Audiohobby.pl

AKAI GX 75

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
20-03-2021, 17:58
a jak sie reguluje azymut tylko głowicy zapisujacej ?

phoenix

  • 115 / 1138
  • Aktywny użytkownik
20-03-2021, 19:05
w GX mk 1 (na szczęście) się nie da.

phoenix

  • 115 / 1138
  • Aktywny użytkownik
05-04-2021, 17:57
demontaż idlera to banał, video niepotrzebne.

wsadziłem tam gumkę nabytą na allegro i naciag po stronie zwijającej jest doskonały od pierwszych sekund dowolnej taśmy.

przy okazji wymieniłem główny pasek, wyglada na to, że zamienniki rozciagaja się po roku ;/

więc zanim ktos powymienia pinch rollery, warto najpierw ogarnąc idler + pasek i sprawdzić czy to przypadkiem nie załatwia tematu naciągu taśmy na początku kasety.

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
05-04-2021, 19:51
a jak sie reguluje azymut tylko głowicy zapisujacej ?

Śrubą "D" wg opisu jak poniżej (dotyczy GX-75mkII) :
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
05-04-2021, 20:37
patrząc na ten rysunek jest ona koło głowicy bardziej odczytującej......

przy okazji sobie pooglądałem i polecam

https://serwisvintageaudio.pl/portfolio/akai-gx-95-serwis-dolegliwosci-jego-jak-i-mlodszego-brata-gx-75/

a tutaj w tym mechanizmie nie widać tej śrubki
http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.11625
« Ostatnia zmiana: 05-04-2021, 20:47 wysłana przez Hammer »

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
05-04-2021, 20:47
patrząc na ten rysunek jest ona koło głowicy bardziej odczytującej......

Nie ma znaczenia, bo w praktyce działa to dokładnie jak piszą w serwisówce, z której pochodzi opis. Do regulacji azymutu odczytującej jest  śruba "C'.

a tutaj w tym mechanizmie nie widać tej śrubki
http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.11625

Bo to fotki mechanizmu GX75 w wersji pierwszej. Tu Wojtek wrzucił zdjęcie głowicy w mkII http://audiohobby.pl/index.php?action=dlattach;topic=13255.0;attach=177459;image
« Ostatnia zmiana: 05-04-2021, 20:55 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
05-04-2021, 20:55
na tej stronie u nich widać głowice zapis na takim panelu i dwa otworki i pewnie ten prawy jest od tej śrubki
http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=55508
ale nie wiem czy czasem te dwa otwory nie są do jej zamontowania w obudowie jednak.
« Ostatnia zmiana: 05-04-2021, 20:57 wysłana przez Hammer »

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
05-04-2021, 21:26
Dokładnie, fajna fotka, widać że w mkII to dwie niezależne głowice i jak są regulowane. Wszystko się zgadza.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
05-04-2021, 21:31
Kiedyś takiej wiedzy nie miałem i nie było materiałów i internetów.
Miałem tak że podczas zapisu było cudnie po taśmie, ale jak chciałem odczytać ponownie to był skos jakby przestawiony, serwisów nie było w Polsce i cześci, a jak coś to ceny z pasma Oriona....
Sprzedałem go korzystnie w sumie, ale niesmak został.

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
05-04-2021, 21:37
Kiedyś takiej wiedzy nie miałem i nie było materiałów i internetów.
Miałem tak że podczas zapisu było cudnie po taśmie, ale jak chciałem odczytać ponownie to był skos jakby przestawiony, serwisów nie było w Polsce i cześci, a jak coś to ceny z pasma Oriona....
Sprzedałem go korzystnie w sumie, ale niesmak został.

O kurde, ale teraz zagadkę dałeś. Jakim cudem po taśmie podczas zapisu było dobrze, a później odczyt do d...
No chyba, że głowica zapisująca "wzbudzała" odczytującą i słyszałeś prawie źródło, ale ja nawet nie wiem czy takie coś jest możliwe.

No chyba, że kasowanie się nie wyłączało :-P i przy odtwarzaniu degradowało ci nagranie :-D, ale to chyba kolejny pomysł z archiwum x
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
05-04-2021, 21:41
Kiedyś takiej wiedzy nie miałem i nie było materiałów i internetów.
Miałem tak że podczas zapisu było cudnie po taśmie, ale jak chciałem odczytać ponownie to był skos jakby przestawiony, serwisów nie było w Polsce i cześci, a jak coś to ceny z pasma Oriona....
Sprzedałem go korzystnie w sumie, ale niesmak został.

