Audiohobby.pl

NAD 3020

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2020, 15:53
Myślę, że tego wzmacniacza nie trzeba przedstawiać. Prostota wykonania i niesamowite, bardzo ciepłe brzmienie. Bardziej miękkiego basu nie słyszałem w żadnym innym.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2020, 16:05
Z racji tego, że z naprawami wzmacniaczy jestem trochę na bakier, a on nie ma żadnych zabezpieczeń, dałem do naprawy do znajomego elektronika kolegi, ponieważ trochę bałem się ryzykować, że zaszkodzę mu bardziej...
Zauważyłem, że delikatnie wzbudza się lewy kanał (szumy, trzaski). Tą usterkę miał już wcześniej, z tym że wtedy było to momentami mocno słyszalne, nawet w trakcie dość głośnego słuchania, a teraz słychać było tylko w trakcie ciszy. Zajrzałem do środka i rzuciły mi się w oczy dwa uszkodzone kondensatory. Wymieniłem i na razie jest cisza, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy to mogła być ich wina. W każdym razie i tak planuję zrobić mu pełny recap za jakiś czas.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
16-04-2020, 19:16
A słuchałeś kiedyś radii lampowych stereofonicznych dobrej klasy ?oczywiście mówię o starych sprzed tak 40- ok lat ?

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2020, 19:28
Tak, słyszałem także wzmacniacze lampowe. Ale mówimy o tranzystorowych ;)
W lampę raczej nie będę szedł, z tego względu, że miałem okazję porównać brzmienie muzyki, której słucham na wzmacniaczach lampowych i tranzystorowych i jednak lepiej brzmi na tranzystorach. Za to kolega puścił mi dla porównania jazz i tu jednak lampa zagrała lepiej, niż tranzystor.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Mirek19

  • 688 / 4606
  • Ekspert
16-04-2020, 19:32
@Hammer
Mam takie stereo w bardzo dobrym stanie na ECLL800  ;)
Tylko że to nie temat o starych radiach lampowych.

Mam i NAD'a ale inny model - C300 i też sobie chwalę jego brzmienie.

Hammer

  • 4680 / 2286
  • Ekspert
16-04-2020, 21:41
JaKub92
Chodzi mi o to, że jak ktoś mówi czy pisze o pięknym miękkim basie to mi się ojca radio przypomina z tą niezapomnianą jakością swojską lampek.
Ten Nad ma podobną opinię że gra podobnie i dlatego go ciężko kupić, są 2 wersje ?  i też jakaś różnica w dźwięku jest między nimi, czy mi się pomyliło z innym?

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2020, 23:05
Ok, rozumiem :)
A z tego co teraz patrzyliśmy z Wojtkiem po instrukcjach serwisowych, to wychodzi na to, że może być więcej, niż dwie wersje. A okazuje się, że mój na dobrą sprawę nie został zrobiony, tylko po prostu uruchomiony...
Lewy kanał znów zaczął się wzbudzać coraz mocniej. Kondensatory to tykające bomby (sądząc po tych dwóch, które pokazałem wcześniej), więc wszystkie do wymiany. Kilka rezystorów przypalonych, jeden ukruszony, a dwa w ogóle nie wiedzieć czemu, zostały usunięte.
Wojtku - dzięki za zgłębienie tematu i naprowadzenie mnie na właściwy trop.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
16-04-2020, 23:10
Jakubie niema sprawy :) NAD 3020 zasługuje na porządny serwis.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2020, 23:17
Jak tylko będzie można "legalnie" się przemieszczać po tej całej kwarantannie, to jadę na małe zakupy i pierwsze co, funduję mu recap i tak, jak gadaliśmy, wymiana tranzystorów w przedwzmacniaczu.
Między czasie postaram się jeszcze co nieco dowiedzieć odnośnie jego naprawy, tak, jak gadaliśmy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
17-04-2020, 17:52

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
17-04-2020, 18:41
Już na pierwszy rzut oka widać, że wewnątrz różni się od mojego egzemplarza, czyli jednak były różne wersje tego samego modelu.
No i gość mówi o trzeszczeniu w lewym kanale, czyli ta sama usterka, co w moim.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

michalx

  • 9 / 1200
  • Nowy użytkownik
04-01-2021, 16:38
I co tam dalej z nim, odswieze trochę temat, tez posiadam 3020A, orginal, musze przyznac ze brzmi fajnie, mogłaby byc scena lepiej zarysowana ale być może to wina wieku;)
« Ostatnia zmiana: 04-01-2021, 20:38 wysłana przez Gustaw »

