Audiohobby.pl

Z Mac-a na Raspberry Pi ?

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
12-06-2020, 19:30
Mój MacMini i7 obecnie wykorzystywany jest tylko do audio. Stwierdziłem, że trochę szkoda jego mocy i możliwości na samo audio. Sporo ostatnio wywołuję zdjęć w RAW i je obrabiam (drugie hobby) i Mac ma trafić w inne miejsce niż jest postawiony system audio.

Co w związku z tym? Chodzi mi po głowie postawienie do audio minikomputera np. Raspberry Pi 4 1,5 Mhz i 8GB RAM.
Chciałbym podłączyć Raspberry do TV przez HDMI. Sieciowanie wyłącznie przez kabel, 100/1000 BaseT.

Czy ktoś robił takie eksperyment i przeszedł z MacOSX na Raspberry Pi?

Jak wygląda współpraca z zewnętrznymi DAC-ami? Są na to sterowniki?
Czy Raspberry Pi potrafi skorzystać z biblioteki muzycznej, która znajduje się na NAS np. Synology?
Jaki soft do audio jest optymalny?

Jestem w temacie kompletnie zielony więc proszę tłumaczyć "jak dziecku" :-)


gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
12-06-2020, 21:55
Jakiś czas temu też chciałem przechodzić na Raspberry do audio, jednak zostałem na głównym komputerze (działającym pod Linuksem). Generalnie wybór darmowego software'u zmieniającego Raspberry w odtwarzacz jest duży:
- http://moodeaudio.org/
- https://volumio.org/
- http://www.rpimusicplayer.com/
- https://www.pimusicbox.com/
- https://www.runeaudio.com/

Chyba wszystkie powyższe programy instaluje się jak system operacyjny, tzn. nadpisuje się cały system operacyjny urządzenia. Mniej inwazyjne rozwiązanie, choć całościowo będzie wymagać więcej grzebania, to używanie standardowej dystrybucji Linuksa jak Ubuntu i doinstalowanie odpowiednich playerów.

Ciężko będzie znaleźć DACa USB wyprodukowanego w ostatnich 8-10 latach, który nie będzie działał, (i nie trzeba też instalować jakichś zewnętrznych sterowników). Linux ma wbudowany sterownik wysokiej jakości UAC do transmisji asynchronicznej USB i on obsługuje zdecydowaną większość sprzętów. Dość dobrym testem na to, czy będzie działał, powinno być podłączenie DACa do telefonu/tabletu z Androidem przez kabel USB OTG.

Ponieważ jesteśmy na forum "audio", to polecam jeszcze kupno dobrego zasilacza, może jakiś liniowy, nie powinień wyjść drogo, bo prądu nie trzeba dużo.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
12-06-2020, 22:55
Dzięki. Ten Volumio wygląda całkiem rozsądnie.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
08-02-2021, 19:53
Dzięki uprzejmości kolegi "Lok" właśnie testuję "Rassbery Pi" z zasilaczem Tomanka.

Konkretnie mam na myśli test softu Volumio zainstalowanego na Rassbery Pi
Konfiguracja Volumio jest wręcz banalna oprócz poprawnego skanowania folderu NAS z poziomu tego softu. Folder z NAS jest zamontowany ale Volumio nie potrafi go przeskanować aby odszukać pliki muzyczne. Moim zdaniem to poważny błąd tego softu i z tego co się zorientowałem w sieci bynajmniej nie tylko mnie on dotyczy.

Na szczęście pliki muzyczne zapisane na macierzy Synology są widoczne dla Volumio po wyborze opcji Media Servers (DLNA).
Pliki indeksowane są sprawnie z jednoczesnym update okładek. Rassbery Pi podłączona jest kablem USB do Benchmarka i bez żadnych problemów ten DAC jest widoczny. Nie ma też problemu kiedy podłączam DAC przez konwerter USB/Coax. Na razie wstępne testy. To co słyszę na Klipsch Heresy to zaokrąglony, "lampowy" dźwięk, operujący raczej średnicą niż skrajami pasma - bas mało artykułowany, jest mało szczegółów na wysokich a średnica jest "maślana". Nie gra to dobrze i tyle.
Dodam tylko, że te same pliki z poziomu softu Amarra Audio, na Mac-u, grają nieporównywalnie lepiej w dokładnie takiej samej konfiguracji sprzętowej.