O kurde, ale teraz zagadkę dałeś. Jakim cudem po taśmie podczas zapisu było dobrze, a później odczyt do d...
No chyba, że głowica zapisująca "wzbudzała" odczytującą i słyszałeś prawie źródło, ale ja nawet nie wiem czy takie coś jest możliwe.

No chyba, że kasowanie się nie wyłączało :-P i przy odtwarzaniu degradowało ci nagranie :-D, ale to chyba kolejny pomysł z archiwum x
Skoro odrazu podczas zapisu było ok, z odczytem po monitorze. A po ponownym przykładowo przewinięciu i odczytywaniu taśmy już nie. To tylko nasuwa się jedno że to był problem z prowadzeniem taśmy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

phoenix

  • 115 / 1138
  • Aktywny użytkownik
06-04-2021, 14:46
wszystko ładnie pięknie, ale jesli już to ktoś bedzie tego szukał w temacie 75 mk II.
w oryginalnym GX75 rec+PB chodza razem i wystarczy ustawić azymut kręcąc całym blokiem.

ogólnie odradzałbym ruszanie bloku głowic bez T10.

http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes

« Ostatnia zmiana: 06-04-2021, 14:56 wysłana przez phoenix »

marek29

  • 2 / 876
  • Nowy użytkownik
03-12-2021, 12:42
Trochę nie rozumie zamysłu inżynierów,
Pomiędzy poprzednikiem i Mk2 jest sporo różnic.

Zobaczcie jak wygląda wzmacniacz odczytu.
W wersji II zastosowano wzmacniacz symetryczny,regulacja wzmocnienia odbywa się w torze sprzężenia zwrotnego
(mniejsze wzmocnienie - mniejsze szumy własne).

Zastosowano fizyczne pominięcie toru Dolby.
Przy wyłączonym Dolby ,ten układ jest pomijany "fizycznie" w torze audio zarówno przy odczycie jak i zapisie.

Jak wcześniej napisano głowica zapisująca z osobną regulacja.

I po tym wszystkim....
Praca księgowego.
Zamiast przekaźnika source-tape układ scalony CD4066.
I to co zostało polepszone legło w gruzach.
Ciekawy jestem czy były jakieś zmiany w serii A&D tej firmy.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
03-12-2021, 19:43
Fizycznie owszem jest inaczej w odczycie sprawdziłem teraz. Moim zdaniem okropnie przekombinowali. Ponieważ po co dawać sygnał symetryczny odrazu z głowic, jak po wzmacniaczu operacyjnym i tak robią symetryzacje i para poszła w gwizdek? W wersji "mkI' także była reg. wzmocnienia w ujemnej pętli sprzężenia. Tak jak zauważyłeś dodali jeszcze 4066 w "mkII" zamiast przekaźników w wersji "mkI" dlaczego? Same pasztetówki i skrajności w tych Akajcach... Dobry mechanizm i na dokładkę niedopracowany tor audio. Dlatego u mnie wszelakiej maści Akajce poszły w świat.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
03-08-2022, 21:01
Fizycznie owszem jest inaczej w odczycie sprawdziłem teraz. Moim zdaniem okropnie przekombinowali. Ponieważ po co dawać sygnał symetryczny odrazu z głowic, jak po wzmacniaczu operacyjnym i tak robią symetryzacje i para poszła w gwizdek?
Wiem, że to stary watek, ale chciałem się odnieść do, niesłusznej moim zdaniem, krytyki rozwiązania wzmacniacza odczytu.
Otóż poprowadzenie sygnału symetrycznego wprost z głowić ma jak największy sens, ponieważ pozwala pozbyć się zakłóceń wspólnych dla obu przewodów sygnałowych.
Ale dopiero wtedy gdy przeprowadzi się desymetryzację tego sygnału co widać wyraźnie na przykładzie poniżej.
Tak więc zrobiono wszystko zgodnie ze sztuką w przypadku tego wzmacniacza odczytu, moim zdaniem.
Chciało im się bardziej niż wielu innym.

No a co do dalszej krytyki to akurat w pełni się zgadzam :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −