Audiohobby.pl

kolumny marzeń

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
20-07-2020, 20:50
marzenia są różne różniste, a poniewaz zamierzam stworzyc takie kolumny postanowilem tu na forum zrobic sondaz opinii.
Uznalem ze nie jest to najwieksze forum w necie ale jesli nawet kilka osob sie na nim wypowie bedzie to bardziej miarodajne niz kilka razy wiecej wypowiedzi ludzi najaranych mainstreamem (nie mowie ze kazdy zły, jednak statystyka podpowiada ostroznosc ;-)).

Jesli mozecie opiszcie prosze w dowolnej ilosci tekstu jak powinny brzmiec, nawet w odniesieniu do sluchawek np. , bo mamy na forum wielu ich fanów. Ale tez do innych kolumn, typu "tak jak tamte, tylko...."

Postaram sie zeby recenzje byly kopią wpisów w tym wątku :-)
https://banbye.pl polecam :-)

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
20-07-2020, 21:43
horn open baffle (jeżeli chodzi o to czego pragnie serce) - i tak 99% brzmienia zależy od pokoju i ustawienia więc skoncentrujmy się na prędkości przetworników i wybierzmy co najszybsze i najbardziej liniowe - elektrostatyki/planary/ piezo tweetery
« Ostatnia zmiana: 20-07-2020, 21:46 wysłana przez whero2 »

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
20-07-2020, 21:50
"horn open baffle "

Hitchcock na dzien dobry, to lubię :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
20-07-2020, 22:07
@Zmelmag nie wiem, czy Ci to w czymkolwiek pomoże. :)
Marzą mi się kolumny z realistyczną szeroką sceną i fizyczną wręcz obecnością na niej wokalisty.
Wykonalne, bo słuchałem na spotkaniu twoich kolumn opartych o głośnik szerokopasmowy.
Słuchało się tego jakby wokalistka była w pokoju odsłuchowym i śpiewała na żywo.
Do tego, na niskich głośnościach, pomrukujący basik snujących się po pokoju niczym mgła na wysokości kolan.
A na dużej głośności szybki, potrafiący uderzyć niczym piorun z jasnego nieba, gdy coś takiego jest w utworze.
Barwna, wyrazista i rozdzielcza średnica oraz wysokie. Wyglądać mogą jakkolwiek.
Ważne by potrafiły tak zagrać i nie kosztowały majątek. :)

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
21-07-2020, 09:22
"horn open baffle "

Hitchcock na dzien dobry, to lubię :-)
To się antonim nazywa.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Vinyloid

  • 2470 / 5101
  • Ekspert
21-07-2020, 11:38
Żeby średnicę i górę miały jak elektrostaty, a bas jak Denony D7000, i żeby były solidne  i tanie, albo chociaż dofinansowane z Unii.

Idealne byłyby dmuchane, ażeby jak przyjdą goście można było szybko spuścić powietrze i schować do pawlacza i najlepiej szare, coby nie było widać kurzu. No i nie powinny być pochyłe, aby się dało na nich postawić kwiatki.

Aha, i jeszcze żeby miały pozłacane kable, a przynajmniej posrebrzany bluetooth i żeby były przyjazne dla środowiska, co rzecz  jasna wyklucza produkcję w Chinach. Na wszelki wypadek powinny też mieć wbudowany w zwrotnicę automatyczny filtr treści antysemickich i homofobicznych, z powodów, których nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać.

W wersji "Deluxe" mogłyby mieć dołączony czujnik dymu, firmową papeterię z jednorożcem i apkę na Androida do wypełniania PIT-ów.

PS.
Tata mówi, że przydałaby się jeszcze jakaś siatka na bassreflex, żeby chomik mojej kuzynki nie wchodził do środka, bo ona, proszę pana, do nas zawsze z tym chomikiem przyjeżdża, chociaż dobrze wie, że mam uczulenie na chomiki i kuzynki :(

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
21-07-2020, 12:08
Spójność szerokopasmowca, strzał jak z horna, średnica z elektrostatów a bas jak z dobrej obudowy zamkniętej. Wychodzi mi krzyżówka MartinLogan z Klipschem.
Raczej wielkość AP Virgo niż Cornwall.

* - pogrubienie czcionki nieprzypadkowe.