Coś mi mój nos podpowiada, że za ten problem i za tę sygnaturę dźwięku może być odpowiedzialny jakiś renderer z Volumio grzebiący w plikach przy udostępnianiu ich przez media server. Dodam tylko, że transdekodowanie w NAS mam wyłączone więc to raczej problem z softem Volumio a nie z Synology. Z radia internetowego jest lepiej więc nie jest to problem Rassbery Pi tylko softu Volumio.
« Ostatnia zmiana: 08-02-2021, 22:09 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
09-02-2021, 10:09
A jakie masz ustawienia w Volumio do głośności? Mixer type najlepiej na none ustawić.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
09-02-2021, 11:13
Mam ustawione na none, 100% głośności.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
09-02-2021, 12:28
A jak masz to spięte z tym NAS, jako file share czy jakoś UPNP czy podbny?
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

lok

  • 432 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
11-02-2021, 11:48
Możesz jeszcze spróbować moodeaudio.   Tez prosta instalacja.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

bsw

  • 513 / 4903
  • Ekspert
11-02-2021, 21:09
A ja właśnie robię sobie na piechotę grajka do warsztatu: thinclient + debian + mpd

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
14-02-2021, 21:48
Na razie zamówiłem samo Rasberry Pi 4 (4GB RAM) ale zaczynam rozglądać się za DAC aby dołożyć go do tej "Malinki".

Jaką macie opinię o HiFiBerry DAC2 HD?
https://www.hifiberry.com/shop/boards/hifiberry-dac2-hd/

Może jednak coś innego na i2S ale tak aby zagrało to pod Volumio?

P.S.
Jednak to Volumio jest najwygodniejszą nakładką audio. Pozostałe, które instalowałem (moodeaudio, runeaudio) zamulały i były mniej wygodne. Słucham po DLNA ale mam nadzieję, że problem skanowania plików na Synology w końcu rozgryzę.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2021, 21:55 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
14-02-2021, 23:38
Słucham po DLNA ale mam nadzieję, że problem skanowania plików na Synology w końcu rozgryzę.
To jakiś transcoding mimo wszystko tam może być. Jak byś po sambie to udostępnił i skonsumował tak na volumio to masz 100% pewności że po drodze nic się niedzieje.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
16-02-2021, 12:52
Po sambie też udostępniłem i to dużo wcześniej jednak i tak nie skanuje.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
16-02-2021, 21:57
Dziwne, dziwne, dziwne .....ale odpaliłem Rasberry Pi 4 na standardowym zasilaczu i mam wrażenie, że gra to inaczej niż z Rasberry Pi 3. Oczywiście mówimy o połączeniu DAC-a przez USB oraz o tym samym sofcie Volumio ver. 2.861. Chyba umyję uszy ;-), odczekam i porównam po kilku dniach. Może to kwestia nowości ale nie czuję dyskomfortu w porównaniu z MacMini i softem Amarra DeLuxe.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
17-02-2021, 14:48
Po sambie też udostępniłem i to dużo wcześniej jednak i tak nie skanuje.
Pisałem pod kątem jakości (o której wcześniej pisałeś że gorzej odtwarza pliki) a nie pod kątem skanowania
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
17-02-2021, 17:42
mialem jakis dedukowany do maliny dac na sabre i byl pasztet, za to sama malina w roli serwera jest uwazam bdb, lepsza od dowolnego lapka jaki podpinalismy, z wiekszym jajem niz dedykowany komp na windzie z zegarami i czarami marami.
Rozjechala tez "biedaczyna" system vinylowy z wkladeczka za 30KEuro na ramionku konfigurowany przez ponoc speca vinylowego, moze to Pacific Lampizatora ale bujało ze hej, malina nie zdegradowala go raczej :-)

Nie wiem jak z Makiem bo nie porownywalem, jak lepiej to tylko sie cieszyc, maka nie kupie ze wzgledow religijnych :-)
https://banbye.pl polecam :-)