Audiohobby.pl

NAD 3020

Hammer

  • 4679 / 2284
  • Ekspert
19-11-2021, 17:53
Napisz do Nada..........ciekawe co powiedzą.

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
20-11-2021, 18:28
Bum moze być tylko jak walnięty/zwarty kondensator.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
21-11-2021, 18:13
Święta prawda.

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
23-11-2021, 01:41
Przewierciłem radiator , przegwintowałem na M3 i wkręciłem brakującą śrubkę kondesator został uziemiony a co za tym idzie wszystkie ewentualne zakłócenia w.cz płynące z zasilania zostały odprowadzone  do masy. Audiofilskie powietrze z kondensatora wypełniło NADa do granic wytrzymałości i zmartwię wielbicieli fajerwerków, buuuum nie było, NAD zniósł to dzielnie.
Ps.
Z czystej ciekawości zapytałem firmę NAD czy brak tego połączenia to celowe działanie czy przeoczenie w procesie produkcji. Podziękowali za pytanie i obiecali że odpowiedzą jak to tylko będzie możliwe.
« Ostatnia zmiana: 23-11-2021, 01:49 wysłana przez Topen »

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
23-11-2021, 01:46
Hello

Thank you for contacting NAD Electronics! A request for support has been created and assigned (#250064).

A member of The Support Crew will reach out to you as quickly as possible though. That’s our Listening Commitment - we thank you for your patience.

To ensure our reply does not end up in your SPAM or JUNK folder, please also remember to whitelist nadelectronics.com and zendesk.com as approved senders in your e-mail application or server.

Thank you

Sincerely,

NAD Support

Hammer

  • 4679 / 2284
  • Ekspert
23-11-2021, 07:29
Musisz zebrać konsylium odsłuchowe, do tego zamontować specjalny przełącznik i przeprowadzić setki niezależnych odsłuchów.......a to po prostu jest normalny wzmacniacz, który gra przyzwoicie jak setki innych

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
24-11-2021, 13:26
Wymieniłem wszystkie elektrolity, było kilka bardzo nieciekawych. Nadal szumi w lewym kanale z winy preampu . Szumi przy ściszonym potencjometrze jak i na max. Muszę się temu przyjżeć.

Mój ma to samo i też w lewym kanale. Niestety nadal go nie ruszyłem :(

Musisz zebrać konsylium odsłuchowe, do tego zamontować specjalny przełącznik i przeprowadzić setki niezależnych odsłuchów.......a to po prostu jest normalny wzmacniacz, który gra przyzwoicie jak setki innych

Na pewno nie brzmi jak "setki innych"... Wiele wzmacniaczy słyszałem i żaden nie grał tak miękko i ciepło, jak ten. Jest w tym graniu coś unikalnego.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Wojciech7

  • 1492 / 1086
  • Ekspert
24-11-2021, 15:20
Wymieniłem wszystkie elektrolity, było kilka bardzo nieciekawych. Nadal szumi w lewym kanale z winy preampu . Szumi przy ściszonym potencjometrze jak i na max. Muszę się temu przyjżeć.
Mój ma to samo i też w lewym kanale. Niestety nadal go nie ruszyłem :(
Jeśli to jest "brytyjski wzmacniacz"- to usterka trudna do naprawy ponieważ tam gdzie go masz nie ma królestwa(United Kingsdom)  nie ma  angielskiego prądu...
Nie lepiej kupić taki:
https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-nad-3020-legendarny-brytyjski-klasyk-10704905268

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
24-11-2021, 17:22
Ten z aukcji to nie ten sam model... "cyferki niby te same " ale diabeł tkwi w szczegółach. Z tego co się oriętuje to tylko 3020 z "pierwszej wersji" tzn. bez żadnych dopisków brzmi tak dobrze. Za niewygórowaną kwotę możemy mieć bardzo dobrze grającą maszynkę. Ogólnie 3020 to bardzo dobry wzmacniacz, wymaga obecnie trochę pracy ale potrafi się odwdzięczyć. Lepiej niż niejedna kilka razy droższa konstrukcja. Miałem 3020 dłuższy okres wiem co pisze ;)
« Ostatnia zmiana: 24-11-2021, 17:27 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4679 / 2284
  • Ekspert
24-11-2021, 17:50
Wymieniłem wszystkie elektrolity, było kilka bardzo nieciekawych. Nadal szumi w lewym kanale z winy preampu . Szumi przy ściszonym potencjometrze jak i na max. Muszę się temu przyjżeć.

