w kontekście wymagan ludzi którzy pijają cokolwiek poza "żubrem" czy "lechem". Dobre wrazenie zrobil na mnie Genelec, poza nim nie mialem okazji posluchac niczego wartego (dla mnie) uwagi.
https://banbye.pl polecam :-)

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
22-07-2020, 20:17
"horn open baffle "

Hitchcock na dzien dobry, to lubię :-)
pap trio 15 istnieją ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
22-07-2020, 20:38
"horn open baffle "

Hitchcock na dzien dobry, to lubię :-)
pap trio 15 istnieją ;)

sluchalem zestawow Zeeva z tuba w Hamburgu 2019 i bylo bdb, nie wiem ile tam spl, ile obecnosc scian i czy nie bylo korekcji bs, ale sluchalo sie dobrze., jesli dla kogos sa to kulumny marzen niech policzy tansza obodowe ale 4szt 15 cali eminence neodymopwych + toczona drewniana Iwata + driver, 2-3Keuro + reszta jak nic :-)
« Ostatnia zmiana: 22-07-2020, 20:42 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

bsw

  • 515 / 4924
  • Ekspert
23-07-2020, 17:14
A tak przy okazji - dlaczego nie robi się powszechnie kolumn aktywnych dla audiofili?
Bo nie dało by się wtedy zarobić na srebrnych kablach głośnikowych, hebanowych podstawkach pod nie, złotych wtykach bananowych i innych niezbędnych akcesoriach... ;-)

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
23-07-2020, 19:59
A tak przy okazji - dlaczego nie robi się powszechnie kolumn aktywnych dla audiofili?
Bo nie dało by się wtedy zarobić na srebrnych kablach głośnikowych, hebanowych podstawkach pod nie, złotych wtykach bananowych i innych niezbędnych akcesoriach... ;-)

Liczyłem na argumenty techniczne, np. drgania obudowy zakłócają wzmacniacz, albo do dobrego dźwięku potrzeba kilku kondensatorów albo lamp wielkości pięści, a tego się nie zmieści łatwo w kolumnie bez naruszenia akustyki. Co prawda można by to obejść umieszczając dedykowany wzmacniacz w zewnętrznej obudowie (choć nie widziałem takich konstrukcji). Inna sprawa, że jeśli już audiofile chcą słuchać wzmacniaczy, to tego z kolumnami aktywnymi nie zrobią (choć są przedwzmacniacze!).

Natomiast pytanie pozostaje, na ile gorsza architektura wzmacniacz+kolumny pasywne jest w końcowym efekcie lepsza czy gorsza od samej w sobie lepszej architektury kolumn aktywnych. Tzn. jeśli porównamy np. wzmacniacz zewnętrzny za 20kzł vs wzmacniacz dedykowany za 5kzł to który będzie lepszy przy użyciu z konkretnymi kolumnami? Podejrzewam, że takimi pytaniami nikt nie jest zainteresowany, bo jak piszecie kolumny aktywne to nie jest część "kultury audiofilskiej" i tyle :).

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
23-07-2020, 20:27
maja wzmaki do ktorych chca podpiac kolumny, no i faktem tez jest ze sporo aktywnych paczek to żart w kontekście wymagan ludzi którzy pijają cokolwiek poza "żubrem" czy "lechem". Dobre wrazenie zrobil na mnie Genelec, poza nim nie mialem okazji posluchac niczego wartego (dla mnie) uwagi.

Wiele kolumn pro ma pewien sztuczny nalot na dźwięku czy sztuczną analityczność (takie opinie słyszałem m.in. o Genelecu). Częściowo pewnie tak je stroją, częściowo skupiają się na maksymalizowaniu pomiarów, stąd wbudowane DSP "naprawiające" różne rzeczy (czyli potrzeba pary przetworników A/D i D/A wewnątrz kolumny), nikt tego nawet może nie oceniać na słuch. Nikt jednak nie mówi, że kolumny aktywne muszą mieć DSP i przetwornik A/D, można by wykorzystać lepszość architektury aktywnej bez pakowania poprawiaczy. HEDD jest w środku czysto analogowy i brzmi analogowo, nie ma nalotu i analityczności. A więc - moje "kolumny marzeń" - architektura aktywna zaaplikowana audiofilsko :). Tzn. jestem ciekaw, ile można z niej wycisnąć, bo HEDDy brzmią bardzo obiecująco.

