Audiohobby.pl

Z Mac-a na Raspberry Pi ?

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
17-02-2021, 20:08
Niebawem przetestuję DAC-a HiFiBerry Pro. Zobaczymy jak to zagra. Jak zagra dobrze to pomyślę o swoim DAC-u w wersji HD. Jeżeli średnio to dokupię płytkę z wyjściem coax aby właśnie nim podłączyć Benchmarka albo inny DAC zewnętrzny.

Malinka to przede wszystkim wdzięczna zabawka audio, która nie zachowuje się jak zabawka :-)
Ultra-taniocha w skali audiofilskiej, którą można łatwo rozbudowywać, zmieniać obudowy, dokładać płytki itp, itd. Jest zabawa.... i o to chodzi.

P.S. Minus jest taki, że pies to może ukraść i zakopać jako zabawkę w ogrodzie.
"Bambus! Łajdaku!, ukradłeś mój media serwer. Oddaj panu, to małe plastikowe, to dostaniesz ciasteczko"
:)
« Ostatnia zmiana: 17-02-2021, 22:23 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
17-02-2021, 23:09
Noooo... nareszcie!!!
Po "długich zmaganiach z żywiołem" udało się zmusić Volumio do przeskanowania Synology.

Otóż musiałem zdefiniować to, że w konkretnych podfolderach na Synology znajduje się muzyka. Po wykonaniu indeksowania na Synology Volumio zaczęło skanować NAS. Na Macu takich numerów robić nie musiałem i wystarczyło tylko wskazać folder w którym znajdują się pliki muzyczne a soft Amarra Audio zrobił wszystko co trzeba.

Konkluzja jest taka, że Volumio, chociaż to soft wygodny i "responsywny", to do zbytnio inteligentnych nie należy i niektóre opcje w NAS trzeba specjalnie ręcznie dostosować do używania plików muzycznych a nie wszystko co jest do tego niezbędne jest opisane w instrukcji i w sieci. "Darowanemu (darmowemu) koniowi w zęby jednak się nie zagląda" ;-)
« Ostatnia zmiana: 17-02-2021, 23:12 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
18-02-2021, 12:00
To jak się wciągniesz to jeszcze plugin brutefir i korekcja akustyki pokoju.

W sumei na kolejną kwarantannę miał bym plan żeby pogrzebać tam trochę we wnętrznościach i dzucić do tego pełną zwrotnicę cyfrową (na brutefir da się zrobić), tylko musiał bym do tego jeszcze jakiś ładny ADC dokonfigurować dla analogowych źródeł. W sumie na poziomie Maliny Volumio ma coś takiego, na pc jeszcze nie ograli choć w linuxie nie ma problemu żeby samemu sobie to dopdać.
« Ostatnia zmiana: 18-02-2021, 12:03 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
18-02-2021, 13:05
Czy aby do korekcji akustyki nie jest potrzebny moduł DSP?
Widziałem, że HiFiBerry sprzedaje takie zestawy z mikrofonem.

https://www.hifiberry.com/shop/bundles/hifiberry-dsp-bundle/

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
19-02-2021, 15:11
Malina to DSP. Pomiary można zrobić z PC i po prostu zaaplikować korekcje do Volumio.

https://volumio.github.io/docs/Plugins_User_Manuals/brutefir/Preparing_your_system.html
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

lok

  • 432 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
19-02-2021, 15:50
Bacek a możesz coś więcej o tych pomiarach. W jakim formacie mogę wykonać pomiary na kompie.
Gdzie można o tym poczytać.

ok juz mam nie kliknąłem w link.
« Ostatnia zmiana: 19-02-2021, 15:54 wysłana przez lok »

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
19-02-2021, 19:05
Poczytaj kolejne strony z linka. Tam jest to opisane na pomiarach w REW i potem filtry przygotowane w RePhase.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
19-02-2021, 21:34
Jak wgrywać plug-iny do Volumio? Nie mam bynajmniej na myśli tych zdefiniowanych do wgrywania w samym Volumio.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
20-02-2021, 10:34
A to już może zależeć od konkretnego plugina. Jak jakiś masz to powinien z nim być opis.

W linku w menu będziesz miał opis jak robić pluginy, także ogólnych informacji też tam trochę będzie.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
20-02-2021, 12:18
do korekcji akustyki
Słuszną linię ma nasza władza. Dźwięk nie jest panną z jednorazowym skarbem :P Można i trzeba w nim grzebać...

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
20-02-2021, 21:51
Niestety nie udało mi się uruchomić HiFiBerry Dac + na Rassberry Pi 4 i Volumio. Przełączam na i2S i niestety "cisza w eterze". Probowałem nawet softu HiFiBerry i niestety DAC+ nie gada z moją malinką.

Porównałem przy tej okazji porównać Rassberry Pi 3 i Rassberry Pi 4 po USB, wpięte do Benchmarka, i mam wrażenie, graniczące z pewnością, że Rassberry Pi 4 gra lepiej, z lepszą rozdzielczością. Jest fajnie :)

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
20-02-2021, 21:55
A to już może zależeć od konkretnego plugina. Jak jakiś masz to powinien z nim być opis.

W linku w menu będziesz miał opis jak robić pluginy, także ogólnych informacji też tam trochę będzie.

Ja stary "Macintoshowiec" jestem. Dla mnie musi być prosto.Jak dla amerykańskiej sekretarki. "Zainstaluj" lub "Odinstaluj". Jeżeli trzeba czegoś więcej to niestety kłóci mi się to z ideą taniego/prostego mediaserwera :-)

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
21-02-2021, 11:27
Do wbudowanych rzeczy jest prosty. Do dodatkowych już niestety nie. Ale tu przynajmniej masz możliwość. Trzeba ćwiczyć komórki muzgowe żeby nie popaść w marazm.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
21-02-2021, 23:58
Zaparłem się męczyłem configi i inne duperele w Volumio przez wiele godzin. Wgrywałem starsze wersje i grzebałem w nich aby DAC w końcu zagadał. Chyba prościej napisać w BASIC-u symulację wybuchu jądrowego niż zmusić Volumio do gadania przez i2S.

Najcześciej witał mnie tego typu komunikat.
« Ostatnia zmiana: 22-02-2021, 00:01 wysłana przez Gustaw »

Gustaw

  • 3852 / 3308
  • Administrator
22-02-2021, 09:27
Z perspektywy moich zabaw z malinką i Volumio mogę śmiało postawić tezę, że ten system nie jest żadną alternatywą dla gotowych media serwerów lub oprogramowania na komputery PC/MAC.

Nikt normalny, chcący tylko posłuchać muzyki, nie będzie szukać rozwiązań na forach volumio/rassbery/linux i nie będzie się bawić w specjalne konfiguracje i grzebanie w configach.

Z jednej strony niska cena mini-komputera i pozorna łatwość konfiguracji darmowego Volumio, z drugiej strony, cofnięcie się do epoki MS-Dos w sytuacjach kiedy coś nie chodzi.

Konkluzja. Dobre ale tylko dla osób mających sporo wolnego czasu i lubiących "grzebactwo".

P.S. Skłaniam się do tego aby zamiast płytki pod i2S dokupić jakiegoś zewnętrznego DAC-a po USB i w ten sposób załatwić sprawę i uniezależnić się od kaprysów Volumio. Dodam tylko, że w sieci pojawiała się teza, że programiści od Volumio zaczęli lekko mieć w pupie DAC-i HiFiBerry od czasu kiedy HiFiBerry wprowadziło swój własny soft na Rasberry Pi.
« Ostatnia zmiana: 22-02-2021, 09:30 wysłana przez Gustaw »