Mój ma to samo i też w lewym kanale. Niestety nadal go nie ruszyłem :(

Musisz zebrać konsylium odsłuchowe, do tego zamontować specjalny przełącznik i przeprowadzić setki niezależnych odsłuchów.......a to po prostu jest normalny wzmacniacz, który gra przyzwoicie jak setki innych

Na pewno nie brzmi jak "setki innych"... Wiele wzmacniaczy słyszałem i żaden nie grał tak miękko i ciepło, jak ten. Jest w tym graniu coś unikalnego.
Stare Hrmany i Duale brzmią świetnie czy Sansui, ale te wszystkie staruchy trzeba dokładnie przeserwisować niestety po latach.

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
25-11-2021, 02:01
No i cała radocha z tego że doprowadziło się sprzęt do stanu fabrycznego . Roboty przy tym rzeczywiście nie mało bo przy takiej odbudowie zabytkowego sprzętu zawsze coś dodatkowego wyskoczy. Zmieniałem teraz pastę przewodzącą pod końcówką mocy z ciekawości przemierzyłem tranzystory.Chciałem wiedzieć jakie wzmocnienie NAD przewidział w tych tranzystorach. Czy były w jakiś sposób dobierane selekcjonowane wg hfe ? Okazuje się że niespecjalnie się tym przejmowano i tak:
kanał prawyMJ2955 hfe 52 .2N 3055 hfe 91
Lewy          MJ2955 hfe 90  2N3055 hfe 160
Za to sterujace końcówką te przykręcone do radiatora z aptekarską dokładnością obydwa po hfe-71.

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
25-11-2021, 02:17
Ten 2N3055 z hf 160 jak mi pokazało przemierzyłem raz jeszcze. Bo trochę dziwne mi się to wydawało Okazuje sie że pomiar za każdym razem jest inny i wacha sie od 40 do 180. Na pozostałych jest stabilnie nawet mierzone innego dnia lub za godzinę mają zawsze tyle samo. Muszę poszukać jakiejś Motoroli 2N 3055 z tamtej epoki na podmiankę bo taki pomiar chyba dobrze nie świadczy. Mam dwa Takie tranzystory z wojskowego demobilu ale one mają hfe 362 jak bliźniaki są identyczne.Czy tak duże wzmocnienie będzie odpowiednie jak im dam do pary MJ 2955 z hfe około 100?

ArturP

  • 1299 / 2782
  • Ekspert
25-11-2021, 04:33
Wymiana samych tranzystorów nie da wiele, a właściwie NIC. Oczywiście można.
 Sprawdziłeś równomierność napięcia zasilania +/- 28V, kondensatory w zasilaczy (wszystkie)? Fajnie by jeszcze sprawdzić czy zobel działa, bo skoro były takie zakłócenia, o których pisałeś, to lubi się rozjechać (zobel).

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
25-11-2021, 09:36
Ten szum w lewym kanale i zakłócenia już usunięte pisałem na poprzedniej stronie. Winne były zimne luty w okolicy potencjometru wys tonów. A tranzystorek chciałbym wymienić bo ma pływającą harakterystykę. Tylko te które posiadam mają trzy razy większe wzmocnienie niż daje fabryka.

Topen

  • 19 / 954
  • Nowy użytkownik
25-11-2021, 09:44
NAD pytanie w sprawie nieuziemionego kondensatora przesłał do inżynierów pracujących zdalnie, cyt:

Bob M. (NAD Electronics)

Nov 24, 2021, 7:26 PM EST

Hello Krzysztof,

Thank you for contacting the NAD Support Crew!

Due to the age of the 3020 and no published service bulletins regarding C639 capacitor on the motherboard I have had to escalate your inquiry to engineering for their review and feedback.

Please be advised that most of our engineering team is still working remotely due to Covid-19 limits in our office so an answer to your inquiry may to some time.

We appreciate your patience.

Kind regards,

Bob Moran
NAD Support