BTW: https://www.avtest.pl/zestawy-glosnikowe/item/1014-klipsch-heritage-the-sixes

Wuelem

  • 201 / 1695
  • Aktywny użytkownik
23-07-2020, 21:47
Np. Behringer czy Alesis produkował identycznie doposażone w głośniki kolumny pasywne i aktywne. Jak ktoś chciał się dowiedzieć czegoś na temat różnić - miał taką szansę. W sumie dalej ma, z jedną wszakże uwagą: akurat te firmy zaprzestały produkcji wersji pasywnych. Jakby wiedziały lepiej nt. potencjalnie najwyższej jakości albo w środowisku PRO nie ma zapotrzebowania na komplety z oddzielnymi wzmacniaczami. Chyba tylko najwyższe modele masteringowe obecnie mają obie wersje produkcyjne - te wbudowywane w ściany.

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
23-07-2020, 23:31
w pro ma byc linijka i tym sie brandz.ują, tak jak w  audiofilskim sieciówkami czy konektami  w cenie auta.
Czy prosi maja racje ? sądząc po jakosci realizacji nie sądzę :-)
https://banbye.pl polecam :-)

arturs

  • 15 / 1385
  • Nowy użytkownik
24-07-2020, 00:24
Temat powinien się zaczynać od  - pomieszczenie marzeń.

Dopiero potem mozna rozważac jakie kolumny marzeń . zadałem pytanie o system sub+sat.2.1 i jednak cisza na ten temat. Choć dawniej popularyzowana takie rozwiazania do małych pomieszczeń. Współcześnie też sa takie zestawy aktywne do home-recordingu.

Jak widac marzenia zawsze wykraczaj poza mozliwości. Co tam! Poszaleję - 4 drogi ale jakies takie małe z miską 25cm suba aktywnego. Tyle powinno wystarczyć żeby u mnie okna wypchnąc i ogłuchnąć.

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
24-07-2020, 01:47
Temat powinien się zaczynać od  - pomieszczenie marzeń.

Dopiero potem mozna rozważac jakie kolumny marzeń . zadałem pytanie o system sub+sat.2.1 i jednak cisza na ten temat. Choć dawniej popularyzowana takie rozwiazania do małych pomieszczeń. Współcześnie też sa takie zestawy aktywne do home-recordingu.

Jak Ty słyszysz dźwięk tak jak pokazują pomiary, to jakiś dziwny jesteś i co najmniej powinieneś zmienić dział na "STUDIO" ;). Bo dla audiofila kolumny mogą stać w kącie i dawać piki po 30dB, a i tak będzie słyszał jakie bezpieczniki we wzmacniaczu grają :).

Wuelem

  • 201 / 1695
  • Aktywny użytkownik
24-07-2020, 14:16
w pro ma byc linijka
No tak, ale "linijka" czy konkretne odstępstwo (powtarzalne dla iluś modeli/firm) od linijki nic nie mówi o jakości dźwięku.
Tego więcej, tego mniej - ale to więcej i mniej może być zniewalające albo chu....do prząść.

Zestaw marzeń to ten, o którym aktualnie marzymy. Czyli adekwatny do obecnych możliwości. Wniosek z tego, że przy wzrastających finansach i zestaw marzeń się przesuwa. Oby każdemu w tę lepszą stronę (patrz: efekt wirusa).