Topen

  • 19 / 955
  • Nowy użytkownik
10-11-2021, 21:11
Kupiłem NAD 3020 series 20 na Ebay w oryginalnym kartonie zamykanym na sznureczki owijane wokół przynitowanych guzików. Pewnie 50 lat temu taśm klejących  jeszcze nie znano . Pierwszy raz widziałem taki patent. Wtyczka biała z twardego ebonitu ,kabel  szary dość sztywny straszący centymetrowym brakiem izolacji która wysunęła się z wtyczki i widać niebieski brązowy i żółty przewód. Nie wygląda to Hi-End-owo. Wyjąłem to cudo z kartonu niczym mumię z sarkofagu pachniało stęchlizną i czułem się niczym archeolog.
Wiedziałem że kupując NADa spotkam się z legendą ale nie myślałem że będzie to takie dosłowne. Odkręciłem obudowę by zapoznać się ze stanem technicznym i  na początek pozbyć się zapachu stęchlizny. Wewnątrz wszystko pokryte szarym kurzem. Sprawdziłem czy w ogóle zagra . Zagrało bez problemów  ale lewy kanał lekko szumiał nawet gdy był w pozycji zero. Potencjometr powodował niewielkie trzaski podczas obracania. Balansem trzeba było lekko prawy kanał podkręcić dla wyrównania sceny. Jeden kondensator wylany . Oj będzie trochę zabawy by doprowadzić to do stanu używalności. Użyłem wody i Cifu by pozbyć się wewnątrz syfu ,power & shine przeciw tłustemu kurzowi zalegającemu w każdym zakamarku NADa . Po godzinie pędzelkowania i spłukaniu wodą , uważając by nie zalać transformatora.Cała rama z płytką drukowaną bez pokręteł i płyty czołowej trafiła do piekarnika nastawionego na 45°C . Po pół godzinie wyjąłem prawie jak nową płytkę NADa. Co z tym kablem sieciowym , wymieniać na coś rasowego czy utrzymać zabytek w stanie zastanym?
Teraz się biorę za wymianę wszystkich kondensatorów . Co będzie dalej to się pochwalę.

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
10-11-2021, 21:21
Co z tym kablem sieciowym , wymieniać na coś rasowego czy utrzymać zabytek w stanie zastanym?

Ostatnio stałem się posiadaczem wielu sprzętów tej firmy. Podstawowym kryterium zakupu był rozsądny stan techniczny oraz brak modyfikacji. Konkludując. Osobiście tego kabla to bym nie zmieniał.

Topen

  • 19 / 955
  • Nowy użytkownik
11-11-2021, 10:23
Kabel na razie zostawię w spokoju, poprawiłem wtyczkę, przetarłem powierzchownie spirytusem . Kabel odzyskał wygląd . Walczę z kondesatorami. Ciekawa sprawa wszystkie kondensatory które dotychczas wymieniłem mają większą pojemność niż jest napisane na obudowie, nawet ten przeżarty i wylany miał 5 uF więcej niż przewiduje ustawa. Wygląda na to że wysychanie kondensatorów nie powoduje zmiejszenia ich pojemności , wpływa natomiast na opór wewnętrzny który jest wyraźnie większy niż w nowych kondensatorach. Z lenistwa Kupiłem z Niemiec cały komplet do recapu  nie chciało mi się robić listy potrzebnych kondensatorów. Zachwycony nie jestem bo np 47uF / 10v mają 55uF 58uf i różnią się pojemnościami  w 10 szt znalazłem dwa identyczne 54uF. W zasadzie w niektórych miejscach troszkę większy nie zaszkodzi ale wymieniając z takim rozrzutem parametrów do dwóch kanałów różniące się kondensatory, to przy kilkunastu kondensatorach i niesprzyjających okolicznościach wzmacniacz będzie miał problemy z równym odtwarzaniem nawet najlepszego źródła. Zwłaszcza jeśli się dokona zmiany w newralgicznych miejscach." Jeśli coś może pójść źle to napewno tak się stanie" jak przewiduje klasyk.