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
21-07-2020, 12:11
a bas jak Denony D7000

No bez przesady! Jeżeli chcesz mieć bas taki jak z D7000 to wystarczy przecież wstawić tani sub-woofer :)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
21-07-2020, 18:31
Dzięki za uwagi Panowie, na ta chwile najbardziej precyzyjnie/realnie wyglada mi(w sensie DLA MNIE a nie absolutnie i dla wszystkich :-)) opis Karola. wysoka efektywnosc i open baffle albo obudowa zamknieta i pewnie zejscie basu a wszystko w obudowie wielkosci niewielkiej to konstrukcyjne koncepty dla don kiszotow :-)

Karol, dwa pytania :
1. jestes sluchawkowcem, do jakich sluchanych przez Ciebie sluchawek byś mogl odniesc te walory, chodzi mi o charakter grania. Pytanie 1a, tendencyjne ;-) : nie sluchalem pawlowych rs1 ale czy znalazloby sie tam coś z ich grania ?:-)

2. jako ze "majatek" jest pojeciem wzglednym, a gentlemani o pieniadzach nie rozmawiają to zapytam o istniejace kolumny, ktore sa najblizej Twoich potrzeb/opisu ?
« Ostatnia zmiana: 21-07-2020, 18:34 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
21-07-2020, 21:38
Ad. 1) Do Focal Stellia i AKG K1000.
Ad 1a) Żywiołowość przekazu, wyrazistość i barwa średnicy, rozdzielczość całego pasma i sprężystość basu.
Ad. 2) Nic mi nie przychodzi do głowy. Nie znam kolumn tak grających, ale mogę określić jakie miałyby być.
          Kolumny podłogowe, średniej wielkości (nie wyższe niż 1,5 - 1,6 m) i kosztujące w granicach 6-10k zł, nie więcej.

No i już wiadomo, że gentelmenem nie jestem. :)
Oczywiście mogą być tańsze, byle tylko potrafiły tak zagrać jak pisałem. ;-)

 

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
21-07-2020, 22:27
mysle ze moze byc problem, chyba ze jakis wyjatkowo udany wypust rzemieslniczy sprzedawany wylacznie bezposrednio klientowi z pominieciem sieci sprzedazy.

sam widzisz, acz wymagania jak najbardziej prawilne :-) ciezko wskazac kolumny bez wzgledu na cene ktore je spelnia :-)))

z moich doswiadczen podobny poziom sluchawek i kolumn to relacja jakies 1/10 (cena), a przeciez sluchawki za 600-1000 zł raczej Cie nie interesują ;-)

https://banbye.pl polecam :-)

Karol

  • 2009 / 4316
  • Ekspert
21-07-2020, 22:55
Dlatego to kolumny marzeń. ;-)
A tak przy okazji, za ile według ciebie można takie kolumny stworzyć?
Pytam jak fachowca, który wie jak coś takiego zrobić bez zbędnych kosztów i zna ceny tego typu usług.

tomekl3

  • 627 / 5889
  • Ekspert
21-07-2020, 23:56
Można coś takiego usłyszeć w Infinity re90. Szybkie, spójne z całkiem niskim basem i cena d*py nie urywa.
tomek

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
22-07-2020, 09:25
Karol, przyzwoite obudowy z mdf malowane wysoki polysk 2-3Kzl (w zaleznosci od rozmiaru), we fornirze wysoki polysk  3-4Kzł.
Do tego jakbys chcial uzyc popularnego i niezlego scan speaka czy nieco tanszego i niekoniecznie slabszego (inny) SBA robiac uklad 2 drozny i tak wyjdzie pewnie srednio liczac 2Kzł/para glosnikow.
Nie wiem tylko czy scany lub sba spelnia Twoje oczekiwania w niektorych dziedzinach o ktorych wspominales. W kazdym razie przyjemnie będzie
Do tego zwrotnica, policz 200zl, jakies wytlumienie 50-100zł, gniazda przylaczeniowe dobrym pomyslem dla tej klasy zestawu beda wbt (raczej standard) - 400zł/para, przyzwoite przewody, mozna dac 50zł a można 500, śrubki kolce i mamy na gotowo ;-)
Do tego jakies przesyłki, czas na zlozenie i zaprojektowanie (obudow, zwrotnic).

ale spokojnie, jak sie policzy czas na zlozenie i zaprojektowanie po 12zł/h to powinno sie w 10 zamknąć ;-)
bez rozgladania sie za dystrybutorem, bo nie ma z czego dać marży.
https://banbye.pl polecam :-)

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
22-07-2020, 13:12
z moich doswiadczen podobny poziom sluchawek i kolumn to relacja jakies 1/10 (cena), a przeciez sluchawki za 600-1000 zł raczej Cie nie interesują ;-)

Myślałem, że te czasy już minęły, moje "głośniki komputerowe" to HEDD 05 (http://nuke.nonsoloaudiofili.com/HEDDType05SeriesONENearfieldStudioMonitor/tabid/504/Default.aspx) i można je śmiało porównywać do słuchawek w cenie 30-100% tych głosników (RS2e, GS1000, DT880, T60RP), pod względem technicznym jak rozdzielczość i ogólna głębia dźwięku, jak i pod względem muzykalności. Inna forma prezentacji ale nawet oceniłbym je kapkę wyżej niż ww. słuchawki. A tu jeszcze oszczędzamy na torze bo wzmacniacze wbudowane.

A tak przy okazji - dlaczego nie robi się powszechnie kolumn aktywnych dla audiofili? Takie zalety jak zwrotnica działająca na niewzmocnionym sygnale o stałym poziomie, czy wzmacniacz dopasowany do konkretnego przetwornika, wydają się duże.