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
25-07-2020, 19:43
Wzialem sobie do serca uwagi Karola stąd aż zaniemówiłem na x godzin :-)

pomysl zeby kolumna bez wciskania dodatkowych loudnessow jakims cudem grala pelniej na nizszych poziomach glosnosci a na wyzszych bardziej zwartym dxwiekiem wydawal mi sie wariacki.
Z tego prostego powodu ze budowa glosnika sprawia iz dzieje sie dokladnie odwrotnie :-)

no ale cos tam podumalem i chyba wiem jak dokonac takiej sztuki, jesli sie uda bedzie to autentycznie pierwszy taki zestaw na swiecie, i bynajmniej nie mam na mysli jakichs sztuczek aktywnych z tym zwiazanych tylko temat do rozwiazania konstrukcją przetwornika. Czy zadziala, tego na 100% nie wiem, ale przesymulowany model nie ma nic przeciwko :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1695
  • Aktywny użytkownik
26-07-2020, 22:36
pomysl zeby kolumna bez wciskania dodatkowych loudnessow jakims cudem grala pelniej na nizszych poziomach glosnosci
Mój pomysł jest prosty, najwyżej niewykonalny :-)
Mała skrzynka monitora z nisko-średniotonowym 18 cm i wydłużyć obudowę wgłąb na tyle (dla uzyskania objętości), żeby na tylnej ściance umieścić dodatkowego basowca 18 cm. Cięcie basowca dość wysoko (na 18-tkę z przodu puścić zasadniczo wokal), no i w ogóle założenie jest wymodelowania przyjemnego (obszernego) grania zwrotnicą.

Mała forma, a dźwięk duży. Zellaton za 100 000 zł tak ma i trochę innych konstrukcji. Niektóre mają membranę bierną, ale podejrzewam, że część normalnie grający głośnik (jak trzeba bas refleks można rzecz jasna dodać - otwór z tyłu [szczelinowy lub trójkątne 2 po rogach], bo i tak membrana z tyłu już szpeci ściankę. Takie napakowane w przetworniki coś musi zagrać. Nie liniowość jest celem (a gdzie jest w home audio...), to im więcej składników, tym większa szansa, że w jakimś układzie możliwości układanki spełnią pokładane nadzieje. Czyli zagra jak marzenie.

Ja bym wszystko to oparł na głośnikach firmy Morel. Mają obszerny katalog, a te droższe naprawdę prześcigają konkurencję. Słyną z łagodności i plastyczności, chociaż każdy dźwięk da się uzyskać. Przetworniki nie będą półśrodkiem i 3-way koncept też realizuje ambitne podejście. Na skrzynce można zaoszczędzić - niech sobie drga i niewygląda.

Zgłaszam gotowość na przetestowanie takiego cuda. Albo innego - płacę za kuriera i opiszę co słychać. W każdej chwili mam do porównania co najmniej 3 monitory z przedziału ceny półkowej 700 - 10 000 zł. Wszystkie typowe 2 drogi, więc pogonić im kota powinno być łatwo. No to pozostaje mi nic nie robić i czekać :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
27-07-2020, 21:29
male zelatony zrobily na mnie swietne wrazenie, wieksze modele sluchane przy roznych okazjach...pewnie mniej wpasowane w systemy, nie bylo xle ale tez nie porywalo.

Te maluchy maja inny sekret, nie tylko membrane bierna, mianowicie glosnik niskosredniotonowy jest podlaczony bez zwrotnicy ;-)

Sama membrana bierna za glosnikiem basowym tez wydaje sie miec plus, fala odbita od niej jest na takim ustrojstwie lepiej neutralizowana, temat biernej do rozwazenia, to akurat nie problem. Thiel w starych konstrukcjach z tego co pamietam robil bierna z mdf (na zawieszeniu), pomysł uwazam bdb  :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
28-07-2020, 14:10
Wzialem sobie do serca uwagi Karola stąd aż zaniemówiłem na x godzin :-)

pomysl zeby kolumna bez wciskania dodatkowych loudnessow jakims cudem grala pelniej na nizszych poziomach glosnosci a na wyzszych bardziej zwartym dxwiekiem wydawal mi sie wariacki.
I dlatego Ty milionerem nie zostaniesz (chyba że przy dużej inflacji). Ty zaniemówiłeś a Apple nawet nie mając rozwiązania od razu by to opatentowało.


ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES